Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA REVISTA PRESEI APICOLE - LUMEA APICOLA , ROMANIA APICOLA

Comentarii si recenzii pe marginea articolelor aparute in revistele de apicultura din Romania si din lume
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Stupari & Apicultorii

Mesajde linde » 22 Feb 2015, 23:26

Redau ce am citit, dati-va cu parerea
agrointel.ro » « 22-02-2015
Pentru clujeanul Mihai Grama, stupar cu studii de specialitate la București și spirit de aventură, apicultura a devenit un stil de viață. Stă plecat toată vara de acasă, pe culmi de munte unde albinele sale găsesc florile sălbatice din care produc cea mai curată miere din România. Nu duce lipsă nici de clienți pentru că străinii se înghesuie să plătească și 35 de euro pe kilogramul de miere din cele mai rare flori ale munților Apuseni.



Miere de zburătoare, miere de zmeur și miere de negruș

”Din iulie plec pe munte. Dacă vedeți culmile pe care mă cațăr, nici nu v-ar veni să credeți. Dar acolo sunt cele mai curate flori pentru albinele mele. Acolo crește zburătoarea, acolo înflorește zmeurul sălbatic și negrușul. Nu găsești nicăieri în lume o floră mai bogată și mai curată cum avem noi în munții românești, în Apuseni mai ales”, ne-a declarat Mihai Grama, pe care l-am întâlnit la Tîrgul Mierii de la Câmpina.

Cei mai fideli clienți ai mierii de munte sunt nemții, spune stuparul din Gilău, însă recunoaște că, deși banii pe care îi cîștigă – de la 30 la 35 de euro pe kilogram, reprezintă o sumă frumoasă, muncește foarte mult pentru profit. ”Eu nu vând la vrac. Mi-am făcut eu regula mea, să îmi ambalez frumos toată mierea, să o etichetez, să știe lumea că e miere ecologică, din creierii munților, din România”, spune Grama. De altfel, el spune că mierea de iarbă neagră de pădure – sau de negruș, este printre cele mai rare produse apicole, pentru că această plantă înflorește doar pe cele mai înalte vârfuri din Apuseni.



Mihai Grama Apicultor Gilau Cluj

Vânătoarea de albine în munții României

O altă sursă de venit pentru apicultorul clujean este genetica albinelor. În acest moment, Mihai Grama este singurul vânător de albine sălbatice, pe care le descoperă în cele mai adânci păduri ale țării.

”Vânătoarea de albine a fost o îndeletnicire veche, de pe vremea dacilor. Și acum se mai găsește albina românească bine ascunsă în trunchiurile de copaci din pădure. Este albina carpatină pură, pe care toată lumea o dorește pentru că este și foarte harnică, productivă și rezistentă. Eu sunt printre puținii apicultori români care pot să spun că am în stupină albină carpatină sălbatică, dar nu vând aceste albine cu genetică pură, ci doar hibrizi. Oricât mi-ar da cineva, nu renunț la nici o albină românească pe care am domesticit-o de-a lungul anilor”, a mai declarat apicultorul pentru Agrointeligența.
Avatar utilizator
linde
 
Mesaje: 57
Membru din: 08 Apr 2011, 07:40
Localitate: Turda

Re: Stupari & Apicultorii

Mesajde Florin Dobre » 22 Feb 2015, 23:47

Un articol...ornat frumos. :)
Va spun eu sigur...mierea mea e cea mai buna. ;)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Stupari & Apicultorii

Mesajde mellis » 23 Feb 2015, 01:01

"Oricât mi-ar da cineva, nu renunț la nici o albină românească pe care am domesticit-o de-a lungul anilor”, a mai declarat apicultorul pentru Agrointeligența."
Ce pot zice - caz tipic...nu ar da nimic nici in ruptul capului..are mierea cea mai buna si albina cea mai buna...nu cunosc detalii dar deja mi-am facut o parere..
Ce relevanta avea fraza de mai sus la prezentarea de ansamblu a realizarilor?
Sau vrea sa vada pana la ce pret ar merge oferta??
Stiti cum se sfarseste de obicei povestea aceasta? De obicei un copil sau un nepot "hypster" care nu da 2 bani pe vanatoarea de albine romanesti - si se alege praful de munca de o viata...
Fara cuvinte...
Agrointeligența!?
care inteligenta??...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Stupari & Apicultorii

Mesajde alt stupar » 23 Feb 2015, 09:53

pe asta l-au mai plimbat si prin ceva televiziuni.
Mie mi se pare asa... un fel de Ursu ;)
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Stupari & Apicultorii

Mesajde yulian » 23 Feb 2015, 19:52

alt stupar scrie:Mie mi se pare asa... un fel de Ursu ;)


I-auzi "nu renunț la nici o albină românească pe care am domesticit-o de-a lungul anilor"...al dreq dresor :lol:
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Stupari & Apicultorii

Mesajde XXL » 23 Feb 2015, 21:01

....dresorul asta nu vinde miere,vinde o poveste ar fi trebuit sa lucreze in publicitate
...probabil daca era mai rau
nu era asa bine
Avatar utilizator
XXL
 
Mesaje: 484
Membru din: 26 Feb 2011, 20:24
Localitate: filipesti-PRAHOVA

Re: Stupari & Apicultorii

Mesajde proapis13 » 23 Feb 2015, 21:11

Nu cred pana nu vad borcanul cu pretul pe el ..in mana la neamt...pana atunci e reclama desantata... :oops:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Stupari & Apicultorii

Mesajde luci » 23 Feb 2015, 23:43

Reclama e sufletul comertului; fara ea ne asteapta pretul de la procesatori.
“Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.”
luci
 
Mesaje: 263
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: DEVA

Re: Stupari & Apicultorii

Mesajde Donbazil » 24 Feb 2015, 01:03

Sal'tare!

L-am vazut in cateva episoade din "Natura si aventura"....La televizor si pentru nestupari, pare foarte interesant dar pentru meseriasi cu experienta nu arata nimic deosebit...Parerea mea!
Sal'tare!
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Stupari & Apicultorii

Mesajde polencrud » 26 Feb 2015, 18:24

ori sant salbatice ori domesticite.si daca vinde numai hibrizi... sa intalegem ca are A.Carpatina domesticita,ceva salbatica si ceva hibrizi? ca vinde scump..bravo lui.fiecare-si pune pret pe munca lui.daca faci o comparatie cu mierea din china si alte locati indoielnice de unde provine mierea din supermarket si la ce pret are la raft... nici nui scumpa a lui.
polencrud
 
Mesaje: 18
Membru din: 15 Feb 2015, 15:29
Localitate: Lipova - Arad

Re: Stupari & Apicultorii

Mesajde BogdanU » 27 Feb 2015, 10:42

Acumaaaaa, daca nu aparem si noi la TV sau prin mai stiu eu ce revista sau site, ala e prost, nu-i asa?

Sa faca si altii ce face el, si dupa, ne dam cu parerea!

Daca cineva depaseste "matritele" de incadrare , sa moara dom'le capra lui!
Cand e prea mult lapte in stup nu e miere deloc!!!
http://bogdanungureanu.sunphoto.ro
Avatar utilizator
BogdanU
 
Mesaje: 398
Membru din: 15 Sep 2012, 18:16
Localitate: Vulcana Pandele - Dambovita

Re: Stupari & Apicultorii

Mesajde Donbazil » 27 Feb 2015, 22:22

Sal'tare!

Bogdane, e vreme sa apari si in presa si pe sticla, daca ai ce arata si-ti doresti asta. Problema este sa ai ceva de spus!
Ca nici jurnalistii astia nu-s chear dusi cu pluta....Se mai uita si ei la om, mai citesc textul trimis spre publicare, mai privesc pozele si , ai dreaq, analizeaza tot si publica doar ce vrea' muschiu' lor - sau cate-o data, doar ce merita a fi publicat.....Iar daca din 5 materiale trimise unei redactii itzi apare unul esti mare!....Parerea mea!

Sal'tare!

P.S. Dac-ai stii cat de buna-i berea cumparata de amaratii aia de 50 de lei care-ti vin prin posta pentru un articol si-o poza publicate......Simtzi c-o meriti!.... :lol:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Stupari & Apicultorii

Mesajde BogdanU » 28 Feb 2015, 12:30

Nea Vasile, sa traiesti si sa ai sanatate sa mai apari in cate un articol!

Mai sunt si cate unii care nu vor sa apara p'acolo, da avem noi un specific "romanesc" care greu Doamne, greu mai piere! :lol:
Cand e prea mult lapte in stup nu e miere deloc!!!
http://bogdanungureanu.sunphoto.ro
Avatar utilizator
BogdanU
 
Mesaje: 398
Membru din: 15 Sep 2012, 18:16
Localitate: Vulcana Pandele - Dambovita


Înapoi la REVISTA PRESEI APICOLE - LUMEA APICOLA , ROMANIA APICOLA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori