Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: PNA 2020-2022

Mesajde topy » 15 Ian 2020, 15:55

[quote="peterneamt"
Asociațiile din România sunt de fapt făcute pentru a fura bani și nu pentru a ajuta membrii lor să prospere , ci doar pentru a procopsi pe proprietarii așa ziselor asociații ! Majoritatea funcționează după modelul sindicatelor mafiote ...! :evil:
Patronii Asociației Crescătorilor de Albine din România = sunt beneficiarii acestor bani și nu apicultorii ![/quote]

nu trebuie bagate toate asociatiile in aceeasi oala. stai intr_o asociatie daca iti convine. daca nu vrei nu stai.nu te tine nimeni legat acolo. e cam fortata exprimarea chiar jignitoare pentru cei care fac ceva pentru apicultura.
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: PNA 2020-2022

Mesajde Balian » 15 Ian 2020, 16:03

topy scrie:[quote="peterneamt"
Asociațiile din România sunt de fapt făcute pentru a fura bani și nu pentru a ajuta membrii lor să prospere , ci doar pentru a procopsi pe proprietarii așa ziselor asociații ! Majoritatea funcționează după modelul sindicatelor mafiote ...! :evil:
Patronii Asociației Crescătorilor de Albine din România = sunt beneficiarii acestor bani și nu apicultorii !


nu trebuie bagate toate asociatiile in aceeasi oala. stai intr_o asociatie daca iti convine. daca nu vrei nu stai.nu te tine nimeni legat acolo. e cam fortata exprimarea chiar jignitoare pentru cei care fac ceva pentru apicultura.[/quote]

Sunt absolut de acord. :!:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: PNA 2020-2022

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 15 Ian 2020, 18:45

Sunt cam multe asociatii si trebuie eliminate mare parte dintre ele pentru ca tortul sa se imparta la mai putini si feliile sa fie mai groase.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: PNA 2020-2022

Mesajde peterneamt » 15 Ian 2020, 18:56

Balian scrie:
topy scrie:[quote="peterneamt"
Asociațiile din România sunt de fapt făcute pentru a fura bani și nu pentru a ajuta membrii lor să prospere , ci doar pentru a procopsi pe proprietarii așa ziselor asociații ! Majoritatea funcționează după modelul sindicatelor mafiote ...! :evil:
Patronii Asociației Crescătorilor de Albine din România = sunt beneficiarii acestor bani și nu apicultorii !


nu trebuie bagate toate asociatiile in aceeasi oala. stai intr_o asociatie daca iti convine. daca nu vrei nu stai.nu te tine nimeni legat acolo. e cam fortata exprimarea chiar jignitoare pentru cei care fac ceva pentru apicultura.


Sunt absolut de acord. :!:[/quote]
Am scris majoritatea......! Vă rog frumos, dacă doriți să-mi recomandați și mie o asociație care să mă ajute să îmi vând mierea la un preț decent ! Menționez că nu fac parte din nici o asociație, deși aș vrea să am ajutor ......! :roll:
Există în România așa ceva ? ;)




ps. cât am albinele sunt liber !
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: PNA 2020-2022

Mesajde Balian » 15 Ian 2020, 19:22

Să știți că noi schimbăm și cumpărăm miere unul de la altul la un preț bunișor.
Până ce prețul la borcan este cât de cât acceptabil. Între sipli membri nu între mai marii
asociației. Este cine are miere dar nu are clienți la ea. Sau invers. Asociați-vă! :D
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: PNA 2020-2022

Mesajde topy » 15 Ian 2020, 19:32

asociatia e o intelegere intre oameni care au scopuri comune. un grup de prieteni, cunostinte...ei isi rezolva impreuna problemele care le au EI. nu au ca scop rezolvarea problemelor care le au ALTII. se tot spune ca asociatiile nu fac nimic si asa mai departe. acele asociatii fac ce au ei de facut pentru ei . sunt intelegeri intre oameni care se cunosc de ani de zile si e foarte greu poate chiar imposibil sa ajungi membru intre ei ca sa poti sa iti vinzi mierea in cazul tau. cunosc doua asociatii de felul asta dar nu pot da nume. am un prieten in una din ele. e extrem de multumit. tot ce are nevoie ia din asociatie fara bani. rame hrana bani de deplasare in pastoral sau in cazul unor defectiuni (daca nu are). mierea o da toata in asociatie si se fac calcule cat trebuie sa mai ia dupa ce i se scad datoriile. pe asociatie sau facut acte pe bio si asa mai departe. oamenii astia au muncit ani de zile sa ajunga unde sunt . au accesat fonduri impreuna...practic au tacut si au facut. dreptul la asociere e liber si toti il putem folosi. de ce tot asteptam de la altii?
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: PNA 2020-2022

Mesajde peterneamt » 15 Ian 2020, 19:59

Așa arată o asociație : https://www.youtube.com/watch?v=JLF9TCVzw7A
Nu este doar de unde provine mierea ta; este cine. Și cunoaștem 250 de apicultori independenți ai familiei pe nume. SiouxHoney.com

ADEVĂRUL !

https://www.youtube.com/watch?v=GXExwfTcypA
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: PNA 2020-2022

Mesajde peterneamt » 15 Ian 2020, 20:43

peterneamt scrie:Așa arată o asociație : https://www.youtube.com/watch?v=JLF9TCVzw7A
Nu este doar de unde provine mierea ta; este cine. Și cunoaștem 250 de apicultori independenți ai familiei pe nume. SiouxHoney.com

ADEVĂRUL !

https://www.youtube.com/watch?v=GXExwfTcypA


" asociatia e o intelegere intre oameni care au scopuri comune. un grup de prieteni, cunostinte...ei isi rezolva impreuna problemele care le au EI. nu au ca scop rezolvarea problemelor care le au ALTII. se tot spune ca asociatiile nu fac nimic si asa mai departe. acele asociatii fac ce au ei de facut pentru ei . "
Dacă scopul asociației, este luarea banilor din : fondurile alocate agriculturii și implicit a apiculturii , a PNA cu ajutorul actelor false,facturilor false, sau cu 30% parandărăt la eliberarea unei facturi, și ( coruperii inspectorilor, etc ) este o organizație mafiotă . Cunosc asociații de câțiva oameni care au luat mai mulți bani decât ACA !
Nu de PNA. aveam nevoie , ci banii trebuiau dați direct apicultorilor , sau investit în laboratuare de interes național ....!
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: PNA 2020-2022

Mesajde Balian » 15 Ian 2020, 21:02

peterneamt scrie:Nu de PNA. aveam nevoie , ci banii trebuiau dați direct apicultorilor , sau investit în laboratuare de interes național ....!


Corect. Dar cu ce metotă să dea banii apicultorilor? Care să fie criteriul de selecție?
Cred că putem spune că sunt apicultori care fac apicultură și ar merita acei bani, și
sunt care fac atât rău apiculturii de bani luați de la ei ar trebui nu dați.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: PNA 2020-2022

Mesajde topy » 15 Ian 2020, 21:20

clar . nu toate asociatiile trebuie bagate in aceeasi oala. exemple si de un fel si de altul.
unii apicultori (destul de multi) cred ca nu vor bani. ajutorul de minimis spune multe. cati au cerut din total?
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: PNA 2020-2022

Mesajde peterneamt » 15 Ian 2020, 21:20

Balian scrie:
peterneamt scrie:Nu de PNA. aveam nevoie , ci banii trebuiau dați direct apicultorilor , sau investit în laboratuare de interes național ....!


Corect. Dar cu ce metotă să dea banii apicultorilor? Care să fie criteriul de selecție?
Cred că putem spune că sunt apicultori care fac apicultură și ar merita acei bani, și
sunt care fac atât rău apiculturii de bani luați de la ei ar trebui nu dați.


Criteriile minimisului din toamnă mi se par OK ! :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19


Re: PNA 2020-2022

Mesajde kovacslg » 17 Ian 2020, 11:16

Pana mai recent, multi nu erau de acord cu subventia directa data apicultorilor.
Acum, ca s a decis asta la Bruxelles, incepem sa fim si noi de acord.
E bine si asa.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: PNA 2020-2022

Mesajde kovacslg » 17 Ian 2020, 11:28

Ceea ce vad ca se va finanta din pna e un pas inainte.
Adica 3.5 milioane de eur/ an alocat pt lucruri mai utile decat achizitia de familii de albine.

Eu cred ca asociatiile se vor impotrivii inversunat.
La noi pana ieri s a promovat alocatii maxime pt achizitii de familii de albine si minim pt achizitie de stupi, incalzitor etc.

M as mira daca aceste alocatii mai mari catre stupi remorci etc au fost decise in Bucuresti.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: PNA 2020-2022

Mesajde kovacslg » 17 Ian 2020, 11:36

Referitor la care apicultor trebuie sa primeasca subventie directa si care nu.

UE are experienta DESTULA in alocarea de subventii directe catre persoane fizice / juriduce angrenate in act agricole.
Exista un set de conditii care trebuiesc indeplinite.
Cine le indeplineste primeste subventia, cine le incalca da banii inapoi.

Acum s au inclus si albinele. Scurt, nimic nou sub cer.

Din fericire nu mai trebuie sa dezbatem NOI la nesfarsit cum NU se pot acorda subventii, cine e apicultorul care l merita care nu, ca am ajunge ca autostrazile....
Vor venii regulile de la UE, noi le vom aplica. ( Ca n acem incotro)
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori