Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Legea nr. 509/2006 - miere gratuita in scoala.

Mesajde Balian » 06 Dec 2018, 18:23

cristi_vidican scrie:Sunt apicultori și asociații care au scos bani din buzunar pentru această campanie de promovare a consumului de miere.

Apicultorii și asociații mai scot bani din buzunar, statul mai mult bagă. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Legea nr. 509/2006 - miere gratuita in scoala.

Mesajde peterneamt » 06 Dec 2018, 22:44

jonny_it scrie:
cristi_vidican scrie:un link?


Nu ai incredere in mine? :lol:

https://www.portalinvatamant.ro/articole/noutati-97/elevii-nu-mai-primesc-miere-la-scoala-8297.html


Pe tine pot să mă risc să te cred .....dar pe politicieni niciodată !
Au făcut biserici........dar, poate, nu știu că minciuna și furtul sunt tot printre păcatele din Sfânta scriptură (Biblia ) . :roll:
Âștia joacă tenis cu legile.....azi le dau, mâine le iau .....vai de capul nostru ... că ei sunt fericiți și săraci cu duhul și mai vor și respectul nostru al tuturor, că de, sunt reprezentanții noștrii aleși democratic, ......fraților, eu nu am cum să-i respect pe petardiștii ăștia....!

:evil:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Legea nr. 509/2006 - miere gratuita in scoala.

Mesajde daffid mihailov » 09 Dec 2018, 21:30

Ideal ar fi fost... Bonuri valorice, ca bonul de masa sau tichete, elevul sau parintii lui sa cumpere de unde vor miere. Oirucm, nu gustau elevii miere adevarata in nivi un caz.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Legea nr. 509/2006 - miere gratuita in scoala.

Mesajde jonny_it » 10 Dec 2018, 13:37

daffid mihailov scrie:Ideal ar fi fost... Bonuri valorice, ca bonul de masa sau tichete, elevul sau parintii lui sa cumpere de unde vor miere. Oirucm, nu gustau elevii miere adevarata in nivi un caz.


Da, o idee buna. Si doar apicultorii inregistrati sa poata deconta bonurile.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Legea nr. 509/2006 - miere gratuita in scoala.

Mesajde kovacslg » 10 Dec 2018, 16:21

Idee buna.
Daca se vrea ca mierea sa fie livrata de producatori.
Daca se dorestevsa fie livrata de comercianti va fi licitatie la nivel de judet.
Sa vedem ce interese vor fi promovate mai bine.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Legea nr. 509/2006 - miere gratuita in scoala.

Mesajde dantat » 10 Dec 2018, 16:42

bio scrie:
dantat scrie:2326280 elevi x 350 gr/luna = 9770 tone la 35.000 tone produse anual.
===================================



9 770 tone ..??.ce reprezinta..?? ce ai calculat si cum..?


Reprezinta consumul anual al elevilor. Atatia elevi cu un consum de 350 gr. lunar. Pe aceasta sponsorizare a statului se vor aprinde licuricii in priviri ai licitatorilor, fara a tine cont ca gratuitatile prostesc (nemailuand in calcul si ironia ca majoritatea suntem invatati de mici sa nu luam bomboane de la straini).
Majoritatea incearca sa dea o independenta in gandire copiilor, sa stie ca banii de buzunar se castiga prin munca si nimic nu e gratis. Statul in schimb, ii invata ...ca mancarea prosteste si e usor sa primesti degeaba.
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Re: Legea nr. 509/2006 - miere gratuita in scoala.

Mesajde Neafiliatul » 10 Dec 2018, 16:52

Consumul anual pentru această măsură este de 3.010 tone. Revedeți pagina 2.
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Legea nr. 509/2006 - miere gratuita in scoala.

Mesajde dantat » 10 Dec 2018, 16:56

Vad multe calcule si contabilizari a banutilor ce vor rugini repede. Din cate am vazut, a fost amanata decizia referitoare la aceasta lege.
Sub pretextul educarii de mic a consumatorului, ar trebui sa dea de gandit falsitatea sub care se vinde un produs de lux. In timp ce adultul intelege ca luxul si sanatatea nu sunt gratuite, copiilor le vor fi insuflate proaste perceptii despre produsele naturiste (in general).
Chiar daca pe termen scurt ar fi fost "ideal", eu nu vad aceasta lege decat in avantajul importatorilor ce vor avea contracte cu statul. Nu vad nicidecum un beneficiu al apicultorului care ia astazi un pumn de malai, vanzandu-si viitorul de maine:
1. Isi educa prost copii, pe-ai lui si ai altora. Ti-ai trimite copilul cu bani in buzunare sa cumpere din oras ce vrea muschiu' lui ? Dar sa vina acasa cu ce primeste pomana pe strada? Eiii, nu chiar pe strada, daca primeste de la scoala e in regula (numai sa nu schimbe careva borcanul unei fetite, iar mai apoi sa asculte pe la usa cum se cearta parintii).
2. Se elimina posibilitatea crearii unui mediu competitional ce ar duce la o rentabilizare a veniturilor scolii, avantajele concurentiale fiind suflate de stat (cantine, etc, mese regulate scolare introduse ca metoda de intarire a caracterului, etc.)
3. Eu zic ca avantajele aprobarii legilor (legi, da ?! adica reglementari adoptate in numele si beneficiul natiunii, a multora...ca mie tot mi se pare in beneficiul catorva, cum s-a procedat pana acum) sunt muuuult mai putine decat ce se va pierde in urma pastrarii unei atitudini verticale. O atitudine ce ar trebui sa arate si sa respecte noile realitati sociale si economice in care ne desfasuram viata.
Daca pana acum in astfel de decizii s-a privit interesul privatilor - ca un fel de lobby -pentru lapte si corn s-a pus botul, eu zic sa o lase mai moale cu mierea.
Mai vede careva motive pentru care sa NU fie aprobata astfel de lege ?
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Re: Legea nr. 509/2006 - miere gratuita in scoala.

Mesajde dantat » 10 Dec 2018, 16:59

Neafiliatul scrie:Consumul anual pentru această măsură este de 3.010 tone. Revedeți pagina 2.


Am vazut calcule peste calcule. Singura diferenta dintre al meu si dvs. sunt datele preluate de la postul de stiri. Daca protv-ul zice de 1mil.400 mii de elevi, eu ziceam de 2 mil si ceva.
Ramane de stabilit care e realitatea, INS ori altceva oricum se va rasfrange asupra copiilor efectele acestei legi care pana la urma reglementeaza conditiile de piata.
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Re: Legea nr. 509/2006 - miere gratuita in scoala.

Mesajde dantat » 10 Dec 2018, 17:36

Neafiliatul scrie:Consumul anual pentru această măsură este de 3.010 tone. Revedeți pagina 2.


Am vazut calcule peste calcule. Singura diferenta dintre al meu si dvs. sunt datele preluate de la postul de stiri. Daca protv-ul zice de 1mil.400 mii de elevi, eu ziceam de 2 mil si ceva.
Ramane de stabilit care e realitatea, INS ori altceva oricum asupra copiilor se vor rasfrange efectele acestei legi care pana la urma reglementeaza conditiile de piata.
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.


Re: Legea nr. 509/2006 - miere gratuita in scoala.

Mesajde jonny_it » 19 Dec 2018, 16:46



Cunoastem realitatea de acum 2 saptamani :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Legea nr. 509/2006 - miere gratuita in scoala.

Mesajde Neafiliatul » 30 Dec 2018, 07:00

OUG nr.114/28 dec 2018
Art.49. În perioada 1 ian.2019-31 dec.2019 se suspendă aplicarea Legii 509/2006 privind acordarea de miere de albine ca supliment nutritiv pentru preșcolarii și elevii din clasele I-IV din învățământul de stat și confesional,
cu modificările ulterioare. :mrgreen:
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01


Re: Legea nr. 509/2006 - miere gratuita in scoala.

Mesajde cristi_vidican » 22 Sep 2019, 07:21


Sper să rămână doar vorbe. La cum se fac astfel de afaceri, apicultorul de rând ar avea numai de pierdut. Copiii, și ei, pt că vor mânca îndulcitori.
Singurii care vor câștiga sunt cei care vor avea acces la furculița și cuțitul cu care se taie cașcavalul.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Legea nr. 509/2006 - miere gratuita in scoala.

Mesajde Balian » 22 Sep 2019, 09:14


Cercul amintit de interes cu această măsură va monopoliza mobilizatorul principal a unei familii pentru cumpărare de miere.
Acel 3000 de tone de miere va rămâne nevândută în borcane la noi apicultori, pe care vom fi nevoiți să vindem la procesatori la un preț de trei ori mai ieftin.
Măsura ne mai este servit de autorități că ar veni în ajutorul nostru. :x
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori