Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA REVISTA PRESEI APICOLE - LUMEA APICOLA , ROMANIA APICOLA

Comentarii si recenzii pe marginea articolelor aparute in revistele de apicultura din Romania si din lume
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

articol carrefour

Mesajde apilia » 08 Ian 2012, 18:30

adrian berari
0751.876314
0723.001969
apilia
 
Mesaje: 13
Membru din: 09 Noi 2011, 12:38
Localitate: arad

Re: articol carrefour

Mesajde Adi Hodis » 08 Ian 2012, 19:04

Despre sanctiuni aplicate acestor excroci, se stie ceva ? ... s-au e tipic proverbului, "cainii latra, caravana trece".

In alta ordine de idei, saptamana trecuta am gasit pe rafturile unui ABC din Salonta, miere din import, diferite sortimente, gramaj de 400 gr. continut, la preturi de la 14 lei in sus, functie de sortiment.

Deci, daca vrea clientul cel putin 1 kg. de miere poly, trebuie sa ia 3 borcane.
Asta inseamna ca va da, 42 lei pt. 1,2 kg. miere ... adica 35 lei/ 1 kg.

Oameni buni, sa ma ierte cei ce nu le cade bine ... dar de la 8 lei/1 kg miere si pina la 35 lei, e cale lunga de ... hotie.

Aici se pierde munca stuparului ... pt. ca nu are voie sa-si vanda marfa direct in magazine, ( cum fac alti producatori din occident ) ca deh, n-are spatii special amenajate ... de parca nu se poate face !.

Pacat ca mierea noastra pleaca la export si romanii consuma "miere" la pret giugiuc. :roll:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: articol carrefour

Mesajde Ciuchi Sorin » 08 Ian 2012, 19:22

ok
Ciuchi Sorin
 
Mesaje: 35
Membru din: 08 Mar 2011, 13:10
Localitate: coroiesti

Re: articol carrefour

Mesajde Bee Happy » 08 Ian 2012, 20:15

Toata stima pentru demersul lor.
Ar trebui fiecare sa facem ceva. Chiar daca nu avem bani de analize in Germania, avem talente organoleptice ;) Si mai avem OPC-ul. Un borcan cu fiertura dulce, pentru OPC nu costa mult. Iar unele teste simple, pot sa faca si ei.
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: articol carrefour

Mesajde Dragos2006 » 08 Ian 2012, 20:21

Copilu in instanta nu vii cu niste "teste simple " indiferent cat de OPC esti ! Inainte sa postati mai puneti si creierul la contributie !!!

Voi credeti in hipermerket vinde alde "bee happy" ...
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: articol carrefour

Mesajde Bee Happy » 08 Ian 2012, 20:40

Mosule. In instanta ii las pe cei care au facut teste in Germania. Ma duc si eu ca martor (daca ma cheama), sa spun ca am gustat miere cristalizata de salcam.
Daca biroul OPC-ului si a patronilor de supermarketuri, e bombardat cu reclamatii privind mierea de pe rafturi, asta nu inseamna nimic pentru ei?
Hai mai bine sa citim ce fac altii, sa sedem in fund si sa mai bagam o lingurita cu ''miere naturala'' ''imbunatatita''.
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: articol carrefour

Mesajde Dragos2006 » 08 Ian 2012, 20:42

Copilu tu cate reclamatii ai depus pana acum la OPC ???
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: articol carrefour

Mesajde Bee Happy » 08 Ian 2012, 20:53

Niciuna, privind mierea.
Dar pentru ca m-ai zgandarit si m-a zgandarit si articolul, o sa caut miere in trei ssupermarketuri din zona mea. Daca am suspiciuni cu privire la un sortiment, o sa-l duc la OPC. Sunt curios, cum o sa raspunda reclamatiei. Si o sa va spun rezultatul demersului.

Dupa tonul intrebarii, se pare ca tu ai depus multe reclamatii la OPC. Spune-ne cum le-au primit si cum le-au rezolvat. Asta pana vin eu cu rezultatul meu.
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: articol carrefour

Mesajde FlorinI » 08 Ian 2012, 21:09

Dragos2006 scrie:Copilu tu cate reclamatii ai depus pana acum la OPC ???


dragose, de ce sa depun eu reclamatie, cand pot doar sa scriu pe forum, poate se prinde la vreunul si se duce el?
haideti sa facem o miscare nationala a apicultorilor
incepand de azi pana in 28.02.2012 fiecare din noi sa depuna o reclamatie la opc, in orasul lui privind mierea si sa puna aici o copie dupa reclamatie sau macar numarul de inregistrare
asa cum spunea bee happy daca in 2 luni sunt bombardati cu reclamatii, nu doar de la carrefour ci de pe peste tot de unde se vinde miere, atunci poate se misca intr-o directie ceva...
eu am vazut miere si in farmacii... nu va spun cum arata...
suntem in stare ca si comuntate de apicultori sa facem ceva pentru noi?
astept sa vedem
FlorinI
 
Mesaje: 84
Membru din: 06 Apr 2011, 14:21

Re: articol carrefour

Mesajde Dragos2006 » 08 Ian 2012, 21:10

De un an am inceput lupta si sper ca in maxim un an sa apara si primele rezultate . Lupta nu o duc singur , am reusit sa am langa mine cativa apicultori dispusi sa lupte . Discutia e mai complicata iar amanuntele se gasesc pe alt forum,.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: articol carrefour

Mesajde viorel55 » 08 Ian 2012, 21:31

Dupa cum rezulta si din continutul articolului (intitulat " Calitatea Mierii") actiunea este initiata si sustinuta de Federatia Asociatiilor Apicole din Romania-ROMAPIS-
Astfel de analize se vor face si la mierea din rafturile altor magazine....si in functie de rezultate vom solicita interventia ANPC si Consiliului Concurentei,autoritati infiintate si platite sa asigure protectia consumatorilor romani si care nu au"obiceiul "de a se autosesiza...
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Re: articol carrefour

Mesajde viorel55 » 08 Ian 2012, 21:34

xxxxxx
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina


Înapoi la REVISTA PRESEI APICOLE - LUMEA APICOLA , ROMANIA APICOLA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori