Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI

Discutii despre folosirea tratamentelor naturiste in combaterea diferitelor boli , la oameni si albine
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Terapie venin albine

Mesajde thomas » 08 Dec 2014, 16:08

Salutare! trebuie sa urmez un tratament cu venin de albine. As vrea sa nu fac injectii si sa folosesc albine. Ma interesa cum le pot folosi fara sa le ramana acul infipt in mine, si implicit sa nu le omor. Va multumesc!
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Terapie venin albine

Mesajde proapis13 » 08 Dec 2014, 16:18

Tocmai in asta consta tratamentul cu venin de albina ; se pune albina pe locul dureros,se stimuleaza ca aceasta sa intepe dupa care albina se indeparteaza,moment in care aparatul vulnerant se desprinde de corpul albinei si pulseaza,,veninul'' pana ce se goleste punga
Daca nu vrei sa le omori tu, exista tratament in care se folosesc albinele moarte ;
viewtopic.php?f=32&t=4108&p=144365&hilit=apiterapie#p141369
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Terapie venin albine

Mesajde mirceahvn » 30 Mar 2015, 00:12

Ptr a nu omora albina in tratamentul cu venin se foloseste o plasa cu ochiuri fine mai mici decat punga cu venin a albinei ,intepatura albinei areloc prin aceasta plasa si imediat dupa intepatura se ridica plasa si albina ramane integra.
mirceahvn
 
Mesaje: 14
Membru din: 25 Ian 2013, 11:36

Re: Terapie venin albine

Mesajde balasbebe » 30 Mar 2015, 07:33

Pentru tratament trebuie sa cumperi o penseta cu varf ascutit. Cu ea se smulge acul albinei si se aplica pe piele foarte usor fara sa se infinga prea tare acul. Le lasa foarte putin venin, in mai multe puncte pe suprafata dorita. Am vazut si metoda cu o plasa fina, dar eu nu stiu cum poti sa ai in mana o albina fara sa se intoarca sa te intepe, sau sa o faci sa te intepe voluntar. Albinele se pot pastra intr-o colivie mai mare. Eu am cumparat o astfel de colivie si penseta de la Congresul de apiterapie de la Cluj. 0745 011 506.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Terapie venin albine

Mesajde CV-03-BTF » 06 Feb 2017, 20:04

Si eu am avut probleme în a ma impaca cu gandul ca albinele trebuie sa moara dupa ce te-au intepat. O alta posibilitate este se folosesti albine care sunt ,,babe” si le gasesti in fata stupului in iarba cu un bazait tanguitor. Sunt usor de recunoscut intrucat le lipseste puful de pe spate. Aceste ,,babe” oricum vor muri in orele urmatoare. Mai mult... veninul este mult mai concentrat. Din cate stiu eu aceste albine aflate la sfarsitul ciclului de viata sunt primele care se sacrifica pentru colonie. Personal mie mi-a folosit ca si tratament desi l-am aplicat sporadic. Din auzite am inteles, ca cei care nu au mai fost intepati de albine, este bine sa aplice una pe brat, cam in zona unde se fac vaccinurile. Trebuie sa fi atent si daca nu te simti bine sa mergi de urgenta la camera de garda pentru tratament medicamentos. Un tratament pe care l-am folosit cu succes in momentul in care am am primit o intepatura la coltul ochiului a fost aplicarea unei paste din bicarbonat si otet. Nimeni nu a observat incidentul. Precizez ca imi faceam de lucru cu un flex cam la 25 de metri de stup si am fost taxat. Varianta savuroasa este ca atunci cand le-am luat.. cu o zi inainte de la un apicultor maghiar, acesta mi-a spus in ambele limbi ,,Nem alkohol, nem transpiratie, nem parfüm. Hallgassa méhek és akkor beszélünk” (Nu alcol, nu parfum nu transpiratie. Asculta albinele si ele o sa-ti vorbeasca). Intrucat nu inteleg limba maghiara am fost tare retinut cu acest aspect pana o sa le invat limba sau invers. Cert ca albina cu pricina dupa ce aexecutat un viraj strans in jurul capului meu mi-a spus,, Tu mirosi a beutura. Eu spun Nem ea..igen ( ba da) tesic ( poftim ) intepatura. Anul trecut prin ianuarie, cand au iesit masiv la zborul de curatare, am incercat si eu sa ma apropii de ele odata treaz. Cert este ca abia am scapat neintepat. Am mers la masina sa-mi iau masca si de sub ea a aparut o sticla de palinka de care cam uitasem. Dupa cateva gaturi pentru incurajare am mers la ele si deja m-au intampinat fericite.. Bacico te vogy ?... gyere ide !. (Domnisorule.. tu esti ? vino-ncoace !). Numai de nu ar cadea si ele in darul bauturii. Rog moderatorii sa nu ma baneze pentru ca am batut campii cu povestioara. Daca am gresit cu ceva la partea de tratament ( intepaturi ) rog sa fiu corectat.
CV-03-BTF
 
Mesaje: 22
Membru din: 05 Iul 2015, 11:25

Re: Terapie venin albine

Mesajde gica.mosu » 12 Mar 2017, 12:56

Pt thomas...eu albina ce-am crescut...doar pt urmasi a muncit.si pt cei ce m-au ingrijit :idea: Cand faci ceva pt albine=vei primi rasplata..FARA sa STII :shock: ...Cu ani in urma,imopreuna cu un colaborator DR NEUROLOG,am facut la N pacienti tratamente cu intepeturi de albine(dupa o anumita schema bine stabilita-inclusiv pt SCLEROZA MULTIPLA,boala ff grava="uneori" netratabila...!) cu rez in functie de afectiuni...Un singur caz mi-a pus scavai probleme...cand am ajuns la intepatura nr=15( "pacientul" se grabea sa pleceee...) a inceput sa se inroseasca la fata=sa tremure=ba'lbaiea(i-am dat urgent 100ml apa cu 10ml de tinctura de propolis si l-am adus pe liniea de plutire:idea: In 2014...am fost "atacat" de "baietii BUNI"..au furat un stup cu cat cu ta't(mierea era extrasa) .....si la 150m l-au abandonat..dimineata pe la 9.00 am obs lipsa,in loc am pus o roinita cu ceva rame(pt a aduna culegatoarele ce se intorceau de la...)....am gasit ,si readus ramele cu puiet pe vechiul loc(si "BALUL"a inceput,peste 30 de ace in 10 min am primit :mrgreen: ....150ml de tuica m-a salvat...dar nici la HOTI nu le-fost GHINI(au fost politiea pe urmele lor=3zile n-au iesit din "BECI"...P.S-1 Noi ajutam albinele si INVERS=nu am fi fara aceste fiinte MINUNATE..P.S 2 se zice ca veninul de albine..provoacaCANCER...(nu sunt in masura sa ma ........Dar sunt convins100% ca ne face mai muuuuul GHINI(iar NOI mai muuuult RAU).. :shock: ...
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Terapie venin albine

Mesajde gica.mosu » 12 Mar 2017, 15:46

...pt Dan pescarul....Tratamentele cu ....Venin de albine=prin intepeturi-genAPUCUNTURA se fac dupa sf medicului APITERAPEUT...la anumite afectiuni(si dupa o SCHEMA anume pt fiecare boala=dagnostic),inclusivv reumatismale....nu la intamplare, si la cei care nu au alergie la venin de albine)...si da ,le fac ff mult RAU la cei cu ........GURA MARE si urechile Mici..gen..MA'r..ni-....K :idea:...In rest-sa va faceti gard solid...ALA ...G.M =sa nu patiti ca mine :shock: ...
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Terapie venin albine

Mesajde Shrek » 12 Mar 2017, 18:13

[quote="..Tratamentele cu ....Venin de albine=prin intepeturi-genAPUCUNTURA se fac dupa sf medicului APITERAPEUT...la anumite afectiuni(si dupa o SCHEMA anume pt fiecare boala=dagnostic),inclusivv reumatismal.....[/quote]
Poti sa ....apuci si altceva nu numai untura ( APUC UNTURA)! Nu trebuie sa fii apiterapeut sa te apuci de ceva! Aia se numeste Acupunctură si se face cu ace speciale nu cu albine! O sa iti spun apucunturica de acu' ' nainte !
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Terapie venin albine

Mesajde namzeb » 12 Mar 2017, 20:03

Nu este neaparat necesar sa omori albine ca le ai pe cele moarte pe timpul iernii.Le stringi frumos le pui in putina apa calduta dupa care le storci si te frictionezi cu apa respectiva. Sau daca ai timp stringi albinele de fund si le smulgi acele cu o penseta pe care le pui in spirt medicinal unde tot veninul pe care il au se va dizolva si cu care iti poti frectiona partile dureroase.Daca vrei sa incerci si cu ardei iute iutesti putin solutia ca sa dilate porii pielii si sa fie mai eficient.Vezi sa umbli cu manusi chirurgicale si sa folosesti doar cind te doare.Cu inteparea direct de albina poate interveni alergia,care iti poate face mai rau.Se face tratamente cu intepaturi daca nu esti alergic , incepind cu 1 albina in prima zi,2 albine a doua zi si asa mai departe.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: Terapie venin albine

Mesajde marco68 » 01 Sep 2017, 14:34

Buna,
un alt leac ar fi tictura de propolis pentru hemoroizi, fistule anale.....intepaturile pentru reumatism,circulatia singelui, mierea cu capaceala, sau si fagure e buna la stomac, cineva spunea ca orice durere o trateaza cu venin de albine.Tinctura de propolis ar fi singurul leac care poate stopa paradontoza.Mierea curata pusa in ochi poate vindeca chiar si cataracta, plus ca inbunatateste vederea, dupa sudura cind esti prins la ochi, de doua ori miere in ochi si ai scapat.
Mai sint?? Sint convins ca da, eu pe majoritatea de aici le-am probat......si le multumesc !
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 198
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Terapie venin albine

Mesajde mellis » 01 Sep 2017, 14:38

marco68 scrie:Buna,
... cineva spunea ca orice durere o trateaza cu venin de albine...


Era o vorba - daca vrei sa nu te mai doara maseaua - da-ti cu ciocanul peste deget - sa simti o durere mai mare ;)
Sunt plin de venin inca de dimineata .. recunosc - nu le-am lasat sa se linisteasca dupa drum ... le-am eliberat
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Terapie venin albine

Mesajde Shrek » 01 Sep 2017, 14:44

Siiiii..... , te mai doare undeva?!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Terapie venin albine

Mesajde mellis » 01 Sep 2017, 17:15

Doar e terapie - crezi ca mai am curajul sa ma plang - merg pentru tura 2 de tratament - dupamasa - de data aceasta cu ajutoare - foreza pt sapat gauri la stalpi ... ;)
Am o ureche "pansata" cu propolis ... sa vedem ce mai iese..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara


Înapoi la TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori