Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI

Discutii despre folosirea tratamentelor naturiste in combaterea diferitelor boli , la oameni si albine
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Cum transformati propolisul in pulbere?

Mesajde TDI » 25 Sep 2014, 09:19

Pentru o mai buna prelucrare a propolisului acesta trebuie măcinat, transformat in pulbere. Dupa o congelare foarte buna cu ajutorul unui blender sau a unui utilaj asemănător acesta trebuie măcinat.
Ce doresc eu sa aflu sunt caracteristicile aparatului, denumirea, locul de achizitie si prețul.
Va multumesc!
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Cum transformati propolisul in pulbere?

Mesajde yulian » 25 Sep 2014, 10:23

Eu fac cu blenderul de la robot. Un Bosch. Inainte de a pune alcoolul in borcan, spal cu el mai intai blender-ul, altfel se f sistemul care roteste cutitele. In principiu, cred ca merge cu orice fel de blender, doar sa il speli cu alcool dupa folosire!
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Cum transformati propolisul in pulbere?

Mesajde proapis13 » 25 Sep 2014, 10:59

Am doua mori de cafea de la Moulonex ; una pentru polen si una pentru propolis
le folosesc de ani de zile si nu am avut probleme,dupa fiecare macinare de propolis moara
trebuie curatata imediat deoarece se incinge si topeste propolisul iar acesta intepeneste axul rotorului :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin



Înapoi la TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori