Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI

Discutii despre folosirea tratamentelor naturiste in combaterea diferitelor boli , la oameni si albine
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Mai bună decât antibioticele! Surgihoney mierea-chirurgicală

Mesajde Alexandru.Chisinau » 13 Aug 2013, 11:34

Mai tare decât antibioticele: „super-mierea" cu calităţi vindecătoare de excepţie

Un nou tip de miere a început să fie folosit, cu rezultate excepţionale, pentru tratarea rănilor, a infecţiilor şi a plăgilor chirurgicale; s-a dovedit că ea distruge un mare număr de bacterii, fungi şi paraziţi, inclusiv temuţii microbi rezistenţi la antibiotice, scrie presa de pe intregul glob pământesc! Doar fă un search pe google şi vezi!

Mierea specială, numită Surgihoney sau în limba română ar suna mierea-chirurgicală, a fost testată timp de peste un an în spitalele din comitatul britanic Hampshire, fiind utilizată pentru îngrijirea bebeluşilor, a lăuzelor, a persoanelor vârstnice şi a pacienţilor bolnavi de cancer, şi a dat rezultate atît de uimitoare, încât, recent, a fost emisă autorizaţia pentrru utilizarea ei pe scară largă în spitale.

Puterile acestei super-mieri par să fie cu adevărat excepţionale: rănile şi ulceraţiile, inclusiv cele infectate cu periculosul supermicrob MRSA (un stafilococ cu rezistenţă la numeroase antibiotice şi care pune mari probleme în spitale), s-au vindecat în câteva zile, iar numărul femeilor care sufereau infecţii după naşterea prin cezariană s-a redus la jumătate.

Surgihoney a fost, de asemenea, folosită pentru tratarea rănilor soldaţilor întorşi din Afghanistan, ca şi în tratamentul acneei şi pentru a proteja pielea pacienţilor cu cancer, care aveau implantat un cateter pentru chimioterapie.

Conform declaraţiilor dr. Matthew Dryden, microbiolog în cadrul organizaţiei Hampshire Hospitals NHS Foundation Trust, acest produs ar putea revoluţiona tratamentul plăgilor în întreaga lume. Unul dintre marile atuuri ale mierii Surgihoney este faptul că ea nu numai că distruge agenţii patogeni care infectează rănile, dar ajută şi la cicatrizare.

De altfel, mierea, în general, a fost folosită timp de mii de ani pentru proprietăţile ei dezinfectante şi cicatrizante; în ultimele decenii, însă, medicii au preferat să utilizeze antibioticele pentru tratarea infecţiilor.

Surgihoney este însă mai eficientă datorită rolului ei dublu – distruge microbii şi stimulează refacerea ţesuturilor.

Surgihoney a fost dezvotată de Ian Staples, un om de afaceri care a cumpărat o fermă în sudul statului Chile, a instalat acolo stupi, apoi a finanţat un program de cercetări ştiinţifice în Irlanda, pentru a descoperi proprietăţile deosebite ale acestei mieri.

Surgihoney nu este disponibilă comercial, deocamdată, dar recent a fost aprobată utilizarea ei în unităţile medical.

( sursa http://servusin.blogspot.com/2013/08/su ... icala.html )


Ce se mai ştie despre această miere?

Multă sănătate!
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Mai bună decât antibioticele! Surgihoney mierea-chirurgi

Mesajde nae » 13 Aug 2013, 21:02

Mierea de mana este de 3 ori mai antibactericida decat orice sort de miere florala (sa nu-ni cereti sursa ca n-o am /acum ).
Partea proasta e pretul = mizer / din ce rezulta mana .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Mai bună decât antibioticele! Surgihoney mierea-chirurgi

Mesajde Alexandru.Chisinau » 14 Aug 2013, 00:38

nae scrie:Mierea de mana este de 3 ori mai antibactericida decat orice sort de miere florala (sa nu-ni cereti sursa ca n-o am /acum ).
Partea proasta e pretul = mizer / din ce rezulta mana .


O fi şi aşa, dar se pare că afaceristul care a reclamat mierea chirurgicală (Surgihoney) a reuşit să pună pe urechi întreg glob pământesc cu mierea din Chile (America Latină). :) Toţi o numesc miere minune! Drept că nimeni nu a declarat că-i cea mai mare minune. Orice miere e o minune şi un dar de la Dumnezeu după părerea mea. Cel mai probabel doar se pregăteşte un climat favorabil pt realizarea mierii Surgihoney. Cu siguranţă că dacă va ieşi pe piaţa mondială se va vinde de minune. :) În orice caz nu hrăneşte omenirea cu Votkă, cafea, apă dulce sau alte lucruri de acest gen ce dăunează în termeni scurţi sau lungi sănătăţii şi spiritului omului.

Multă sănătate!
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Mai bună decât antibioticele! Surgihoney mierea-chirurgi

Mesajde nae » 15 Aug 2013, 14:38

Nene,Alexandru, nu stiu care-i minunea in Chile dar stiu ca la ei nu-i interzis FURADAN-ul/DTT-insecticide cu mare remanenta in sol/alimente dadatoare de CANCER de piele .
Cu Furadan a incheiat Madalina Manole socotelile cu viata ...
Eu am avut ''sansa'' sa miros (nu se poate consuma )ou de gaina care a consumat boabe de porumb depozitate intr-un spatiu stropit cu DTT(nu au fost stropite boabele ).
Din Americi (latine sau nu ) am primit porumbul/tutunul/gandacul de Colorado/ceara ieftina din Brazilia+ loca gratis ...,...
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Mai bună decât antibioticele! Surgihoney mierea-chirurgi

Mesajde kamy » 16 Aug 2013, 09:01

Orice miere e buna dezinfecteaza si vindeca foarte repede rana!
Nae dac spui ca din cacacel de afida e a mai bina si mai buna cine-s io sa zic niet?
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Mai bună decât antibioticele! Surgihoney mierea-chirurgi

Mesajde proapis13 » 16 Aug 2013, 09:53

Englezul asta crede ca a inventat coada la pruna
Incepind cu vechii sumerieni mil 2 ien si pina la Aristotel cel care a scris parca 6 volume despre albine pina la Hipocrate cel mai celebru medic al antichitatii,Galeniu si Avicena,cel mai renumit medic din vechea Persie,Dacii nostri ce se hraneau numai cu lapte si miere toate popoarele
din vechime foloseau mierea ca pe un panaceu universal
Citisem undeva ca pe la 1800 se gaseau in mod curent mai pe la toate drogheriile peste 20 din produse pe baza de miere
pastura si venin de albine si cam tot atatea unguente avind ca baza plantele medicinale si ceara alba sau neagra
Odata cu progresele din chimie cins s-a reusit sintetizarea majoritatii subst active din miere ,,leacurile'' au fost date uitarii
Ca fapt divers prin iunie m-am ars cu afumatorul la mina dreapta pe o portiune de 5/3cm
In secunda 2 am deschis un stup si cu dalta am racait larve de trintor abia capacite si am acoperit rana cu miere
Am repetat operatia timp de cateva zile pina cind rana s-a retras si a inceput sa ,,cojeasca''
Astazi se mai vede urma arsurii cam cat o moneda de 10 bani chiar mai mica

In alta ordine de idei citisem ca francezii au fost printre primii din Europa ce au folosit mierea ca pansament steril aplicat local dupa operatii
Un cunoscut chirurg roman caruia imi scapa numele prin anii 70' avea o aripa rezervata la Spitalul Fundeni unde se aplica apiterapia in paralel cu medicatia

Asa ca sa nu mai cascam noi ochii peste gard la vecini si sa ne miram ca ala ce a vazut pt prima oara camila :shock:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Mai bună decât antibioticele! Surgihoney mierea-chirurgi

Mesajde Alexandru.Chisinau » 16 Aug 2013, 18:37

proapis13 scrie:Citisem undeva ca pe la 1800 se gaseau in mod curent mai pe la toate drogheriile peste 20 din produse pe baza de miere
pastura si venin de albine si cam tot atatea unguente avind ca baza plantele medicinale si ceara alba sau neagra


Se pare că aşa ceva nu se va mai repeta până la sfârşitul lumii acestia. Regretabil.

Privitor la mierea Surgihoney, o fi ea bună sau mai puţin bună, noi ne mulţumim cu mierea noastră şi mergem înainte. :)


Sănătate!
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Mai bună decât antibioticele! Surgihoney mierea-chirurgi

Mesajde nae » 16 Aug 2013, 20:00

kamy scrie:Nae dac spui ca din cacacel de afida e a mai bina si mai buna cine-s io sa zic niet?

N-am gamdit-o eu , eu am scris ce am citit ''Cartea stuparului '' de C. Antonescu/T Bogdan/V Petrus-' 57
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Surgihoney mierea cea mai reclamată din 2013

Mesajde Alexandru.Chisinau » 16 Aug 2013, 21:44

Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Provbele16:24
Tot ce faceti sa fie facut cu dragoste! 1Corinteni 16:14

Ce nu am scrie, vă rog să fie făcut cu dragoste, respect şi răbdare. Scriu acest mesaj doar aşa, în caz că se uită de lucrurile de bază din universul acesta. Mulţumesc de înţelegere.

Am citit nişte comentarii prin internet pe diverse siteuri de ştiri (d-e: http://now.msn.com/surgihoney-bioengine ... infections), mulţi laudă mierea MANUKA afirmând că este mai bună ca mierea Surgihoney dar nu cred că este adevărat doar din cauză că şi mierea Manuka a fost foarte bine promovată de afacerişti mari câţiva ani în urmă după cum ştiu. Concluzia: Caci iubirea de bani este radacina tuturor relelor; si unii, care au umblat dupa ea, au ratacit... 1Timimotei 6:10
Se rătăcesc oamenii în umblarea lor după ce izbeşte ochii (ştirele) şi dau o mulţime de bani pe nişte lucruri care nu fac cu adevărat suma dată de bani. Asta o ştim cu toţii, dar am vrut să întreb dacă ştie cineva ce vitamine, minerale şi alte proprietăţi conţine Surgihoney ? Rămâne oare această informaţie în umbră până se scot banii din investiţii :?:

Multă sănătate!
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Surgihoney mierea cea mai reclamată din 2013

Mesajde proapis13 » 17 Aug 2013, 09:09

Alexandru.Chisinau scrie:Am citit nişte comentarii prin internet pe diverse siteuri de ştiri (d-e: http://now.msn.com/surgihoney-bioengine ... infections), mulţi laudă mierea MANUKA afirmând că este mai bună ca mierea Surgihoney

Inca o dovada ca altii abia acum descopera adevaratele proprietati ale mierii dar si stiu sa o promoveze
http://worldtruth.tv/honey-discovered-t ... -bacteria/
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Mai bună decât antibioticele! Surgihoney mierea-chirurgicală

Mesajde Alexandru.Chisinau » 17 Aug 2013, 11:47

Salut,
m-am uitat la ştirea de pe link cu mierea Manuka şi am citit fugitiv şi comentarile, sunt foarte înteresante. Sunt de acord că altii abia acum descopera adevaratele proprietati ale mierii dar si stiu sa o promoveze. Se pare că asta-i situaţia în zilele noastre. Cel ce are bani poate să promoveze şi să câştige şi mai mulţi bani iar celui ce nu are bani i se ia şi ce are (legal sau nelegal). Cred că e dificil să promovezi ceva la nivel mondial în zilele noastre, chiar dacă ar fi ceva extra bun deoarece există fel de fel de concurenţă, luptă, ură, invidie şi multă prostie şi indiferenţă.

Noi nu avem decât şi mai mult să ne bucurăm de mierea ce o avem. :)


Multă sănătate!
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau


Înapoi la TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori