Prima pagină OFF TOPIC NEURONU` ZAMBARET

Faze haioase , bancuri , video funny , divertisment , imagini si poze hazlii . Sa rada si neuronu` in tine .....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Gramaticale..

Mesajde Mircea_63 » 15 Apr 2016, 12:05

Ala cu care batem cuie, e de origine slava. Celalat... e de origine pur romanesca. :lol:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde Domn_sergiu » 15 Apr 2016, 12:27

Scuze dexu zice ca vine din slave.dar tot aia e.Inca una : sunetul zgir .Pisica zgirie si lasa urma respectiva.Un fierar pe care il cunosc numea zgirieci acul de trasat.Si sa ne imaginam pe unu in vechime care zgiria pe un os sau pe o piatra .Intrebat ce face a raspuns : zgiriu .care a devenit scriu.Daca sint adevarate astea din urma oare cine au scris primii?
Domn_sergiu

Mesajde Mircea_63 » 15 Apr 2016, 12:57

D`apoi asta da! Ce n-ai zis asa de la inceput? :? Ca si scrisul la tastatura -clapele alea din fata monitorului- inseamna sa "bati" adica sa "batucesti" clapele. De unde si originea cuvantului "a bodogani". Cum s-ar zice, am bodoganit degeaba. :D

Sa ai spor si butoaie pline!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63

Mesajde Donbazil » 15 Apr 2016, 21:32

Salut!

Eu as adauga "si pe forumuri"!...
Fişiere ataşate
Limba romana.jpg
Donbazil

Mesajde Donbazil » 17 Apr 2016, 23:28

Salut!

Cea de-a IX-a ediție a Congresului Internațional de Istorie a Presei a început, vineri, la Filiala Timișoara a Academiei Române, în prezența a peste două sute de participanți, tema din acest an fiind „Tradițiile presei științifice”, transmite Agerpres..

În cuvântul de deschidere, academicianul Eugen Simion, președintele Secției de Filologie și Literatură a Academiei Române, s-a referit la ideile de unitate, națiune și limbă română, pe care presa română trebuie să le promoveze.

Academicianul a remarcat o alterare a folosirii limbii române, prin renunțarea la termenii limbii noastre în favoarea adoptării unor termeni străini, chiar și atunci când acest lucru nu se impune.

„Presa științifică este cea mai apropiată de o tendință care există în procesul globalizării, să renunțe la limba română și să se adreseze într-o limbă de circulație internațională, mai ales limba engleză. În disciplinele ‘tari’, matematică, fizică, chimie, poate că așa și este. Totuși, cred că nu se cere același lucru, ca o condiție, și pentru științele umaniste. Nu cred că trebuie să alergăm toți pentru revistele ISI și să ne ‘maimuțărim’ într-o altă limbă. Cred că avem un public românesc și avem obligația în formarea și educația acestui public românesc, trebuie să avem grijă în primul rând de acest public. Trebuie să avem grijă de acest neam”, a afirmat Eugen Simion.
Donbazil

Mesajde Donbazil » 30 Aug 2016, 22:09

Salut!

Pe-aici n-a mai trecut nimeni de ceva vreme....
Perntru ca in urma cu vreo cateva zile am avut o discutie cu un amic despre "ma-sa" - iata ce-am aflat:

Dicţionarul ortografic, de exemplu, spune că se scriu cu cratimă:
soră-sa (sor-sa)
frate-său (fra-su)
taică-său (ta-su)
etc.

La fel şi pentru mamă/maică, cu menţiunea că prescurtările pot proveni atât de la mamă (mamă-sa/mă-sa, mă-ta, mă-tii) cât şi de la maică (maică-sa, maică-ta, maică-tii etc.). Există însă şi o diferenţă de politeţe, mă-tii părând mult mai vulgar decât maică-tii.
Oricum, aceste forme sunt din ce în ce mai puţin folosite, fiind preferate formele mamei tale, mamei sale etc., care, spre deosebire de prescurtări, sunt lipsite de orice nuanţă de vulgaritate.

Edit: Nu aş spune că formele prezentate sunt incorecte, ci doar că ele au diverse grade ofensatoare sau, cel puţin, sunt lipsite de respect.
Donbazil

Mesajde Donbazil » 27 Oct 2016, 00:03

Salut!~ :shock: :idea: :shock: :idea: :!:

Am gasit si am citit cu interes acest interviu. Poate ca mai sunt persoane interesate....

"Gramatica Academiei – cumplit meșteșug de tâmpenie!

Domnule profesor ION COJA, v-ați eschivat până acum de la un comentariu asupra monumentalei Gramatici a limbii române scoasă de Academia Română în 2005. Un comentariu pe care nu numai eu vi l-am solicitat. De data aceasta, că se împlinesc 10 ani, v-ați decis să vorbiți.

Domnule, vorbești de parcă ar urma să merg la DNA să fac dezvăluiri complete… E greu și neplăcut să „dai” în colegi, mai ales când colegii sunt colege!… De aceea aș zice, mai înainte de orice, că mi-e foarte clar, din frunzăritul Gramaticii, că a fost un efort intelectual teribil pentru autori, mă rog, autoare! Toată stima! Muncă multă și migăloasă! O gramatică muncită rău!, ca să folosesc un superlativ mai recent intrat în uz!

Muncită, pentru un filolog, mai înseamnă și chinuită! Chinuită rău?!

Dumneata ai spus-o! Îmi dai voie să repet: o gramatică chinuită! Da, ai zis bine!

Am remarcat și eu că în colectivul de grămătici care au scris ultima ediție a Gramaticii Academiei sunt numai doamne! Numai lingviste!

Una și una, însă!

Are vreo importanță acest detaliu?"...................................................................................

http://ioncoja.ro/eu-ma-simt-coleg-mai- ... r-sa-faca/
Donbazil

Anterior

Înapoi la NEURONU` ZAMBARET