Prima pagină STUPARITUL - ANUNTURI FORUM NAVIGARE PE FORUM - INSTRUCTIUNI

In aceasta sectiune gasesti tutoriale referitoare la navigarea pe forum, instructiuni pentru introducerea pozelor si clipurilor youtube
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Stupar in Australia Needed

Mesajde Georgian Vasilescu » 06 Iun 2021, 04:47

Salutare,

Ma numesc Georgian Vasilescu si lucrez ca Manager General la Australian Rainforest Honey , NSV, AU. Compania detine un numar de 7000+ stupi cu un plan de crestere la 15000 de stupi pana in 2027. Nebunie nu! Asa ma gandeam si eu cand aveam 200-300 stupi in Prahova.
Pe scurt, cautam stupari cu experienta, poate fi sezonieri sau pe termen nelimitat. Remunerarea este atracriva 60000-75000AUD pe an. Cerintele pentru viza de lucru sunt complexe, dar cel mai important este:
-experienta dovedita 5 ani, diploma...
-abilitati limba engleza. IELTS 5 overall.
Deasemenea diploma facultate ajuta.

Multumesc anticipat.
Georgian Vasilescu
 
Mesaje: 2
Membru din: 06 Iun 2021, 03:31

Re: Stupar in Australia Needed

Mesajde daffid mihailov » 08 Iun 2021, 15:05

Îndeplinesc toate cerintele, dar ati uitat sa adăugați ce era mai important: spate de fier și eventual o asigurare de sănătate. Australia un loc frumos, călduros. Si un mare avantaj, nu aveți probleme cu varoa. Încă... totuși, cred ca volumul de munca ii sperie pe mulți “experți” cu diploma. Cred ca e nevoie de mai putina apicultura și de mai multă voința aici. Salariul nu îl pot comenta ca nu știu costurile de trai, dar e de apreciat ca ati spus din start suma. Succes!
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Stupar in Australia Needed

Mesajde Georgian Vasilescu » 10 Iun 2021, 13:28

Uau,
Nu as fi crezut ca si noi romanii gandim asa. Sunt 4 stupari intr-o echipa care lucreaza 2000 de stupi. Producem 100-150kg miere/stup, restul e polenizare. 2000x130kg=26000kg. 26000:4=6500kg miere/stupar, luat catul de pe stup si asezat pe un palet langa, restul e facut de masinarii. Nu incarcam stupii pe camion cu spatele de fier. Ca si full time job intr-un an, pare rezonabil. Salariul mediu acum in AU este $60000/an
Peste acestea, este o oportunitate inensa pentru a vedea cum fac altii, in alte colturi ale lumii. Oricum ai dreptate am nevoe de oameni muncitori, diploma conteaza mai putin. Daca ai vointa poti face orice, in special in Australia.
Georgian Vasilescu
 
Mesaje: 2
Membru din: 06 Iun 2021, 03:31


Înapoi la NAVIGARE PE FORUM - INSTRUCTIUNI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori