Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI

Discutii despre folosirea tratamentelor naturiste in combaterea diferitelor boli , la oameni si albine
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: tuica de... miere

Mesajde Adrian Galofteanu » 31 Aug 2011, 17:27

Prea bine Luciane dar ce faci cu "trotilul" asta? Cred ca ai lasat sa curga cazanul pana a ajuns la 35-40 grade cat este numai buna de consumat!

S-au te gandesti sa-ti cinstesti prietenii cu marfa aia ca sa nu te uite niciodata! :lol: :lol:

Oricum cand mai trec pe la tine poate dai o cinzeaca!

Numai bine!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: tuica de... miere

Mesajde kamy » 20 Feb 2012, 10:09

fcvaslui scrie:Apa 40 L
Grau 2 kg
Un cubulet de drojdie
10 kg miere de albine


Subiectul este de actualitate si de luat serios in consideratie in anul de gratie 2011,atunci cand pretul de achizitie a poliflorei e putin peste pretul zaharului. Din reteta mai sus amintita rezulta 8 litri de tuica la 40 grade.Fiecare poate sa-si faca propriul calcul. Sigur vor fi prejudecati legate de accize,timp,combustibil,piata de desfacere etc.Hai noroc si miere multa bogata in zaharuri.

ps.dupa ce am scris subiectul prezent,m-am gandit cum ar suna,tuica din...apiinvert. Grrr... ce gust o avea?

incercati si orama cu pastura sa introduce0ti inainte de fermentat si o sa aveti rezultate mai bune!va costa un cui de palinca daca ma apuc vreodata de baut!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: tuica de... miere

Mesajde cocos » 11 Iun 2013, 15:34

Salutare, vreau sa incerc si eu reteta asta de tuica din miere.
Va rog sa imi spuneti daca:
1 graul trebuie sa fie macinat
2 se poate pune porumb in loc de greu
3 dupa cat timp de la amestecarea produselor in butoi se poate trage tuica
4 cum faceti sa nu se lipeasca pe fundul cazanului tuica de fructe sau tuica de miere
Multumesc, si spor la extras
cocos
 
Mesaje: 36
Membru din: 15 Mar 2013, 15:48

Anterior

Înapoi la TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori