Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA REVISTA PRESEI APICOLE - LUMEA APICOLA , ROMANIA APICOLA

Comentarii si recenzii pe marginea articolelor aparute in revistele de apicultura din Romania si din lume
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Revista Presei

Mesajde Shrek » 08 Aug 2016, 20:15

proapis13 scrie:Hipoacuzia, tratată de albine

http://www.antena1constanta.ro/new/2016 ... de-albine/

Oare un dispozitiv de tratare a lenii nu s-a inventat încă? Nu de alta dar cunosc atât de mulți pacienți care ar avea nevoie......
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Revista Presei

Mesajde peterneamt » 26 Aug 2016, 07:54

Din minutul 27.......
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Revista Presei

Mesajde cristi_vidican » 26 Aug 2016, 07:59

Iustin și DD ;)
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Revista Presei

Mesajde leaveu15 » 26 Aug 2016, 08:07

proapis13 scrie:Hipoacuzia, tratată de albine

http://www.antena1constanta.ro/new/2016 ... de-albine/


Asta cu hipoacuzia, depinde de cat de afectat este auzul si depinde si ce parte a urechii e deteriorat.

Sunt 3 tipuri de hipoacuzii: hipoacuzie usoara, moderata si severa sau profunda.

Eu am hipoacuzie bilaterala severa profunda si nu exista sanse sa se vindece, ci se deterioreaza auzul de la an la an.

Ceea ce face dansul e laudabil, dar nu poate trata orice tip de hipoacuzie.
Avatar utilizator
leaveu15
 
Mesaje: 41
Membru din: 13 Mar 2013, 13:06
Localitate: Caracal, Jud. Olt

Re: Revista Presei

Mesajde jonny_it » 26 Aug 2016, 08:44

cristi_vidican scrie:Iustin și DD ;)



Si pe aici(Iasi / Vaslui) a fost seceta dar din ce am auzit la unii in sud a fost si mai rau. :?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Revista Presei

Mesajde Dila Daniel » 27 Aug 2016, 21:10

Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Revista Presei

Mesajde peterneamt » 24 Oct 2016, 22:37

Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Revista Presei

Mesajde kiloz » 22 Dec 2016, 00:14

Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Revista Presei

Mesajde kiloz » 04 Mar 2017, 23:15

Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Revista Presei

Mesajde kiloz » 13 Mar 2017, 07:59

Dănuţ Puişoru (SAR): APICULTURA are nevoie de CERCETARE şi de un FOND DE GARANTARE
Paula CIUPAG
Publicat: 05 martie 2017 - 12:47
Da mai departe:
Comenteaza | Print | Trimite unui prieten
Dănuţ Puişoru (SAR): CHIMIZAREA INTENSIVĂ îşi pune amprenta în APICULTURĂ. Preşedintele Sindicatului Apicultorilor din România (SAR), Dănuţ Puişoru, susţine că nu hrana de slabă calitate dată albinelor pe timpul iernii este principala cauză a mortalităţii ridicate, ci chimizarea agriculturii.

„La ora actuală se înregistrează foarte mari mortalităţi; chimizarea intensivă a agriculturii din România îşi pune amprenta şi asupra acestui sector. Este păcat mare, pentru că mierea românească poate aduce plus valoare economiei noastre, fiind foarte căutată pe piaţa externă. Şi nu doar mierea, ci şi familiile biologice de albine şi mătcile de calitate pe care anumite ţări le-au pierdut. Rasa noastră de albine este de foarte bună calitate”, a subliniat acesta.
Într-o primă discuţie purtată cu secretarul de stat în MADR Daniel Botănoiu, preşedintele SAR a propus iniţierea unor proiecte de cercetare, în colaborare cu anumite universităţi, „pentru protejarea speciei în general şi totodată protejarea rasei locale Apis Melifera Carpatica, o rasă de calitate, adaptată de-a lungul sutelor de ani climei ţării noastre”.

danut puisoru albine_b
Click pe poza pentru galerie!
1 euro/ha pentru salvarea albinelor

Preşedintele Sindicatului Apicultorilor vine şi cu o propunere pentru fermieri: plata unui euro pe hectar pentru a sprijini apicultorii în situaţii critice. „Am dori ca agricultorii să vină în sprijinul nostru prin plata unui euro pe hectarul deţinut, iar acel fond de garantare să strângă în jur de 9 milioane de euro, bani din care să fim ajutaţi în perioadele deficitare, când se înregistrează mortalităţi mari, dar şi pentru împrumuturi bancare. Aceste aspecte le vom discuta şi la comisia de dialog social, pentru a lansa propunerea”, propune Dănuţ Puişoru.

Pe larg despre situaţia dificilă a apiculturii româneşti, în revista Ferma, ediţia 1-14 martie 2017!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Revista Presei

Mesajde Donbazil » 26 Mar 2017, 00:55

Salut!

Președintele APIMONDIA: Apicultura mondială se confruntă cu o serie de probleme

http://www.agerpres.ro/social/2017/03/2 ... e-20-37-57
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Revista Presei

Mesajde mellis » 16 Sep 2017, 15:50

Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Revista Presei

Mesajde kiloz » 08 Oct 2017, 18:10

Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08


Re: Revista Presei

Mesajde peterneamt » 03 Noi 2017, 11:32

kiloz scrie:http://www.b1.ro/stiri/eveniment/marele-pericol-din-mierea-de-albine-iata-cat-de-toxica-este-pentru-organism-200849.html
https://www.sciencenews.org/article/muc ... -harm-bees

Traducere :
( Pesticidele neonicotinoide se întorc în miere pe fiecare continent cu albine.

Primul test global al sondajului de miere pentru aceste pesticide derivate din nicotina controversata arata cat de largi sunt albinele expuse substantelor chimice, care s-au dovedit a afecta sanatatea albinelor si a altor insecte. Trei din cele patru probe de miere testate au conținut niveluri măsurabile de cel puțin unul din cinci neonicotinoizi obișnuiți, arată cercetătorii în știința din 6 octombrie.

"Pe scară globală, contaminarea este cu adevărat frapantă", spune coautorul de studiu Edward Mitchell, biolog de sol la Universitatea din Neuchâtel, Elveția. Pesticidele sunt folosite pe multe tipuri de culturi cultivate în diferite zone de climă, dar urme ale substanțelor chimice au apărut chiar și în mierea din insulele îndepărtate, cu foarte puțină agricultură.

"M-am gândit la neonicotinoide ca fiind o problemă [localizată] lângă un mic set de culturi", spune Amro Zayed, care studiază albinele de la Universitatea York din Toronto și nu a fost implicat în cercetare. Aceste pesticide "sunt mult mai răspândite decât am crezut anterior."

Mitchell și colegii săi au colectat 198 mostre de miere din întreaga lume, cerând prietenilor și colegilor să trimită miere locală din țările lor de origine sau din destinații de vacanță.

Prezența pesticidelor a variat regional - 86% din mostrele din America de Nord conțineau cel puțin unul dintre cele cinci neonicotinoide utilizate în mod obișnuit pe care le-a măsurat studiul, în timp ce doar 57% dintre cele din America de Sud au făcut-o. Aproape jumătate din toate eșantioanele conțin în totalitate mai mult de un tip de pesticide, dovada că albinele au fost adesea hrănite în mai multe situri afectate de pesticide. În toate eșantioanele, nivelurile de pesticide au fost sub nivelul stabilit ca fiind sigur pentru expunerea umană.

Povestea continuă după grafic

Răspândirea globală
Această hartă arată nivelurile a cinci pesticide neonicotinoide găsite în 198 probe de miere colectate în întreaga lume (fiecare probă este reprezentată de un punct). Diagramele cu diagrame arată prevalența relativă a fiecărui pesticid pe continent.


E.A.D. MITCHELL ET AL / SCIENCE 2017

Neonicotinoidele au devenit populare ca pesticide în anii 1990, parțial deoarece țintesc sistemul nervos central al insectelor care distrug culturile, dar nu au aceleași efecte asupra oamenilor. Dar pesticidele au fost controversate, deoarece un număr de studii au constatat că pot răni polenizatoarele și dăunătorii. (SN: 5/16/15, p. 13). Au existat unele dispute cu privire la faptul dacă pesticidele contribuie în mod semnificativ la declinul polenizatorilor, deoarece unii fermieri și producătorii de pesticide susțin că factori precum pierderea habitatelor și infecția cu paraziți au un impact mai mare asupra populațiilor de albine. Acest nou document de cercetare expune larg raspandita de albine la neonicotinoids la niveluri care s-au dovedit a afecta sanatatea insectelor in studiile anterioare, Mitchell argumenteaza.

Cele mai multe preocupări cu privire la albine s-au axat pe albinele albine, Apis mellifera, pe care oamenii s-au răspândit în întreaga lume ca un polenizator de culturi. Dar polenizatorii nativi pot fi expuși la neonicotinoide și sunt adesea mai vulnerabili la efectele pesticidelor, spune Geraldine Wright, neuroethologist la Newcastle University din Newcastle upon Tyne, Anglia. Bunicii și albinele de transpirație tind să trăiască în stupi mai mici decât albinele, astfel încât doar câțiva forage pot răspândi mai repede contaminarea întregii colonii. )
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Revista Presei

Mesajde peterneamt » 03 Noi 2017, 11:38

http://www.timpul.md/articol/o-afacere- ... 47498.html :roll:
https://thoughtscapism.com/2017/04/10/t ... free-rein/

sau :
Apicultorii "fără tratament" dau Varroa Mite Free Rein
Postat pe 10 aprilie 2017 de Thoughtscapism
Infestările sunt mai rare în rândul apicultorilor profesioniști

Hobby-ul apicol este foarte comun. Un raport european privind sănătatea albinelor a constatat că, în multe țări, majoritatea apicultorilor urmăresc activitatea ca hobby. Ei dau Germania ca exemplu: 80% dintre apicultori păstrează doar 1-20 de colonii, 18% păstrează 21-50 colonii și doar aproximativ 2% păstrează mai mult de 50 de colonii. Ei remarcă faptul că îmbunătățirea expertizei și a educației reprezintă modalități bune de îmbunătățire a sănătății albinelor.

De Albine albastru Exemplar SIMPLA
M-am adâncit în factorii complexi ai sănătății albinelor mai devreme în piesă Dacă vă pasă de albine, uite trecut Neonicotinoide

Poate că sunt pe ceva. De fapt, în ultimele luni, două publicații științifice - un mare studiu european de supraveghere și un eseu în Jurnalul de Entomologie Economică - transformă atenția asupra managementului albinelor, ținând cont de factorii de manipulare, cum ar fi lipsa unui tratament adecvat, răspunzând în mare măsură de răspândirea albine și boli de albine.

Epidemiile de albine au devenit o problemă tot mai mare atât pentru albinele sălbatice, cât și pentru culturile cultivate, datorită răspândirii culturii albinelor europene cultivate. Acarianul Varroa Destructor este în centrul problemei, deoarece trece și bolile de albine (am discutat mai mult despre aceasta în piesa mea de sănătate a albinelor mai devreme).

Recentul studiu epidemiologic pan-european arată că supraviețuirea coloniilor de albine depinde de educația apicultorilor și de controlul bolilor. Arata ca este in primul rand pasari de hobby, care au probleme cu epidemiile:

[...] albinele de miere păstrate de apicultorii profesioniști nu au prezentat niciodată semne de boală, spre deosebire de apicolele apicultorilor de amatori, care aveau simptome de infecție bacteriană și infestări cu Varroa grele.

Eseul în Jurnalul Ec. Entomologie, rolul acțiunii umane în răspândirea albinelor (Hymenoptera: Apidae) Agenții patogeni solicită, de asemenea, apicultorilor să privească în oglindă, subliniind atât utilizarea inadecvată, cât și neautorizată a tratamentelor, care a grăbit dezvoltarea rezistenței, precum și eșecul de a trata infestările cu Varroa, în special în rândul apicultorilor de hobby. După cum sa raportat în ScienceDaily :

Posibilitățile de arestare a mierei de albine scad tot atât de mult cu apicultorii individuali, ca și cu dinamica bolii.

Aceste "practici de management defectuoase" menționate mai sus, totuși, pot avea mai puțin de-a face cu erorile sau lipsa de educație și mai mult cu convingerile personale ale apicultorului, așa cum un apicultor de pasionați ma făcut să înțeleg. M-am hotărât să investighez și nu trebuia să mă uit mult.

Se pare că, pentru mii de apicultori, "managementul" este un cuvânt murdar.

Există bloguri, grupuri, un podcast, chiar și o conferință dedicată "fără tratament" sau "TF", deoarece acestea Apicultor-682943_1280 să se numească. Unii merg atât de departe încât să spună că orice ingerință în favoarea bunăstării stupului este greșită. Ei cred că acarienii Varroa ar trebui pur și simplu să li se permită să-și urmeze cursul.

Am dat peste echivalentul anti-vaccin al mulțimii apicole. Lasă-mă să te trec prin ceea ce am găsit.

Apicultorii de hobby se îndreaptă spre tendința "fără tratament"

Trebuia să urmez pentru a vedea dacă această filosofie "fără tratament" a fost cu adevărat un lucru . Destul de sigur, există cel puțin o pagină pe Facebook numită Apicultura fără tratament și are peste 16.000 de membri. Ei definesc etosul lor de grup astfel:

[...] apicultura fără tratament și promovarea acesteia. Nu vorbim de tratamente decât să menționăm, în schimb, daunele pe care le provoacă.

Retorica este similară cu cea a suporterilor anti-vaccin: doar exprimarea ideilor despre pericolele presupuse ale tratamentelor este în regulă. Acest lucru este în vedere, având în vedere că există întotdeauna riscuri pentru fiecare alegere pe care o facem, ca și dacă să tratăm sau să nu tratăm. Este doar o evaluare atentă a acestor riscuri în context care ne poate spune care este cea mai bună alegere de făcut.

În acest caz, gândirea la riscuri în context iese din fereastră, totuși, filosofia "fără tratament" încurajează permiterea acarienilor Varroa să omoare albinele. Infestarea este văzută ca fiind ceva "prin care trebuie să treacă urticaria", în timp ce orice posibilă vătămare a tratamentelor trebuie evitată, perioadă.

Am continuat să caut să aflu cât de răspândită ar putea fi această linie de gândire. Am găsit podcastul Apicultura fără tratament , care are peste 100.000 de descărcări. Chiar am dat peste o conferință de apicultură fără tratamente , care a avut loc în SUA pentru a 10-a oară în martie 2017. Printre lista lor de vorbitori, titlul oficial de "director al Federației Internaționale de Apicultură Naturale" mi-a prins ochiul, reprezentat de directorul său, Laura Ferguson. Am descoperit rapid că federația pare să existe doar pe Facebook, totuși, dar celălalt titlu "director al unui centru de apicultură sacră " a dat naștere unei pagini web. Citiind de la ea, scopul ei este de a aduce o perspectivă mai "holistică" asupra apiculturii, astfel încât să fie mai "în acord cu natura". Pe pagina ei se referă, de asemenea, la o "breaslă de vindecare a albinelor", o "BE non-profit", unde Lady Spirit Moon predă cursuri despre vindecarea veche cu venin de albine . Simt că am ajuns destul de departe de domeniul pământesc, în care trăiesc albinele, în acest moment.

Se pare că această mișcare "fără tratament" poate fi opusă celor mai multe recomandări științifice privind gestionarea albinelor și este mai mult interesată de ceea ce le solicită ca fiind "naturale". O parte a atracției poate fi, de asemenea, un fel de atitudine "laissez-faire", având o abordare a apiculturii care necesită mai puțină muncă - un apicultor și un blogger pe care l-am găsit, la Parker Farms, spune că scopul său de promotor și practician "TF" este acela de a "elimina dependența de manipulările din spate și de timpul și energia intensă" în apicultură.

Honey_bee_with_Deformed_Wing_Virus_and_Varroa_destructor
Această albină are atașat un acarian Varroa și a suferit rezultatele Virușului deformat care Varroa se răspândește.

De fapt, el susține că "tratamentul" ar trebui evitat pe toate nivelurile, fie că este vorba de substanțe respingătoare de dăunători, fie de alte moduri în care apicultorii interferă în supraviețuirea albinelor. Orice "introdus de apicultor în stup cu intenția de a ucide, respinge sau inhiba un dăunător sau o boală care afectează albinele sau în vreun fel" ajută "albinele să supraviețuiască" - chiar hrănirea artificială a unui stup slab este o -merge. Fiind TF, spune el, înseamnă, de asemenea, să înjure "manipulările sau echipamentele care sunt făcute / introduse cu intenția de a" ajuta "supraviețuirea albinelor". El scrie:

Deci, ceea ce este "fără tratament"? Tratamentul gratuit este modul în care albinele trăiesc în sălbăticie. Este modul în care speciile supraviețuiesc în cele din urmă. Și de aceea nu-mi tratez albinele și nici tu nu ar trebui.
[...] Este o realitate dură, însă natura constă dintr-o realitate severă după alta. De ce gazele sunt rapide, iar ghepardele sunt mai rapide.

Acest lucru îmi dă o pauză. Prin această logică este foarte bine dacă un număr de specii de albine ar trebui să moară datorită acarianului Varroa și a bolii - acele albine tocmai nu erau suficient de puternice ca specie. Pacat?

Mulți conservatori par să nu fie de acord cu această idee și să considere că, dacă cultivarea pe scară largă a albinelor a cauzat o epidemie de boală, ar trebui să luăm măsuri pentru ao controla și să o împiedicăm să se răspândească la speciile de albine sălbatice sensibile. Bolile se răspândesc atunci când au ocazia să facă acest lucru - este perfect natural. Dar "natural" nu este egal cu binele și, dacă ne concentrăm asupra naturii naturale a lucrurilor, răspândirea actuală a bolii albinelor nu se încadrează în proiectul de lege: un studiu din 2016 sprijină opinia că răspândirea bolilor albinelor este om- făcută - comerțul comercial cu albine de miere provenind din Europa este în mare măsură responsabil pentru răspândirea virusului Varroa și a deformării din aripi.

Ținând cont de acești factori, o filosofie apicolă "fără tratament" și "natural" poate adesea să ducă la agravarea răspândirii epidemiei de către om, permițând animalelor să sufere, apoi apărând acest experiment ca fiind "modul natural “. (Albinele de albine europene sunt, literalmente, o specie non-nativă introdusă în SUA).

Nu trebuie să spunem că nu ar trebui să căutăm tulpini de albine cu o rezistență mai bună la acarieni și boli - dar, după cum arată un apicultor și blogger cu experiență în domeniul apiculturii științifice , există programe de reproducere și alegeri mai bune ale reginelor pe de o parte și atunci există doar o gestionare defectuoasă care creează probleme pentru albinele dvs. pe de altă parte:

permițând coloniilor netratate de stocuri comerciale să moară de la varroa an după an, nu beneficiază pe nimeni și îi doare atât pe apicultorii vecini, cât și pe procesul evolutiv. [...] Atâta timp cât apicultorii înlocuiesc în permanență coloniile uciși de varroa cu colonii proaspete de linii de sânge similare, menținem în mod artificial situația unei invazii inițiale, favorizând tulpinile cele mai virulente ale paraziților. Acest lucru face aproape imposibil pentru orice colonii cu gene de rezistență să supraviețuiască, datorită faptului că sunt copleșiți de acarieni de la vecinii lor care se prăbușesc.

De la ecologice la "fără tratament", realizarea apiculturii nu este firească

Bloggerul din Parker Farms se plânge că eticheta ecologică a coborât, aprobând folosirea prea multor "substanțe chimice" pentru a-și plăcea - el, de asemenea, disprețuie tratamentele aprobate de organe precum uleiurile esențiale. Apicultorii ecologici din grupul Yahoo (cu peste 6.000 de membri) susțin și această viziune, înjunghindu-se hrănirea artificială, precum și orice tratament al albinelor, indiferent dacă este natural de origine sintetică.

Bloggerul Parker Farms este de părere că doar apicultorii profesioniști au nevoie de tratamente, deoarece albinele lor sunt mai stresate din cauza transportului (migratoare). Ceea ce "are nevoie" înseamnă exact, este neclar, deoarece prezența acarianului Varroa în rândul apicultorilor TF este cu siguranță comună - conform filozofiei lor, pur și simplu nu justifică tratamentul. Un alt blogger TF din Vermont vorbește despre modul în care un apicultor al TF va trebui, de regulă, să "urmărească" faptul că coloniile de albine au murit de cel puțin două ori din cauza infestărilor cu Varroa. El subliniază că acarianul Varroa Destructor ar trebui tratat ca un "prieten, aliat și mentor". De fapt, crede că apicultorii au un rol disproporționat în "alegerea căii de urmat" și speră că, permițând lui Varroa să domnească "ca prieten", va duce la o "lume bazată pe creativitate și energie biologică".

Beehives_in_Mankato, _Minnesota
Acasă destul de naturală?

Această tendință în a gândi că oamenii nu ar trebui să intervină deloc pare să fi escaladat până în momentul în care chiar și membrii Facebook ai grupului TF au trebuit să ia un ton mai strâns cu membrii lor, interzicând și alte subiecte de discuție - cum ar fi cum albinele nu ar trebui să fie puneți-o în stupii artificiali.

Nu pot vina pe cei care au făcut astfel de sugestii, pentru că are sens, dacă urmați logica. Interferarea interferează ... Apicultura și producția de miere însăși nu pot fi considerate cu adevărat "naturale". Din mesajul fixat de grup:

Am avut o serie de fire cu oameni care propun, în esență, că "toată apicultura este un tratament" - toate albinele ar trebui să fie în copaci goi și ar trebui să ne împacheiem pur și simplu și să ne întoarcem acasă. Această linie de raționament este extinsă pentru a spune că, dacă tratăm prin punerea lor în stupi, atunci nu suntem Tratament Gratuit, deci ar trebui să permită și alte tratamente.

Această linie de argumentare este seducătoare pentru unii, dar eronată. Este seducătoare deoarece deschide ușa pentru a permite anumite forme de tratamente, ceea ce face apicultorii să simtă că pot "ajuta" albinele lor. Cu toate acestea, acest principiu principal al "ajutorării" albinelor cu acarieni funcționează împotriva obiectivelor acestui grup.

Prognozele apicultorilor TF nu par nimic, dacă nu optimiste. Ei cred că albinele vor fi bine fără ajutor. Obiectivul susținătorilor TF pare să fie să lase jocul evolutiv să dispară și să vadă dacă albinele supraviețuiesc sau nu.

Ce se întâmplă cu albinele fără tratament?

Experimentul "supraviețuirea celui mai potrivit" permite apicultorilor de hobby să evadeze epidemiile de albine? Ei bine, până în prezent, recentul studiu european (discutat la început) a raportat infestațiile Varroa exclusiv printre apicultorii de hobby (apicultorii profesioniști par mai puțin înclinați să urmeze filosofia TF). Nu găsesc date exacte despre prevalența apicultorilor TF în Europa, așadar nu pot să aflu dacă acest efect poate fi parțial datorat refuzului de a trata albinele, ci o analiză din 2016 a acelorași date Epilobee (utilizată în studiul european) ar putea sugera o astfel de tendință. Ei au descoperit că infestarea acarienilor Varroa este mai mult corelată cu apicultorii hobby, din cauza lipsei de cooperare cu tratamentele veterinare. Ei au descoperit cele mai mici pierderi în rândul mielnicilor profesioniști, migratori :

cea mai mare rată a mortalității în timpul iernii (14,04%) a fost afectată de un grup de apicultori de peste 65 de ani, cu apicultori de dimensiuni mici, cu o producție care include regine și o experiență mică în apicultură. Cea mai scăzută rată a mortalității la iarnă (8,11%) a fost afectată de un cluster cu apicultori profesioniști între 30 și 45 de ani, cu stupi migratori mari. Managementul a promovat creșterea numărului de animale.

Privind situația din SUA, un studiu de cinci ani arată în mod clar că majoritatea apicultorilor de hobby nu tratează pentru infestațiile cu Varroa . De asemenea, SUA continuă să înregistreze cele mai mari pierderi de colonii globale, cu 44% în perioada 2015-2016, în conformitate cu Beeinformed 2016 . În Europa, pierderile sunt mult mai scăzute (a se vedea sursele detaliate ale SUA și ale Europei în capitolul următor).

Albina cu Varroa
Bee cu un acarian Varroa pe spate. Fotografie de USDA .

Studiul american de cinci ani prezintă o imagine sumbră a consecințelor:

Studiile naționale privind pierderile de iarnă indică faptul că 60% dintre apicultorii hobby nu tratează pentru Varroa (Steinhauer et al., 2014). Fără intervenția apicultorilor Varroa, aceste colonii aproape se intorc în mod inevitabil (Francis et al., 2013), eliberând acarieni abundenți care invadează colonii sănătoase trecând de la albinele nurse la forage (Cervo et al., 2014) și schimbând gazdele prin hrănire sau jefuire comună et al., 2011).

Organizația Națiunilor Unite pentru Alimentație și Agricultură are un ghid pentru bolile de albine de albine , unde subliniază consecințele triste ale unei infestări Varroa-acarianul netratate într-un mod foarte asemănător:

Fără tratament, coloniile mor în mod normal după doi până la trei ani [...] În acest fel, acarienii pot provoca moartea coloniilor, ca într-un fel de efect de domino, pe suprafețe largi.

Ghidul FAO constată că "controlul asupra V. destructor este una dintre cele mai dificile sarcini cu care se confruntă apicultorii și apicultorii din întreaga lume". Se pare că nu au luat în considerare filozofia apicultorilor TF - nu este deloc dificilă dacă nu trebuie să ridici un deget împotriva ei.

Poate că nu este deloc surprinzător faptul că studiul de cinci ani constată că acarienii și virușii Varroa se răspândesc și mai mult în SUA decât se presupunea anterior. După cum a raportat Science Daily :

Constatările cheie arată că acarianul varroa, un dăunător major de albine de miere, este mult mai abundent decât estimările anterioare indicate și este strâns legat de mai mulți viruși dăunători. Rezultatele arată, de asemenea, că virusul de paralizie de albine cronice rare a crescut în prevalență de când a fost detectat pentru prima dată de sondaj în 2010.

Deci, cum stau albinele de miere?

În timp ce discuțiile despre definirea tulburărilor de coliziune a coloniilor (CCD) și despre ce tipuri de pierderi constituie CCD , pot fi complexe, rămâne faptul că pierderile de albine din Statele Unite au rămas mai mari decât de obicei - potrivit USDA , înainte de epidemiile Varroa, - pierderile de iarnă au fost de 10-15% în fiecare an. Acum, între 2007-2016, pierderile de iarnă au fost de 22-36%. Gospodăriile populației de albine sunt capabile să compenseze aceste pierderi, devin mai des întâlnite stupi, cumpără mai multe regine și albine atunci când este necesar, astfel încât producția de miere nu este în pericol .

Cu toate acestea, pierderile de vară sunt și ele ridicate, după cum este documentat de sondajul Bee-Informed (finanțat de USDA), subliniind că există încă probleme semnificative cu care se confruntă albinele. Elementul lor arată în primul rând problema acarienilor Varroa, observând, surpriză surpriză, problema apicultorilor de hobby, care nu știu cum - sau cum sa menționat mai sus - aleg să nu oprească corect răspândirea lor.

losschart2016-2
BeeInformed Survey

Situația albinelor europene pare puțin mai bună. Majoritatea programelor de supraveghere europeană urmăresc pierderile de iarnă, dar cel puțin o colecție de date, Epilobee, în 2013, arăta și cifrele de vară și le-a considerat mai mici decât rata mortalității în timpul iernii, variind de la 0,3% până la 13,6%.

Statisticile medii la nivel european pentru pierderile de iarnă fluctuează între 9-18% (2010-2016 - a se vedea graficul de mai jos), urmărite prin proiectul COLOSS (a se vedea un document publicat recent despre datele sale, proiectul în sine sau sănătatea albinelor în Europa raport care prezintă aceste date). În lipsa statisticilor sumare ponderate pentru anii precedenți, mediile diferitelor țări din Europa au variat între 7-22% în 2008-2009 și de 7-30% în 2009-2010, potrivit raportului Centrului de Cercetare Opera pentru sănătatea albinelor în Europa .
Coloss (apiculturii de Albine Prevenirea LOSSES colonie) Variantele istorice pentru unele țări europene se regăsesc destul de departe, ca în Suedia , unde rata medie a pierderilor de iarnă a fost înregistrată între 6-27% în ultimul secol (1920-2012). În ultimele decenii, Finlanda a înregistrat pierderi medii de 10-34% (1998-2008) și Franța cu 17-29% (2005-2008).

Cel mai bun sfat pentru apicultori?

Este clar că albinele de miere suferă pierderi fluctuante, iar motivele sunt multe - așa cum am discutat înainte . În prezent, dăunătorii și bolile sunt printre cele mai mari preocupări pentru sănătatea albinelor. Industria albinelor se confruntă cu situația, dar problemele legate de dăunători sunt reale și au nevoie de soluții - și lăsarea albinelor să se lupte împotriva adversarilor lor fără ajutorul din afară nu este cursul recomandat de către cercetătorii de albine sau conservatorii de nevertebrate. Consultanța științifică a apicultorilor este rezumată bine de ghidul de sănătate al albinelor pentru managementul Varroa :

rămân vigilenți pentru a detecta nivelurile ridicate de acarieni Varroa și pentru a fi pregătiți să acționeze în timp util pentru a reduce încărcăturile de acarieni. Controlul efectiv al acarienilor va reduce pierderile de colonii și va evita răspândirea potențială a bolilor infecțioase în rândul coloniilor.

Din fericire, există mulți apicultori care ascultă acest sfat și contribuie la promovarea unei perspective bazate pe dovezi asupra managementului optim al albinelor - a se vedea, de exemplu, blogul bogat științific Apicultură științifică de Randy Oliver, care încearcă să elimine diferența și să ajungă și la " fără apicultori, oferind cunoștințe despre momentul și modul în care este lipsit de tratament este realist. El oferă câteva sfaturi deosebite pentru apicultorii începători și face următorul motiv:

Îmi cer tuturor apicultorilor (profesioniști și pasionați) să devină parte a soluției la problema Varroa. Fie să vă implicați într-un program de reproducere realist , fie să îi sprijiniți pe cei care sunt prin cumpărarea de acțiuni de la ei. Și, cel mai important, monitorizați stupii pentru varroa și tratați-i (dacă este necesar) înainte de a se prăbuși, astfel încât să nu deveniți o provocare pentru comunitatea apicultorilor.

ALBINELOR violenta Sănătății
Varianta mai mare a infografului pe care am făcut-o pentru a rezuma peisajul complex al sănătății albinelor

Ceea ce este deosebit de îngrijorător este preocuparea din ce în ce mai mare cu care se confruntă albinele sălbatice, datorită epidemiilor bolilor răspândite de populațiile comerciale de albine de miere, recent raportate de InsideScience, în " Cum albinele știți că ucid albinele"

... suspectul principal în dispariția lor este boala răspândită de alte albine - bumblebe comerciale comercializate de oameni pentru a poleniza culturile.

Este important să ne amintim că un factor important în situația albinelor este pierderea habitatului - dacă doriți să ajutați albinele, plantați flori native pentru a ajuta la crearea unui habitat mai natural pentru toate albinele. Vă rugăm să vă gândiți, totuși, de două ori, înainte de a începe un stup de albine, mai ales dacă nu credeți că vreți să puneți în lucru munca necesară pentru a menține bolile stupoase. Nu vă alăturați unei mișcări înclinate spre creșterea răspândirii de către om a bolii albinelor.

Actualizări : În timp ce sunt fericit că piesa mea a atras atenția multor apicultori, din păcate nu am timp să țin pasul cu toți comentatorii și să mă adresez tuturor întrebărilor și afirmațiilor lor, multe dintre ele par să le lipsească unele dintre punctele prezentate în piesa mea.

Pentru cei interesați de creșterea albinelor, vă rugăm să luați legătura cu oamenii de știință și să vă străduiți să participați la programe de reproducere realiste. Vă rugăm să nu presupuneți pur și simplu că oamenii de știință care studiază problemele de albine, precum și USDA, FAO etc. trebuie pur și simplu să ignore problema și să știți mai bine. Este posibil să fie mai complicat decât asta.

Lucrurile din viață și natură sunt rareori alb-negru (sau fierbinți pentru a nu trata / trata doar). În cuvintele biologului meu evolutiv local cu doctor în boala de bumblebe (care recomandă, de asemenea, tratamente cu acid formic și acid oxalic): "Am ideea / speranța că fără tratament albinele vor evolua rezistente, dar nu prea funcționează așa și cu siguranță nu funcționează rapid. "

Echinand acest sentiment, va rugam sa nu respingeti cuvintele oamenilor de stiinta americani de vanatoare, VanEngelsdorp, ca fiind rezultatul pur si simplu nu stiti mai bine, de la Oamenii de stiinta Recomanda tratarea albinelor pentru Varroa Mites :

... cercetările arată că mortalitatea este mult mai scăzută în rândul apicultorilor care tratează cu atenție stupii lor pentru a controla un parazit letal numit acarianul Varroa.

"Dacă există un lucru pe care apicultorii îl pot ajuta pentru a rezolva această problemă, este de a trata albinele lor pentru acarienii Varroa", a spus vanEngelsdorp. "Dacă toți apicultorii ar controla agresiv acarieni, am avea pierderi mult mai puține". [...]

"Fiecare apicultor trebuie să dispună de un plan agresiv de management Varroa", a spus vanEngelsdorp. "Din păcate, mulți apicultori la scară mică nu-și tratează albinele și pierd multe colonii. Și aceste colonii sunt surse potențiale de infecție pentru alte stupi. "
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

AnteriorUrmătorul

Înapoi la REVISTA PRESEI APICOLE - LUMEA APICOLA , ROMANIA APICOLA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori