Prima pagină TARGURI APICOLE SI INTALNIRI INTALNIRI APICULTORI - CALATORII

Intalniri apicultori, comentarii despre targuri, calatorii .In aceasta sectiune se pot introduce si poze sau filmulete etc.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Apicultori romani in Anglia

Mesajde uly » 28 Oct 2014, 22:36

Doamnelor si domnilor apicultori, membri ai acestui forum, multumesc ca m-ati primit in randurile dvs. M-am mutat de ceva timp in Anglia si -pentru ca in Romania faceam apicultura , m-am gandit sa ma apuc si aici, pe meleagurile lui Turner si ale lui Shakespeare. Partea grea e ca nu prea am cu cine sa ma sfatuiesc. Apicultorii englezi sunt putin cam gelosi pe romani din cauza ca au la indemana ( spre deosebire de ei) fonduri europene si o tara mult mai bogata in specii de plante, soare si polen.
Nu am cu cine sa vorbesc sau sa ma sfatuiesc.
Daca sunteti stupari in United Kingdom, dati-mi si mie un semn.
Nu am nevoie de altceva decat de putina conversatie- despre specii de albine, despre cum se descurca altii cu mersul in pastoral, daca a incercat cineva sa creasca aici albina romaneasca, etc.. Orice discutie ar fi de ajutpor. Poate pot ajuta si eu cu ceva sfaturi sau raspunsuri. Multumesc si va doresc numai bine!
uly
 
Mesaje: 1
Membru din: 28 Oct 2014, 22:11

Re: Apicultori romani in Anglia

Mesajde Mircea_63 » 28 Oct 2014, 22:53

uly scrie:Nu am nevoie de altceva decat de putina conversatie- despre specii de albine, despre cum se descurca altii cu mersul in pastoral, daca a incercat cineva sa creasca aici albina romaneasca, etc.


Ugly, bine ai venit. ;) Tu vrei sa stai de vorba cu albina, sau sa faci miere? Las-o-ncolo de albina romaneasca, ca doar nu faci conversatie cu ea. Fiecare e buna in arealul in care s-a adaptat.
Specii? Pe forumul asta discutam despre specia apis mellifera. Daca e vorba de rase...

Hai, nu te descuraja. Povesteste-ne despre ce si cum fac apicultorii britanici. Sigur va fi interesant.
Exista cel putin un coleg de pe forum in situatia ta, adica aflat in Anglia. User name "comi".
Succes! :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Apicultori romani in Anglia

Mesajde Gicone de BmV » 15 Ian 2017, 01:48

uly scrie:Doamnelor si domnilor apicultori, membri ai acestui forum, multumesc ca m-ati primit in randurile dvs. M-am mutat de ceva timp in Anglia si -pentru ca in Romania faceam apicultura , m-am gandit sa ma apuc si aici, pe meleagurile lui Turner si ale lui Shakespeare. Partea grea e ca nu prea am cu cine sa ma sfatuiesc. Apicultorii englezi sunt putin cam gelosi pe romani din cauza ca au la indemana ( spre deosebire de ei) fonduri europene si o tara mult mai bogata in specii de plante, soare si polen.
Nu am cu cine sa vorbesc sau sa ma sfatuiesc.
Daca sunteti stupari in United Kingdom, dati-mi si mie un semn.
Nu am nevoie de altceva decat de putina conversatie- despre specii de albine, despre cum se descurca altii cu mersul in pastoral, daca a incercat cineva sa creasca aici albina romaneasca, etc.. Orice discutie ar fi de ajutpor. Poate pot ajuta si eu cu ceva sfaturi sau raspunsuri. Multumesc si va doresc numai bine!


Gasesc aici ceva interesant....dar se pare cam tirziu.
Am fost la Londra in iarna lui 2015. Am gasit o sociatie cu care sa incerc a dialoga , dar m-au refuzat in stil englezesc cu eleganta ...ca nu m,a pot primi la o discutie , pentru ca presedintele are piciorul rupt.
In februarie am vazut citeva albine zburind pe niste plante cu frunzele verzi, plante ornamentale. (nu iedera)...nu stiu ce erau. La ei clima e mult mai blinda iarna, desi sunt mai la Nord. ...influenta ocianului . Albine negre . Siturile le gasesti pe grupurile de pe google.
In Londra sunt mai multe asociatii de apicultori. Intilnirile lor sunt prin Septembrie, de regula, la un fel de expozitii. Daca intrii pe un site de-al lor faci o cerere de primire , apoi astepti aprobarea de a discuta in forum. Cel mai tare site este situl irlandez. www.irishbeekeeping.com . Daca intri in discutii pe forum si nu dialoghezi perfect , nu te baga in seama. Vorbesti de unul singur. Eu le-am spus odata un banc cu irlandezi si m-au amenintet ca daca continui ma dau afara din site, asa ca a trebuit sa imi cer scuze si cam atit.
Mierea se vinde in marile supermarketuri dar si in magazine naturiste. Cea mai scumpa e mierea de manuka. In rest gasesti miere aici din spania, anglia, franta...la preturi comarabile cu mierea din magazinele noastre, poate ceva mai scump. Enlezii nu se dau in vint dupa miere.
Daca mai existi pe acolo, mai da un semn de viata...tf .+40726522465 . Sfasturi se gasesc totdeauna. Gicone
Robert Magnamara : Meritul lui in viata a fost ca a stiut sa se inconjoare de oameni mai destepti decit el.
Gicone de BmV
 
Mesaje: 51
Membru din: 29 Ian 2012, 02:26
Localitate: Brasov

Re: Apicultori romani in Anglia

Mesajde MIHAI BALS » 15 Ian 2017, 19:41

Mircea_63 scrie:
uly scrie:Nu am nevoie de altceva decat de putina conversatie- despre specii de albine, despre cum se descurca altii cu mersul in pastoral, daca a incercat cineva sa creasca aici albina romaneasca, etc.


Ugly, bine ai venit. ;) Tu vrei sa stai de vorba cu albina, sau sa faci miere? Las-o-ncolo de albina romaneasca, ca doar nu faci conversatie cu ea. Fiecare e buna in arealul in care s-a adaptat.
Specii? Pe forumul asta discutam despre specia apis mellifera. Daca e vorba de rase...

Hai, nu te descuraja. Povesteste-ne despre ce si cum fac apicultorii britanici. Sigur va fi interesant.
Exista cel putin un coleg de pe forum in situatia ta, adica aflat in Anglia. User name "comi".
Succes! :D

asta e ca si coldea...vorbeste si nu spune nimic!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Apicultori romani in Anglia

Mesajde MIHAI BALS » 15 Ian 2017, 20:07

uly scrie:Doamnelor si domnilor apicultori, membri ai acestui forum, multumesc ca m-ati primit in randurile dvs. M-am mutat de ceva timp in Anglia si -pentru ca in Romania faceam apicultura , m-am gandit sa ma apuc si aici, pe meleagurile lui Turner si ale lui Shakespeare. Partea grea e ca nu prea am cu cine sa ma sfatuiesc. Apicultorii englezi sunt putin cam gelosi pe romani din cauza ca au la indemana ( spre deosebire de ei) fonduri europene si o tara mult mai bogata in specii de plante, soare si polen.
Nu am cu cine sa vorbesc sau sa ma sfatuiesc.
Daca sunteti stupari in United Kingdom, dati-mi si mie un semn.
Nu am nevoie de altceva decat de putina conversatie- despre specii de albine, despre cum se descurca altii cu mersul in pastoral, daca a incercat cineva sa creasca aici albina romaneasca, etc.. Orice discutie ar fi de ajutpor. Poate pot ajuta si eu cu ceva sfaturi sau raspunsuri. Multumesc si va doresc numai bine!

rumane,nu te apuca de apicultura.
decat daca nu ai ce sa faci cu banii.
(daca vrei poti sa-i bagi in albine,da....nu o sa-i m-ai scoti!,intregi,se-ntelege!!!)
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt


Înapoi la INTALNIRI APICULTORI - CALATORII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori