Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA REVISTA PRESEI APICOLE - LUMEA APICOLA , ROMANIA APICOLA

Comentarii si recenzii pe marginea articolelor aparute in revistele de apicultura din Romania si din lume
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Studiu despre satisfactia consumatorului privind mierea

Mesajde MRazvan3 » 03 Dec 2011, 10:38

Buna dimineata,

Ma numesc Matei Razvan si sunt masterand anul I la un master din cadrul A.S.E. Bucuresti.
La una din materii ni s-a spus sa realizam un studiu despre satisfactia consumatorului pentru un produs/ serviciu sau firma. Intrucat fratii mei sunt apicultori am zis sa aleg mierea.
Va scriu acest mesaj cu speranta de a fi ajutat de dumneavoastra cu un astfel de studiu, "Satisfactia consumatorului" referitor la miere.
V-as fi foarte recunoscator daca m-ati putea ajuta cu orice..., adresa unui site, un articol postat chiar aici, sau daca binevoiti, imi puteti trimite chiar pe adresa de e-mail un astfel de studiu.
Nu stiu daca am postat la sectiunea care trebuie, de aceea ii rog frumos pe moderatori sa imi redirectioneze mesajul daca am postat la alta sectiune.



Va multumesc.
MRazvan3
 
Mesaje: 5
Membru din: 03 Dec 2011, 10:20

Re: Studiu despre satisfactia consumatorului privind mierea

Mesajde pst_claudiu » 03 Dec 2011, 12:12

Am sa te rog sa-mi spui din ce oras, zona esti.As putea sa te ajut, inclusiv la interpretarea datelor prin SPSS, dar si la intocmirea chestionarului. Ce zici?
pst_claudiu
 
Mesaje: 171
Membru din: 03 Apr 2011, 13:26
Localitate: Bucuresti

Re: Studiu despre satisfactia consumatorului privind mierea

Mesajde cristi_vidican » 03 Dec 2011, 13:53

In aceste filmulete, nu mai stiu in care, dar cred ca mai pe final, domnul Petre Moraru, afirma ca in ultimii ani, consumul de miere pe cap de locuitor in Romania a cresct simtitor. Nu stiu unde s-ar putea gasi statistici despre asa ceva, dar cred ca o astfel de statistica ar arata felul in care este romanul satisfacut consumand miere.
viewtopic.php?f=22&t=1035
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Studiu despre satisfactia consumatorului privind mierea

Mesajde MRazvan3 » 03 Dec 2011, 20:08

pst_claudiu scrie:Am sa te rog sa-mi spui din ce oras, zona esti.As putea sa te ajut, inclusiv la interpretarea datelor prin SPSS, dar si la intocmirea chestionarului. Ce zici?


Va multumesc mult pentru implicare, da sunt deschis oricarui ajutor primit!
Sunt din Bucuresti, mai exact cartierul Colentina.
Cercetarea este formata din trei parti Word, Excel si Power Point.
Chestionarul l-am facut cu intrebari generale, 5 demografice si 15 referitoare la produs.
Spre rusinea mea nu am avut rabdare sa intervievez 40 de persoane (acesta fiind esantionul propus de persoane) si le-am completat eu pe toate. :oops:
Am realizat prelucrarea datelor in Excel si prezentarea cercetarii in PowerPoint.
Tot ce mi-ar mai trebui ar fi un articol despre acest subiect ca sa il introduc in partea de Word.
Defapt obiectivul acestei prezentari este de a invata sa prelucram date in Excel (parte la care sunt destul de slab..).
Am atasat aici prezentarea power point ca sa va faceti o idee despre ce este vorba.
Observ ca nu merge extensie ppsx, o sa incerc sa adaug o adresa de download direct a fisierului. http://dl.transfer.ro/transfer_ro-03dec-996d88aeb21.zip
MRazvan3
 
Mesaje: 5
Membru din: 03 Dec 2011, 10:20

Re: Studiu despre satisfactia consumatorului privind mierea

Mesajde MRazvan3 » 03 Dec 2011, 20:53

cristi_vidican scrie:In aceste filmulete, nu mai stiu in care, dar cred ca mai pe final, domnul Petre Moraru, afirma ca in ultimii ani, consumul de miere pe cap de locuitor in Romania a cresct simtitor. Nu stiu unde s-ar putea gasi statistici despre asa ceva, dar cred ca o astfel de statistica ar arata felul in care este romanul satisfacut consumand miere.
viewtopic.php?f=22&t=1035

Va multumesc frumos domnule Cristi Vidican.
MRazvan3
 
Mesaje: 5
Membru din: 03 Dec 2011, 10:20

Re: Studiu despre satisfactia consumatorului privind mierea

Mesajde pst_claudiu » 03 Dec 2011, 22:56

Am incarcat un template de excel si cateva link-uri in care poti vedea cum se lucreaza cu un excel pentru interpretarea datelor.
Ar trebui in intrebarile tale sa faci referire mai mult la produsul pe care il analizezi, respectiv mierea.Sa intrebi ce tipuri de sortimente consuma clientul, cum i se pare sortimentul respectiv, ce apreciaza cel mai mult la produs(faptul ca e natural, faptul ca e ambalat intr-un anume fel, faptul ca are un continut scazut de apa, etc) Deci produsul e mierea.Mierea e de rapita, salcam,tei, floarea soarelui, mana, etc.Intreaba pentru fiecare ce apreciaza la sortimentul respectiv. Totusi incearca sa iesi pe strada, maine dimineata in Obor, chestionezi persoane, o sa fii uimit de faptul ca nu te-ai gandit la multe lucruri intr-un dialog cu acestia. Excel-ul are si o functie de a fi completat si primit de catre tine online.Mult succes.

http://www.youtube.com/watch?v=PPyZcl1cJek

http://www.youtube.com/watch?v=YoDJa8ZS ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=z16A63Hsqz0
pst_claudiu
 
Mesaje: 171
Membru din: 03 Apr 2011, 13:26
Localitate: Bucuresti

Re: Studiu despre satisfactia consumatorului privind mierea

Mesajde MRazvan3 » 04 Dec 2011, 01:21

Multumesc mult !
MRazvan3
 
Mesaje: 5
Membru din: 03 Dec 2011, 10:20


Înapoi la REVISTA PRESEI APICOLE - LUMEA APICOLA , ROMANIA APICOLA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori