Prima pagină STUPARITUL - ANUNTURI FORUM NAVIGARE PE FORUM - INSTRUCTIUNI

In aceasta sectiune gasesti tutoriale referitoare la navigarea pe forum, instructiuni pentru introducerea pozelor si clipurilor youtube
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupăritul

Mesajde cristi_vidican » 14 Oct 2023, 09:13

Balian scrie:Dacă mai și autorizez atelierul de ambalare, îmi fac un PFA și fac analizele, îmi ceez condiția să pot vinde legal și în magazine,
astfel (eventual!) pot mări capacitatea de vânzare, să-mi măresc gradul de rentabilitate și posibilitate să am număr de
familii și volum de producție mai mare fără să apelez la en gros momentan dealtfel inexistent. :)


Ești tânăr încă. Ai tot viitorul în față. Plus că e bine să fii ocupat, altfel ....
Când bunicul n-a mai putut să se ocupe de animalele din gospodărie, în 2 ani a murit. Avea 87 de ani.
De aia am spus că ești încă tânăr. :lol:

P.S. E bine că ai găsit soluția contra cristalizării mierii.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 14 Oct 2023, 11:37

Voi tinerii adevărați sunteți tineri. Eu eventual tânăr demult. :lol:
Decristalizarea vreau să o9bțin să țină până ce vând și mai ceva timp, și e bine.
Mierea de rapiță totuși conține multă glucoză. Dacă am reușit să obțin un echilibru acceptabil este ff bine.
Părerea mea. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde mausica » 15 Oct 2023, 11:03

Balian scrie:Voi tinerii adevărați sunteți tineri. Eu eventual tânăr demult. :lol:
Decristalizarea vreau să o9bțin să țină până ce vând și mai ceva timp, și e bine.
Mierea de rapiță totuși conține multă glucoză. Dacă am reușit să obțin un echilibru acceptabil este ff bine.
Părerea mea. :)

tu vrei sa ai stoaceri nelimitate?Adica te incepi in aprilie si termini in august?Cand vei trece de 100 de unitati de productie o sa fi ,,rezolvat,,
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 15 Oct 2023, 12:17

mausica scrie:tu vrei sa ai stoaceri nelimitate?Adica te incepi in aprilie si termini in august?Cand vei trece de 100 de unitati de productie o sa fi ,,rezolvat,,

Offf...ce 100 de unități? Nici la 30 nu am vânzare suficientă. Înainte socoteam cu 30kg medie pe an pe familie. Era prea puțin.
Acum socotesc cu 50. Tot e puțin. Anul trecut era 100...peste. Înainte - culesuri socotite erau: rapița(baza), salcâm I, salcâm II,
la tei nu m-am dus niciodată și fs. Acum am abandonat la salcâm II, am rămas cu trei runde loco. Nu le mai deplasez. Și reduc
efectivul la 20 până trece stocul. După aia mai văd ce fac. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde cristi_vidican » 16 Oct 2023, 09:46

Prevăd că este nu foarte mulți ani vei ține 10 stupi cu care vei face necesarul de miere :lol:
Dacă o ții tot în ritmul ăsta.

Ar trebui să lucrezi la ceva hibrid de rapiță care să aibă mai multă fructoză decât glucoză. Dacă ai face asta, ai face ceva economie de curent :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 16 Oct 2023, 11:11

Mai era o problemă de rezolvat cu linia de procesare. Înlăturarea spumei din miere. La mixuri de polifloră în timpul
procesării se formează multă spumă care rămâne în volumul de miere. Pentru a scăpa de ea am luat un maturator cu
încălzire cu capacitate egală cu bazinul de mixare și păstrez la 30grade 2-3 zile. Astfel se curăță tot volumul de miere
de spumă ridicând la suprafață. Se așează o folie pe suprafața mierii, se lipește de ea spuma și se poate lua ușor. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde mausica » 17 Oct 2023, 23:18

Balian scrie: Se așează o folie pe suprafața mierii, se lipește de ea spuma și se poate lua ușor. :)

Am invatat si eu smecheria asta anu trecut.F fain se ia,dar tre oleaca de antrenament
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde mausica » 17 Oct 2023, 23:19

cristi_vidican scrie:Prevăd că este nu foarte mulți ani vei ține 10 stupi cu care vei face necesarul de miere :lol:
Dacă o ții tot în ritmul ăsta.

Ar trebui să lucrezi la ceva hibrid de rapiță care să aibă mai multă fructoză decât glucoză. Dacă ai face asta, ai face ceva economie de curent :lol:

Curand doar va procesa :lol: O sa faca concurenta la unii
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde cristi_vidican » 18 Oct 2023, 10:39

mausica scrie:Curand doar va procesa :lol: O sa faca concurenta la unii

Geza nu renunță niciodată la stupi.
Când îl sun, mereu îmi zice că e la stupi.
:lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 06 Noi 2023, 18:25

Anul apicol 2022-2023 apreciez ca un an bun. Rapița peste medie, salcâm slab nici nu am stors, la tei nu merg de obicei,
acest sortiment rezolv prin cumpărare de la prieteni, fs peste așteptări stoarceri repetate am lăsat miere toată cantitate
și pentru iernat. Completări nu am făcut deloc, numai trei administrări de 0,5 litru/familie tratament de nosema. De varroa
2 sublimări după salcâm o lamelă de Varroa Gold în august și mai fac (sau nu) o picurare cu AO. Am controlat infestarea tot
anul cu furculița descăpăcind regulat o jumat de palmă de puit căpăcit. Albinele stau bine (6-8 rame) cu putere potrivită nu
f tari, că numai probleme îmi crează dacă sunt f puternice. Vânzare de miere la borcan ca în anii trecuți. Preț ca în anul
precedent. Aproape sigur că voi fi nevoit să scad prețul anul viitor. Din păcate. Aș dori să vând la primăvară jumătate din
stupină și să refac efectivul prin roiuri după salcâm. Nu renunț la stupi. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 16 Noi 2023, 09:11

Recomandările pentru iernarea familiilor de albine în general se restrânge la instrucțiunile despre harnă, cantitatea
de albine și spațiu. Am primit poze de la un stupar din județul meu (Bihor) cum a pățit în timpul pregătirii pentru iernare.
Imagine WhatsApp 2023-10-30 la 09.59.08_0ae195d9.jpg

La prima vedere se pare atac de urs (din păcate e pericol și la noi unde nu trăiau urși în trecut).
Nu este urs, e rezultatul rafalei vântului, ce apare tot mai des la noi.
Recomandarea mea, nu cărămidă să punem peste capacele stupilor ci să legăm în pachet tot stupul și dacă se
poate să fie legat cu chinga și piciorul stupilor. Așa și dacă se răstoarnă stupul, măcar nu se desfac corpurile.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde cristi_vidican » 16 Noi 2023, 09:45

Peste iarnă, dacă ai cuib pe 2-3 corpuri de MER, sau cuib clasic, și nu îi pui la cucurigu, sigura problemă la vânt puternic pe perioada iernării este să-ți ia capacul.
Dar, în sezon, când ai caturi pe stupi, e altă poveste
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 16 Noi 2023, 13:53

De comoditate să nu faci nici un pas în plus, pe iarnă se pune ramele de rezervă peste cuib pe cucurigu.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde Shrek » 18 Noi 2023, 19:48

cristi_vidican scrie:...
Când îl sun, mereu îmi zice că e la stupi.
:lol:

Citind asta cu câteva zile în urma, mi-am adus aminte de o întâmplare din tinerețe! Nefiind trecut de ora 22, am lăsat povestea la demisol! Sa fiți iubiți și fericiti! Eventual , puțin mai buni! Vin sarbatorile!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Stupăritul

Mesajde cristi_vidican » 19 Noi 2023, 14:31

Shrek scrie:Citind asta cu câteva zile în urma, mi-am adus aminte de o întâmplare din tinerețe! Nefiind trecut de ora 22, am lăsat povestea la demisol! Sa fiți iubiți și fericiti! Eventual , puțin mai buni! Vin sarbatorile!


Ce am zis eu și ce-a ieșit?!! :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 26 Noi 2023, 18:30

O exploatație apicolă se spune că poate funcționa în regim staționar sau în pastoral. Stupii le țin pe câmpie și merg pe a treia cale.
Toți stupii le țin iarna pe o locație însorită fără vegetație (în afară de iarbă) bine ferită de curenți de aer. Mai am amenajat 8 locații
dintre care 7 în rază de max 10km de locul de iernare și una de salcâm III la 170km. Toate cu semiumbră și să pot intra în spatele
stupilor cu mașina.
Cum procedez: iarna testez cele 7 locații să văd ce culturi sunt semănate în jurul lor. În prima fază, la începutul înfloririi pomilor le
mut albinele întro livadă (de obicei cu două platforme o parte și cealaltă a livezii). De multe ori în jurul livezii sunt și parcele de
rapiță și fs, deci nu trebuie mutate tot anul. Dacă nu, dau câștig acelei locații (de obicei 3 întrun an) care au mai multe parcele de
rapiță și/sau fs cu soiuri și înfloriri succesive. Dacă găsesc care au amândouă sunt locații bombă. Pe o locație nu țin max. 20 familii.
În acest an le-am mutat la livadă și la încă o locație (bombă). Pentru a obține de producții bune sau f bune în primul rând e f
important găsirea locației optime posibil numai după asta urmează toate tehnologia, teorie apicolă și secrete despre care tot vorbește
toată lumea. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la NAVIGARE PE FORUM - INSTRUCTIUNI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


cron