Prima pagină STUPARITUL - ANUNTURI FORUM NAVIGARE PE FORUM - INSTRUCTIUNI

In aceasta sectiune gasesti tutoriale referitoare la navigarea pe forum, instructiuni pentru introducerea pozelor si clipurilor youtube
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupăritul

Mesajde mausica » 27 Dec 2019, 14:45

Si la mine e aceasi treaba. Complectarea o fac din septembrie in colo, de obicei cu f40 pt ca e mai comod....stupina e in vestu tarii. Fac acest lucru pt ca la sf de august la mine incepe culesul la iulisca si dureaza can 3-4 sapt daca tine vremea. Extrag si abia dupa pot sa fac complectarile. Nu am vazut diferente daca fac complectarea in august sau din sept incolo.
Insa aici toamna e lunga si imi permite acest lucru.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 27 Dec 2019, 15:33

yuonyuon scrie:ce fel de albina aveti in stup la momentu cand faceti completare? si la ce perioada fata de ultimul cules?

si inca una... in ce zona a tarii aveti stupina....?

Sunt de acolo de unde se agata harta in cui. :) , din Bucovina. Referitor la cules nu e aceeasi situatie in fiecare an. In anii cand exista cules de mana culesul si ponta reginelor tine uneori pana in septembrie. In anii cand nu exista cules de mana si e si seceta culesul si puietul se termina inca din august. Nu am observat diferente in felul in care ierneaza in cele doua situatii diferite, desi hranirea o fac la fel in fiecare an. Faptul ca hranirea cu sirop in septembrie duce la depopulari este scris in carti de apicultura mai vechi. Daca se trece la pratica se va vedea ca nu e asa. Nu tot ce scrie in carti se adevereste in practica in apicultura. Sigur e posibil ca daca se face hranirea in septembrie, pot sa existe depopulari din cu totul alte cauze, nu din cauza hranirii.
Ultima oară modificat de Vasile_Bucovineanu pe 27 Dec 2019, 15:35, modificat 1 dată în total.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 27 Dec 2019, 15:35

Depinde f mult până în ce dată este puiet. Dacă de la începutul lui octombrie nu mai este puiet atunci e clar că cea care a eclozionat în septembrie va fi în plin afectat de procesare sirop.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 27 Dec 2019, 18:24

In anii cand iarna se instaleaza devreme si pe neasteptate puietul tarziu oricum nu e de mare importanta, deoarece nu are timp sa-si formeze corpul gras. In anii cand iarna intarzie, cum e cazul in aceasta toamna, are timp si puietul tarziu sa se "ingrase" si va trece iarna cu bine.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 27 Dec 2019, 19:28

Vasile_Bucovineanu scrie:In anii cand iarna se instaleaza devreme si pe neasteptate puietul tarziu oricum nu e de mare importanta, deoarece nu are timp sa-si formeze corpul gras. In anii cand iarna intarzie, cum e cazul in aceasta toamna, are timp si puietul tarziu sa se "ingrase" si va trece iarna cu bine.

Este adevătat ce spuneți. Polenul și timpul în care reușește să se pregătească albina pentru
iernare este perfect benefic pentru procersul de iernare. Însă orice lucru în plus pentru
această generație evident scurtează viața lor. Lucrul albinei de iernat este să stea în ghem
cât mai liniștit, primăvara să trăiască și să contribuie cât mai mult la refacerea coloniei.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde yuonyuon » 27 Dec 2019, 20:32

mausica scrie:Si la mine e aceasi treaba. Complectarea o fac din septembrie in colo, de obicei cu f40 pt ca e mai comod....stupina e in vestu tarii. Fac acest lucru pt ca la sf de august la mine incepe culesul la iulisca si dureaza can 3-4 sapt daca tine vremea. Extrag si abia dupa pot sa fac complectarile. Nu am vazut diferente daca fac complectarea in august sau din sept incolo.
Insa aici toamna e lunga si imi permite acest lucru.
pai deasta am intrebat cand e ultimul cules ...pai si normal daca e, inseamna ca familia e activa si nui problema sa dai sirop in septembrie ....desii eu nu mai dau ..am alte convingeri...
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Stupăritul

Mesajde yuonyuon » 27 Dec 2019, 21:30

Shrek scrie:
yuonyuon scrie:......in toamna asta nu am dat un gram de sirop am avut sute de rame la rezerva.....si asta de la 60 de stupi de productie ..in total am 90............
asta a fost ca o parantez la ce fac eu ...tema era alta... ;)

Deci, ca sa inteleaga tat natu.....producțiile acelea record, de 40 kile si peste, pe stup, per cules, sunt de fapt calculate in asa fel incat sa dea bine! Asadar , la doi stupi intrati la...."socoteală" mai este încă un stup, care produce ! Eu zic ca sunt chiar doi. Sa nu începeți să spuneti ca ceilalți nu produc nimic, pentru că orice ragalie ...costeliva, in cules abundent își strânge 2-3-5 rame de miere. Poate nu extragi acea miere, dar scutesti cheltuielile cu sirop. Ba unii storc chiar ramele cu puiet din stupii de producție pe care le înlocuiesc cu puiet din...ragalii! Zac bine domnu' Yon? Deci, daca am 20 de stupi ( de toti) si fac 300kile de miere de salcam, pot spune ca am o producție de 30 kile pe stup ( 10 de productie) cand de fapt sunt fo cin'spe kile!? Doar nu ma doare gura si nici nu-mi tremura condeiu'!
ma confunzi ...de extras rame cu puiet nici vorba....
restu de 30 de stupi sunt fosti starteri si roi...(ragalii)...
ma pui sa scriu iar 7 pagini.....
dar posibil sa fie si o farama de adevar in observatia ta....desii nu imi amintesc sa fi zis ceva de 40 kg MEDIA per cules....?? :?

dar am zis peste 100 kg record anu trecut pe un stup, nu media....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Stupăritul

Mesajde Shrek » 27 Dec 2019, 23:50

Am citat din postarea dumitale, fără a dori sa te acuz de ceva anume. Nici nu doresc să acuz pe cineva de dezinformare ori povești vanatoresti! " Incepatorii" ori cei ce doresc sa se apuce de albinarit, trebuie sa priceapă si cum se obtin " productii beton" de peste 40 kile per stup/ cules! Altfel intervine dezamăgirea cruntă!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Stupăritul

Mesajde luci.pasca1 » 28 Dec 2019, 00:03

Voi vorbiti de 40kile pe cules sau pe tot anul?
luci.pasca1
 
Mesaje: 42
Membru din: 24 Oct 2019, 05:27
Localitate: Tulcea

Re: Stupăritul

Mesajde yuonyuon » 28 Dec 2019, 00:16

Shrek scrie:Am citat din postarea dumitale, fără a dori sa te acuz de ceva anume. Nici nu doresc să acuz pe cineva de dezinformare ori povești vanatoresti! " Incepatorii" ori cei ce doresc sa se apuce de albinarit, trebuie sa priceapă si cum se obtin " productii beton" de peste 40 kile per stup/ cules! Altfel intervine dezamăgirea cruntă!
cu grija si cu pricepere...studiat mult ...familii puternice ...caturi pregatite gate de actiune....

am 2 incepatori in ale apiculturii le mai zic , sfaturi si "minciuni vanatoresti".....la floarea soarelui ma suna sa mi spuna ce bine merge culesu si ca sau umplut caturile 1/1.....la care le zic sa faca "un experiment" de curiozitate (doar asa sai pacalesti)....sa ia unu din caturile pline si sa le puna pe alt stup(o ragalie si fara muste)) ..iar in locul lui unu gol.....sa vedem oare ce se intampla....initial nu au vrut ,ca mai este loc(nu i chiar 100%)
la cateva zile i sun sii ii intreb iar, daca au facut ce le am zis ...deunde...pauza ...nimic(deja trecuse o saptamana si caturile incepeau sa fie capacite)...
pana la urma au facut....la 3-4 zile ma suna sami zica ca acel cat gol acum e plin ...cum e posibil ...iar la ceilalt tot pline ....dar acest stup a incarcat doua???
mai trebuie caturi dar nu mai avem ...culesu era pe final
lasa ca la anu o sa aveti sigur dar macar ati inteles "smecheria lu peste"
la stupu cu doua caturi au fost 45 iar la ceilalti 21...sa fie sanatosi....le ajunge si asa sunt la inceput
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Stupăritul

Mesajde mausica » 28 Dec 2019, 01:24

yuonyuon scrie:
mausica scrie:Si la mine e aceasi treaba. Complectarea o fac din septembrie in colo, de obicei cu f40 pt ca e mai comod....stupina e in vestu tarii. Fac acest lucru pt ca la sf de august la mine incepe culesul la iulisca si dureaza can 3-4 sapt daca tine vremea. Extrag si abia dupa pot sa fac complectarile. Nu am vazut diferente daca fac complectarea in august sau din sept incolo.
Insa aici toamna e lunga si imi permite acest lucru.
pai deasta am intrebat cand e ultimul cules ...pai si normal daca e, inseamna ca familia e activa si nui problema sa dai sirop in septembrie ....desii eu nu mai dau ..am alte convingeri...

In cazu meu da...e activa pana prin noimbrie(in fc de vreme clar)
Eu te-am inteles ca nu dai,dsr la mine fiind miere neagra si avand mult puiet coroane nema. Ori tin rame de la fs si inlocuiesc dupa ce iese ultimul puiet or dau sirop pt rezerve. Ce pot sa le las altceva ? Doar nu e de preferat turtar sef :lol:
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 28 Dec 2019, 11:06

Balian scrie:Este adevătat ce spuneți. Polenul și timpul în care reușește să se pregătească albina pentru
iernare este perfect benefic pentru procersul de iernare. Însă orice lucru în plus pentru
această generație evident scurtează viața lor. Lucrul albinei de iernat este să stea în ghem
cât mai liniștit, primăvara să trăiască și să contribuie cât mai mult la refacerea coloniei.

Eu fac hranirea in septembrie pentru motivele pe care le-am aratat in postari mai sus. Asa cum am spus nu am observat depopulari ca urmare a hranirii tarzii. Probleme cu adevarat grave, respectiv diaree si depopulari mari ar fi daca as lasa mierea de mana in stupi si ar ierna pe astfel de miere. In aceasta toamna, desi multi se bucura pentru faptul ca albinele au tot facut zboruri de curatire, a aparut ceva uzura din cauza faptului ca au tot spart si refacut ghemul. Cel mai bine ierneaza cand stau linistite in ghem. Cu asta vad ca suntem amandoi de acord.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Stupăritul

Mesajde mausica » 28 Dec 2019, 11:25

Toata lumea e de acord cu asta.
Insa nu putem comanda vremea.
Bine ca de ieri au scazut temperaturile si sau mai linistit si albinele. Au intrat i ghem
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 28 Dec 2019, 11:36

O întrebare d-nul Vasile. M-am uitat la pozele puse de d-voastră pe celălalt forum.
Vă felicit este o stupină f ordonată.
Cuibul aveți pe 1/1. Cum reușiti să gestionați timpul să vă scăpați (când e cazul) de mierea de mană,
și să faceți complectările pentru iarnă? Cronologia mă interesează cum este?
(PS. Pe timpul cînd lucram cu orizontale am avut exact tipul de hrănitor cu sticlă pe care folosiți. :) )
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde yuonyuon » 28 Dec 2019, 12:23

Vasile_Bucovineanu scrie:
Balian scrie:Este adevătat ce spuneți. Polenul și timpul în care reușește să se pregătească albina pentru
iernare este perfect benefic pentru procersul de iernare. Însă orice lucru în plus pentru
această generație evident scurtează viața lor. Lucrul albinei de iernat este să stea în ghem
cât mai liniștit, primăvara să trăiască și să contribuie cât mai mult la refacerea coloniei.

Eu fac hranirea in septembrie pentru motivele pe care le-am aratat in postari mai sus. Asa cum am spus nu am observat depopulari ca urmare a hranirii tarzii. Probleme cu adevarat grave, respectiv diaree si depopulari mari ar fi daca as lasa mierea de mana in stupi si ar ierna pe astfel de miere. In aceasta toamna, desi multi se bucura pentru faptul ca albinele au tot facut zboruri de curatire, a aparut ceva uzura din cauza faptului ca au tot spart si refacut ghemul. Cel mai bine ierneaza cand stau linistite in ghem. Cu asta vad ca suntem amandoi de acord.
acum am vazut pozele dupa celalalt forum ..foarte frumos ...tre sa ma uit mai bine cand am timp.....se vede ca va pricepeti ...

apropo eu nu v am contrazis cu nimic( daca asa a fost impresia) ....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Stupăritul

Mesajde vslsilviu » 28 Dec 2019, 12:44

Dragilor suntem invechiti, depasiti de ceea ce este "nou" in apicultura... am ramas atat de "uimit" de aceasta postare incat nu am rezistat sa nu o dau mai departe.
Ce vorbiti voi de miere de mana, uzura si alte "nimicuri", uite aici turta proteica la minutul 12:



Tare imi e ca in marte o sa dam zapada de la urdinise!
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la NAVIGARE PE FORUM - INSTRUCTIUNI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori