Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI

Discutii despre folosirea tratamentelor naturiste in combaterea diferitelor boli , la oameni si albine
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

tuica de... miere

Mesajde fcvaslui » 21 Iul 2011, 20:09

Apa 40 L
Grau 2 kg
Un cubulet de drojdie
10 kg miere de albine


Subiectul este de actualitate si de luat serios in consideratie in anul de gratie 2011,atunci cand pretul de achizitie a poliflorei e putin peste pretul zaharului. Din reteta mai sus amintita rezulta 8 litri de tuica la 40 grade.Fiecare poate sa-si faca propriul calcul. Sigur vor fi prejudecati legate de accize,timp,combustibil,piata de desfacere etc.Hai noroc si miere multa bogata in zaharuri.

ps.dupa ce am scris subiectul prezent,m-am gandit cum ar suna,tuica din...apiinvert. Grrr... ce gust o avea?
fcvaslui
 
Mesaje: 41
Membru din: 30 Iun 2011, 21:08

Re: tuica de... miere

Mesajde adycnst » 21 Iul 2011, 22:11

eu supralicitez...tzuica de pufoaica :lol:
adycnst
 
Mesaje: 278
Membru din: 10 Apr 2011, 01:51
Localitate: Bucuresti

Re: tuica de... miere

Mesajde gica » 22 Iul 2011, 07:36

fcvaslui scrie:ps.dupa ce am scris subiectul prezent,m-am gandit cum ar suna,tuica din...apiinvert. Grrr... ce gust o avea?

Smecher mai esti,crezi ca nu stie toata lumea ca are gust de votca.Ca de fapt votca este ca orice bautura alcoolica facuta din cereale(grau,porumb,orz,etc.)Se poate consuma nedistilat si atunci cu ceva hamei ar iesi bere.Daca ar fi din zahar s-ar numi rom sau altfel :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: tuica de... miere

Mesajde liviu1965 » 22 Iul 2011, 10:40

fcvaslui scrie:Apa 40 L
Grau 2 kg
Un cubulet de drojdie
10 kg miere de albine


Subiectul este de actualitate si de luat serios in consideratie in anul de gratie 2011,atunci cand pretul de achizitie a poliflorei e putin peste pretul zaharului. Din reteta mai sus amintita rezulta 8 litri de tuica la 40 grade.Fiecare poate sa-si faca propriul calcul. Sigur vor fi prejudecati legate de accize,timp,combustibil,piata de desfacere etc.Hai noroc si miere multa bogata in zaharuri.

ps.dupa ce am scris subiectul prezent,m-am gandit cum ar suna,tuica din...apiinvert. Grrr... ce gust o avea?


Sper sa nu fie o gluma sinistra reteta asta , ptr. ca vreau sa o fac
Chiar vroiam sa postez ptr. o reteta ca asta
Este vara acum dar vine acusi si frigul......
Daca este ok, atunci multumesc. Daca nu ... te rog sa ma anunti, sa nu stric materia prima...
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: tuica de... miere

Mesajde Adi Hodis » 22 Iul 2011, 11:16

liviu1965 scrie:...
Sper sa nu fie o gluma sinistra reteta asta , ptr. ca vreau sa o fac
Chiar vroiam sa postez ptr. o reteta ca asta
Este vara acum dar vine acusi si frigul......
Daca este ok, atunci multumesc. Daca nu ... te rog sa ma anunti, sa nu stric materia prima...

Eu am facut tzuica din miere si prune, struguri, mere ... apoi mi-am zis ca nu mai fac NICIODATAAA !!! ... ca nu ma mai scapam de betzivi ... :P
Si cum bine se zice ... niciodata sa nu zici, niciodata ... cred ca iar am sa fac ca pretul mierii merge tot in jos :evil:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: tuica de... miere

Mesajde liviu1965 » 22 Iul 2011, 12:06

Adi Hodis scrie:
liviu1965 scrie:...
Sper sa nu fie o gluma sinistra reteta asta , ptr. ca vreau sa o fac
Chiar vroiam sa postez ptr. o reteta ca asta
Este vara acum dar vine acusi si frigul......
Daca este ok, atunci multumesc. Daca nu ... te rog sa ma anunti, sa nu stric materia prima...

Eu am facut tzuica din miere si prune, struguri, mere ... apoi mi-am zis ca nu mai fac NICIODATAAA !!! ... ca nu ma mai scapam de betzivi ... :P
Si cum bine se zice ... niciodata sa nu zici, niciodata ... cred ca iar am sa fac ca pretul mierii merge tot in jos :evil:


Sa stai cu banii la saltea si sa nu ai pe nimeni care sa-ti treaca pragul.... nu prea e viata
Cu betivii insa doamne sa ma ierti, tare sunt buni pe langa casa omului ( ma refer la prieteni si nu betiv=alccolic )
Muncesti o saptamana si mai vine si ziua libera de la doamne doamne , nu trebuie sa-ti incarci bateria ptr. urmatoarea saptamana? Cel mai bine este sa impletesti odihna cu prietenii... Si luni o iei de la capat....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: tuica de... miere

Mesajde Adi Hodis » 22 Iul 2011, 12:57

liviu1965 scrie:... Si luni o iei de la capat....

Liviu taica, asa o fi cu omul de rind ... da´ cu betzivu nu lucrezi decat pina-l apuca " setea " si acolo te lasa cu munca cu tot ... ca face si pe dracu-n patru sa-si aline setea si, cum e pe drojdie mai tot timpul, nu-i mai trebuie decat 2 ; 3 paharele si iara-i hentz ... no´ apoi mai lucreaza daca ai cu cine ! :P
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: tuica de... miere

Mesajde liviu1965 » 23 Iul 2011, 08:22

Adi Hodis scrie:
liviu1965 scrie:... Si luni o iei de la capat....

Liviu taica, asa o fi cu omul de rind ... da´ cu betzivu nu lucrezi decat pina-l apuca " setea " si acolo te lasa cu munca cu tot ... ca face si pe dracu-n patru sa-si aline setea si, cum e pe drojdie mai tot timpul, nu-i mai trebuie decat 2 ; 3 paharele si iara-i hentz ... no´ apoi mai lucreaza daca ai cu cine ! :P


Da , perfecta dreptate ai.
Eu ii consider oameni bolnavi dar vorba ta : cand e de munca iei ca ajutor un om sanatos
Drept graitai......
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: tuica de... miere

Mesajde gica » 25 Iul 2011, 22:17

Reteta e buna,garantez eu pentru ea.Hai sa va mai dau ceva amanunte.
1 kg miere =0,8 kg echivalent zahar.
190 grame de zahar dau prin fermentatie alcoolica completa 1 litru de solutie alcolica de 10 grade volumetrice (100 ml alcool pur).
Prepararea solutiei pentru fermentare:
Pentru fermentatie completa se socoteste 1 kg de zahar si 8 litri apa.
Pentru distilare economica se socoteste 1 kg de zahar si 5 litri de apa.
Fermentatia alcoolica merge bine pana la o concentratie de 6-7% alcool apoi incetineste,la 12 grade incepe sa se opreasca iar la 14 grade drojdia se inactiveaza din cauza alcoolului(se blocheaza in suc propriu).
Cerealele se pun pentru hrana proteica si minerala la drojdie.Altfel drojdia degenereaza si da produsi de fermentatie toxici.Cerealele pot fi inlocuite cu fructe (prune,mere,pere,struguri)
Hai ca le are baiatul (ma laud singur).Eu faceam palinca cu reteta asta pe timpul lui Ceasca.Cu asta mi-am indulcit tineretea.
Inca un mic amanunt.La distilare fruntea se arunca (primii 100 ml la un cazan de 70 litri).Este partea toxica.
Succesuri baieti.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: tuica de... miere

Mesajde Bee Happy » 25 Iul 2011, 23:25

Apa...este.
Grau...este.
Drojdie...este.
Miere...este.
Da' de unde cazanu' :?:
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: tuica de... miere

Mesajde Adi Hodis » 25 Iul 2011, 23:50

Bee Happy scrie:...
Da' de unde cazanu' :?:

Un mic amanunt da´ important MARE :idea:
Sa nu faca careva cine stie ce improvizatii ... si sa fie atenti la fierberea votcii ( ma refer la intorsul ei, asa se zice in unele zone, ca e intoarsa a 2-a oara la fiert, adica fiarta de 2 ori ).
De ce atrag atentia ... stiu caz, ca a explodat cazanul la fierberea a 2-a si l-a prins pe un om ... l-a oparit si s-a aprins ca o tortza de a ajuns in asa hal, incat cadea carnea de pe el .... brrrrr, de groaaza !.
Va dati seama prin ce chinuri a trecut omul ala ? ... apoi s-a chinuit zile prin spital si a decedat :( :cry:
Fereasca Dumnezeu !.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: tuica de... miere

Mesajde LUCIAN AVRAM » 26 Iul 2011, 00:22

fcvaslui scrie:Apa 40 L
Grau 2 kg
Un cubulet de drojdie
10 kg miere de albine


Subiectul este de actualitate si de luat serios in consideratie in anul de gratie 2011,atunci cand pretul de achizitie a poliflorei e putin peste pretul zaharului. Din reteta mai sus amintita rezulta 8 litri de tuica la 40 grade.Fiecare poate sa-si faca propriul calcul. Sigur vor fi prejudecati legate de accize,timp,combustibil,piata de desfacere etc.Hai noroc si miere multa bogata in zaharuri.

ps.dupa ce am scris subiectul prezent,m-am gandit cum ar suna,tuica din...apiinvert. Grrr... ce gust o avea?



buna reteta asta , am si eu cateva tone de miere , la ce preturi sunt azi pe piata cred ca mai bine FACEM TUIIIIIIIIIIIIIIIIICA ;)
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: tuica de... miere

Mesajde liviu1965 » 26 Iul 2011, 10:57

Bee Happy scrie:Apa...este.
Grau...este.
Drojdie...este.
Miere...este.
Da' de unde cazanu' :?:


Este timpul sa investesti....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: tuica de... miere

Mesajde liviu1965 » 26 Iul 2011, 11:02

Adi Hodis scrie:
Bee Happy scrie:...
Da' de unde cazanu' :?:

Un mic amanunt da´ important MARE :idea:
Sa nu faca careva cine stie ce improvizatii ... si sa fie atenti la fierberea votcii ( ma refer la intorsul ei, asa se zice in unele zone, ca e intoarsa a 2-a oara la fiert, adica fiarta de 2 ori ).
De ce atrag atentia ... stiu caz, ca a explodat cazanul la fierberea a 2-a si l-a prins pe un om ... l-a oparit si s-a aprins ca o tortza de a ajuns in asa hal, incat cadea carnea de pe el .... brrrrr, de groaaza !.
Va dati seama prin ce chinuri a trecut omul ala ? ... apoi s-a chinuit zile prin spital si a decedat :( :cry:
Fereasca Dumnezeu !.


Eu fac tuica de ceva ani ptr.consumul propriu , mai mult ptr.prieteni, ca eu prefer vara / bere , iarna / vinul de buturuga.
Consider ca e pacat sa arunci fructele .
Tipul de care spui a dat focul tare , s-a grabit , teava prin care ies vaporii s-a infundat cu borhot , acesta nu a mai avut pe unde sa iasa si....... oala minune sub presiune ( un var de-a lui nevastamia si-a luat-o asa )
Ultima oară modificat de liviu1965 pe 28 Iul 2011, 08:25, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: tuica de... miere

Mesajde teinegru64 » 27 Iul 2011, 21:40

Tipul a umplut cazanul cu țuica pentru a o trage a doua oara....greșeala fatala.Aceasta explozie este mult mai violenta decat atunci cand cazanul e cu borhot.Flacara se formeaza pe o raza de cel puțin 5 m,și tot cam atata ii este și inalțimea.Pentru a evita asemenea accidente,lichidul (țuica) nu trebuie sa depașeasca jumatatea cazanului.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: tuica de... miere

Mesajde liviu1965 » 28 Iul 2011, 08:28

Nasol tare ptr.el
Bine spus, sa stie toti: cazanelul sa nu fie umplut mai mult de 50-60% si focul sa fie foculet

Totusi , nu renuntati, vine iarna.....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Următorul

Înapoi la TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori