Prima pagină OFF TOPIC NEURONU` ZAMBARET

Faze haioase , bancuri , video funny , divertisment , imagini si poze hazlii . Sa rada si neuronu` in tine .....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Dau teapa cu matci

Mesajde smady » 13 Iun 2011, 20:39

Nesimtirea unora nu are limita , regulamentul diverselor forumuri le si permite .
Genetic vorbind ( si nu numai ) acesti oameni care vand matci selectionate nu fac decat sa i-si bata joc de munca inaintasilor lor pentru BANI , acesti impostori neputand sa spuna care sunt caracteristicile Matcilor pe care le vand , nici nu au cum sa spuna ceva legat de genetica ( nu au pregatire ) , vor doar banii la Prosti ( Prosti =oamenii care cred ca acesti Impostori fac ceva cercetare ) . Aceate fenomene trebuie sa iasa din decor atata timp cat nu pot spune care sunt caracteristicile observate si procreate si in ce mediu au fost acestea caractere .
Metodele de obtinere a Matcilor nu impun si termenul de SELECTIONAT . Oare cata lume vrea sa aiba un dialog?
Impostorii cu matci ar trebui sa dispara ca orcare impoastar din oricre domeniu ( albine , cai , vaci , gaini .... etc )
smady
 
Mesaje: 133
Membru din: 13 Iun 2011, 20:13

Re: Dau teapa cu matci

Mesajde smady » 13 Iun 2011, 20:44

Totusi cred ca cei ce fac cercetare pe o anumita rasa si un areal bine determinat nu ar trebui bagati in aceeasi categorie .
DAR RESTUL ?????
smady
 
Mesaje: 133
Membru din: 13 Iun 2011, 20:13

Re: Dau teapa cu matci

Mesajde smady » 13 Iun 2011, 21:06

Si daca tot suntem in cauza , fie ca ar trebui sa cumparam sau sa vindem , poate avem curaj sa lasam si ceva impresii in urma .
smady
 
Mesaje: 133
Membru din: 13 Iun 2011, 20:13

Re: Dau teapa cu matci

Mesajde smady » 13 Iun 2011, 21:57

Ce sa inteleg ca sunt doar niste zeci de oameni care intra si nu au curaj sa zica nimik ????
smady
 
Mesaje: 133
Membru din: 13 Iun 2011, 20:13

Re: Dau teapa cu matci

Mesajde janese » 13 Iun 2011, 22:18

de unde este nemultumirea ta??? ai luat de undeva matci si nu ti-au convenit calitatzile lor????
cel care vinde matci si le zice selectionate... se refera la faptul ca a facut o selectie in linia pe care o are el...si poate ca a urmarit productia de miere..poate instinctul de igiena...poate blandetzea...poate...poate!...ia de la o sursa niste matci si vezi daca ele corespund asteptarilor tale...si apoi zici...sursa x...m-a multumit sau nu va recomand sa luati de la ala!!!!cum au facut toti cumparatorii pe forumurile apicole!
in rest...valuri...valuri...valuri!!!!si toate aceste valuri facute in spatele unor apicul;tori care cresc matci cu truda si munca multa....esecuri...pierderi albina...etc...etc!!!!la ora actuala in romanis cresterea matcilor aproape ca nu e renabila economic!!!si totusi ...repet...sunt oamerni care o fac si pe deasupra mai pun si suflet!

ia zi ...ce sursa ai verificat si te-a nemultumit???? la ce te asteptai??? :shock:
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Dau teapa cu matci

Mesajde gica » 13 Iun 2011, 22:22

Salut smady,
Ca sa nu te iau in teapa din prima cu intrebarea deventa clasica -Ma,al cui esti din Congo?
completeaza matale rubrica de user si trece localitatea de unde esti ca eu sincer sa fiu nu mai stiu cine esti si de unde esti ca apari si din Lehliu si din Bucale,ai 3 adrese de e-mail si nu zic mai multe de moment.
Referitor la topicul deschis de tine ar fi cazul sa spui la concret ce ai patit.
Ca din cele scrise de tine se pot intelege multe.
La urma urmei,daca ai doi stupi poti vinde si tu matci selectionate ca din doi ai ales unul pe anume criterii,asta se cheama selectie si gata,matcile vor fi selectionate.

Sincer sa fiu nu cred in ce scrii,cred ca ai cumparat niste regine si nu ai reusit sa faci sa fie acceptate.Si asta este greseala ta nu a vanzatorului.
Referitor la curajul la care faci apel,sincer cred ca nu-l ai.Altfel nu te-ai ascunde dupa un nickname si sa dai cu parul.Pe acest forum azi au intrat cateva mii de oameni iar de la ora 19.39 cand ai scris primul post acesta a fost citit de 40 de useri (acum este 22.22)
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Dau teapa cu matci

Mesajde alt stupar » 13 Iun 2011, 22:28

smady scrie:Ce sa inteleg ca sunt doar niste zeci de oameni care intra si nu au curaj sa zica nimik ????

Ba da... dar inainte de asta lamureste o treaba, deci ai luat asa, vreo 100 de matci, ai facut vreo 3 salcamuri cu ele si din astea 100 cate s-au dovedit a nu fi bune?
Comparativ cu care, cu cele crescute in propia ograda ?
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Dau teapa cu matci

Mesajde smady » 13 Iun 2011, 22:55

Buna seara
Am facut acest anunt din mai multe considerente .
Cer scuze tuturor pentru incurcatura facuta cu adresa mea ( eu locuiesc in Bucurest dar am stupina pe terenul bunici mele care locueste intr-un sat apropiat cu Lehliu Gara , in zona mai am si terenuri agricole in proprietate sau arendate)
Eu personal am terminat o facultate( tehnica de stat , trasporturi ) ce nu are in comun nimik cu apicultura sau agronomie , dar spiritul meu este mai rebel asa ca am zis sa fac cumva sa fiu eu cel care zice si le trage. Am prieteni f buni care au terminat facultati in doneniu agricol .
Din discutiile cu oameni care stau aplecati cercetarii am dedus ca in momentul in care spui , folosesti cuvinte cum ar fi : selectionat , ameliorat ...etc in sptele acestor cuvinte stau niste ani de selectie a unor caractere ( nu ca vreau eu s cred ca nu mai roieste , sau ca e mai productiva ) . Cercetari facute minim 3 ani pentru a fi luate in calcul .
Si inca ceva nu trebui eu ca si cumparator sa trag concluzii ci tu ca vanzator sa garantezi caracteristicile pe care le crezi consegvente .
smady
 
Mesaje: 133
Membru din: 13 Iun 2011, 20:13

Re: Dau teapa cu matci

Mesajde smady » 13 Iun 2011, 23:07

Si domnilor Cercetare nu e nici pe departe ce ziceti dumneavoastra ca ar fi . Nu e nici pe departe ce faceti voi in apicultura ROMANEASCA .
DOMNILOR nu confundati maidanul cu stiinta . Nu orice coate goale poate spune ca a selectionat ceva ( orice ar fi acesta ) , a selection inseamna a pastra sau a imbunatati niste caractere ereditare. Cum poate face aceasta selectie un apicultor care nu are o zona protejata care nu face aceste selectii intr-un mediu protejat 100% .
Ca exemplu : pot eu oare sa pun pe picior de egalitate un apicultor ( care selectioneaza ) si unu care face o caracteristica noua la o vaca , cal iepure ?
smady
 
Mesaje: 133
Membru din: 13 Iun 2011, 20:13

Re: Dau teapa cu matci

Mesajde smady » 13 Iun 2011, 23:21

pentru domnul Alt sputar daca cumperi de la unu care zice ca are vaci Holstain ce faci ???? Stai cumva vreo 3 ani sa vezi daca chiar dau laptele dorit ?
Deci si in apicultura trebui sa fie ceva normal in a spune ce ai selectionat , pentru ce ( miere , propolis ) , la cate generatii ai ajuns sa ai o performanta , in ce mediu ai reusit sa faci acea rasa ( daca are caracteristici ereditare ) .
Genetica e prea complexa pentru : GARANTEAZA VANGHELE.
smady
 
Mesaje: 133
Membru din: 13 Iun 2011, 20:13

Re: Dau teapa cu matci

Mesajde jimm » 13 Iun 2011, 23:29

Salut samy
Nu subestima pe nimeni...am cunoscut o 2 fosti ofiteri de cariera care au renuntat la viata de armata sa devina agricultori, nu dadeai 2 bani pe ei......Multi dintre noi chiar daca suntem agricultori am facut 8 clase..
Selectie este un cuvant "imprumutat" de stiinta din actiunile noastre zilnice si nu invers... daca fac selectie nu intreprind automat un act de stiinta realizez poate o actiune comuna...daca din 5 beri blonde - marci diferite aleg o singura marca care cred ca este cea mai buna - in functie de criterii de gust, culoare, miros spuma :D ...eu, ca un coategoale ce sunt zic c'am facut o selectie, tu ce zici?
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: Dau teapa cu matci

Mesajde gica » 13 Iun 2011, 23:33

Madalin,care e problema ta,ce ai cu noi,cu ce facem noi?
Cine dintre noi a zis ca face cercetare ?
Selectia este altceva,o face si un coate goale ca mine sau ca altii.
Mai bine zi de prostiile care le-ai facut cu cei 3,14 stupi ai tai,poate te ajutam cu ceva.
Reciteste topicul si vezi ca si Janese si alt stupar si-au dat seama ca au de-a face cu un incepator care crede ca a luat o teapa.Ironia la cele scrise de tine n-o vezi?
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Dau teapa cu matci

Mesajde smady » 13 Iun 2011, 23:39

Mai Jimm daca e de BR dau eu randul urmator :) dar serioas vb treui sa spui macar atunci cand folosesti cuvantul Selectionat cateva criterii ( cum si tu ai cateva criterii la bere [br] ) , ce ai selectionat , pentru ce , de cat timp . Atunci eu vin si cumpar matci de la tine pentru ca vreau dalea de Propolis nu de MIere . Dar vreau sa stiu de la cine iau si ce eu .Atat.
smady
 
Mesaje: 133
Membru din: 13 Iun 2011, 20:13

Re: Dau teapa cu matci

Mesajde smady » 13 Iun 2011, 23:44

Domnule Gica cu mult respect pentru dumneavoastra special ( am vazut parerile multora ) , nu vreau sa zic decat ce vreau sa spun , iar referitor la stupii mei am 30 din care am facut anul asta 90 dupa salcam1, cu matci selectionate din botci de roire majoritatea , dar daca am intrebari si dumneavoastra timp as fi foarte fericit sa ascult un raspuns profesional.
smady
 
Mesaje: 133
Membru din: 13 Iun 2011, 20:13

Re: Dau teapa cu matci

Mesajde jimm » 13 Iun 2011, 23:54

Acum sincer nu ma pricep la lucrurile astea de genetica...dar parerea mea este ca selectia o face consumatorul nu producatorul. Vrei sa cumperi matci te interesezi de producator la cei care au testat, cumparat de la el, la prieteni, dusmani, cunostinte; parerea trebuie sa fie majoritara si nu trebuie sa fie o actiune subiectiva.
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: Dau teapa cu matci

Mesajde Cristian IONITA » 14 Iun 2011, 08:18

smady scrie:Nesimtirea unora nu are limita , regulamentul diverselor forumuri le si permite .
Genetic vorbind ( si nu numai ) acesti oameni care vand matci selectionate nu fac decat sa i-si bata joc de munca inaintasilor lor pentru BANI , acesti impostori neputand sa spuna care sunt caracteristicile Matcilor pe care le vand , nici nu au cum sa spuna ceva legat de genetica ( nu au pregatire ) , vor doar banii la Prosti ( Prosti =oamenii care cred ca acesti Impostori fac ceva cercetare ) . Aceate fenomene trebuie sa iasa din decor atata timp cat nu pot spune care sunt caracteristicile observate si procreate si in ce mediu au fost acestea caractere .
Metodele de obtinere a Matcilor nu impun si termenul de SELECTIONAT . Oare cata lume vrea sa aiba un dialog?
Impostorii cu matci ar trebui sa dispara ca orcare impoastar din oricre domeniu ( albine , cai , vaci , gaini .... etc )


mai asta care zici ca ai terminat transporturile, ai mosii aproape de Lehliu si locuiesti in Bucuresti .... esti totusi amabil sa ne explici de la ce anume ti se trag aceste frustrari de ne iei acum pe toti la bete?

cum ti-au spus si colegii faptul ca incurci "selectia" cu "cercetarea" e numai si numai vina ta (sau a parintilor tai si probabil a celor care au avut in responsabilitate educatia ta - invatatori, profesori, gardieni, etc)

Lumea sa stii ca e mult mai mare decat vezi (si probabil apreciezi) tu, vrei matci "selectionate" la paranoia (dealea fecundate artificial si pieptante pe puful de pe picioruse) cresute, imperecheate dupa metodologii .... pai e plina piata la mii de euro bucata ... vrei mai ieftin ... ai de ales intre maidaneze (Janese nu sari de turu nadragilor iar in sus ca vin pana la tine, ca tot nu prea am altceva in plan pe ziua de azi, si-ti dau peste cap turnuletele).

In concluzie ori ne explici de la ce ti se trage (si am aprecia cu totii daca ti-ai revizui un pic modul de adresare, nu vreau sa-ti ucid "spiritul de rebel" doar ca prefer sa nu intri in contradictie cu modul de exprimare civilizat,atat timp cat nu ai fost desconsiderat de nimeni pe acest forum nu ai de ce sa folosesti expresii atat de tari precum: impostori, prosti, etc) ori mutam topicul la NEURONU` ZAMBARET .... nu de alta dar la CRESTEREA MATCILOR vrem sa citim despre asta si nu frustrarile celor de genu' tau
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la NEURONU` ZAMBARET



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori