Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI

Discutii despre folosirea tratamentelor naturiste in combaterea diferitelor boli , la oameni si albine
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Hidromelul

Mesajde proapis13 » 10 Dec 2013, 20:55

E peroada cind se incepe prepararea hidromelului,ce mai asteptam???
salve :D

Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Hidromelul

Mesajde mihaigs » 14 Dec 2013, 14:54

Buna ziua.Daca nu este cu suparare cum pot vedea filmuletele ?? (daca se poate :| )
pentru o viata sanatoasa evitati:prietenii falsi, minciuna si excesul de incredere...
Avatar utilizator
mihaigs
 
Mesaje: 42
Membru din: 30 Ian 2012, 16:41
Localitate: bucuresti \arges

Re: Hidromelul

Mesajde bio » 15 Dec 2013, 11:10

trantor scrie:Eu astazi 23.09.2011 trimit masina la Buzau pentru 700 kg Merlot.
O sa incerc anul asta o varianta combinata struguri, miere si vedem ce-mi mai trece prin cap dupa ce recitesc tot topicul salvat pe hartie.
Va tin la curent cu poze, rezultate, spovedania sotiei :lol: , marturiile prietenilor, si de ce nu prezenta la concurs (dupa ce vedem premiul :shock: ).


...eu fac de ani buni combinatia struguri @ miere .
Mierea care o folosesc este cea de amorfa ..imi place ce aroma da vinului.
In plus pentru aroma produsului final, adaug in IBC-ul in care trag hodromelul dupa fermentare,.... 1-2 chiar 3 galeti de boabe de strugure capsunica .
Strugurii folositi : - Merlot, zona Dobrogea .
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Hidromelul

Mesajde MIHAI BALS » 12 Sep 2015, 23:50

gica scrie:Am inceput sa caut faimoasa reteta a unui stupar roman dar mai trebuie insistat.
Respectivul stupar a luat locul 1 la nu mai stiu ce concurs organizat la un congres al Apimondiei.
Mai insist.
Am gasit insa ceva scris de regretatul C.Antonescu.Fac mai jos un rezumat sa vedeti ca sunt ceva probleme ca sa obtii un hidromel clasa intai.

Vinul de miere sau hidromelul (bautura fermentata alcoolic din apa si miere sau apa +must de struguri si miere) este cunoscut demult.
Retete folosite de romani si de fapt de toata Europa antica:
Se preparau doua feluri de hidromel din miere (demisec si sec)
Masurile erau volumetrice:
hidromel sec - doua masuri de apa fiarta si racita si o masura de miere (o masura = 0,55 litri)
hidromel demisec - o masura de miere si 315 ml de apa.
Vasul se tinea la soare (sigur acoperit) 40 de zile apoi se tragea in vas curat si se trecea la umbra la invechit.
Se gaseste totul in scrierile lui Pliniu,Columella si Paladiu.
Un alt sortiment de hidromel cu must de struguri:
Se prepara un must bun de struguri (atentie,sa nu fie struguri de HPD ),se adauga cam a cincea parte miere (nu specifica daca volumetric sau masic),se lasa la fermentat cam 40 de zile,se tragea in vas curat si se punea la invechit.

Gata cu antichitatea,urmeaza secolul XX.Aici gasim date mai complete.
Ca idee,dupa fermentare hidromelul se trage in vas curat si se tine la invechit 3 ani dupa care se trage la sticle,se dopuieste,se ceruieste si dupa 4 ani e bun de baut.E vorba de un hidromel de calitate nu de cine stie ce posirca.
Daca mai sunt amatori care doresc sa prepare hihromel ii rog sa anunte si voi continua.
Cand am zis ca e mai cu schepsis si ca va rog sa veniti cu retete nu am glumit.

acum,beau un hidromel de fix 2 ani.
e superb.
acum 1 an nu mi-a placut si n-am mai facut.
acum regret.
anul asta o sa mai fac.
(mai am 5l,sper sa pot sa gust,la anu,un hidromel de 3 ani!)
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Hidromelul

Mesajde cristian bh » 13 Sep 2015, 13:12

Si mie mi-o placut! :D
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Hidromelul

Mesajde codrin br » 02 Dec 2015, 15:25

Inca nu am baut, dar voi incerca candva.....pare .......gustos...
Nu poți opri valurile, însă poți învăța să navighezi!
"De aproape două mii de ani ni se predică să ne iubim, iar noi ne sfîșiem." - Mihai Eminescu
codrin br
 
Mesaje: 95
Membru din: 15 Oct 2012, 20:32
Localitate: BRAILA

Re: Hidromelul

Mesajde KAmikazee » 31 Aug 2020, 12:11

Buna ziua, de ceva timp caut o reteta pentru Hidromel (mied) sau ce denumiri o mai avea vinul din miere. Caut o reteta (pentru un incepator) si care sa fie fara struguri sau fructe. vreau vinul cat mai curat ca sa zic asa. am gasit aici 2 retete pe care ma apuc sa le fac, insa caut daca ma poate ajuta cineva si cu alte retete! multumesc!
KAmikazee
 
Mesaje: 1
Membru din: 31 Aug 2020, 12:05

Anterior

Înapoi la TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori