Prima pagină STUPARITUL - ANUNTURI FORUM NAVIGARE PE FORUM - INSTRUCTIUNI

In aceasta sectiune gasesti tutoriale referitoare la navigarea pe forum, instructiuni pentru introducerea pozelor si clipurilor youtube
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 28 Dec 2019, 13:01

Ce să zic omul este entuziast. Poate în Harghita vine vara.
Dacă va fi și în primăvară tot în această stare sau poate stoarce
atunci noi vom fi pierdanții. :shock: :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 28 Dec 2019, 14:57

Balian scrie:O întrebare d-nul Vasile. M-am uitat la pozele puse de d-voastră pe celălalt forum.
Vă felicit este o stupină f ordonată.
Cuibul aveți pe 1/1. Cum reușiti să gestionați timpul să vă scăpați (când e cazul) de mierea de mană,
și să faceți complectările pentru iarnă? Cronologia mă interesează cum este?
(PS. Pe timpul cînd lucram cu orizontale am avut exact tipul de hrănitor cu sticlă pe care folosiți. :) )

Tot ce am in stupina, respectiv stupi, rame, hranitoare etc e facut in atelierul propriu. Am un singur model de rama la toti stupii din stupina. Ceva intre 3/4 si 1/1. E rama Dadant ingust cu inaltimea de 27cm.
La inceputul lui septembrie extrag cat mai mult posibil, in afara de ramele cu puiet larvar, retrag ramele in plus din cuiburi si corpurile superioare cu rame dupa care fac hranirea cu sirop 2/1. Albinele isi aranjeaza hrana cum stiu ele mai bine, iar eu nu mai umblu in cuiburi pana in primavara. Anul acesta am facut exceptie cand am facut filmul cu ucrainenii.
Modelul de hranitor de podisor cu sticla e folosit in zona noastra dinainte de al doilea razboi. . Intr-o localitate apropiata erau familii de nemti si e de la ei. In localitatea mea a fost un invatator, Ion Vicoveanu, care in perioada interbelica a facut pregatire apicola la Viena. A fost cel care a introdus in zona stupul vertical cu 12 rame. Am si o centrifuga austriaca din inox radiala din perioada interbelica si merge si acum ca un ceas elvetian.
Ultima oară modificat de Vasile_Bucovineanu pe 28 Dec 2019, 15:15, modificat 1 dată în total.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Stupăritul

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 28 Dec 2019, 15:10

yuonyuon scrie:acum am vazut pozele dupa celalalt forum ..foarte frumos ...tre sa ma uit mai bine cand am timp.....se vede ca va pricepeti ...

apropo eu nu v am contrazis cu nimic( daca asa a fost impresia) ....

Multumesc pentru apreciere. Din contradictii se ajunge la progres. Eu am aratat cum, cand si de ce fac hranirea in septembrie. Unele dintre pozele de pe celalalt forum fac dovada ca nu se ajunge la depopulari.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 28 Dec 2019, 15:43

Am fi avut câteva întrebări dar citind primele 10 pagini din acel forum am
primit răspuns la aproape toate.
Mărimea de 27cm înălțime la ramă este f răspândită în Ungaria. Ei spun că este
înălțimea maximă deci suprafața maximă a unei rame să nu facă coronițe peste
puiet. Mai spun că este înălțimea maximă care se poate folosi la stup multietajat.
(Nu știu. Yuonyuon sigur are altă părere. :D)
Falț nu folosiți între corpuri. Văd știfturi de ghidare. Cum vi se pare imbinarea
fără falț?
(PS. Rosul fagurii la margini se rezolvă 100% cu faguri din plastic. :) )
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 28 Dec 2019, 16:20

Stupii multietajati nu au falturi deoarece folosesc gratii din plastic care sunt puse pe o rama din lemn in care e facut un mic urdinis pentru albinele de deasupra gratiei. Eu sunt foarte multumit de modelul fara falturi.
Despre fagurii din plastic nici nu vreau sa aud. Nu am folosit niciodata vreo foita de la procesatori ci numai foi din ceara 100%
P S Am uitat sa multumesc pentru aprecieri. Pe apiardeal am si peste 6000 de postari. Daca cineva are rabdarea sa le citeasca poate afla raspunsuri la cam tot ce tine de albine.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 28 Dec 2019, 16:51

Vasile_Bucovineanu scrie:Stupii multietajati nu au falturi deoarece folosesc gratii din plastic care sunt puse pe o rama din lemn in care e facut un mic urdinis pentru albinele de deasupra gratiei. Eu sunt foarte multumit de modelul fara falturi.
Despre fagurii din plastic nici nu vreau sa aud. Nu am folosit niciodata vreo foita de la procesatori ci numai foi din ceara 100%
P S Am uitat sa multumesc pentru aprecieri. Pe apiardeal am si peste 6000 de postari. Daca cineva are rabdarea sa le citeasca poate afla raspunsuri la cam tot ce tine de albine.

Dacă înțeleg bine folosiți urdinis deasupra cuibului pe corpul magaziei. Ce experiență aveți?
Ați observat ceva diferență semnificativă în expoloatare? Vă rog.
(PS. Încercați foița de plastic și veți schimba părerea radical. :D )
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 28 Dec 2019, 17:20

Daca avem urdinis deasupra gratiei la un cules intens albina nu mai e obligata sa treaca de 2 ori la un drum prin gratie. Trece odata atunci cand vine de la camp si pleaca prin urdinisul de deasupra. Mai greu se obisnuiesc sa aterizeze la urdinisul de sus, dar totusi unele fac si lucrul acesta.
Am cumparat o rama din plastic acum vreo 15-20 de ani atunci cand au aparut la noi. Era model Langstrot cu 1cm mai lunga decat ale noastre. Am tot pus-o in corpul de sus si nu a fost lucrata complet nici dupa 4 ani. La targuri am vazut rame din plastic lucrate, pentru reclama si nici una nu avea colturile de jos lucrate. Am inteles ca trebuie date cu ceara inainte de a fi puse in stupi, dar nu am de gand sa le folosesc. Cand am atata ceara ca aurul din capaceala si claditoare si imi fac singur foile de ce le-as da foi din plastic? Ramele din ceara le topesc si ceara se dezinfecteaza. Cum se dezinfecteaza cele din plastic? Daca le pui in apa fierbinte iau forma de elice. Consider ca exista destula poluare pe campuri. De ce sa mai bag si eu plastic in stupi?
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Stupăritul

Mesajde yuonyuon » 28 Dec 2019, 18:06

Vasile_Bucovineanu scrie:Daca avem urdinis deasupra gratiei la un cules intens albina nu mai e obligata sa treaca de 2 ori la un drum prin gratie. Trece odata atunci cand vine de la camp si pleaca prin urdinisul de deasupra. Mai greu se obisnuiesc sa aterizeze la urdinisul de sus, dar totusi unele fac si lucrul acesta.
Am cumparat o rama din plastic acum vreo 15-20 de ani atunci cand au aparut la noi. Era model Langstrot cu 1cm mai lunga decat ale noastre. Am tot pus-o in corpul de sus si nu a fost lucrata complet nici dupa 4 ani. La targuri am vazut rame din plastic lucrate, pentru reclama si nici una nu avea colturile de jos lucrate. Am inteles ca trebuie date cu ceara inainte de a fi puse in stupi, dar nu am de gand sa le folosesc. Cand am atata ceara ca aurul din capaceala si claditoare si imi fac singur foile de ce le-as da foi din plastic? Ramele din ceara le topesc si ceara se dezinfecteaza. Cum se dezinfecteaza cele din plastic? Daca le pui in apa fierbinte iau forma de elice. Consider ca exista destula poluare pe campuri. De ce sa mai bag si eu plastic in stupi?
...as mai adauga ca urdinisu superior grabeste(usureaza) ventilatia mierii din cat ..deci productivitate mai mare

eu am foarte putini cu urdinise superioare...in iarna asta am sa fac un efort maxim sa ma pun la punct .ca sa nu mai zic ca am vazut in poze la matale stupi cu 3 caturi 1/1 cea ce eu nu am... decat 2.5 ..in dotare...
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Stupăritul

Mesajde yuonyuon » 28 Dec 2019, 18:17

vslsilviu scrie:Dragilor suntem invechiti, depasiti de ceea ce este "nou" in apicultura... am ramas atat de "uimit" de aceasta postare incat nu am rezistat sa nu o dau mai departe.
Ce vorbiti voi de miere de mana, uzura si alte "nimicuri", uite aici turta proteica la minutul 12:

Tare imi e ca in marte o sa dam zapada de la urdinise!
e pa bune? sau ....
sincer eu nu mam prins...
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Stupăritul

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 28 Dec 2019, 18:25

Am urmarit comentariile la film pe youtube si am vazut ca personajul e atat de plin de sine si arogant si a zis ca in cartile de apicultura e numai 10% adevar. Rezullta ca daca urmarim filmele lui vom afla adevarul absolut despre albine. E din Salaj nu din Harghita.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 30 Dec 2019, 08:57

yuonyuon scrie:- productii intre 50-100kg
- fara mortalitati peste iarna
- mierea vanduta
- si colooana intacta.. :lol:


Cred că vânzarea este cea mai sensibiă problemă. Dă sursă pentru aproape tot ce este în mișcare în apicultură. Ea ne mobilizează, dă senzația de
reușită, dă posibilitate și măsură pentru investiții.Vorbesc cu și citesc despre apicultori care aleg prețuri de vânzare destul de mari la borcan și se
plâng de prețul mic la procesatori. Dacă luăm în calcul cantitatea produsă de miere, volumul de lucru pentru producerea acestei cantități și
capacitatea fiecăruia apicultor de vânzare la borcan, există acel ehilibru care dă posibilitate de a nu mai da nici un kilogram la procesator.
În această ecuație stabilirea prețului la borcan are o importanță f mare. Există un preț optim. Sub acest nivel de preț, el poate afecta rentabilitatea.
Peste, ar putea scădea volumul de vânzare. Apicultorul fiind nevoit să vândă surplusul la procesator la un preț f mic. Încasarea finală poate fi același
a unei vânzări numai la borcan cu un preț mai scăzut (și așa mult superior celui dat de procesator) cu un preț mare la borcan și surplusul dat la procesator.
Aceeași volum de încasare dar din cantitate mai puțină în cazul vânzării numai la borcan. În final întreținut un număr mai mic de stup și muncă mai puțină.
Ca să funcționeze trebuie formată o piață personalizată și făcut tot posibilul să crească numărul de cumpărători.
Proiectele de finanre ne ajută să putem investi și în direcția mecanizării. Dar ne obligă să facem exact invers, să ținem familii cât mai multe, indiferent
de puterea și starea lor să predăm miere la procesator și dacă din banii primiți nu ne-am inzestrat cu tehnică nouă să și lucrăm mai mult.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde yuonyuon » 30 Dec 2019, 13:08

omu(apiculturu) in contextu unei piete libere este deja om extrem de bogat...atunci cand tranzactiile sunt facute de la producator la producator(troc)...sau de la producator direct la consumator.....ai totul in exces.....problema apare atunci cand sa baga dracu(intermediarii).....si intermediarii nu apar decat cand omul(apicultoru) se lacomeste si extinde artificial..(aici musca toti momeala) prin fonduri sau alte trasnai.. cand apicultorul este incapabil sa isi vanda marfa
deaia sau dat si fonduri in prima faza....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 03 Ian 2020, 12:22

yuonyuon scrie:- productii intre 50-100kg
- fara mortalitati peste iarna
- mierea vanduta
- si colooana intacta.. :lol:

Mă gândesc cât lucrează în stupină apicultorul care are coloana intactă. Eu pe orizontale o am stricat.
O mecanizare la deplasări la intervenții sau la stoarceri ajută f mult. Ca să scap de dureri de spate am
făcut apilift gen lisă care și ridică stupul sau corpul. Nu mi-a plăcut. Este f greu de lucrat cu el. O platforma
extensibilă binegândită mi se pare o soluție care ajută mult. Dupăm câteva exerciții nu mai ai nevoie de ajutor.
Am făcut o macara pentru încărcat și pentru intervenții. Îmi place dar ce am eu are f multe neajunsuri.
Macaraua prezentată de Cristi Vidican consider că întrunește cam tot ce se poate aștepta de o astfel de construcție.
Este f scumpă, deci trebuie copiată și simplificată. Cum fac chinezii și devine mult mai ieftină. :lol:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=yiNanaBq9Pk&t=10s[/youtube]
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde kiloz » 03 Ian 2020, 12:49

https://youtu.be/Yq2dGHWmVsg
Cu asta cred ca neam descurca toti.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Stupăritul

Mesajde mausica » 03 Ian 2020, 13:14

Asta ar fi pe asociatie :lol:
Nui bai ca vb cu Deme Macarale sa ne imprumute cate una la pastoral. Ar putea chiar sa lase cate una in fiecare locatie la cate are le stoc :lol:
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 03 Ian 2020, 13:30

Sunteți tineri. Dacă vom avea ocazie vom vorbi mai încolo. :lol: :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la NAVIGARE PE FORUM - INSTRUCTIUNI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


cron