Prima pagină OFF TOPIC NEURONU` ZAMBARET

Faze haioase , bancuri , video funny , divertisment , imagini si poze hazlii . Sa rada si neuronu` in tine .....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Ion ( zis Nitză ) cel cu stolul. De prigorii !

Mesajde alt stupar » 16 Sep 2012, 11:50

regia si adaptarea:
Roman Pullanski, dupa o idee de Alfred Kitschcock;
in distributie:
Ion (alintat Onea), Nitză si Ingerasul;
genul nuvelei:
functie de hartia pe care e zgariat scenariul;
durata:
pana la senzatia de plictiseala;
rating
ceva stele... colorate verzi;
sinopsis:
Ion (Onea), un tanar timid, tocmai iesit din chinurile pubertatii, cu reale perspective culturale, este dus de catre Ingeras in "capitala culturii europene 2025" pentru a-si desavarsi pregatirea profesionala la acordeon si pentru a-si cladi un renume printre locuitorii Marelui Oras, in special printre cei cu dare de mana aflati in trecere pe aleile pietonale din zonele comerciale ori dintre sediile institutiile europene.
Intrucat formalitatile cu obtinerea permisului de munca precum si identificarea unui instrument performant, fara clape lipsa, se dovedesc anevoioase, Onea isi petrece deocamdata timpul intr-un apartament inchiriat avantajos de la Societatea "Poduri si Subsoluri Istorice" compensand lipsa luminii naturale cu cea produsa de televizorul fixat pe Animal Planet, Hanter ori Fishing TV, si respectand cu sfintenie (din punct de vedere fizic) programul de somn obligatoriu in intervalul 13-20 dupa-amiaza, interval in care mentalul hiperactiv al lui Onea scoate la iveala o proiectie, un alter ego total opus firii lui sensibile si delicate de artist urban in devenire ..., Nitză !
premiera:
sala "ARO" duminica, 16 rapciune, ora 20 (psssst, sa nu-l treziti pe Nitză mai devreme :!: ;
pret bilet intrare
doi poli... magnetici, sa nu-si piarda eroii reperele.

Deseara, capitolul I - "introspectia"
poftiti in loje, please !
Fişiere ataşate
file.jpeg
file.jpeg (5.48 KiB) Vizualizat de 17376 ori
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Ion ( zis Nitză ) cel cu stolul. De prigorii !

Mesajde alt stupar » 16 Sep 2012, 12:07

motto:

Astazi sunt Nitză, alteori (cand am chef...hă !) pot fi Ion
Stil elevat, aere de pension
Combat tărănoii, pozez in tip manierat
Te contrazici cu mine, băăă ? Păi... esti un retardat !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Ion ( zis Nitză ) cel cu stolul. De prigorii !

Mesajde Cristian IONITA » 16 Sep 2012, 12:14

Bravos Adi .... ceva ceva talen ai si matale, asta musai trebuie sa o recunosc.

Numai ca nu prea esti oki la interpretare, la foarte multe aspecte dar sa ne oprim doar la una .... cea cu retardatul - nu prea se cadreaza cu aia de-l contrazic pe Nitza .... ci definitia e un pic altfel
oricum .... cel putin pana acum doar tu te-ai incadrat pe acolo ....

Cand e programat episodul 1? .... ca de pilot eu ma declar multumit .... e ceva low si hazliu .... taman bun de ajutat la digestie pentru o duminica de toamna si la fix in continuarea emisiunilor TV pentru copii.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Ion ( zis Nitză ) cel cu stolul. De prigorii !

Mesajde alt stupar » 16 Sep 2012, 20:27

CAPITOLUL I
INTROSPECŢIA

...reaţi ai dracu` de ţaranoi !
Uite măăă, ai dracu melteni, v-a tras ROMTELECOMU` si voua fir de net pe ulitza si deja avetzi tupeul sa ma contaziceti mah ?
Băăă! pai voi aveti macar habar de cati ani imi fac eu veacu`pe calculator ? Uite bă la ei, si-au luat Pentium III in rate de la Magazinul Satesc si acu` vin pe forumuri cu mofturi !
Băăă !
Pai sa va intre bine-n cap (au... da`ce ma doare capu` măh ), cand baiatu` deschidea usile la Net Cafeuri... ( ce dracu de ierburi i-o fi pus Ingerasu lu` asta micu-n ceai de-mi bubuie tampla dreapta de se sparge ?)... voi inca va mirati pe Tonomatul de la crasmă... !
Bă da" ce vremuri era pe-atuncea... o zi pe mirc doua pe mess, shootere beton si strategii destepte... faine zile... eee... păi
de era dupa mine asa si ramanea, da` partea nasoala fu` ca tovarasii din gască se cam plictisiseră incet-incet si eu ramaneam tot mai solo printre de a VI-a, ba unii ma lua peste picior ca cică folosesc prea multe emoticoane pe mess cand mă bag la agaţat... desteptii naibii, de un" sa stie ei ca eu deja agatam fete de-a XII... păi cum să ghiceasca ca in spatele lu` plapandul asta de Onea de doarme si acum ca bou` aparea un om ( hîîîî... bă da` ce dracu baga asta micu atata ceapa-n el ca nu ma pot opri din ragait)... da-da... un om care-si cauta deja locu printre cei mari...
ehe... cate nopti nu am dat apoi pe neogen si pe H5 pan" sa aflu ca mai trebuie o chestie ca sa fiu bagat in seama... hăăă, lasa tupeul, ca pe ala-l dobandisem chiar din ziua cand il bagasera baietii dintre blocuri pe asta mic, pe Onea, in Framul ala ruginit din uscatorie si-l pusesera sa faca ca freonu` si dupa ce se plictisisera si-i deschisera usa el in loc s-o taie la fuga tremura ca prostu` posedat si repeta intruna... sa vina Nitză... sa vina Nitză... sa vina Nitză...
si-am venit io si el a fost tare fericit sa vada dupa ce-si mai revenise ca-n spalatorie mai se auzea doar vantul intrat printre geamurile de el cu praştia...
Huoooo... că iar ma biruiesc gandurile si se trezeste asta micu`... Onea... si eu trebuie sa plec...
Auuu da` ce mo doare capu`... gata măăăă... , cum sa nu-mi amintesc ce povesteam... da` di undi bre... ce, parca-s tampit, ai ?... atata zic doar... ca Lady-s acelea cu poze misto de pe H5 se lasau tare greu la scris... si baga tu Nitză vorbe desptepte si citate savante... da de unde dracu` sa le stiu din cap, ca la scoala vietii io-nvatai citate doar din maiestrii Gutza si Salam... noroc ca una mai trecuta care-mi vindu pontu` ca le gasesc pe Goagle... aaa... si-atunci incepui sa-i sparg pe toti la greu... si mai tarziu cand am aflat de Wikipendia ( hăăăă, faina intamplare... ce-nseamna sa ai noroc in viaţă... ) eram deja tata lor... bă, deci ce expresii mai bagam de-i incuiam de dadeau in adulatie si in sfarsit eram respectat pentru vasta mea cultura, ehe...
nu ca mai tarziu cand intr-o zi din acelea de ploua la mine-n inspitratie pretenaru` meu... Goagle asta de care ziceam, se-nimeri stricat si el... si tipu` ce taia bilete-n Club imi zise sa bag alt motor de cautare ( ah, motoare... mai tarziu si pe astea le-am spart...) si bou` de mine uitai sa tastez fată inaintea lui DULCE... si fara tze-ul ala motorul ma baga in porcaria asta dulce ca mierea de si-acum ma scald in ea..
BĂĂĂ extraordinar, uite bă ca mi-amintii, că parca si durerea mai trecu de-acuma... firea-ţi ai dracu` de taranoi cu mustele voastre cu ac, măăă !
Pai voi stiti cine sunt eu mă ?
Aud ?
Băăă.... asta-i cheia-n broasca... am taiat-o !


:mrgreen: publicitate
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Ion ( zis Nitză ) cel cu stolul. De prigorii !

Mesajde alt stupar » 16 Sep 2012, 21:23

CAPITOLUL II
RETROSPECTIA


-Oanea... ma Oanea ma, ii 8 ceasuri, scoal` de te culca mă, ca-i noapte măăă !

-Ingelasuleeee, matale esti, asa-i ? Ce bine c-ai ajuns si omul ala rau a plecat la el acasa... dai la mine ceva de mancare ?

-ce mancare mă.. manca mă placinta aia cu nucă ca se usca si-o arunci si-am dat banu degeaba... da` ce om visezi mă Onea, nu ti-am spus io tie ca pe-aici nu circula oamenii mă, eeee... poate uneori instalatorii... da astia umbla cate trei... ce om sa fie?

-ba da, ba daaaa Ingelasule, a fost omul ala rau si nu vroia sa plece, canta intruna melodia aia pe care-o stiu si eu dar tare ma face sa plang dupa colega de la centru, sti cum se numeste? “Nitză, te-astept deseară la portiţă” da, asa se numeste !

Mă ăsta micu`... mă Onea mă... da ţie de la placinta aia ţi se trage mă, ce nucă mă... că aia o fo` cu mac mă... si o pus astia mac aproast`n ea ca era pe expirate măăă si sa-ti intre odata-n cap ca melodia aia tre s-o lălăi la acordeon ca nu te-am adus aici sa faci tu pe guristu` de sa-ti priveasca lumea moaca si sa uite de dat banu`!
Auzi ?

Ingelasule... da... sa nu ma certi, da` eu am mancat doar macul, sti ?
si ceaiul... ceaiul a fost de tei asa-i ? Ce frumos mirosea !

:mrgreen: publicitate
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Ion ( zis Nitză ) cel cu stolul. De prigorii !

Mesajde alt stupar » 16 Sep 2012, 22:13

CAPITOLUL III
PROIECŢIA

-Ingerasule… da ce se-aude asa fain ? trece tramvaiul asa-i?

-Ce tramvai ma, ala-i telefonu meu, ma, ia da-l incoa`…

Aloooo... sarumana dom doctor traiti-ar familia lu` matale! (....) Ce mai faceti dom doctor, cum va merg afacerile dom doctor, bine nu ?(....) Aaaa... bine, e bine spre foate bine... tocmai ii serveam cina, ai luat si matale masa de seara, nu ? (...) ooo, sa-ti fie de bine boierule ! pai sigur...sigur... ii prepar numai cruditati lu asta micu`...sigur... ezact asa cum i-ai prescris matale cand i-ai semnat externarea.... pupati-a-s stampila matale aia de-o bui pe diagnoze... (...) sigur, sigur ca i-am luat si pastilele prescrise, pai era inchis la farmacia aia de-o sti matale ca are-un sarpe luminos in geam da` no problem, doar ma sti ca-s baiat descurcaret si gasii 10 metri mai incolo o angajata a lor... pai da... sigur era farmacista, ca tot un sarpe avea... tatuat pe gat da!.... si ce oameni faini in farmaciile de-aici... trebuie sa-ti spun ca fata aia... farmacista, o rupea bine pe romaneste... e drept ca cu un pic de accent ca a lui Corduneanu aia... (...) nuuu dom doctoctor, pupati-a-s diploma matale de doctor emisa de Univ. Americana... cum sa-i dau io prafuri... pai ma bag eu la de-astea? Aoleo, alea-s liniile lu Ţoaie Mexicanu` si ala da bine cu capu... aoleoo ca si-acu` ma doare cand imi amintesc cum m-a scos pe interval cand eram pe Rahova....da ... pai nu am eu destula treaba sa-l formez pe asta micu` ? si fetele alea... ha... de fapt mai e una ca alealalte trei le veni sa-mi ceara bani de cosmetica... si ca sa nu le umblu-n conturi si sa le stric economiile muncite din greu le machiai io cu verde-albastrui... au ce ma doare cinciul... da` parasutele naibii se dadura disparute... da nu-i bai... ca in 2 zile-i cumpar lu asta micu acordeonu ala de vorbi cu matale la plecare, aaa! Pai pe ala de-l avu ... vazu si el prostia aia de reclama la televizor, cu iostiu ce campanie antidiscriminare si-l tăie pentru ghiozdan... si se rezolva si cu banii partea matale... mai ingaduie si matale doua saptamani, da ? (...) sigur ca cu dobanda, exact cum zici matale, sigur... si vezi de mai ai ceva marfa buna de export nu uiti de mine da ?... uite, luna viitoare vine Lae incoace cu izoterma goala, doar inapoi mai duce ceva varza... da... pai nu, nu-ngheata micutii in duba, sti ce fragezi ajung la mine...
Bine dom doctor, sarumana si multe necazuri.... aaaa... multe cazuri am vrut sa zic, sa-ti sporeasca si lu matale prestigiu... ba sa fiu a` naibii ca iarasi imi iesi prigoria din stol....
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Ion ( zis Nitză ) cel cu stolul. De prigorii !

Mesajde Donbazil » 17 Sep 2012, 00:06

Sal'tare!
:lol: :lol: :lol:
I-atzi pe tine o salopeta sa nu te umplii de dejectzii cand sapi.....
Se vede treaba ca ai timp de pierdut vremea cu " cauze pierdute".....
Pai la unii degeaba mai incerci "de la obraz", ca n-au.....Degeaba incerci de la sentiment, ca nu stiu ce-i aia, asa ca mai bine ai da " ignore"....Nu merita sa-tzi tocesti tastele.....nervii.....Si timpul. :idea:
Sal'tare!
Donbazil - Faget

P.S. Acu vazui postarile de la " optziunea personala"...Ramane cum am stabilit....Timp pierdut....
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Ion ( zis Nitză ) cel cu stolul. De prigorii !

Mesajde Cristian IONITA » 23 Sep 2012, 09:34

@Alt Stupar - sper ca nu vom rata astazi continuarea

@Donbazil - din postura unuia care a refuzat sa raspunda la o intrebare de bun simt vorbesti cam mult de "cauze pierdute"
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Ion ( zis Nitză ) cel cu stolul. De prigorii !

Mesajde Cristian IONITA » 24 Sep 2012, 08:40

:(

oare doar eu sunt singurul dezamagit de faptul ca nu mai exista continuare la foileton?

chiar asa .... toata lumea gaseste patetica initiativa asta imberba?
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Ion ( zis Nitză ) cel cu stolul. De prigorii !

Mesajde alt stupar » 24 Sep 2012, 09:04

Cristian IONITA scrie:pe omul asta in devenire il baga careva in seama?

e adevarat ca pe adolescentii "rebeli" e mult mai bine sa nu-i bagi in seama, mai ales cand ii apuca "crizele" dar totusi e si ei oameni

dragutzule :lol:
uite, alternativa la meoriile tale a fost un film
Bai Nitza, extraordinara coincidenta, Despre oameni si melci in cochilii de ARO !!!
Melcusorule...bai tu m-ai tradat pentru Tudor Giurgiu... ii dictezi lui memoriile ?
Pai e frumos ? :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Ion ( zis Nitză ) cel cu stolul. De prigorii !

Mesajde alt stupar » 24 Sep 2012, 09:05

Atata graba pentru un melc !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Ion ( zis Nitză ) cel cu stolul. De prigorii !

Mesajde Cristian IONITA » 24 Sep 2012, 09:11

le cam amesteci si mai ales le scalzi ... pai la o asa mentalitate (de retard) nici nu ar trebui sa ma mire.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Ion ( zis Nitză ) cel cu stolul. De prigorii !

Mesajde Cristian IONITA » 30 Sep 2012, 13:32

cu regret constat ca se cam duce pe apa sambetei ocazia de a deveni cu adevarat personaj de foilenton .... ce sa-i faci ... asa e oamenii .... neseriosi .... (asta pe langa alte "calitati").
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Ion ( zis Nitză ) cel cu stolul. De prigorii !

Mesajde Cristian IONITA » 08 Oct 2012, 22:05

io-te ca a trecut w/e si era sa uit de tot de ocazia ratata datorita vesnicei pubertati a unora de fi fi personaj de foileton

Pai se poate mhai Alt Stupar ... om serios esti tu .... incepi ceva si abandonezi atat de repede .... rusinica
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Ion ( zis Nitză ) cel cu stolul. De prigorii !

Mesajde alt stupar » 08 Oct 2012, 22:15

bai Ionitza, nu-ti mai public memoriile...
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Ion ( zis Nitză ) cel cu stolul. De prigorii !

Mesajde alt stupar » 08 Oct 2012, 22:21

la naiba, ce farmec au povestile unuia plecat sa cucereasca lumea dar intors din drumul spre celebritate de 300 de euroi amarati si o viza obligatorie de Romania ?
Acuma nah, ce sa-i faci... e greu in Mioritza, e greu sa te sti eclipsat de varu-tu Costi Ionitza.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Următorul

Înapoi la NEURONU` ZAMBARET



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori