Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LOCURI DE PASTORAL , TRASEE , STAREA DRUMURILOR

Un pastoral de succes se face dupa o cunoastere in amanunt a locurilor , traseelor si a starii drumurilor de acces . Aici te poti informa.......
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: AMPLASAREA STUPILOR IN PASTORAL

Mesajde vlad » 31 Mai 2013, 14:07

ca se vorbea mai sus de tupeu : la salcam , intr-una din zile , vine padurarul pe la mine , mai stam de vorba la un pahar de suc si cand sa plece i-am zis ca merg si eu cu el ca sa iau niste apa de la fantana din vecinatatea cantonului. intram in padure si , in poiana din fata cantunului , un camion plin cu stupi ( nu spun judetul ca sa nu se interpreteze aiurea , dar..... ) + alti vreo 50- 60 pe jos . proprietarul tare in clanta la noi ca ce cautam acolo . eu apuc sa-i spun ca am venit la apa si paduraru ( care era ca si mine in sort si tricou ) il intreaba ce cauta el acolo . raspuns sec : ,,paduraru mi-a spus sa vin aici " ..... mai departe intelegeti voi .
si pt mitica : daca pleci , ii faci cadou toata culegatoarea ta . un sfat ( la fel de neortodox ca si gestul lui ) fa cateva roiuri si pune-i-le in fata stupilor . prin invaluire iti recuperezi culegatoarea
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: AMPLASAREA STUPILOR IN PASTORAL

Mesajde joohny » 12 Feb 2014, 19:19

Va salut.Inteleg ca atunci cind mergi in pastoral la padure toti trebuie sa fie cam in aceeasi linie?Dar in situatia cind asezi 200 stupi pe o vatra in pastoral,cum trebuie asezati pt. a nu avea probleme cu ratacirea culegatoarelor ?Multumesc.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: AMPLASAREA STUPILOR IN PASTORAL

Mesajde proapis13 » 12 Feb 2014, 20:43

Eu ii asez in linie cu fata catre rasarit cat ma aproape de aliniamnetul padurii si in asa fel incat dupa prinz umbra sa pice peste stupi :!:
Am vazut colegi ce aranjeaza stupii in careu,sah sau circular iar in mijloc un catarg cu ceva in virf pentru o mai buna orientare a albinelor ...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: AMPLASAREA STUPILOR IN PASTORAL

Mesajde joohny » 12 Feb 2014, 21:44

Va salut.Multumesc d-le Proapis pt. raspuns.Ca intodeauna sariti in ajutorul bibanilor.Mai astept si alte pareri.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: AMPLASAREA STUPILOR IN PASTORAL

Mesajde peterneamt » 30 Noi 2014, 11:49

Amplasarea stupilor în pastoral e .......o ştiinţă care ia în calcul foarte mulţi factori şi implică atât cunoştiinţele stuparului cât şi norocul......hazardul spunându-şi cuvântul.
Factorii principali : potenţialul nectarifer al sursei, condiţiile climatice (meteorologice ), condiţiile pedologice, direcţia vântului, expunerea la soare sau umbră, repere de orientare a albinelor pentru a găsi drumul spre stupină ( la culturi de câmp este preferabilă amplasarea stupilor pe zonele mai înalte nu pe văi ) , drumuri de acces, prezenţa rumegătoarelor şi a cailor, sursa de apă, accesul hoţilor, semnal telefon mobil, amplasarea stupinelor vecine şi încărcătura de stupi pe rază de 3 km, direcţia de zbor a culegătoarelor ( pe marginea pădurii, lanului, prin canalul de irigaţii, drumuri, tăieturi de pădure şi luminişuri......), prezenţa culturilor agricole învecinate şi posibilitatea ca acestea să fie stropite, sau posibilitatea ca pădurile din zonă să fie stropite cu avionul, prezenţa vieţuitoarelor dăunătoare stupilor ( furnici, lupul albinelor, broaşte şi şopârle, prigorii, urşi....etc.) , posibilitatea unor viituri sau a acumulăriilor de apă în cazul unor precipitaţii abundente, poluare de orice natură chiar şi fonică, apicultori sau persoane sau autorităţi ostile ( inclusiv faptul că prezenţa apicultorului poate deranja hoţii de lemne sau de produse agricole ), posibilitatea declanşării de incendii ( vegetaţie uscată sau paie după treierat ), .......etc. ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: AMPLASAREA STUPILOR IN PASTORAL

Mesajde dorindafi » 30 Noi 2014, 13:44

:o peterneamt, ai uitat un lucru important : cit e de tinara birtashitza din sat :lol:
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: AMPLASAREA STUPILOR IN PASTORAL

Mesajde peterneamt » 30 Noi 2014, 19:06

Ai dreptate . Este o persoană foarte importantă...........pentru că în afară de băutură , tigări şi mâncare,....... la cârciumă aflii toate informaţiile de care ai nevoie ( cine te poate ajuta contra cost.........sau de cine să te fereşti ). :D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: AMPLASAREA STUPILOR IN PASTORAL

Mesajde valigorj » 14 Dec 2014, 05:22

daca apare vreo problema e bine sa existe un plan B [chear si C].
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

Re: AMPLASAREA STUPILOR IN PASTORAL

Mesajde Povestea Mierii » 16 Iul 2015, 11:30

Salutari! Cum s-a terminat experienta la tei?

Nu mai deschid alt topic, am avut parte de o situatie asemanatoare anul acesta la floare. Nu cu amplasarea stupilor pe directia de zbor a albinelor mele, dar cu un numar de 400familii asezate intr-o zona cu 100ha de floarea soarelui.
Pe scurt, recunoastere cu o saptamana inainte, discutat cu proprietarul florii, aflat suprafata cultivata cu FS, stabilit pozitia stupinei, stabilit data in care ajungem. Pana aici toata lumea fericita, eu ca am vatra asigurata, fermierul ca are polenizarea asigurata (familia mea colaboreaza cu fermierii din zona de 20 de ani) . Eu cu 90 de familii, asezat la 2km de asfalt in mijlocul campului (alt drum de acces in camp diametral opus la 1.5km)
Trec 2 zile, incepe sa se deschida floarea (am ajuns mai repede si ne-a fentat cu inflorirea) si am 0 pe cantar. Pe seara cand ma duc la fantana dupa apa, vad un 4x4 ca statea de vorba cu un paznic. Ma perzint si aflu ca domnul doreste sa vina cu stupii in zona. Discutam frumos si aflu ca are 160 de familii. Bun zic, dar suprafata asta de floare nu e suficienta pentru atatea albine (dupa umilele mele cunostinta, la carte zice ca la FS incarcatura este data la 1-2 familii/ha - nu discut de soiurile din ziua de azi cu perioada de inflorire injumatatita). El foarte linistit imi spune ca e floare destula. Vorbeste cu un proprietar din zona si amplaseaza stupina in porumbul omului. Strang din dinti si renunt la a mai face alte incercari de a explica incarcatura la hectar, argumentul lui m-a linistit : cum domne ca la salcam stam 500 de stupi unu langa altul si facem treaba....
Ziua urmatoare +300g. E un inceput, nu exploatam la maxim potentialul dar nu e rau cu 250 de familii la 100ha.
Dimineata urmatoare - soc maxim - pe drumul opus la 1.5km de mine : Camion + pavilion = 150 de stupi. Intru in vorba cu omul, (a vorbit cu alt fermier si a pus albinele in grau) si il intreb daca stie cata floare este si cate familii se afla acolo. Imi spune sa stau linistit ca peste drumul pe unde a intrat el sunt inca 90-100 de ha. Ma ambitionez, ma urc in masina si dau o tura la sola de floarea soarelui, 800m x 400m, deci cele 90ha sunt 32ha.

Discut cu fermierul care a plantat floare, acesta isi cere scuze pentru situatie, imi explica ca albinele acelea stau pe pamantul altor fermieri si nu are ce sa faca - de retinut ca eu nu i-am cerut sa faca nimic.
O Situatie mai ciudata anul asta, floare mai putina pusa, explicatia : pretul la floare e mic si nu se justifica efortul.

Ziua urmatoare am plecat in recunoastere, in ideea ca e floare putina si de aia sta luma ciorchine. Paradox in primii 30 de km am gasit 3 locuri cu aceasi suprafata si fara albina in lan.
Ajung la un coleg din Brasov - distanta 80km. Imi recomanda sa vin acolo - 400 ha si 300 de familii. Zic bun, asa facem. Bineinteles ca in dupamiaza respectiva ploua si e imposibil de mutat stupii pentru urmatoarele doua zile (spre surprinderea mea oamenii isi ingrijesc drumurile de acces in camp, nu intra cu tractoul daca e ud ca il strica)

Cireasa de pe tort sau bomboana de pe coliva : a doua zi dimineata 66 de stupi pe un camion pusi la intrarea in camp.

Urmatorul pas : gaseste mijloc de transport (avem un pavilion si stupi varsati). Gasim cu greu un camion(se potrivea cupla,cuiul,avea taxele la zi si poate iesi pe DN, dar e prins pentru urmatoarele 2 zile cu lucrari. Abandonam proiectul cu mutatul, pentru ca la colegul din Brasov intre timp au ajuns 200 de familii.

Concluzii: maximul la cantar 1.7kg. Crestere totala 13kg in 14 zile.

Intrebari retorice :
De ce apicultorii care au venit si stau cu stupii in camion nu se orienteaza spre alta locatie daca vad ca productia nu creste? (Eu as fi fost dispus la o cheltuiala mult mai mare ca a lor, plus un efort fizic ca sa mut stupii la un lan fara albine - ma gandesc ca pentru ei efortul era la jumatate)
De ce nu se tine cont de potentialul zonei / incarcatura la ha?
De ce se confunda culesul de la FS cu alte culesuri, de genul Salcam sau Tei?
Raspunsurile nu sunt necesare, nu schimba situatia de anul acesta. Poate la anul o sa ne fie mai bine, la toti, nu doar mie.

Sper ca voi nu v-ati intalnit cu situatii asemanatoare. Spor la extractie si drumuri bune celor care se indreapta spre vetrele de iernare!
Marius M.
Avatar utilizator
Povestea Mierii
 
Mesaje: 13
Membru din: 10 Iul 2015, 16:24
Localitate: Brasov

Anterior

Înapoi la LOCURI DE PASTORAL , TRASEE , STAREA DRUMURILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori