Prima pagină TARGURI APICOLE SI INTALNIRI INTALNIRI APICULTORI - CALATORII

Intalniri apicultori, comentarii despre targuri, calatorii .In aceasta sectiune se pot introduce si poze sau filmulete etc.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Apicultura in Bucuresti

Mesajde horia_ch » 07 Noi 2011, 09:47

Salut!
Stie cineva puncte de interes apicol in Bucuresti foarte aproape de Grozavesti?
Am nevoie sa fie aproape deoarece timpul meu liber este extrem de strans (am doar maxim o ora pe zi) si nu pot ajunge in alte zone.
Multumesc mult.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Apicultura in Bucuresti

Mesajde Cristian IONITA » 07 Noi 2011, 10:40

ce intelegi prin puncte de interes apicol? .... zone propice du celes? sau comerciale?

Sunt cateva zone in Bucuresti chiar propice ptr apicultura .... ar fi zona de Nord in care sa parcurile Floreasca (1 si 2), Herastrau, Kiseleff, Tei, etc sa fie in raza de zbor, se fac culesuri foarte oki la pentru tei.
Si-n zona de sud-est .... sa fie acoperit parcul Tineretului si bazinul dezafectat de la Vitan ....

In zona Grozavesti cred ca ai avea ceva rezultate sa te pripasesti cu stupii pe undeva in curtea Politehnici, ai avea acoperita o data acea zona, apoi gradina Botanica, Palatul Cotroceni plus zona protejata dintre Blv-ul Vasile Milea si noua Sosea Grozavesti
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Apicultura in Bucuresti

Mesajde MyBees » 07 Noi 2011, 11:20

Horia,

Nu cred ca iti cauti vatra prin Bucuresti(salut Cristi :) ) ci mai degraba ca iti petreci pe aici o perioada de timp cu altceva...
Ce poti sa vezi la 15-20 minute sunt vreo doua magazine apicole, institutul apicol, combinatul apicol, etc. Insa, nu stiu cat de captivanta ar fi vizitarea acestora...
Sau, am putea transforma pentru o ora in punct de interes apicol, una din cafenelele din apropiere... Mie mi-ar face placere sa bem o cafea si sa schimbam cateva vorbe, poate mai sunt si altii...
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Apicultura in Bucuresti

Mesajde gica » 07 Noi 2011, 12:15

MyBees scrie:Sau, am putea transforma pentru o ora in punct de interes apicol, una din cafenelele din apropiere... Mie mi-ar face placere sa bem o cafea si sa schimbam cateva vorbe, poate mai sunt si altii...

Cred ca ai nimerit-o.
La sigur asta cauta omul.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Apicultura in Bucuresti

Mesajde horia_ch » 07 Noi 2011, 12:19

Scuze, probabil nu m-am exprimat suficient de clar. Sunt intr-o delegatie in Bucuresti si ma interesa vreun eventual magazin cu diverse... apicole prin zona. Problema mea e ca programul e suficient de "nebun" incat sa nu-mi permita iesiri mai lungi.
Multumesc pentru lamuriri.
PS
MyBees, de intalnit e greu, timpul e scurt. Am doar o pauza la amiaza, conditia e sa mananc suficient de repede incat sa imi eliberez cat mai multe minute din ora jumate alocata mesei. in rest, bag tare de dimineata pana dupa innoptare. :cry: :cry: :cry:
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Apicultura in Bucuresti

Mesajde gica » 07 Noi 2011, 12:26

Vezi ca ai pe MyBees si pe Modigliani prin zona.
Iar cu timpul de discutii o vei rezolva.Sunt la cel mult 15 minute cand e trafic maxim.Pe acolo mi-am petrecut si eu tineretea si mai merg si acum cu placere.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Apicultura in Bucuresti

Mesajde alexandrucucu » 07 Noi 2011, 18:43

Salut ,vezi ca ai un magazin se numeste Apiroua si te duci pe jos de la Grozavesti la gara Basarab pe Grvita sub noul pod.
alexandrucucu
 
Mesaje: 112
Membru din: 25 Feb 2011, 00:41

Re: Apicultura in Bucuresti

Mesajde stroe » 07 Noi 2011, 19:51

Apinatura la Halele Obor cu metroul cateva minute.
stroe
 
Mesaje: 313
Membru din: 09 Mar 2011, 19:48
Localitate: Teleorman

Re: Apicultura in Bucuresti

Mesajde horia_ch » 08 Noi 2011, 05:16

Va multumesc pentru raspunsuri.
Iernare usoara va doresc!
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România


Înapoi la INTALNIRI APICULTORI - CALATORII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori