Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA REVISTA PRESEI APICOLE - LUMEA APICOLA , ROMANIA APICOLA

Comentarii si recenzii pe marginea articolelor aparute in revistele de apicultura din Romania si din lume
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Revista Presei

Mesajde Shrek » 03 Sep 2020, 16:28

M-ai .....pierdut pe drum! Adica ti-ai schimbat "furnizoru'"? Primesti f-1, direct din Siberia, ca nu pricep?
Adevarul este ca in ultimul timp, citesc articole despre calitățile " miraculoase" ale veninului de albina. Imi pare nespus de rau ca nu mi-au cazut in mana mai pe iarna, mai ales cele care se refera la acupunctura apicola, ca alternativa pentru tratarea cancerului. Nu de mult, am pierdut pe cineva care s-a stins din aceasta cauza si am sentimentul ca l-ar fi putut ajuta, catusi de putin.Totusi, multe dintre persoanele extrem de longevive si active pe care le-am cunoscut de-a lungul timpului, erau apicultori. Poate ca n-ar fi rau daca ti-as vinde un roi de albine afurisite, care sa-ti faca viata mai interesantă. Si, bineînțeles, cu mult mai lungă ( viata)!
Shrek

Mesajde jonny_it » 03 Sep 2020, 16:50

Shrek scrie:M-ai .....pierdut pe drum! Adica ti-ai schimbat "furnizoru'"? Primesti f-1, direct din Siberia, ca nu pricep?
Adevarul este ca in ultimul timp, citesc articole despre calitățile " miraculoase" ale veninului de albina. Imi pare nespus de rau ca nu mi-au cazut in mana mai pe iarna, mai ales cele care se refera la acupunctura apicola, ca alternativa pentru tratarea cancerului. Nu de mult, am pierdut pe cineva care s-a stins din aceasta cauza si am sentimentul ca l-ar fi putut ajuta, catusi de putin.Totusi, multe dintre persoanele extrem de longevive si active pe care le-am cunoscut de-a lungul timpului, erau apicultori. Poate ca n-ar fi rau daca ti-as vinde un roi de albine afurisite, care sa-ti faca viata mai interesantă. Si, bineînțeles, cu mult mai lungă ( viata)!

Multumesc pentru ca te gandesti la viata mea. :)

Am cunoscut un apicultor diagnosticat cu cancer(ficat,plamani,intesite,era intins peste tot) si care a fost trimis acasa sa moara linistit. Doctorii au zis ca mai are 1-2 luni de trait maxim. Avea 40 si ceva de ani. De suparare a inceput sa bea propolis si tuica cu miere dupa ce a terminat propolisul. Dupa 2 ani a mers iar la acelasi medic .. era si el curios probabil de ce nu murise, cine stie. Se vindecase partial, oarecum cancerul exista dar intr-o forma mai putin grava. A murit acum(8-9 ani) la peste 90 de ani. Numele lui era Gavril Maxim si este destul de cunoscut printre apicultorii din jud Neamt/Suceava, el a fost primul care a folosit modelul de stup trapezoidal in zona. Am invatat destul de multe si de la el.

In legatura cu intepaturile pe care le iau sa stii ca nu am doar mielusei in stupina. Am si din alea care orice le-ai face nu te inteapa dar am si unele putin mai rele care daca nu le convine ceva ma aleg cu cate o intepatura. Intr-o zi de munca se aduna suficiente. Nici carpatina pe care o aveam inainte si ce mai am acum nu este agresiva. Totusi depinde si cum lucrezi cu ele.
jonny_it

Mesajde Balian » 03 Sep 2020, 17:44

Am o familie tare afurisită pe care o țin la capătul rândului, ca o plancardă de "bine ai venit" pentru cei nechemați.
Recunosc că primesc și eu porția mea la fiecare intervenție. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde Closcutz » 03 Sep 2020, 17:50

Eu am cate o familie afurisita....cam în fiecare lada! Sunt pregătite oricand pt musafirii nepoftiți:)))
Closcutz

Mesajde jonny_it » 03 Sep 2020, 17:52

Closcutz scrie:Eu am cate o familie afurisita....cam în fiecare lada! Sunt pregătite oricand pt musafirii nepoftiți:)))

Daca aveam si eu asa probabil ursul rasturna doar una :lol:
jonny_it

Mesajde Balian » 03 Sep 2020, 17:59

jonny_it scrie:
Closcutz scrie:Eu am cate o familie afurisita....cam în fiecare lada! Sunt pregătite oricand pt musafirii nepoftiți:)))

Daca aveam si eu asa probabil ursul rasturna doar una :lol:

La tine poate ursul a fost afurisit. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde jonny_it » 03 Sep 2020, 18:05

Balian scrie:La tine poate ursul a fost afurisit. :lol:

Si eu am fost la fel pt ca am pus gard electric. :)
jonny_it

Anterior

Înapoi la REVISTA PRESEI APICOLE - LUMEA APICOLA , ROMANIA APICOLA