Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI

Discutii despre folosirea tratamentelor naturiste in combaterea diferitelor boli , la oameni si albine
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Tuica

Mesajde modigliani » 03 Noi 2013, 20:53

Donbazil scrie:Sal'tare!

Fapte, nu vorbe!.......


Hac ! .... Te iubesc ! .... Hac ! Esti king , mah ! ..... Hac !

...............................................

Doamne , mi-e dor de miasma de la "cazan" , de cand batranii mei duceau tescovina sau pruna la fiert ........ Sufar - credeti-ma - cand evoc genul asta de amintiri ......

...............................................

Don Bazile , .... vorbesc serios acuma , ...... pe cat te iubesc io pe tine .... la anu' de nu ne-om potrivi sa-ti gust din "frunte' ..... te certi cu mine ! Pe bune !
Stau cu tine acolo la povesti "vanatoresti" pana alambicu' "da din casa" .......
Evident , nu te intereseaza unde dorm ..... Imi ajunge un colt din fundul curtii in care sa-mi astern cortul Dunarean .....

Cafeaua de dimineata o dau eu . ......
modigliani
 

Re: Tuica

Mesajde MIHAI BALS » 03 Noi 2013, 21:00

Donbazil scrie:Sal'tare!

Fapte, nu vorbe!.......

pai... da!
aseara la Craiova au fost faptele!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Tuica

Mesajde Donbazil » 03 Noi 2013, 21:09

Sal'tare!

Nu se poate vere!......Pentru ca io "fruntea" ( cam 300 ml. la fiecare fiertura o pun pentru frectie.....Aia nu se bea!......Da' fii sigur ca ce ramaneeeee! :shock: ..... Si anu' asta Doamne-multzam c-a ramas asa cam fo' 250 litri de rachie (38-40 febra) si fo 60 de litri de palinca ( fiarta de 2 ori, cu frisoane cam la 50 - 52), asta din prune - c-a fost an bun, iar boasca de la vin - (nepresata - ce-a curs ravac am pus la baloane ce nu, a ramas pe boasca si inca fierbe), ajunge la alambic mai incolo catre Sf. Neculai..... :)
Esti invitatu' meu cand ti-e pohta, da' nu cred ca te spurci tu pescar de Dunara sa vii la un amarat de scobar pe Bega....Numa oase si mai are si matze negre..... :lol:

Sal'tare!
Donbazil - Faget

P.S. Credeti voi ca nu-mi crapa capu' de ciuda ca nu s-a putut sa fiu pe la Rio-de-praz?.....Da' nu-i cum vrei ci cum se nimereste......
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Tuica

Mesajde MIHAI BALS » 03 Noi 2013, 21:09

alt stupar scrie:Mihai, si-atunci eu sa nu iau asa macar un pic... preventiv ? :lol:

DA!!!
ideea e ca pt spate, tuica,100ml seara,inainte de masa, e ff buna.
daca mai iei si dimineata cate 3 lingurite de polen(congelat) pus la dizolvat 30min intr-un iaurt,mananci oua,lapte,branza pt calciu,banane pt magneziu si potasiu o sa vezi diferenta.
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Tuica

Mesajde paul » 03 Noi 2013, 21:13

modigliani scrie:
Doamne , mi-e dor de miasma de la "cazan" , de cand batranii mei duceau tescovina sau pruna la fiert ........ Sufar - credeti-ma - cand evoc genul asta de amintiri ......


Lasa ca m-am umplut eu ieri de miasma sa-mi ajunga pt. un an ! Cand m-ai sunat bagasem prima transa ! Si au durat transele pana pe la ora 22 ... :P
Am facut din zarzare si din tescovina !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Tuica

Mesajde modigliani » 03 Noi 2013, 21:15

Donbazil scrie:Sal'tare!

Nu se poate vere!......Pentru ca io "fruntea" ( cam 300 ml. la fiecare fiertura o pun pentru frectie.....Aia nu se bea!......

Aiurea ! ..... Bati campii ..... ardeleneste ! :lol: :lol: :lol:
Vrei sa vin io pan-acolo , regatean d-asta "fraier" , sa-ti demonstrez ca se ..... BEA ?
modigliani
 

Re: Tuica

Mesajde ves.lucian.zabrani » 03 Noi 2013, 21:22

nu o bei , ca-i toxica !!! metilic , etilic etc. !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Tuica

Mesajde modigliani » 03 Noi 2013, 21:22

paul scrie: Cand m-ai sunat bagasem prima transa !


M-am prins , iti dai seama ......
Ale dracu' de servicii telefonice , ...... intelegi tot ...... dintr-o singura convorbire !

...................................................

Bai , pe bune , de-a dreptu' bulangii astia cu "mobilaria" lor .......

Gata ! imi iau .... fix !
modigliani
 

Re: Tuica

Mesajde modigliani » 03 Noi 2013, 21:26

ves.lucian.zabrani scrie:nu o bei , ca-i toxica !!! metilic , etilic etc. !!!


Mai baieti , ..... mai baieti , ...... unde nu va da Dumnezeu vreodata sa mergeti cu noi pe Dunare ?
Sa mor io de nu beti si ....... petrosin !

De sete , naibii ! La ce va gandeati ? :lol: :lol: :lol:
modigliani
 

Re: Tuica

Mesajde ves.lucian.zabrani » 03 Noi 2013, 21:28

pictore , esti un tip deosebit , iesit din comun !!!in sensul bun al cuvantului !!! sa-ti dea Dumnezeu sanatate , putere si tot binele din lume !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Tuica

Mesajde modigliani » 03 Noi 2013, 21:37

ves.lucian.zabrani scrie:pictore , esti un tip deosebit , iesit din comun !!!in sensul bun al cuvantului !!! sa-ti dea Dumnezeu sanatate , putere si tot binele din lume !!!
:P :P :P


Mersi OM BUN !!!

Niciodata n-am sa uit ca pe Stuparitul esti unul dintre PRIMII care m-a intampinat cald si ..... absolut neconditionat !

Iti multumesc din suflet si te asigur de ferma mea admiratie (pentru omul care ssti , pentru livada ta in care depui suflet "cu caru' " , pentru gentiletea cu care evoluezi in acest forum ! ) . Sa traiesti !

Ce-mi doresti sa ti se intoarca inzecit ! Tie , ca si altora , ...... va multumesc ca ma tolerati p-acilea cu "non apicultoricismele" mele zanatice ......
modigliani
 

Re: Tuica

Mesajde State » 03 Noi 2013, 21:39

ves.lucian.zabrani scrie:pictore , esti un tip deosebit , iesit din comun !!!


As completa cu "nebun" , tot in sensul bun. 8-)

Gluma-i gluma dar "fruntea" chiar e rea. Eu as zice ca nu intelegi nimic din ea , e doar tare, atat. Pentru mine conteaza gustul , aroma , sa spuna si tuica aia o poveste. Din principiu nu beau decat de pruna. Cand se fac perele mai facem un rachiu si pot spune ca si ala e bun. Totul depinde de fruct. Trebuie sa fie copt cand il bagi la butoi pentru fermentare.

Uite , in premiera pentru tine(sunt ferm convins :D ) iti aduc o tuica de 22 ani ! Asta am avut pe masa la nunta mea. N-are rost sa-ti descriu gustul...o sa-l simti live. :D Mesenii au zis doar atat: bah , unde dracu' ai tinut-o pana acum ??? :lol: Sincer sa fiu...nici eu n-am stiut de ea. :oops:
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Tuica

Mesajde ves.lucian.zabrani » 03 Noi 2013, 21:42

ATENTIE MAXIMA !!!
numai Dumnezeu este bun !!!
stii bine ca insusi Mantuitorul nostru nu a fost de acord sa fie numit BUN !!!
si atunci , cum am putea fi noi buni , noi , niste prapaditi in fata lui Dumnezeu !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Tuica

Mesajde ves.lucian.zabrani » 03 Noi 2013, 21:46

As completa cu "nebun" , tot in sensul bun. 8-)


Uite , in premiera pentru tine(sunt ferm convins iti aduc o tuica de [u]22 ani! Asta am avut pe masa la nunta mea. N-are rost sa-ti descriu gustul...o sa-l simti live. :D Mesenii au zis doar atat: bah , unde dracu' ai tinut-o pana acum ??? Sincer sa fiu...nici eu n-am stiut de ea. [/quote]

sincer , abia astept sa o gustam !!! ai observat ca am folosit pluralul !!!
:lol:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Tuica

Mesajde modigliani » 03 Noi 2013, 21:55

ves.lucian.zabrani scrie: ai observat ca am folosit pluralul !!!

Luciane , ..... io l-am sesizat ..... instant ! Cand l-am sesizat scria pe postarea ta ca , cica , ai fi pus-o acu' "sub un minut" .

Mai nene , trai-ti-ar , anu' asta nu mi-a fost prielnic ..... Da' din primavara fac din Ardeal - sa ma ajute Dumnezeu ! - ce fac din trotuarul din fata blocului ..... Repet , v-ati "scos " cu mine , v-ati "nenorocit" ! De nu va bazai de va scot din sarite !

Roiesc , ..... dracului ! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ( si va atentez tuicile alea "smechere" . Ca sa stiti cum stati ! )
modigliani
 

Re: Tuica

Mesajde State » 03 Noi 2013, 22:03

ves.lucian.zabrani scrie: sincer , abia astept sa o gustam !!! ai observat ca am folosit pluralul !!!
:lol:


Pe unde-i Zabrani-ul asta ? As prefera sa-l vad primavara, banuiesc ca stii de ce. De cand am vazut prima oara ce-ti bubuie mintea la capitolul gradinarit , am zis asa : "Asta-i al meu"! Cred ca-ti aduci aminte , ca ti-am scris si in pagina personala.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

AnteriorUrmătorul

Înapoi la TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori