Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI

Discutii despre folosirea tratamentelor naturiste in combaterea diferitelor boli , la oameni si albine
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

kefir de lapte

Mesajde ionut vlv » 13 Feb 2012, 14:36

as vrea sa stiu daca mai foloseste cineva kefirul de lapte.eu il folosesc de fix un an de zile,bineanteles,cu intreruperi.intreruperile sunt chiar recomandate ,dar la mine au intervenit ca la orice consumator de produs naturist,cand vezi ca iti e bine uiti pt ce faci tratamentul si ... .eu l-am luat pt ca aveam probleme cu stomacul,probleme vechi.ajunsesem sa-mi fie frica sa mananc,ca sa nu ma doara.la mine dupa primele 3 saptamani si-a facut aparitia efectul si dupa aproape doua luni puteam manca absolut orice.tot ce e scris pe net despre el cred ca 90% e adevarat.eu asta am simtit.chestia cea mai tare e ca nu am mai luat absolut niciun medicament de stomac(si luam frate).care nu ati folosit cautati pe net pentru ce e bun si eu va astept aici cu raspunsuri la intrebarile voastre.
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.
Avatar utilizator
ionut vlv
 
Mesaje: 387
Membru din: 25 Feb 2011, 12:25
Localitate: BABENI,VALCEA

Re: kefir de lapte

Mesajde cristi_vidican » 13 Feb 2012, 15:00

Ce probleme aveai de stomac? Gastrita, ulcer?
Cumparai kefirul din comert sau ti-l produceau tu?
Cum il luai? Cat de des?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: kefir de lapte

Mesajde ionut vlv » 13 Feb 2012, 16:15

un inceput de ulcer,o balonare continua ,dureri cam in tot abdomenul.un diagnostic final urma sa mi se puna dupa endoscopie dar nu am mai fost ca nu a mai fost nevoie.
am cumparat ciupercutele de kefir din turcia partea asiatica printr-o cunostinta ce merge la rude acolo in fiecare iarna.am facut asta la insistentele persoanei respective pt ca stia ca cei de acolo il folosesc curent si sa nu iau de pe net ca cine stie ce primesc.apoi mi-am produs ratia zilnica din acele ciupercute.sunt destul de multe tutoriale pe net despre cum se foloseste,nu mai insist.beau respectiva compozitie in fiecare dimineata cate 250-300ml.am zis compozitie ca sa para mai interesant,dar defapt este la fel ca un iaurt facut in casa.acelasi gust,aceeasi textura.singura problema e ca trebuie folosit lapte proaspat(nepasteurizat) si de preferinta nefiert.(asta la recomandarea celor din turcia.)lapte de vaca,capra,oaie.nu trebuie folosit metal cand se prepara,cel mai indicat e lemnul,dar eu folosesc plastic si e ok.
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.
Avatar utilizator
ionut vlv
 
Mesaje: 387
Membru din: 25 Feb 2011, 12:25
Localitate: BABENI,VALCEA

Re: kefir de lapte

Mesajde proapis13 » 13 Feb 2012, 19:36

Subscriu la cele de mai sus
In vara am primt chefir de lapte de la o doctorita din Bucuresti adus direct din Tibet
Nu am nici-o afectiune - doamne fereste - si de atunci beau in fiecare zi cate 200-300ml
La 2-2 zile cumpar lapte de la aceeasi laptareasa de la tara si am lapte proaspat tot timpul
Chefirul il tin intr-o oala smaltuita cu capac cumparata expres de la Horezu
Am observat ca daca nu fierb laptele sa-i iau smantana iese prea gros,ca o smintina
si ramane multa pe ciuperca si se pierde la spalare
Daca pun lapte U.H.T. de 2 lei iasa o posirca lunga si care daca nu e bauta a doua zi
se separa in 2;apa chefirul desupra si zeama dedesubt
Asa ca mai intai fierb laptele si dupa aceea il adaug peste chefir
Pina sa-l inmultesc schimbam laptele de 2 ori pe zi,dimineata si seara
Laptele il fierb intr-un vas de inox
Despre afectiunile ce sunt eradicate de chefir mai multe info pe net
Nu am pregatirea necesara sa fac recomandari medicale insa eu unul ma simt bine
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: kefir de lapte

Mesajde Donbazil » 14 Feb 2012, 00:16

Sal'tare!
Vedetzi ca parerile sunt impartzite?...
Unii zic ca nu-i voie cu metal si nici lapte fiert, altzii ca tzin in vas emailat si-l pun fiert....
Eu am de ani de zile si am dat la multzi dar il fac in borcan de sticla cu lapte nefiert.....Insa eu beau cu placere si apa cu care spal ciuperca, e placuta la gust acrisoara si-mi place.
Acuma de vreo luna n-am mai facut. Am spalat cristalele, le-am pus cu apa curata in borcanul lor in frigider si stau cumintzi.....
Eu, avand colita, il consumam seara cu o felie de paine prajita ( dupa o cina usoara si doar cand nu magam prea multe beroace). Dimineatza consum doar fructe si cafea. Da cred ca fiecare , cum e obisnuit......
Sal'tare!
Donbazil - Faget :)
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: kefir de lapte

Mesajde ionut vlv » 14 Feb 2012, 00:21

am observat si eu o separare in doua,un fel de zer si restul atunci cand amestec in el pana sa ajunga sa se coaguleze laptele.e bine sa fie lasat linistit pana in momentul separarii.
atentie de unde luati lapte,animalul de la care provine nu trebuie sa fi fost tratat cu antibiotic.antibiotic -ciuperca!!!nu prea da bine.daca nu va muri in cel mai bun caz nu se va dezvolta.
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.
Avatar utilizator
ionut vlv
 
Mesaje: 387
Membru din: 25 Feb 2011, 12:25
Localitate: BABENI,VALCEA

Re: kefir de lapte

Mesajde Geangu Cristian » 23 Mar 2012, 21:46

As dori si eu asa ceva daca are cineva si poate sa-mi dea si mie contracost bineanteles rog frumos sa-mi zica ce si cum sunt din PH si ma deplasez in jur cc 100de km daca este cazul nu-i problema in DB ,Ilfov Bucuresti,BZ ,BV am incredere in forumistii apicultori nu iau de pe net ca acolo si "rahatul "se vinde daca are o poveste credibila 25% si un ambalaj de exceptie Respectele mele!
Avatar utilizator
Geangu Cristian
 
Mesaje: 93
Membru din: 29 Mar 2011, 20:46
Localitate: Valenii de Munte jud PH

Re: kefir de lapte

Mesajde pin » 25 Mar 2012, 11:54

Daca nu gasesti mai aproape de tine iti dau eu. Gratis
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: kefir de lapte

Mesajde horia_ch » 27 Mar 2012, 13:59

Geangu Cristian scrie:As dori si eu asa ceva

Caută pe net. Sunt mulţi binevoitori care dau gratis. Nu te arunca să dai bani.
Vrei, nu vrei, kefirul se înmulţeşte şi dacă n-ai cui să-l dai trebuie să-l arunci.
Există şi un grup yahoo care se ocupă de kefir. Şi acolo sunt mulţi donatori.
Deci, caută pe net. Eu aşa am făcut rost. Am plătit doar transportul.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: kefir de lapte

Mesajde cristi_vidican » 27 Mar 2012, 14:51

Cererea s-a rezolvat. Cristi va primi in maxim 2 saptamani kefir
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: kefir de lapte

Mesajde ionut vlv » 28 Mar 2012, 23:24

sa inteleg ca totul merge ok,cristi(vidican)?se simt ceva efecte?
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.
Avatar utilizator
ionut vlv
 
Mesaje: 387
Membru din: 25 Feb 2011, 12:25
Localitate: BABENI,VALCEA

Re: kefir de lapte

Mesajde cristi_vidican » 29 Mar 2012, 09:03

ionut vlv scrie:sa inteleg ca totul merge ok,cristi(vidican)?se simt ceva efecte?

Da, Ionut!
Totul merge ok. M-am deprins sa iasa kefirul cum imi place, gasind cantitatea si perioada optima ca sa iasa bine.
Am reusit deja de am mai dat la cineva si ma pregatesc sa-i trimit si lui Cristi.
Legat de efecte sa stii ca se simt. Adica am observat ca pot manca si mancaruri mai grele, fara ca sa ma doara prin dreapta sau sa mi se para greu la stomac. Ideea e ca ajuta foarte mult la digestie. Inca mai am dureri de gastrita atunci cand ridic obiecte mai grele sau sau stau incordat din stomac. E ceva normal si stiu ca va lua ceva timp pana se va vindeca. Dar, mi-am propus sa lupt pe termen lung.
Multumesc inca o data!
Cristi Vidican
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: kefir de lapte

Mesajde ionut vlv » 29 Mar 2012, 09:21

imi pare bine!cu mancarurile "grele" sa sti ca eu,dupa atata timp de tratament,doar le gust.mai mult de frica... :lol: .cu efortul ai dreptate si dupa ce am intrebat un medic inclinat mai spre naturist am primit si raspunsul referitor la efort.zice ca ulcerul si gastrita se localizeaza in pliurile mucoasei(stomac,duoden) unde tratamentele gen pansament ajung mai greu.la efort apare o "descretire " a pliurilor din cauza schimbarilor de forma a abdomenului,moment in care rana intra in contact mai pronuntat cu sucurile gastrice si doare.a recomandat ceaiuri multe,kefir,propolis si "miscare din buric".
numai bine!
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.
Avatar utilizator
ionut vlv
 
Mesaje: 387
Membru din: 25 Feb 2011, 12:25
Localitate: BABENI,VALCEA

Re: kefir de lapte

Mesajde gica.mosu » 29 Mar 2012, 21:30

ionut vlv scrie:imi pare bine!cu mancarurile "grele" sa sti ca eu,dupa atata timp de tratament,doar le gust.mai mult de frica... :lol: .cu efortul ai dreptate si dupa ce am intrebat un medic inclinat mai spre naturist am primit si raspunsul referitor la efort.zice ca ulcerul si gastrita se localizeaza in pliurile mucoasei(stomac,duoden) unde tratamentele gen pansament ajung mai greu.la efort apare o "descretire " a pliurilor din cauza schimbarilor de forma a abdomenului,moment in care rana intra in contact mai pronuntat cu sucurile gastrice si doare.a recomandat ceaiuri multe,kefir,propolis si "miscare din buric".
numai bine!

Ionut te rog sa faci o analiza(helicobacter pylorri) daca ese pozitv te rog sa ma suni....mosuuu!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: kefir de lapte

Mesajde ionut vlv » 29 Mar 2012, 22:44

pozitiv e la toata lumea,numai ca depinde gradul de infestare de la 0-10.la mine e ok,acum.
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.
Avatar utilizator
ionut vlv
 
Mesaje: 387
Membru din: 25 Feb 2011, 12:25
Localitate: BABENI,VALCEA

Re: kefir de lapte

Mesajde gica.mosu » 29 Mar 2012, 22:58

ionut vlv scrie:pozitiv e la toata lumea,numai ca depinde gradul de infestare de la 0-10.la mine e ok,acum.

Da asa este dar ne tratat cu...antibiotice 7 zile urmeaza un cancer :?: gastric...
cauta un med internist buun...analize siii- BAFTAAA-mosuuu!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Următorul

Înapoi la TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori