Prima pagină TARGURI APICOLE SI INTALNIRI INTALNIRI APICULTORI - CALATORII

Intalniri apicultori, comentarii despre targuri, calatorii .In aceasta sectiune se pot introduce si poze sau filmulete etc.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Apicultorii argeseni

Mesajde Florin Dobre » 14 Noi 2013, 12:43

M-am gandit sa deschid acest topic pentru ca Argesul este mult in urma in ce priveste intalnirile intre apicultori. ACA nu face mare lucru in acest sens, de alte initiative pe plan local nu am auzit.
Se poate discuta si propune o locatie undeva in Pitesti, unde sa se poata bea o cafea, un suc, o bere, etc.
Ceva de genul...sambata(ori duminica) stiu ca se intalnesc apicultorii in locatia cutare.
Se pot schimba idei, vizite in stupine, sprijin reciproc, etc. Nimic nu poate echivala cu o vizita in stupina si dialogul face to face.
Nu vreau sa cred ca argesenii ar fi asa secretosi ori timizi. :)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Apicultorii argeseni

Mesajde davcosti » 14 Noi 2013, 14:07

:arrow: ...Păi Argeșul e unul din puține județe care nu are altă Asociație Apicolă independentă, în afară de A.C.A.
Până la urmă tot îți trebuie o formă asociativă, dacă vrei să te extinzi, să accesenzi fonduri, etc...
Nu, că ași fi ajuns la stadiul acesta, dar discutând cu alți Apicultori din zonă, suntem mai informați-mai câștigați!
Eu trec mai rar, dar dacă ar fi un loc de întâlnire între Apicultori, aș lua legătura când trec prin oraș...
Avatar utilizator
davcosti
 
Mesaje: 158
Membru din: 20 Ian 2013, 19:02
Localitate: București-Stupina în Argeș

Re: Apicultorii argeseni

Mesajde MyBees » 14 Noi 2013, 14:35

A incercat Perma sa faca un apel la "unitatea argeseana", dar fara ecou... viewtopic.php?f=11&t=1372&hilit=perma si pana la urma cred ca lasat topicul ca un fel de pagina personala.
Eu, chiar de sunt argesean prin nastere si albinele mele culeg ceva miere si din Arges, nu ajung foarte des prin Pitesti, decat in trecere. E pacat insa ca nu se fac astfel de intalniri locale intre apicultori.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Apicultorii argeseni

Mesajde Florin Dobre » 16 Noi 2013, 01:28

Constat cu dezamagire ca nu se doreste o astfel de comunicare. Poate ideea este intradevar una gresita, nerealista.

Ideea asta nu are in spate vreun interes de asociere ori comercial.
Pur si simplu am constatat ca apar situatii in care se cere un sfat ori o solutie pentru chestiuni aparute in stupina. Ma refer la cei mai noi in bransa. Unui incepator ii lipsesc insusirea termenilor specifici si capacitatea de apreciere a situatiilor respective. Deci si exprimarea in scris va fi deficitara iar solutiile nepotrivite. E mult mai usor de lamurit face to face ori in stupina.
Cursurile care se fac sunt strict teoretice, practica lipseste cu desavarsire.

Un exemplu de situatie...
Un apicultor are un stup orfan in toamna si nu are matca de rezerva. Poate un altul tocmai a facut niste unificari si are matci care prisosesc. Decat sa le suceasca gatul, isi pot gasi utilitatea in colonia orfana a unui coleg...cado'.

Alt exemplu...
O vizita intr-o stupina aranjata face mai mult decat doar citirea unei carti. Dupa mine ar trebui ca vizitele in alte stupine sa fie nelipsite in formarea unui apicultor. Nu vad ce ar avea de pierdut apicultorul cu experienta care si-ar rupe cateva ore alocate unor astfel de vizite. Ar contribui astfel la o corecta informare practica a apicultorilor incepatori din zona si la diminuarea riscurilor de boli si a altor probleme specifice.
Foarte multi se bat cu pumnii in piept cat de mult iubesc ei albinele. Dar ar avea o satisfactie deosebita daca un vecin novice si-ar pierde stupii si astfel ar ramane ei singuri pe tarla.
Nu ar trebui sa se teama nimeni c-ar incuraja concurenta. Este evident ca rezultatele depind de gradul de implicare al fiecaruia, de resurse, de determinare,etc. Secretele sunt din ce in ce mai putine. Si cum imi spunea un coleg acu' ceva timp...iti mai trebuie si ceva talent/acel ceva/chemare ca sa ai rezultate mai altfel decat ceilalti.

p.s. Situatia asta ma face sa-mi aduc aminte cand aveam cate un examen la scoala ori in facultate, examen pentru care nu erai pregatit(din diverse motive). Era cate unul care tinea mana pe foaie sa nu cumva sa poti copia dupa el. De parca ii scadea lui nivelul cu ceva. Poate te interesa doar sa iei examenul, nu nota maxima. Era absolut ridicol. :)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Apicultorii argeseni

Mesajde perma » 22 Noi 2013, 00:27

Argesenii sunt o specie aparte. Mai ales apicultorii. Primul sfat pe care l-am primit a fost de la un vecin:
-Nu-ti lua albine!
-Pai de ce nu?
-Pai te pricepi tu?
- Nu ma pricep, dar daca n-o sa-mi cumpar n-o sa ma pricep niciodata!
- Tu crezi ca albina-i vaca s-o lasi pe ogor toata ziua?
- Nu, nene. Io venisem la matale sa cumpar doi stupi....
- Pai la ce-ti trebuie?
- Sa-i dau copilului miere curata...
- Pai asa...un borcan de miere il cumperi...
- Merci mult, o sa tin cont...
Alt sfat, alt apicultor:
- Ce stupi sunt astia?
- Multietajati.
- Si de ce n-au fund?
- Au fund, asta-i...
- Pai nu e fund, ca e doar plasa...
- E fund anti-varooa...
- Aaaa, nu e bun asta, pai iti mor toate albinele in el (eu avand o iernare cu succes in astfel de stupi si el fiind prima oara cand vedea un astfel de stup).
- Dar zahar le-ai dat in iulie?
- Poftim?
- Pai daca nu le dai zahar in iulie iti mor in toamna, eu asa am patit.
- Nu le-am dat, o sa vad in toamna cum or fi...
- Asculta ce-ti zic eu, toate mor...Si cu stupul asta...Nt, nt, nt...
Sunt si oameni care stiu nitica meserie, sunt si oameni care au facut avere din albine. Dar ei nu au timp sa stea dupa un incepator la cafenea. Ei transporta mierea cu cisterna si incarca stupii cu bob-cat-ul.
Ce vreau sa spun? Incepatorii cu incepatorii sau hobbyistii si afaceristii cu afaceristii. Daca nu pleci in pastoral sau nu vinzi tone, greu te baga un profesionist in seama, sau sta de tine sa te dascaleasca. Aici pe forum e mai simplu, poti sa prinzi din zbor...
Azi esti bine-sanatos si maine te lauda popa'n curte!
Omu' ie inainte de toate!
Avatar utilizator
perma
 
Mesaje: 273
Membru din: 30 Aug 2011, 17:11
Localitate: Bucuresti, stupina in Arges

Re: Apicultorii argeseni

Mesajde davcosti » 22 Noi 2013, 21:27

:arrow: "Se pare că în perioada de lipsă de cules și Stuparii înțeapă, nu numai Albinele :!:
Spunea tot un Apicultor cu experiență! Ai dreptate dacă insiști și ceri ajutorul,te "bușește" careva și te trimite la bibliotecă!
Mai sunt și Apicultori moderați și chiar binevoitori! Dacă spui că e Hoby, ca la pescuit e secretos cu locul, nada, sau alimentația, etc...
Multe le învățăm în timp: :cry: Vremea învață pe cei care n-au dascăl :!:
Avatar utilizator
davcosti
 
Mesaje: 158
Membru din: 20 Ian 2013, 19:02
Localitate: București-Stupina în Argeș

Re: Apicultorii argeseni

Mesajde frantescu » 27 Noi 2013, 20:14

Organizeaza o intalnire si iti aduc si eu 10 apicultori cu experienta. Si nu din aia care "inteapa".Daca vrei deschide o lista si sa vezi ca se completeaza!
frantescu
 
Mesaje: 57
Membru din: 08 Dec 2011, 20:43

Re: Apicultorii argeseni

Mesajde eusebiu » 03 Dec 2013, 00:11

Florin Dobre scrie:M-am gandit sa deschid acest topic pentru ca Argesul este mult in urma in ce priveste intalnirile intre apicultori. ACA nu face mare lucru in acest sens, de alte initiative pe plan local nu am auzit.
Se poate discuta si propune o locatie undeva in Pitesti, unde sa se poata bea o cafea, un suc, o bere, etc.
Ceva de genul...sambata(ori duminica) stiu ca se intalnesc apicultorii in locatia cutare.
Se pot schimba idei, vizite in stupine, sprijin reciproc, etc. Nimic nu poate echivala cu o vizita in stupina si dialogul face to face.
Nu vreau sa cred ca argesenii ar fi asa secretosi ori timizi. :)


uite nr tel 0722625905. da un tar si bem o cafea cad poti sau pot.
Romania te iubesc... vand tot si emigrez.
eusebiu
 
Mesaje: 41
Membru din: 31 Iul 2011, 22:43
Localitate: Pitesti-albota-stanesti

Re: Apicultorii argeseni

Mesajde trantor » 30 Dec 2013, 21:35

Frantescu! Completeaza lista si cu cei fara de experienta si s-ar putea sa ai mai mult succes!!! sau pur si simplu "just do it!"
Florin! Nici timiditatea , nici secretomania sunt cele care ne tin departe ci alte joburi cu activitatea de baza; as putea spune tipic pentru Arges.
Oricum eu unul sunt in vacanta, acasa, pana pe 08 Ian 2014, loc unde oricand si la orice ora se gaseste o cafea, un vin...... o vorba buna.... 0755730257...Budeasa Mare .... Eusebiu Margescu de care nu stie nici dracu, dar intrebati de d-nul inginer si stiu mai multi ( nu stiu de unde, dar asa sunt cunoscut aici unde sunt parvenit din 1999).

Pana una alta "La Multi Ani !"tuturor celor aplecati spre apicultura; multa sanatate si carca tata pentru caturile pline.
....
trantor
 
Mesaje: 306
Membru din: 24 Feb 2011, 14:48

Re: Apicultorii argeseni

Mesajde Florin Dobre » 30 Dec 2013, 21:43

trantor, multumesc de deschidere...dupa revelion poate-mi fac drum :)

Lista celor dispusi sa ne cunoastem face to face:
1. davcosti
2. perma
3. eusebiu - Albota
4. frantescu
5. trantor(Eusebiu) - Budeasa-Mare
6. Florin - Valea Mare-Podgoria, Stefanesti
...
lista deschisa
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Apicultorii argeseni

Mesajde nick-zerga » 30 Dec 2013, 22:08

.......cu permisiunea voastra,nr.7:nick-zerga, sunt prezent in eventualitatea in care se stabileste o zi ,ora....
nick-zerga
 
Mesaje: 49
Membru din: 11 Dec 2013, 20:54
Localitate: ARGES-SLANIC

Re: Apicultorii argeseni

Mesajde Florin Dobre » 30 Dec 2013, 22:21

Vedem care suntem si vom propune locatia, data si ora.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Apicultorii argeseni

Mesajde paul » 30 Dec 2013, 22:23

Am si eu o rugaminte la voi ... va rog eu invitati-o si pe Irinuca ! :P
LE ... nu uitati sa-i invitati si sotul ! :idea:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Apicultorii argeseni

Mesajde Florin Dobre » 30 Dec 2013, 22:41

Invitatia se adreseaza tuturor apicultorilor argeseni. Sa vedem intai care suntem dispusi la o astfel de intalnire.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Apicultorii argeseni

Mesajde nick-zerga » 30 Dec 2013, 23:23

paul scrie:Am si eu o rugaminte la voi ... va rog eu invitati-o si pe Irinuca ! :P
LE ... nu uitati sa-i invitati si sotul ! :idea:

paul...,paul...subtilitate ,subtilitate...cine-i irinuca? eu locuiesc in zona de deal, unde-s multi maracini...
nick-zerga
 
Mesaje: 49
Membru din: 11 Dec 2013, 20:54
Localitate: ARGES-SLANIC

Re: Apicultorii argeseni

Mesajde paul » 31 Dec 2013, 10:48

nick-zerga scrie:paul...,paul...subtilitate ,subtilitate...cine-i irinuca? eu locuiesc in zona de deal, unde-s multi maracini...

Am impresia ca nu stapanesti foarte bine proprietatea termenului ... subtilitate ! :oops: In postarea mea nu era nimic ... subtil, doar o tragere de atentie a organizatorilor intalnirii de a nu uita sa invite o membra a forumului din ... "zona de deal, plina de maracini"(citat ... opere alese ) ! :oops:
LE ... pentru cunostinta ta, Irina (Irinuca ... cum imi place mie s-o interpelez)este o membra a forumului (mai veche decat tine). :P Si in definitiv, de ce esti asa curios ??? :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Următorul

Înapoi la INTALNIRI APICULTORI - CALATORII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori