Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA REVISTA PRESEI APICOLE - LUMEA APICOLA , ROMANIA APICOLA

Comentarii si recenzii pe marginea articolelor aparute in revistele de apicultura din Romania si din lume
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

asa de mici preturile la miere!?...

Mesajde adycnst » 14 Iun 2011, 17:23

adycnst
 
Mesaje: 278
Membru din: 10 Apr 2011, 01:51
Localitate: Bucuresti

Re: asa de mici preturile la miere!?...

Mesajde stupar » 14 Iun 2011, 22:53

Pretul de achizitii ar trebui sa fie cat scrie presa acea care nu stiu de unde a luat.Pretul de achizitie totdeauna echivala cu 5 kg de zahar.In timpul comunismului cu pretul de achizitie la un kg miere de salcam echivala cu 8 litri de motorina.
Pretul actual abea acopera cheltuielile.Normal producatorul este competent sa pune pretul si nici de cum procesatorii.
In aceasta tara bate joc de taran in toate domenile de activitate. :roll:
stupar
 
Mesaje: 175
Membru din: 09 Mar 2011, 20:34

Re: asa de mici preturile la miere!?...

Mesajde iadrian » 04 Iul 2012, 11:01

acum 1 kg de miere =3 kg de motorina
bataie de joc
iadrian
 
Mesaje: 7
Membru din: 27 Iun 2012, 19:28

Re: asa de mici preturile la miere!?...

Mesajde cristi_vidican » 07 Iul 2012, 18:25

iadrian scrie:acum 1 kg de miere =3 kg de motorina
bataie de joc

Asa de mult! Unde? Eu stiam ca nu e nici 2 litri de motorina. Ma refer aici la pretul la procesatori si nu la mierea de salcam.
Pretul e facut de cere si oferta si de anumite aranjamente. Pentru ca apiculturii nu sunt uniti si asociati in privinta vanzarii produselor, pretul e cum e. Procesatorii sunt mai tari decat apicultorii. Cei care sunt uniti reusesc sa obtina un pret ceva mai bun.
Cine vrea sa ramana pe piata trebuie sa faca cantitate, altfel, din vanzarea la borcan nu faci avere.
Oricum, cine se plange de pretul mierii, poate sa fac roi, care acum se vand destul de bine si cred ca o familie de albine mai produce cel putin una, care cu 100 de lei cheltuiala, in primavara aduce 400. Daca ai 100 de familii, tragi pana la salcam si daca prinzi si rapita (anul acesta n-a prea fost nici una, nici alta), apoi le dublezi, iese 30.000 lei, o suma buna ca sa traiesti decent (aici n-am pus banii pe miere, care sa zicem ca daca sunt, acopera cheltuielile cu stupina pe un an intreg). Si asta fara prea mari eforturi. Aici se poate discuta mult. Dar, stiu apicultori care anul acesta au preferat sa faca roi si nu sa mearga la culesuri. O decizie mai putin riscanta si cu castig sigur.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor


Înapoi la REVISTA PRESEI APICOLE - LUMEA APICOLA , ROMANIA APICOLA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator