Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI

Discutii despre folosirea tratamentelor naturiste in combaterea diferitelor boli , la oameni si albine
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: kefir de lapte

Mesajde vasile036 » 16 Feb 2013, 21:19

Pot sa te servesc eu daca-mi dai adresa exacta.
vasile036
 
Mesaje: 15
Membru din: 26 Feb 2011, 18:33
Localitate: Cerna, Tulcea

Re: kefir de lapte

Mesajde flaviu_gl » 17 Feb 2013, 16:41

multumesc. ti-am trimis raspuns pe MP
flaviu_gl
 
Mesaje: 8
Membru din: 08 Oct 2011, 08:12
Localitate: Galati

Re: kefir de lapte

Mesajde -tedy- » 10 Mar 2013, 23:55

cine imi poate trimite si mie kefir?prin curier sau posta.
sunt din baia mare.
0742844185
Avatar utilizator
-tedy-
 
Mesaje: 82
Membru din: 11 Mar 2011, 17:12
Localitate: baia mare

Re: kefir de lapte

Mesajde Geangu Cristian » 11 Mar 2013, 13:52

Eu colegu trimite-mi adresa pe mesaj privat si pana ajunge documenteaza-te despre cum se foloseste , ia-ti strecuratoarea......ustensilele necesare daca nu cunosti intreaba-ma
Avatar utilizator
Geangu Cristian
 
Mesaje: 93
Membru din: 29 Mar 2011, 20:46
Localitate: Valenii de Munte jud PH

Re: kefir de lapte

Mesajde livas » 11 Mar 2013, 22:19

Ma alatur si eu "cersetorilor'' :lol: , cu mare rugaminte, cine poate si are placerea de a-mi trimite si mie kefir, multumesc anticipat!!
contra cost, suport cheltiueli de transport, nu conteaza numai sa ma ajute cineva ca ma scoate la... pensie sotia mea de cand a citit despre kefir!!
Avatar utilizator
livas
 
Mesaje: 140
Membru din: 09 Mai 2011, 21:37
Localitate: Tg-Frumos, Iasi

Re: kefir de lapte

Mesajde Geangu Cristian » 12 Mar 2013, 00:35

o sa trimit si la dvs procedeaza la fel ca si Tedi trimite-mi adresa pe mesaj privat........ai inteles la fel am cersit si eu si Cristi Vidican ma sevit carui-a ii multumesc cu orice ocazie asa ca ramaneti datori sa trimiteti si voi la alti colegi care or avea nevoie.....salve!
Avatar utilizator
Geangu Cristian
 
Mesaje: 93
Membru din: 29 Mar 2011, 20:46
Localitate: Valenii de Munte jud PH

Re: kefir de lapte

Mesajde cristi_vidican » 12 Mar 2013, 08:25

Geangu Cristian scrie:o sa trimit si la dvs procedeaza la fel ca si Tedi trimite-mi adresa pe mesaj privat........ai inteles la fel am cersit si eu si Cristi Vidican ma sevit carui-a ii multumesc cu orice ocazie asa ca ramaneti datori sa trimiteti si voi la alti colegi care or avea nevoie.....salve!

Mă bucur că-l mai ai și că dai mai departe așa cum l-ai primit. :D
Și eu l-am primit tot de pe forum de la Ionut Buleteanu (Ionut vlv). Și uite-așa se umple România de kefir. La câte prostii mâncăm, kefirul și mierea sunt sănătate curată.
Pentru cei care aveți kefir și nu-l mai vreți, nu-l aruncați. Puneți-l într-un borcan cu lapte la frigider. După 2-3 luni vi se face iar poftă și mai dați o tură. În felul acesta veți avea totdeauna kefir.
După ce stă mult în frigider, trec 2-3 ture până își intră în normal.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: kefir de lapte

Mesajde kamy » 12 Mar 2013, 09:33

cristi multam fain ica odata de chefir,da mi-o prins nevasta slabiciunea pentru chefir si-l pune p-aproape de multe ori mai tre sa pomenesc ca nu m-am insurat cu ..vaca!n-am uitat de iaga cu must!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: kefir de lapte

Mesajde cristi_vidican » 12 Mar 2013, 13:01

kamy scrie:cristi multam fain ica odata de chefir,da mi-o prins nevasta slabiciunea pentru chefir si-l pune p-aproape de multe ori mai tre sa pomenesc ca nu m-am insurat cu ..vaca!n-am uitat de iaga cu must!

Cât am avut vacă pe acasă, n-am apreciat laptele. A venit vremea când bunicii au murit, iar tata a socotit că nu mai are rost. Între timp, plecasem şi noi de acasă. Acum, mă bate nevasta să ne luăm capră. Atuci aş fi şi căprar, că cioban îs. :lol:
Să fii sănătos. Va veni şi vremea iejii cu must
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: kefir de lapte

Mesajde doru c. » 21 Sep 2013, 12:29

Indraznesc si eu sa rog pe posesorii de kefir sa-mi trimita si mie.....Ma lupt de aprox.15 ani cu un dublu ulcer duodenal,care reecidiveaza la 2-3 ani.....Am inteles de la colegii de forum ca acest Kefir ar putea da rezultate....
VA MULTUMESC ANTICIPAT!!!!
SALUTARE NATIUNE!!!
doru c.
 
Mesaje: 66
Membru din: 11 Oct 2011, 14:02
Localitate: CRAIOVA

Re: kefir de lapte

Mesajde Mircea_63 » 21 Sep 2013, 12:42

doru c. scrie:Indraznesc si eu sa rog pe posesorii de kefir sa-mi trimita si mie.....Ma lupt de aprox.15 ani cu un dublu ulcer duodenal,care reecidiveaza la 2-3 ani.....Am inteles de la colegii de forum ca acest Kefir ar putea da rezultate....
VA MULTUMESC ANTICIPAT!!!!


Dorule, in ziua de astazi ulcerul este vindecabil 100% cu tratament. Mergi la un internist si solicita un test pentru Helicobacter. 99.9% ca esti pozitiv. Cu ranitidina sau altele similare si doua antibiotice, in trei saptamani esti vindecat definitiv.
Poti sa-i dai cu kefir. Este bautura ingerilor si sanatate curata, dar trateaza-ti ulcerul. Unde mai pui ca poti transmite bacteria (ulcerului) si celor dragi din jurul tau.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: kefir de lapte

Mesajde ignatov andrei » 22 Sep 2013, 06:18

Helicobacter, esta ca si nosema la albine! In organismul uman, se manifesta doar cand conditiile "renasterii" sunt propice! Orice animal (inclusiv omul - sa nu credeti ca nu suntem "animale"), are un traect digestiv, care, fiind sanatos, elimina tot ce este "neconform", prin voma, sau prin fecale! Daca avem "gaura" si nu "borta", iar "autostrada" nu prezinta "blocaje, totul este... in regula!
In momentul in care se"asigura" mediu propice, TOATE bacteriile se dezvolta! Organismul uman, are nevoie de "curatire".
De ce?!? Pentru ca noi, oamenii, mancam... de toate!
Sunt faze de "diaree spontana" si noi ne facem probleme, fara sa luam in calcul ca alimentele consumate nu au fost toxice, ci benefice! Sarim, calare, pe medicamente, fara sa ne gandim la reactia normala a organismului!
Cel putin din ce stiu eu, omul este o fiinta perfecta! Dar, in loc sa se cunoasca pe sine, cauta (el stie ca este o fiinta perfecta) sa inteleaga celelalte fiinte, fara sa raspunda la cele mai elementare probleme ale sale!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: kefir de lapte

Mesajde ignatov andrei » 22 Sep 2013, 06:25

Oricat am incerca sa explicam stiintific, produsele din vechime... sunt produse din vechime! Daca dorim sa obtinem ceva natural, folosim "metoda din vechime"!
"Cultura de Kefir", sau produsele... activregularis (eu le spun... antiregularis), se obtin din... NU VA SPUN, ca nu am voie!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: kefir de lapte

Mesajde Mircea_63 » 22 Sep 2013, 08:56

ignatov andrei scrie:Helicobacter, esta ca si nosema la albine! In organismul uman, se manifesta doar cand conditiile "renasterii" sunt propice! Orice animal (inclusiv omul - sa nu credeti ca nu suntem "animale"), are un traect digestiv, care, fiind sanatos, elimina tot ce este "neconform", prin voma, sau prin fecale!


Totala eroare!

ignatov andrei scrie:Oricat am incerca sa explicam stiintific, produsele din vechime... sunt produse din vechime! Daca dorim sa obtinem ceva natural, folosim "metoda din vechime"!
"Cultura de Kefir", sau produsele... activregularis (eu le spun... antiregularis), se obtin din... NU VA SPUN, ca nu am voie!


Nu ai voie? :shock: Esti tare! :lol:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: kefir de lapte

Mesajde Mircea_63 » 22 Sep 2013, 10:20

Helicobacter nu ai in dotare, ci trebuie sa ai nesansa de a-l agonisi. Nu toata lumea il are in posesie. Este cauza principala a ulcerului gastric si a cancerului, iar pentru descoperirea a ce si cum cu aceastui bacil s-a acordat premiul Nobel.
Sa elimini o parte din bacili prin fecale si saliva e una, dar asta nu inseamna ca il elimini in totalitate si scapi de el, ci doar il raspandesti.moarte.

In ceea ce priveste kefirul...sa nu il confundam cu "activia" si alte asa-zis probiotice.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: kefir de lapte

Mesajde ignatov andrei » 22 Sep 2013, 11:34

Daca e eroare, asta este! Ai drepate, nu toate albinele au nosema, ci aproape toate familiile, pe cand mai mult de jumatate din oameni il au pe H. pylori.
"Cultura de kefir " sau... " Ma refeream la probiotice, unul din tratamentele de baza impotriva H. pylori! Si nu e confuzie! Reciteste! Eu la toate le spun "antiregularis"! Chestia cu "ciuperca tibetana" este ca si chestia cu bulgarul care a descoperit "mersul pe jos si apa calda" din iaurt.

PS Exista forme de imunitate la H. pylori. Nu stiu cum se chema, dar am sa intreb!
Australienii au reusit sa-l cultive, nu sa-l descopere!
Ultima oară modificat de ignatov andrei pe 22 Sep 2013, 11:49, modificat 1 dată în total.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori