Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA REVISTA PRESEI APICOLE - LUMEA APICOLA , ROMANIA APICOLA

Comentarii si recenzii pe marginea articolelor aparute in revistele de apicultura din Romania si din lume
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: O mare victorie pentru albine

Mesajde stefanmadalin » 04 Iun 2014, 17:09

stefanmadalin scrie:Cred ca stiti si voi ca interzicerea lor scoate din cultura floarea soarelui.


Se pare ca floarea soarelui nu a fost afectata de daunatori si cele spuse de mine sunt doar chestii teoretice.
Anul acesta samanta inca a fost tratata cu insecticid, am avut ocazia sa merg in mai multe ferme mari si sa constat ca samnta s-a tratat la greu cu insecticid. Mai grav este ca si-au tratat-o fermierii acasa, nu la centrul acela special....

OFF: Anul acesta am avut mari probleme cu ratisoara la porumb, desi samanta a fost tratata cu insecticid. Cand porumbul avea 3 frunze , au ros tot, mai ramasese doar varful de crestere intact, ca un bat. Daca nu veneau frigurile acelea din aprilie, acum numai aveam porumb. Vremea ploioasa si friguraosa a stopat dezvoltarea lui tanymecus. Asa s=a intamplat si prin alte zone ale tarii, doar ca acolo fermierii au intrat cu insecticide in vegetatie, eu nu am deocamdata dotara tehnica.

Ciudat este ca n-am vazut planta de floarea soarelui ciupita de tanymecus. Fie ea samanta tratata sau netratata. Pt mine inca este un mister.

In ciudat vremii, floarea soarelui arata super bine in zona mea , dar este putina de tot, pe aria satului meu nu am multe hectare.
La fel de bine arata si prin Braila-tulcea-constanta...e beton.
Spor la cules sa avem!!!!!!!!!!!!!
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: O mare victorie pentru albine

Mesajde mirceas » 02 Mar 2017, 17:03

mirceas
 
Mesaje: 74
Membru din: 10 Iul 2012, 12:50

Re: O mare victorie pentru albine

Mesajde Bambucha » 02 Mar 2017, 17:19

CRUISER, GAUCHO, PONCHO au distrus pur si simplu sute de mii de familii numai la nivelul Frantei acum circa 10 ani :cry:
Cine are posibilitatea sa fuga in munti :( In curand va fi rupere si la noi!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: O mare victorie pentru albine

Mesajde vslsilviu » 02 Mar 2017, 21:35

Si cel mai enervant este ca se incheie asa: "Autorizația temporară primită de la Bruxelles este valabilă până pe 16 mai 2017, dată după care este interzisă și stocarea semințelor tratate." Chiar ne cred ******!? Ce naiba sa mai faci cu semintele dupa 15 mai? Aveau de gand sa le bage la pungi si sa le dea la "spart seminte"?

Bataie de joc... si parca vad ca vor spune... autorizatia a fost doar de 2 luni... de ce nu le-au permis doar in decembrie si ianuarie?! Vai de albinele noastre, vai de noi! Am ajuns cosul de gunoi al Europei!
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Anterior

Înapoi la REVISTA PRESEI APICOLE - LUMEA APICOLA , ROMANIA APICOLA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori