Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA REVISTA PRESEI APICOLE - LUMEA APICOLA , ROMANIA APICOLA

Comentarii si recenzii pe marginea articolelor aparute in revistele de apicultura din Romania si din lume
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Revista Presei

Mesajde proapi » 20 Dec 2017, 21:35

Astazi la ONU s-a declarat, ziua de 20 mai - ziua internationala a albinei -
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Revista Presei

Mesajde Balian » 20 Dec 2017, 22:36

Pe 20 mai vom defila cu roiuri pe străzi. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Revista Presei

Mesajde kiloz » 03 Ian 2018, 19:40

Apicultura, încotro!
Miercuri, 03 Ianuarie 2018 13:48Publicat în Apicultura
Apicultura, încotro!
Între ramurile zootehniei, apicultura ca profesie este domeniul în care proprietarul stupilor (patronul) trebuie să se implice cel mai mult, direct și nemijlocit în activitatea apicolă, pentru ca aceasta să poată fi rentabilă. Cu alte cuvinte – cel puțin în condițiile țării noastre – apicultura nu prea se poate face cu mâna altuia.

Era în anul 1963 și mă aflam cu serviciul și școala la Timișoara. Aveam atunci 22 de ani. Toamna i-am trimis o scrisoare profesorului Veceslav Harnaj. În loc de răspuns, domnia sa a dispus să am statutul de invitat la prima conferință națională de apicultură, în a doua parte a lunii decembrie. Atunci țara avea împărțirea teritorială pe regiuni și organizatorii au hotărât ca fiecare regiune să fie reprezentată la conferință de 8 delegați și 2 invitați. Conferința a durat 3 zile și în primele 2 zile lucrările se desfășurau și dimineața și după-amiaza. Am fost realmente fascinat de modul cum profesorul știa să conducă lucrările conferinței. Într-o pauză, la îndemnul apicultorilor bănățeni l-am abordat pe profesor în timp ce trecea pe lângă grupul nostru. Când i-am spus cine sunt, domnia sa mi-a adresat următoarele cuvinte: „Tinere, dintre cei care îmi scriu, toți îmi cer ceva. Dumneata nu mi-ai cerut nimic, în schimb ai făcut niște observații foarte juste. Acest lucru m-a determinat să te invit la conferință.“

Îmi amintesc și acum că am urmărit cu mult interes lucrările conferinței și am fost fascinat de personalitatea profesorului.

Deși profesorul, la vremea aceea, nu avea decât câțiva stupi – asta sigur datorită faptului că era extrem de ocupat, fiind și profesor universitar la o altă facultate de cu totul alt profil – pasiunea pentru apicultură și respectul pentru apicultură au constituit o preocupare majoră de la care nu a abdicat niciodată cât a fost președintele ACA din România.

În profesia domniei sale și ca profesor universitar, la vremea respectivă era cotat ca unul dintre primii 5-6 cei mai buni profesioniști europeni.

Din 1965 a fost ales și președinte al APIMONDIA. Îmi amintesc că, în acea periaodă, statutul prevedea ca președintele APIMONDIA să fie ales doar pentru un singur mandat de 5 ani. Faptul că, aproape de încheierea celor 5 ani de mandat, diriguitorii apicultorilor din toate țările importante – inclusiv America – și-au pus următoarea problemă: Schimbăm omul de dragul statutului sau schimbăm statutul de dragul omului – și au ales varianta a doua – spune totul despre personalitatea celui care a fost profesorul Veceslav Harnaj. Și astfel a fost președintele APIMONDIA timp de 4 mandate a câte 5 ani. La sfârșitul celor 20 de ani, doar starea de sănătate a determinat alegerea unui alt președinte al APIMONDIA.

Cu multă dragoste pentru apicultură, cu multă dăruire, cu mult profesionalism și foarte multă diplomație, a făcut din Asociația Crescătorilor de Albine din România o asociație impresionantă menită pe de o parte să-i sprijine pe apiculturi și pe de altă parte să acumuleze și să construiască acest imrpesionant patrimoniu.

Conducerea de oameni este mai mult decât o știință, este o artă. Cu siguranță privind în urmă, se poate afirma – fără teama de a greși – că profesorul Harnaj a stăpânit excelent arta conducerii de oameni.

În fiecare regiune și, după 1965, în fiecare județ, cu diplomație, a știut să-și găsească acel gen de colaboratori reprezentativi pentru fiecare zonă. Astfel s-a înconjurat de oameni pasionați de apicultură, influenți în zonele lor, harnici, serioși și verticali, oameni cărora a știut să le insufle dorința de a face ceva pentru apicultura românească.

Cu timpul, odată ce eu am devenit salariat ACA la IC-DA, i-am cunoscut pe majoritatea dintre aceștia și am constatat cu plăcere că prin verticalitatea lor impuneau respect și admirație.

Pentru tot ce a știut să construiască profesorul Veceslav Harnaj (1917-1988) pe plan uman și material, îndrăznesc să-mi exprim părerea că avem cu toții datoria ca, măcar din când în când, să evocăm personalitatea profesorului. A fost un lider încă neegalat și, așa cum în alte domenii, lideri de talia profesorului nu sunt uitați de generațiile următoare și ACA din România ar trebui să-și manifeste recunoștința pentru tot ce a lăsat după domnia sa. Pe bună dreptate putem afirma că asemenea oameni se nasc o dată la o sută de ani.

După atâtea eșecuri, bâlbâieli, inconsecvențe manifestate de-a lungul anilor după profesor, cred că ar trebui căutat un mod de abordare care să determine ca lucrurile în apicultura românească să intre pe un făgaș normal.

În treacăt fie spus, din păcate a existat o perioadă în trecutul apropiat când domnia sa și cu apicultura erau două paralele. Dar mult mai grav este faptul că acest om și cu arta conducerii de oameni au fost tot două paralele. Nu tendința spre critică mă îndemnă să îmi exprim în felul acesta punctul de vedere în acest paragraf ci speranța că pe viitor decidenții vor avea grijă ca fenomenul să nu se mai repete. Așa cum spunea zilele trecute un distins ministru în funcție – „multe funcții sunt luate fără competența necesară“.

În prezent sunt în țară fermieri care în propria exploatație au mai multe sute de familii de albine. Aceștia sunt de fapt adevărații profesioniști în domeniu. Prin profesionalismul lor, aceștia pot influența mersul apiculturii românești. Tot așa apicultura românească poate influența pozitiv sau negativ activitatea economică a acestor fermieri. Cu aplecare spre gândul bun, consider că trebuie creat cadrul pentru ca acești oameni să fie consultați și este deosebit de important să se poată face auzit punctul lor de vedere. Indiferent din ce organizație de apicultori fac parte, acești fermieri care dețin în exploatație peste 400-500 de familii de albine, într-un fel tot pentru apicultura românească lucrează. Numărul impre­sionant de mare de familii de albine din exploatație este dovada că la acești oameni apicultura reprezintă profesia de bază. Pentru binele apiculturii românești, îndrăznesc să îndemn la diplomație pentru atragerea unora dintre aceștia la masa rotundă – unde, deliberat, să fie provocați să-și spună punctul de vedere pentru o problemă sau alta legate de bunul mers al apiculturii. Nu am făcut altceva decât să mă inspir din alte domenii ale agriculturii românești cu o activitate asociativă recentă, de puțin peste 20 de ani.

Nu poți face performanță ignorând performerii. Gândirea și punctul de vedere exprimat al acestor „titani” în ale apiculturii, cu siguranță ar avea menirea să îmbogățească în general activitatea apicolă românească.

În altă ordine de idei, știe toată lumea că forul incontestabil și cel mai reprezentativ din toate punctele de vedere ale activității apicole la nivel național, este Asociația Crescătorilor de Albine. Din păcate, de mai mulți ani – de fapt de când au început să se facă dosare în vederea obținerii de subvenții nerambursabile în apicultură – unitățile de stat responsabile cu gestionarea acestei activități au avut și au o abordare pe care personal nu o înțeleg. De cele mai multe ori, acești funcționari de stat recomandă „cu căldură“ celor interesați că este mai bine pentru ei să facă dosarele prin orice altă grupare organizată de apicultori, mai puțin ACA din România. Motivația, fără argumente, era și este că șansele de aprobare a dosarelor sunt mult mai mari pentru alte asocieri de apicultori și mai mici pentru Asociația Crescătorilor de Albine din România. Nu cumva ACA, având, de departe, cel mai mare număr de membri și cei mai mulți specialiști în apicultură deranjează pe cineva? Altă explicație, personal, nu găsesc.

Fără legătură cu paragraful de mai sus, îmi exprim părerea că apicultorii și apicultura românească ar avea de câștigat dacă Asociația Crescătorilor de Albine din România ar avea cel puțin 2-3 experți autorizați în apicultură.

Ec. Ștefan MANEA
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Revista Presei

Mesajde peterneamt » 03 Ian 2018, 21:13

[quote="kiloz"]Apicultura, încotro!
Miercuri, 03 Ianuarie 2018 13:48Publicat în Apicultura
Apicultura, încotro!
Între ramurile zootehniei, apicultura ca profesie este domeniul în care proprietarul stupilor (patronul) trebuie să se implice cel mai mult, direct și nemijlocit în activitatea apicolă, pentru ca aceasta să poată fi rentabilă. Cu alte cuvinte – cel puțin în condițiile țării noastre – apicultura nu prea se poate face cu mâna altuia..........
Da apicultura nu se poate face cu mâna altuia ....și acesta este doar unul din motivele pentru care apicultura nu are nevoie de șefi ci de ajutor ! Asociații care sunt făcute să exploateze munca apicultorului inocent vor dispărea cât de curând pentru că așa este normal ( te asociezi dacă ai beneficii ) ! pATRONILOR DE ASOCIAȚII (asociațiile nu au patron, au conducere colectivă aleasă democratic ), ESTE ABSURD SĂ CREDEȚI CĂ AVEȚI DREPTATE,....la fel cum legea apiculturii nu prevede nici un articol care să protejeze albina și apicultorul ci doar sancțiunii......FAK ! Cu ce tupeu ați pus voi ( salariații combinatului apicol București ) gheara pe patrimoniul apicultorilor din țara asta și fără să creșteți albine profitați de bunătatea apicultorilor investind cotizațiile lor în magazinele voastre ( magazine care vând produse apicultorilor la suprapreț ) ?

în toate sectoarele .....România este condusă de proști "Daia" ne merge din ce în ce mai prost !
:evil:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Revista Presei

Mesajde kiloz » 06 Ian 2018, 15:55

Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Revista Presei

Mesajde kiloz » 06 Ian 2018, 15:59

Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Revista Presei

Mesajde kiloz » 14 Ian 2018, 14:21

ULTIMA ORĂ! ȘEDINȚĂ la MINISTERUL AGRICULTURII! ȘEFII APIA, AFIR, CADASTRU CONVOCAȚI DUMINICA de PETRE DAEA!
Agroinfo
Publicat: 14 ianuarie 2018 - 10:46

Bani mai multi dar pentru cine?
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Revista Presei

Mesajde kiloz » 02 Feb 2018, 21:04

Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Revista Presei

Mesajde teinegru64 » 02 Feb 2018, 22:57

http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Revista Presei

Mesajde kiloz » 12 Feb 2018, 22:21

https://m.stirileprotv.ro/lbin/mobile/i ... id=3772912
Ministerul Agriculturii are 14.000 de angajați, unii cu salarii care stârnesc invidia celor de la privat
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Revista Presei

Mesajde Donbazil » 13 Feb 2018, 00:10

Salut!

Felicitari!...Da' cum le gasesti mataleeee!... :shock: :shock: :shock: :evil:

Azi pe Tvr 1 la emisiunea in limba maghiara a fost un reportaj despre fabrica de zahar Oradea...Pe nici un canal in limba romana n-am vazut nimic despre aceasta marsavie....Televiziunile sunt "echidistante" ne dau scandaluri si cancanuri, ca nu-i corect politic, fata de partenerii care ne fura.... Strategic!...:cry:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Revista Presei

Mesajde tiih » 13 Feb 2018, 12:08

Donbazil scrie:Salut!



Azi pe Tvr 1 la emisiunea in limba maghiara a fost un reportaj despre fabrica de zahar Oradea...Pe nici un canal in limba romana n-am vazut nimic despre aceasta marsavie....Televiziunile sunt "echidistante" ne dau scandaluri si cancanuri, ca nu-i corect politic, fata de partenerii care ne fura.... Strategic!...:cry:


Am vazut si eu emisiunea ieri din intamlare,spre final...am dat drumul la TV si cum era setat pe TVR1 nu am mai schimbat programul....M-am gandit la cele peste12..15 fabrici de zahar care erau la inceputul anior 90 si din care acum au mai ramas doar 3...4
.....................
Inchid fabrica ca nu e rentabil..se muta in Ucraina..cumpara(pe un pret de nimic) si modernizeaza fabricile din Ucraina ,unde si forta de munca e mai ieftina...si apoi ...idem...Strategic...ca lacustele!!!

PS.Si cand va ganditi ce visuri frumoase aveam in 1990.... CASA COMUNA EUROPEANA!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Revista Presei

Mesajde kiloz » 13 Feb 2018, 15:39

Demonteaza utilajele tot ce este mai performant. Muta cum bine ati zis in ucraina. Dar ce este interesant mai duce din ele si în polonia.
Au oricum monopol pe piata de desfacere, si cam asta conteaza. Profitul au scos-salvat-din tara in rest dupa noi potopul!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Revista Presei

Mesajde mellis » 13 Feb 2018, 19:08

Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Revista Presei

Mesajde Neafiliatul » 28 Feb 2018, 09:05

De la RăSărit sunt trimise nu numai frig , zăpadă,lege a apiculturii cu dedicație , ci și cultura ...apicolă !
https://www.youtube.com/watch?v=D_ep1TbZH4k
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Revista Presei

Mesajde kiloz » 28 Feb 2018, 13:43

Intradevar majoritatea literaturii vine din rasarit. Tradus si in incercarea de aplicare , care cîteodata nu prea se potrivea.
Acolo se facea cercetare masiva ca a fost pe ce.
Mai nou apare si din vest dar tot asa,nu ni se potriveste!
Ceva din literatura acumulata :
https://www.facebook.com/groups/1439425 ... 675526165/
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la REVISTA PRESEI APICOLE - LUMEA APICOLA , ROMANIA APICOLA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori