Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI

Discutii despre folosirea tratamentelor naturiste in combaterea diferitelor boli , la oameni si albine
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Scapa de scaunul moale cu pir.

Mesajde valter » 06 Dec 2011, 16:23

Necesar: un ibric de minim 1 l; 200 g de radacini de pir ; 800-900 ml de apa de la robinet.
Introduce-ti radacinile in ibric(bine spalate), acoperitile cu apa de robinet, datile in fiert cateva minute bune pana se injumatateste lichidul din ibric.
Acoperiti ibricul, dupa ce-l scoateti de pe foc, lasati lichidul sa se raceasca.
Se consuma rece. Cu doaua cani de 250 ml luate la interval de 1-2 ore se intaresc picioare la scaun instantaneu.

O mica povestioara.
Fiimea la Caracal in vacanta(pe cand avea 5-6 anisori). Baga o inghetata, mananca cativa strugurei de vie si toarna o cana de apa de la fantana plina de nitrati.Initial scaun extrem de moale , ulterior delir , medic privat consultat , medicatie ultimul racnet, internare spital.

Acelasi medic privat si la spital( a doua zi de garda), aceleasi simptome fara regres, aceasi medicatie...aceleasi inca cinci zile, dezhidratere critica , cianoza...dureri de inima la parinti.
Pe holul spitalului o cetateanca de etnie roma o intreaba pe nevastamea( nevasta ce sedea minut de minut cu fetita in spital): fata tot nu ia cedat diareia?
Pune fata mana si fa-i ceai de pir ca altfel nenorocesti copilul si-l pierzi.
Actiunea pirul. Sapat, spalat, fiert, administrat.La doua ore dupa administrare fetita(care zacuse sase zile in pat) plimba paturile goale din salon in vederea obtinerii permisului de a pleca acasa.

In fiecare toamna sap doua randuri de vie in curte special sa-mi adun o punga zdravana de radacini de pir.
Bine ar fi sa nu aveti nevoie de ceai de pir.
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: Scapa de scaunul moale cu pir.

Mesajde Alecs » 06 Dec 2011, 17:01

Imi pare rau de ce a patit copilul. Sincer. Fereasca Dumnezeu de asa o patanie indiferent de varsta. Multumim pentru reteta. Nu trebuie sa ignoram faptul ca vine de la o persoana de etnie rroma ( tiganca ) Nici nu stiti cate remedii naturiste cunosc cei care au trait mai mult in mijlocul naturii.
PS Domnule Valter as fi vrut sa inchei cu o glumita dar nu stiu daca e momentul si locul potrivit. Asa ca mai bine renunt , si va salut cu respect
Alecs
 
Mesaje: 166
Membru din: 23 Feb 2011, 14:19
Localitate: Iasi

Re: Scapa de scaunul moale cu pir.

Mesajde liviu1965 » 07 Dec 2011, 19:40

Multumesc ptr.reteta.
Intotdeauna am spus ca retete "traditionale " sunt muuult mai bune decat pastilele.

Am o rugaminte: la noi, in zona Iasului se spune chir. E una si aceeasi planta?
Ea ,planta ,e o mare belea ptr. "agricultura" casnica.Unde creste chirul...nu mai creste nimic. Are radacinile la 2-3 cm de suprafata si sufoca totul,fiind ramificata.E o iarba...
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Scapa de scaunul moale cu pir.

Mesajde corbul » 07 Dec 2011, 19:55

liviu1965 scrie:Multumesc ptr.reteta.
Intotdeauna am spus ca retete "traditionale " sunt muuult mai bune decat pastilele.

Am o rugaminte: la noi, in zona Iasului se spune chir. E una si aceeasi planta?
Ea ,planta ,e o mare belea ptr. "agricultura" casnica.Unde creste chirul...nu mai creste nimic. Are radacinile la 2-3 cm de suprafata si sufoca totul,fiind ramificata.E o iarba...



Da,este una si aceeasi planta,spaima agricultorilor.
Aceleasi efecte benefice se obtin si cu saminta de Stevie uscata,pregatita dupa aceeasi metoda.Experimentat pe propriami piele.Nu are gust rau.
Avatar utilizator
corbul
 
Mesaje: 5
Membru din: 23 Feb 2011, 13:27
Localitate: Tulcea

Re: Scapa de scaunul moale cu pir.

Mesajde valter » 07 Dec 2011, 19:59

Nu ma gandeam sa prinda pe nimeni postul...da uite ca prinde prieteni dragi.
Ok. Chir se zice cand intru in curte la mama la Savinesti...da pe tasta ai dam ''cu pir'' ca asa o zas rromanca mancatzas.

Eu am des necazuri cu scaunul...de doua ori la armata, de trei ori la banca nationala(ajunge nevastamea si scoate inaintea mea banii)...si de draci ma ia cufundeala...pac. pac(cum zice stimabilul) doua cani si treaba-i gata.

Spaima ce am tras-o cu copilul ma determinat sa-mi revizuiesc tote calculele privind doftotiile.
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: Scapa de scaunul moale cu pir.

Mesajde cristi_vidican » 07 Dec 2011, 20:31

Reteta de mai sus e importanta si ne intereseaza pe toti, pt ca am cam trecut toti prin momente grele. Imi amintesc faza din filmul cu MR. Been cand i-a bagat laxativ gardianului in cafea. :lol:
Imi amintesc de un prieten care, dupa un meci de fotbal mi-a dat un medicament ca sa nu fiu asa epuizat din cauza efortului (nu era o farsa). Dupa vreo 2-3 minute, am crezut ca nu mai ajung in veci acasa (eram pe jos). :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Scapa de scaunul moale cu pir.

Mesajde liviu1965 » 07 Dec 2011, 20:41

Cu riscul de ma baga in seama.....( salutari lui CI ) ,pastilele au fost inventate dupa retetele din natura.Partea "proasta" e ca lumea s-a inmultit si .... au aparut sintezele.Acestea au o indicatie si "n" contraindicatii.

Va propun sa folosim acest post si sa desvoltam ideea....

Ptr. tuse:

Se ia o ridichie neagra, se face ,cu lingurita o scobitura si se pune miere de albine.Intr-o zi apare un sirop care se consuma.Este eficient,testat de fam.mea.Este total neindicat ptr.soacra.Are acelasi efect.Ptr.ea mergeti la link-ul: " care este asemanarea dintre o soacra si o bere buna???? simplu: sunt excelente in aceleasi conditii: rece si pe masa "

Link-ul este o gluma si trebuie tratat ca atare.
In rest.....retete traditionale....

Va salut,
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Scapa de scaunul moale cu pir.

Mesajde un OM » 08 Dec 2011, 00:05

A-ţi expus o metodă care poate fi folosită intr-un cadru utilat, de exemplu acces la aragaz. Cunoaşteţi o metodă prin care poate fi păstrat o perioadă ceva mai îndelungată. Oricum mulţumesc mult.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu


Înapoi la TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator