Prima pagină TARGURI APICOLE SI INTALNIRI INTALNIRI APICULTORI - CALATORII

Intalniri apicultori, comentarii despre targuri, calatorii .In aceasta sectiune se pot introduce si poze sau filmulete etc.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Intalnire apicultori Rm. Sarat

Mesajde Dragos2006 » 11 Dec 2013, 22:20

In lumina evenimentelor petrecute in ultimile zile un grup de apicultori a luat hotararea ca in ziua de Duminica -15 dec. sa ne intalnim la Rm. Sarat , pensiunea Rustic pentru a discuta ce este de facut . Pur si simplu suntem facuti pe fata , PNA , lega apiculturii , urmeaza noul PNDR . Daca nu ne unim in lupta sindicala nu vom da inainte , eventual vom pleca spre alte zari.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Intalnire apicultori Rm. Sarat

Mesajde marcistuparu » 11 Dec 2013, 23:10

Bravo voua si tineti-ne la curent ;)
marcistuparu
 
Mesaje: 6
Membru din: 17 Sep 2011, 22:55

Re: Intalnire apicultori Rm. Sarat

Mesajde kiloz » 11 Dec 2013, 23:16

Tu stii cel mai bine! Voi le-ati facut, voi le mincati.
Spor la adunare !
Dar noua superfederatie unde-i ? :mrgreen:
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Intalnire apicultori Rm. Sarat

Mesajde Dragos2006 » 12 Dec 2013, 09:02

Federatia este cu treaba ei , ea isi are rolul bine stabilit in OIPA . Asa ca fapt divers va informez ca respectiva federatie produce si proceseaza 80% din mierea romaneasca.
Aici vorbim de lupta sindicala . Realitatea e ca autoritatile sunt obligate prin lege sa poarte dialog social cu sindicatele si apoi cu organizatiile profesionale . Sindicatul este la nivel national , nu da bani la membri , nu face proiecte europene , nu promite nimic , decat incearca sa obtina o paine mai alba pentru stupari . Dar sa stiti ca lupta sindicala nu se poarta prin corespondenta.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Intalnire apicultori Rm. Sarat

Mesajde valter » 12 Dec 2013, 10:29

Dragos2006 scrie: Dar sa stiti ca lupta sindicala nu se poarta prin corespondenta.


Sa nu-mi zici ca faceti si sindicat la Ramnic !
Daca faceti... ma sinucid prin impuscare cu toporul.

ps. Cine pana mea ridea in barba anul asta cand am zdrentuit pantalonii celor din ministere alaturi de Sorin Panait.
In loc sa va afiliati unei organizatii existente...cautati un alt post de presedinte.
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: Intalnire apicultori Rm. Sarat

Mesajde Dila Daniel » 12 Dec 2013, 10:53

Dragos,chiar imi pare rau ca nu pot sa vin si eu.
Dar si eu sunt de parere cu Valter.Sindicat avem(Sindicatul Apicol National),si nu doar pe hartie.Ne-am si implicat cand am putut.
Ia legatra cu Sorin si vorbiti.Exista viitor cu acest sindicat (S.A.N.)daca se vrea si nu se urmaresc exclusiv interese personale!
Sa ne tii la curent!
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Intalnire apicultori Rm. Sarat

Mesajde kiloz » 12 Dec 2013, 13:05

Dar o sa fie si alegeri la nivel de sindicat.Jocurile au inceput.Trebuie un presedinte nou ,cine stie ce vrea,si sa duca lucrurile la capat.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Intalnire apicultori Rm. Sarat

Mesajde Dragos2006 » 13 Dec 2013, 01:51

Valtere si Daniele vedeti ca nu ati platit cotizatia pe anul acesta la sindicat !
Nu facem alt sindicat ! doar ca punem lucrurile in miscare !
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Intalnire apicultori Rm. Sarat

Mesajde unicum » 13 Dec 2013, 08:28

Dar de treaba asta ce zici dl Dragos!
Cu cine si ce lucruri puneti in miscare?

Discuţiile care au început la ora 14.30 au avut ca rezultat crearea unui prim pas spre ajutorarea apicultorilor prin desemnarea d-lor Remus Stoian, preşedinte al Federaţiei Apis Meliffera Carpatica şi Puişoru Dănuţ, preşedinte al Asoc. Apic. Prof. Albina Râmniceană de a face parte din comisia de negocieri cu PNDR-ul în vederea implementării noilor măsuri de piaţă.
Concret, se doreşte ca apicultura să beneficieze de punctaje şi criterii de selecţie specifice, altele decât ale celorlalte ramuri ale zootehniei, un accent deosebit punându-se pe Modernizarea exploataţiilor apicole, dar şi a sprijinului financiar pentru tinerii fermieri ori a fermelor de semisubzistenţă.
La discuţii a luat parte din partea Procesatorilor şi Exportatorilor de miere din România şi a firmei APISROM Vaslui, dl. Daniel Răscanu, care a răspuns punctual la toate întrebările adresate de dl. Ministru Secretar de Stat Achim IRIMESCU.
Din păcate o parte a asistenţei a considerat se pare neinteresante subiectele discutate şi s-a "evaporat" rapid.

La final, dl. Dănuţ PUIŞORU mulţumeşte d-nei dr. ing. Dana CHIRCĂ, Consilier din cadrul Direcţiei de politici agricole din Zootehnie a MADR, ca şi d-lui conf. ing. Cristinel Gigi ŞONEA, Director General Adjunct al ANARZ, pentru demersurile şi sprijinul acordate şi a discuţiilor purtate cu această ocazie.

Totodată reaminteşte că pe data de 15 decembrie ora 09.00, la restaurantul RUSTIC de pe str. 8 Martie din Rm. Sărat, sunt invitaţi TOŢI apicultorii, indiferent de asociaţia din care fac parte, sau neasociaţi, la Adunarea Generală unde vor putea afla informaţii de ultimă oră legate de PNA 2014-2016, Legea apiculturii din 10.12.2013 şi noile măsuri de piaţă. Totodată vor afla de ce merită să se înscrie în Sindicatul Apicol Naţional, singura forţă capabilă să negocieze cu legiuitorii problemele apicultorilor români.
unicum
 
Mesaje: 2
Membru din: 13 Dec 2013, 08:18

Re: Intalnire apicultori Rm. Sarat

Mesajde Dragos2006 » 13 Dec 2013, 08:47

Cine va fi duminica la Ramnic va afla exact ce si cum .
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Intalnire apicultori Rm. Sarat

Mesajde paul » 13 Dec 2013, 10:42

Ma iertati ca intreb ... da' de cand o devenit Ramnicu Sarat , Mecca apiculturii romanesti ??? :o
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Intalnire apicultori Rm. Sarat

Mesajde Dragos2006 » 13 Dec 2013, 17:43

Ramnicul nu este nici o Meca , este doar un lucru NORMAL ca apicultorii sa se intalneasca si sa discute problemele care ii framanta .
ANORMAL este ca apicultorii sa NU se intalneasca si fiecare sa stea ascuns in bordeiul sau .
Astfel de intalniri ar fi bine sa se intample in toate orasele tarii si apicultorii sa comunice direct
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Intalnire apicultori Rm. Sarat

Mesajde Dragos2006 » 16 Dec 2013, 12:48

Uite ca a trecut si intalnirea de la Ramnic , a fost ceva peste asteptari ! Au fost apicultori din judetele : Suceava , Iasi , Vaslui , Vrancea , Braila , Ialomita , Prahova , Dolj si bineinteles Buzau.
Au participat domnii Stefan Nicolae (presedinte AGROSTAR) , Sorin Panait( presedinte SAN) , Conf. Cristinel Sonea (director general adjunct ANARZ) . Au mai fost presenti presedintele Federatiei Apis Melifera Carpatica Remus Stoian , Dan Rascanu de la Apisrom , Marius Cazacu de la Apicola Costache , Mihai Prahoveanu si multi alti apicultori de notorietate din tara , cu voia dumneavoastra trebuie sa subliniez prezenta domnului Daniel Dila.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Intalnire apicultori Rm. Sarat

Mesajde reformistul » 17 Dec 2013, 16:31

Se poate domnu' Dragos:

1. O ordine de zi cu subiectele discutate?
2. O lista cu prezenta invitatilor si din ce forme asociative faceau parte; si cat % reprezinta acestea din numarul total de forme asociative din Romania?
3. Concluzii care pot avea rezultate practice?

Asta pentru o mai corecta informare si a celor care nu au fost invitati, nu sunt bagati in seama, sunt mai noi in breasla, etc.

Multumesc.
reformistul
 
Mesaje: 242
Membru din: 08 Apr 2011, 11:31
Localitate: Iasi

Re: Intalnire apicultori Rm. Sarat

Mesajde kamy » 17 Dec 2013, 17:09

Dragos2006 scrie:Uite ca a trecut si intalnirea de la Ramnic , a fost ceva peste asteptari ! Au fost apicultori din judetele : Suceava , Iasi , Vaslui , Vrancea , Braila , Ialomita , Prahova , Dolj si bineinteles Buzau.
Au participat domnii Stefan Nicolae (presedinte AGROSTAR) , Sorin Panait( presedinte SAN) , Conf. Cristinel Sonea (director general adjunct ANARZ) . Au mai fost presenti presedintele Federatiei Apis Melifera Carpatica Remus Stoian , Dan Rascanu de la Apisrom , Marius Cazacu de la Apicola Costache , Mihai Prahoveanu si multi alti apicultori de notorietate din tara , cu voia dumneavoastra trebuie sa subliniez prezenta domnului Daniel Dila.

si tu n-ai avut acolo un chiparas sa ne pui neste chipuri sa ne spalam si noi ochii?
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Intalnire apicultori Rm. Sarat

Mesajde Dragos2006 » 17 Dec 2013, 17:18

Intalnirea a fost organizata sub umbrela AGROSTAR - http://www.federatia-agrostar.ro/page/d ... prezentare . In fapt SINGURUL partener social recunoscut de MADR ca fiind de reprezentare NATIONALA .
Pe langa acest colos sindical a fost prezenta si Federatia Apis melifera Carpatica precum si FEDERATIA PROCESATORILOR SI EXPORTATORILOR DE MIERE DIN ROMANIA . Aceasta din urma organizatie la ora actuala proceseaza 80% din productia de miere a Romaniei.

PS. In curand vor fi si filme de la aceasta intalnire .
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Următorul

Înapoi la INTALNIRI APICULTORI - CALATORII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori