Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LOCURI DE PASTORAL , TRASEE , STAREA DRUMURILOR

Un pastoral de succes se face dupa o cunoastere in amanunt a locurilor , traseelor si a starii drumurilor de acces . Aici te poti informa.......
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

diferenta de altitudine

Mesajde gabi bee » 25 Sep 2011, 16:36

eu am stupii la campie unde altitudinea este foarte aproape de 0 . la 25 de km de mine , inspre nord si la o diferenta de altitudine de cca 300 de metri , adica la deal , poate fi vorba de un decalaj de inflorire al salcamului unde a-si putea sa merg la salcam 2 , sau e posibil sa infloreasca in acelasi timp cu cel de la campie ? pana la primavara cand o sa aflu pe viu ar fi binevenite niste pareri de la cei cu experienta in pastora ! multumesc si numai bine ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: diferenta de altitudine

Mesajde CORNEL V. » 25 Sep 2011, 17:39

Mizilul are altitudinea medie de 115 m ,nu prea e aproape de zero,plus 300 m cat a-i zis inseamna 415 m ,garantat va fi posibilitatea de a face alt pastoral la salcam
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: diferenta de altitudine

Mesajde proapis13 » 25 Sep 2011, 19:23

CORNEL V. scrie:Mizilul are altitudinea medie de 115 m ,nu prea e aproape de zero,plus 300 m cat a-i zis inseamna 415 m ,garantat va fi posibilitatea de a face alt pastoral la salcam


Ia vedeti de mai cititi despre ce si cat nectar da salcamul peste altitudinea de 400m
salve
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: diferenta de altitudine

Mesajde gabi bee » 25 Sep 2011, 19:43

locul de la deal mentionat de mine este la 300 ,maxim 350 m altitudine iar eu am stupii mai jos de mizil la cca 15 km , deci si altitudinea mai mica . proapis , aceeasi rugaminte , spune mai multe despre asta sau spune-mi unde sa citesc ,ca nu am gasit nicaieri chestia asta despre salcam ! numai bine ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: diferenta de altitudine

Mesajde alt stupar » 25 Sep 2011, 19:59

păi... dă !
asa din amintiri stiu ca am citit prin carti ca peste o anumita atitudine culesul "se taie". Parca si Gica a amintit de treaba asta pe forumul vechi.
In practica insa, am stat ani de zile la masiv peste 400. Asta pe vaile dintre dealuri, coama era sigur mai sus ;)
si... albina multa si timp favorabil sa fie, ehe...
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: diferenta de altitudine

Mesajde dorindafi » 25 Sep 2011, 20:24

:mrgreen: la mine este cota de 600m shi daca e anul bun cei care raman pe vatra nu se fac de rushine-daca au shi populatzie
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: diferenta de altitudine

Mesajde -tedy- » 25 Sep 2011, 21:43

eu fac salcam 1 la 120 alt iar salcam 2 la 620 alt. dar au fost ani in care am scos la fel la ambele.
0742844185
Avatar utilizator
-tedy-
 
Mesaje: 82
Membru din: 11 Mar 2011, 17:12
Localitate: baia mare

Re: diferenta de altitudine

Mesajde Ioan Guist » 25 Sep 2011, 21:57

Am vazut nectar si la peste 700 .
Aici problema e data de durata scurta a intervalului prielnic secretiei de nectar.Se potriveste mai greu 3-4 zile fara ploaie rece de munte.
De regula pisti ceva cules si apoi pierzi culegatoar.Ori nu mai iasa din stup de frig si apoi e totul ciufulit prin copaci.Costurile sunt pre mari pentru a duce albina acolo.Iar masivele sunt mici.
Mai bine o revenire pe la poale cu ceva polen (ca nu a mai vazut d eo luna) si pregatire pt tei sau faneata + FS.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: diferenta de altitudine

Mesajde Bambucha » 25 Sep 2011, 22:19

Eu am abonament la s2 (altitudine 430m). De la 550 m + deja se ingusteaza perioada de cules si devine risky din cauza timpului rece (ochii mereu pe floare si pe vreme). Daca la s1 au fost ani de unde am plecat mai usor decat am venit, la s2 fie vremea buna-rea tot am centrifugat ceva.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: diferenta de altitudine

Mesajde CORNEL V. » 26 Sep 2011, 07:47

proapis13 scrie:
CORNEL V. scrie:Mizilul are altitudinea medie de 115 m ,nu prea e aproape de zero,plus 300 m cat a-i zis inseamna 415 m ,garantat va fi posibilitatea de a face alt pastoral la salcam


Ia vedeti de mai cititi despre ce si cat nectar da salcamul peste altitudinea de 400m
salve


Aici va inselati sunt multe locatii care la altitudinea asta salcamul da nectar.
Oare de ce fac oamenii pastoral la salcam 2-3 la altitudinea asta sau mai mare? Doar sa aiba de unde pleca ?
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: diferenta de altitudine

Mesajde horia_ch » 26 Sep 2011, 13:38

Doar ca informare:
Eu practic doar stationarul. Pana anul acesta in primavara albinele le-am avut la altitudinea de peste 900 m. Anul trecut a fost singurul an cand am vazut albine pe floarea de salcam, in rest... parca n-ar fi avut nectar.
Anul acesta mi-am apropiat, cat de cat, albinele de casa. Acum sunt la altitudinea de 700 m. N-am vazut albine pe floarea de salcam.
E posibil ca nectarul salcamului sa nu fie foarte atractiv pentru albine, fiind poate, si mult mai putin, in comparatie cu alte plante mai bine adaptate cu inflorire in aceeasi perioada (inceput - mijloc de iunie). In acea perioada temperaturile maxime sunt intre 15-28 grade, iar noaptea intre 3-12 grade. Umiditatea este intotdeauna ridicata, dar... :evil:
In oras (650 m) n-am vazut albine niciodata pe salcami (poate doar sporadic, nu se pune). Dar e in oras.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: diferenta de altitudine

Mesajde cristi_vidican » 26 Sep 2011, 13:48

horia_ch scrie:Doar ca informare:
Eu practic doar stationarul. Pana anul acesta in primavara albinele le-am avut la altitudinea de peste 900 m. Anul trecut a fost singurul an cand am vazut albine pe floarea de salcam, in rest... parca n-ar fi avut nectar.
Anul acesta mi-am apropiat, cat de cat, albinele de casa. Acum sunt la altitudinea de 700 m. N-am vazut albine pe floarea de salcam.
E posibil ca nectarul salcamului sa nu fie foarte atractiv pentru albine, fiind poate, si mult mai putin, in comparatie cu alte plante mai bine adaptate cu inflorire in aceeasi perioada (inceput - mijloc de iunie). In acea perioada temperaturile maxime sunt intre 15-28 grade, iar noaptea intre 3-12 grade. Umiditatea este intotdeauna ridicata, dar... :evil:
In oras (650 m) n-am vazut albine niciodata pe salcami (poate doar sporadic, nu se pune). Dar e in oras.

Cand salcamul da nectar, albinele ignora fara nici o problema celelalte plate. Anul acesta, concomitent cu salcamul era si trifoiul alb (pitic), dar albinele nu veneau pe el. Abia cand s-a terminat salcamul, s-au apucat de trifoi.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: diferenta de altitudine

Mesajde ciprianb » 26 Sep 2011, 16:52

unde anume vrei sa mergi la salcam 2?
ciprianb
 
Mesaje: 9
Membru din: 28 Iun 2011, 09:34

Re: diferenta de altitudine

Mesajde gabi bee » 27 Sep 2011, 08:34

nu este padure de salcam acolo ci este un sat unde am niste rude si vreau sa-i pun in curte la ei pt salcamul din sat ! :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: diferenta de altitudine

Mesajde ciprianb » 27 Sep 2011, 11:44

Eu am stupii in Surani, salcamul de aici da destul de bine, nu e padure masiva ci doar salcamul din sat si cel razlet din padure.
Nu stiu altitudinea exacta, cred ca e undeva la 300 - 400 m
ciprianb
 
Mesaje: 9
Membru din: 28 Iun 2011, 09:34


Înapoi la LOCURI DE PASTORAL , TRASEE , STAREA DRUMURILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator