Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI

Discutii despre folosirea tratamentelor naturiste in combaterea diferitelor boli , la oameni si albine
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Tuica

Mesajde State » 04 Noi 2013, 23:26

ves.lucian.zabrani scrie:PICTORE , cum am putut uita de prietenul Donbazil si de prietenul meu Mircea 63 ???
se pare ca primele semne ale Altzheimer-ului le simt deja !!!


Lucica , ia citeste "printre randuri" acili'sea:


State scrie: O luam prin Drobeta(musai) ca e cineva si acolo care trebuie stropit, apoi Orsova, Tara Hategului(acolo sigur ai "orgasm"-am fost de curand), Prislop(aici ma arde pe mine), apoi vedem unde-i Zabrani-ul si pe urma unde vrei tu. De exemplu Timisoara. Sa vad si io frantuzoaica , daia zic. 8-)



Vedeti ca nici nu stiti de unde va loveste... :lol:
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Tuica

Mesajde State » 16 Noi 2013, 21:53

Am inceput sa bagam in foc ! Rezultatul ? Tuicomicina de pere. Anul asta n-au mai fost asa multe ca anul trecut dar tot am strans de vreo 10 cazane. :lol:

Imagine
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Tuica

Mesajde Aurel1959 » 16 Noi 2013, 22:53

Ai grija ca borhotul de pere se prinde usor de cazan.Mai usor cu focul. :lol:
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Tuica

Mesajde gica.mosu » 16 Noi 2013, 23:02

STATICAAA....Am vizitat azi un apic din zona Tecuci si printre altele am vazut un topitor de ceara-cazan de tuica in aceiasi soba (cu capace diferite)....o adevarata "bomba" cu efect intirziat.....Vin cu pozeee(nu am cablu sa descarc) si sper sa va placa si voua!!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Tuica

Mesajde State » 16 Noi 2013, 23:03

Ha ! Este exact invers ! :lol: Nu se lipeste deloc.

La prune e bai mare. Daca scapi un lemn in plus , esti "frecatorul" de serviciu. :lol: Daca te uiti langa butoiul de racire...se afla un pompier. Asa ii zicem noi la bidonul ala. I-am facut o gaura in dop si mai potolim focul cand se umfla flacara in el. Cum spuneam , la pere nu este cazul.

Sper ca la anul sa va arat si noua instalatie de racire AUTOMATA. Momentan functioneaza cu galeata pe principiul "scoate apa-baga apa". :lol:
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Tuica

Mesajde State » 16 Noi 2013, 23:08

gica.mosu scrie:STATICAAA....Am vizitat azi un apic din zona Tecuci si printre altele am vazut un topitor de ceara-cazan de tuica in aceiasi soba (cu capace diferite)....o adevarata "bomba" cu efect intirziat.....Vin cu pozeee(nu am cablu sa descarc) si sper sa va placa si voua!!!!!


Soba are mai multe intrebuintari. Cazan tuica, cuptor paine sau cozonaci, afumatoare, incalzire apa pentru spalat porcul, etc. Merge si topitor de ceara dar nu in cazan. Sau poate merge si asa daca are cine sa-l spele. :lol:
Parca tot mai ieftin iesi cu un topitor solar. :)
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Tuica

Mesajde gica.mosu » 16 Noi 2013, 23:16

Asa-i cum spui ,dar daca-l vezi pici :lol: ...Cazanul are aprox 6 galeti e din inox si-l folsete cu capace dif si -si...Rabdareee!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Tuica

Mesajde Aurel1959 » 17 Noi 2013, 02:04

State, la cazanul ala asa cum e, ai mai trebuie topitorul, care trebuie sa ea locul racitorului.Nu e cazul de spalt cazanul .In el pui apa curata care iese pe teava sub forma de vapori si intra in topitorul propriuzis.
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Tuica

Mesajde State » 17 Noi 2013, 02:21

Acum am inteles despre ce e vorba...dar totusi nu inteleg de ce sa ne mai complicam cu cazanul. :lol: Daca topesti ceara direct intr-un butoi sub care faci focul, nu e mai simplu ? Zic si eu.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Tuica

Mesajde Aurel1959 » 17 Noi 2013, 02:37

Ba da dar nu esti trendy.Tu nu vezi ce se discuta pe aici? E vorba de evolutie tehnologica. :lol:
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Tuica

Mesajde gica.mosu » 17 Noi 2013, 08:50

Aurel1959 scrie:State, la cazanul ala asa cum e, ai mai trebuie topitorul, care trebuie sa ea locul racitorului.Nu e cazul de spalt cazanul .In el pui apa curata care iese pe teava sub forma de vapori si intra in topitorul propriuzis.


NUUUUU....asa :!: ...Treaba e ca in ac cazan cu capace diferite se poate face si tuica si fierbe ceara....Capacul e prevazut cu un malaxor manual iar ceara se ia cu un ibric pe partea de sus gata strecurata,cum v-am zis...ceva super(TRENDY),cum zice Aurel :lol: (nu e vb de aburi se pune ceara direct in cazan in loc de "borhot de...)...sper ca acuma e clar!!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Tuica

Mesajde gica.mosu » 17 Noi 2013, 09:28

gica.mosu scrie:
Aurel1959 scrie:State, la cazanul ala asa cum e, ai mai trebuie topitorul, care trebuie sa ea locul racitorului.Nu e cazul de spalt cazanul .In el pui apa curata care iese pe teava sub forma de vapori si intra in topitorul propriuzis.


NUUUUU....asa :!: ...Treaba e ca in ac cazan cu capace diferite se poate face si tuica si fierbe ceara....Capacul e prevazut cu un malaxor manual iar ceara se ia cu un ibric pe partea de sus gata strecurata,cum v-am zis...ceva super(TRENDY),cum zice Aurel :lol: (nu e vb de aburi se pune ceara direct in cazan in loc de "borhot de...)...sper ca acuma e clar!!!!!


Aici aveti FOTO:
Fişiere ataşate
poze felix 078.JPG
poze felix 079.JPG
poze felix 080.JPG
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Tuica

Mesajde gica.mosu » 17 Noi 2013, 10:13

In foto 3 se vede ceva(un perete)original :idea: Un cuptor multifunctional ca:gratar,pt copt ale-alea pt fiert la porci ect...
Aici poza din fata!!!
Fişiere ataşate
poze felix 077.JPG
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Tuica

Mesajde Donbazil » 22 Noi 2013, 23:53

Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Tuica

Mesajde gica.mosu » 07 Dec 2013, 19:25

Pentru cei de la bloc,iata o "BOMBA" cu efect intirziat :lol: :o :lol: ....Meserie nu-i asa???
Fişiere ataşate
ppoze stup 013.JPG
ppoze stup 012.JPG
ppoze stup 010.JPG
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Tuica

Mesajde Aurel1959 » 07 Dec 2013, 20:21

Ce fel de albina ai in acei stupi? :D Vad ca-s pregatiti pentru impachetare.Le-ai tratat?
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori