Prima pagină OFF TOPIC NEURONU` ZAMBARET

Faze haioase , bancuri , video funny , divertisment , imagini si poze hazlii . Sa rada si neuronu` in tine .....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Gramaticale..

Mesajde Mircea_63 » 15 Apr 2016, 12:57

D`apoi asta da! Ce n-ai zis asa de la inceput? :? Ca si scrisul la tastatura -clapele alea din fata monitorului- inseamna sa "bati" adica sa "batucesti" clapele. De unde si originea cuvantului "a bodogani". Cum s-ar zice, am bodoganit degeaba. :D

Sa ai spor si butoaie pline!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Gramaticale..

Mesajde Donbazil » 15 Apr 2016, 21:32

Salut!

Eu as adauga "si pe forumuri"!...
Fişiere ataşate
Limba romana.jpg
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Gramaticale..

Mesajde Donbazil » 17 Apr 2016, 23:28

Salut!

Cea de-a IX-a ediție a Congresului Internațional de Istorie a Presei a început, vineri, la Filiala Timișoara a Academiei Române, în prezența a peste două sute de participanți, tema din acest an fiind „Tradițiile presei științifice”, transmite Agerpres..

În cuvântul de deschidere, academicianul Eugen Simion, președintele Secției de Filologie și Literatură a Academiei Române, s-a referit la ideile de unitate, națiune și limbă română, pe care presa română trebuie să le promoveze.

Academicianul a remarcat o alterare a folosirii limbii române, prin renunțarea la termenii limbii noastre în favoarea adoptării unor termeni străini, chiar și atunci când acest lucru nu se impune.

„Presa științifică este cea mai apropiată de o tendință care există în procesul globalizării, să renunțe la limba română și să se adreseze într-o limbă de circulație internațională, mai ales limba engleză. În disciplinele ‘tari’, matematică, fizică, chimie, poate că așa și este. Totuși, cred că nu se cere același lucru, ca o condiție, și pentru științele umaniste. Nu cred că trebuie să alergăm toți pentru revistele ISI și să ne ‘maimuțărim’ într-o altă limbă. Cred că avem un public românesc și avem obligația în formarea și educația acestui public românesc, trebuie să avem grijă în primul rând de acest public. Trebuie să avem grijă de acest neam”, a afirmat Eugen Simion.
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Gramaticale..

Mesajde Donbazil » 30 Aug 2016, 22:09

Salut!

Pe-aici n-a mai trecut nimeni de ceva vreme....
Perntru ca in urma cu vreo cateva zile am avut o discutie cu un amic despre "ma-sa" - iata ce-am aflat:

Dicţionarul ortografic, de exemplu, spune că se scriu cu cratimă:
soră-sa (sor-sa)
frate-său (fra-su)
taică-său (ta-su)
etc.

La fel şi pentru mamă/maică, cu menţiunea că prescurtările pot proveni atât de la mamă (mamă-sa/mă-sa, mă-ta, mă-tii) cât şi de la maică (maică-sa, maică-ta, maică-tii etc.). Există însă şi o diferenţă de politeţe, mă-tii părând mult mai vulgar decât maică-tii.
Oricum, aceste forme sunt din ce în ce mai puţin folosite, fiind preferate formele mamei tale, mamei sale etc., care, spre deosebire de prescurtări, sunt lipsite de orice nuanţă de vulgaritate.

Edit: Nu aş spune că formele prezentate sunt incorecte, ci doar că ele au diverse grade ofensatoare sau, cel puţin, sunt lipsite de respect.
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Gramaticale..

Mesajde Donbazil » 27 Oct 2016, 00:03

Salut!~ :shock: :idea: :shock: :idea: :!:

Am gasit si am citit cu interes acest interviu. Poate ca mai sunt persoane interesate....

"Gramatica Academiei – cumplit meșteșug de tâmpenie!

Domnule profesor ION COJA, v-ați eschivat până acum de la un comentariu asupra monumentalei Gramatici a limbii române scoasă de Academia Română în 2005. Un comentariu pe care nu numai eu vi l-am solicitat. De data aceasta, că se împlinesc 10 ani, v-ați decis să vorbiți.

Domnule, vorbești de parcă ar urma să merg la DNA să fac dezvăluiri complete… E greu și neplăcut să „dai” în colegi, mai ales când colegii sunt colege!… De aceea aș zice, mai înainte de orice, că mi-e foarte clar, din frunzăritul Gramaticii, că a fost un efort intelectual teribil pentru autori, mă rog, autoare! Toată stima! Muncă multă și migăloasă! O gramatică muncită rău!, ca să folosesc un superlativ mai recent intrat în uz!

Muncită, pentru un filolog, mai înseamnă și chinuită! Chinuită rău?!

Dumneata ai spus-o! Îmi dai voie să repet: o gramatică chinuită! Da, ai zis bine!

Am remarcat și eu că în colectivul de grămătici care au scris ultima ediție a Gramaticii Academiei sunt numai doamne! Numai lingviste!

Una și una, însă!

Are vreo importanță acest detaliu?"...................................................................................


http://ioncoja.ro/eu-ma-simt-coleg-mai- ... r-sa-faca/
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Gramaticale..

Mesajde Donbazil » 28 Aug 2017, 23:08

Salut!

:lol: :lol: :lol:
Fişiere ataşate
21077592_10214337191250193_541323348603882468_n.jpg
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Gramaticale..

Mesajde Neafiliatul » 08 Mar 2018, 07:50

Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Gramaticale..

Mesajde Donbazil » 19 Mar 2018, 23:32

Salut!...

Meditatii ???
Fişiere ataşate
1483324_556483224441360_1708742009_n Gramatica 2.jpg
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Gramaticale..

Mesajde Donbazil » 20 Mar 2018, 20:53

Salut!

Costinel Robert
8 Februarie ·

Doar LIMBA ROMÂNĂ .. Doar 14... Spune şi tu după mine:
1. Voi scrie întotdeauna "noştri" şi "voştri", cu un singur i.
2. Voi scrie întotdeauna "creează", "agreează" cu doi e.
3. Voi scrie întotdeauna "Nu fi!" cu un singur i.
4. Voi scrie verbul "a fi", cu doi i, doar la imperativ afirmativ (Fii!) şi la conjunctiv prezent (tu să fii, tu să nu fii). În rest, pe fi îl voi scrie cu un singur i: nu fi!, vei fi, poţi fi, ai fi, ai fi fost, să fi fost.
5. Voi scrie întotdeauna "eu voiam" şi nu voi folosi forma greşită "eu vroiam".
6. Voi scrie întotdeauna "mi-ar plăcea" şi nu voi folosi forma greşită "mi-ar place".
7. Pe -ţi îl voi separa de verb cu liniuţă doar dacă pot să-i adaug un "tu" … ţie / al tău: (Tu) trimite-ţi copiii (tăi) la şcoală! (Tu) pune-ţi semnătura (ta)!
8. Verbele terminate la infinitiv în -i le voi scrie cu un singur -i şi la viitor, şi la condiţional. Voi scrie întotdeauna voi fi, aş fi, pot fi; vei şti, ai şti, poţi şti; vei reuşi, ai reuşi, poţi reuşi. Sunt conştient de faptul că, în afară de verbele a pustii, a se sfii, a prii, a înmii, toate celelalte verbe terminate în -i se scriu cu un singur -i la infinitiv, viitor şi condiţional.
9. Voi scrie miniştrii, cu doi i, numai dacă miniştrii poate fi înlocuit în acelaşi context cu ministrele sau doamnele. Prin urmare, voi scrie întotdeauna ambii miniştri, ceilalţi miniştri, cei 15 miniştri ai cabinetului.
10. Voi scrie membrii, cu doi i, numai dacă membrii poate fi înlocuit în acelaşi context cu membrele. Prin urmare, voi scrie întotdeauna ambii membri, ceilalţi membri, cei 15 membri.
11. Voi scrie mândrii, cu doi i, numai dacă mândrii poate fi înlocuit în acelaşi context cu mândrele. Prin urmare, voi scrie întotdeauna "fiţi mândri!", "suntem mândri!"
12. Voi scrie întotdeauna îmi, îţi, îşi, într-un cuvânt!
13. Voi scrie întotdeauna "înşală" şi "aşază" şi nu voi folosi forma greşită "înşeală" sau "aşează"
14. Voi scrie întotdeauna vreun, vreo, într-un cuvânt!
Fişiere ataşate
Bravoooo!.jpg
Bravoooo!.jpg (5.5 KiB) Vizualizat de 17732 ori
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Gramaticale..

Mesajde Donbazil » 05 Apr 2018, 00:07

Salut!

Un cal....Doua caluri ???....
Fişiere ataşate
29595324_1785882041470987_3153216488365800642_n.jpg
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Gramaticale..

Mesajde Neafiliatul » 29 Iun 2018, 14:33

Pentru că la școală au fost la fără frecvență (dar nu contează , sunt politicieni în Guvernul României ), acum au cumpărat dicționare și gramatica de
bază a limbii române pe banii contribuabililor care au învățat aceste reguli în clasele primare și gimnaziale .

https://www.hotnews.ro/stiri-esential-22538108-guvernul-cump-1-200-dic-ionare-gramatici-baz-ale-limbii-romne-acestea-trebuie-livrate-palatul-victoria.htm
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Gramaticale..

Mesajde Neafiliatul » 11 Noi 2018, 12:05

La un supermarket:
- O caut pe doamna Cristina.
- Este la congelator!

Anunțuri.
Angajez vânzătoare înghețată.

LA MARCELA
- Se scurtează
- Se ajustează
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Gramaticale..

Mesajde Neafiliatul » 30 Dec 2018, 10:51

Un mijloc rapid și sigur de expediere . :lol:
https://www.facebook.com/groups/363337047182968/
Andrei Pop este cu Alina Ramona.
20 ore

Vând POLEN poliflor crud și uscat atât în cantități mici cât și în cantități mari .Polenul provine dintr-o zonă în care NU se practică cultura mare, doar floră spontană, pomi fructiferi, iar pădurea este foarte aproape. Suntem din județul Sălaj, comuna Hereclean.
Polenul este atent selecționat lipsit de impurități și uscat profesional, iar cel crud este ținut în lăzi frigorifice.
- Preț polen USCAT 40 lei/kg
- Preț polen CRUD 35 lei/kg
Trimit oriunde în țară prin c*r.. Vezi mai mult
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Gramaticale..

Mesajde Neafiliatul » 28 Mar 2019, 11:31

Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Gramaticale..

Mesajde Donbazil » 15 Iun 2019, 22:30

Salut!...

N-am vrut s-o postez dincolo la politisti in actiune....Si cand stau la birou, unii....

Sindicatul Politistilor din Romania "Diamantul" Oficial
21 ore ·
Sa scrii "a-ti facut", "a-ti dres", ca politist, decredibilizeaza Politia Romana in aceeasi masura ca doctorii plagiatori din aceasta institutie. Inseamna ca exista politisti care au trecut de clasa a 8-a, prin frauda. Se scrie ( voi) "ati facut" si "a-ti da (tie) cu tesla in ..."
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Gramaticale..

Mesajde Donbazil » 04 Apr 2021, 01:22

Salut!
Dilema....
Fişiere ataşate
DA nu am.jpg
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Anterior

Înapoi la NEURONU` ZAMBARET



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


cron