Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Moralitatea

Mesajde Bezna Zorilor » 19 Ian 2018, 17:57

Bateti campii cu gratie si spor! Nu insinueaza ca erau imorali, ci face misto. Moralitatea e in om, pe jumatate, de aici tendinta de a o cauta in lume. Adica la baza sigur nu e in carti, nici in biblie. Biblia a fost scrisa de oameni, de unii care ne'au promis viata de apoi pentru ca ei sa isi imparta linistiti pamanturile lumii fara ca babele senile sa faca gura si tinandu'le ocupate cu pupatul covorului in biserica.

V'am tzucat!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Moralitatea

Mesajde Mircea_63 » 19 Ian 2018, 18:54

Iar tu bati campi in modul tau specific, fara a fi capabila sa sesizezi ironia!
Asa ca nu e de mirare sa te trezesti incet, incet, vorbind singura!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Moralitatea

Mesajde cristian bh » 19 Ian 2018, 19:22

Mircea_63 scrie:Asa ca nu e de mirare sa te trezesti incet, incet, vorbind singura!

Carevasazica,...in cadrul clubului nou infiintat,"Lupul Moralist",postul de purtator de cuvant,...e in probe :shock: ?
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Moralitatea

Mesajde Ioan Guist » 19 Ian 2018, 21:23

Mircea_63 scrie:Iar tu bati campi in modul tau specific, fara a fi capabila sa sesizezi ironia!
Asa ca nu e de mirare sa te trezesti incet, incet, vorbind singura!



"63, mare grija in discutiile cu BZ. Cu parere de rau si cu tristete spun,din pacate in scurtul dialog purtat cu dansa am descoperit lipsa unui minimal simnt al umorului. "Dialogul" ajunge astfel urgent intr-o nota acuta si fara o minima deschidere spre cunoasterea parerii interlocutorului.
Interlocutorul are toate sansele sa intre in panoplie sau in cel mai bun caz in catarea feminista si deci un gunoi cu eticheta.
Indrazneala de a fi posesorul unor concepte diferite,a unor convingeri sau trairi personale argumentate sau nu , te plaseaza la lada de gunoi a istoriei.Capish?
Vreau sa gresesc , vreau sa fie doar o parere "defecta" ,a unui om din SB.Dar daca se adevereste,se pare ca "vad " prima oara o persona cu misandrie.

Bezna, no offense !
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Moralitatea

Mesajde mircea » 19 Ian 2018, 22:23

Din pacate si pentru ca altfel nici nu se poate, partea religioasa influenteaza prea putin moralitatea omului .
Va voi da doua exemple .

La nici 4 ani de la Comuna din Paris. adica in anul 1793, guvernul revolutionar francez ordona exterminarea completa a vandeenilor rasculati. Un razboi , crestin contra crestin , francez contra francez, in care o intreaga populatie franceza (copii, adulti, batrani) a fost macelarita . Numarul celor ucisi a fost de 250 000 - toti fiind cetateni francezi si se poate considera ca acesta este primul genocid din epoca moderna a Europei . Ca o ironie a sortii nici in ziua de astazi, Franta nu recunoaste (condamna) in mod oficial existenta lui . Asta este un exemplu, ca religia si credinta nu au schimbat nimic in om, nici in trecut si nici acum.

Cel de-al doilea exemplu este unul domestic si individual . V-ati pus vreodata intrebarea ce opreste un barbat sa-si insele femeia de langa el ? Dragostea ?...Respectul ? Felul de a fi (cum este construit) ? Religiosul ? Dupa ce va dati raspunsul, imaginati-va acelasi individ pus in situatia de ai dansa doua "cadane" in brate .

Suntem ceea ce suntem, nici mai mult, nici mai putin......ne nastem cu un ceva anume, la care mai adaugam altceva pe parcurs . Ce adaugam ulterior este insa prea putin, .....de baza fiind ceea ce ne-a fost dat.
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Moralitatea

Mesajde paul » 19 Ian 2018, 22:53

mircea scrie:
V-ati pus vreodata intrebarea ce opreste un barbat sa-si insele femeia de langa el ?

Probabil ca doar ... andropauza. ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Moralitatea

Mesajde italianu » 19 Ian 2018, 23:14

paul scrie:
mircea scrie:
V-ati pus vreodata intrebarea ce opreste un barbat sa-si insele femeia de langa el ?

Probabil ca doar ... andropauza. ;)


Depinde ,da' dacă cunoaste balada lui Ion Pendula?
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Moralitatea

Mesajde Mircea_63 » 20 Ian 2018, 00:15

In unele carti ce sustin ca sunt foarte bine documentate, cu trimiteri etc se sustine ca acel concept al imaculatei conceptii este o inventie de pe vremea imparatului Constantin. Scopul sau motivul? Stabilise ca religie obligatorie crestinismul, iar pentru atragerea spre acesta ar fi fost un argument puternic al originii divine, in fapt Mesia fiind copil din flori cu un militar roman. Apoi religia de Stat pretindea si fecioria perpetua a Mariei, desi chiar Biblia spune ca din casatoria cu Iosif, Iisus a avut frati.

Nu sustin nimic legat de asta, nici gand sa deschid subiectul care n-ar avea rezolvare. Uni spun una, altii alta.
Am observat insa o pudibonderie legata de sexualitate. Toti am fost conceputi astfel si nu vad vreo rusine in asta. As intelege ideea originii divine, dar apoi vesnica feciorie, desi era casatorita si a mai avut copii... o vad ca o respingere a sexualitatii.
De ce respingerea asta??? Nu inteleg.

Atat crestinismul cat si mahomedanismul acuza femeia de ispitire a barbatului. El fiind cel puternic si menit sa judece in virtutea puterii, cum sa-si recunoasca slabiciunea? Ea este vinovata! Ea este o fiinta inferioara si prin frumusetea si formele ei apetisante se manifesta diavolul.

Un fel de "Cine a pus carciuma-n drum?" Ca eu nu sunt beutoriu, dar daca tot era acolo...
In plus, ma intrebam: oare invataturile lui Iisus le acceptam pentru ca rezonam cu ele, sau nu sunt altceva decat un sperat bilet la loteria vizelor spre rai, recte ordine pe care daca le incalci, risti sa faci arest in iad?
Chiar conteaza daca a fost conceput ca noi toti? Conteaza ca Maica-Sa a mai facut copii? Sau...zica lumea orisice, eu tot cred in dragoste, iertare!?

Ba mai aparuse si Codul lui Davinci, cu povestea unor posibili urmasi ai lui Iisus. Nu-mi bat capul cu raspunsuri, ci ma intrebam daca pentru un crestin chestia asta ar conta. Conteaza?

Mircea, exista un sentiment din care dragoste, respect, prietenie, camaraderie sunt doar componente. Nu o faci si nu tine de vointa ta, ci pur si simplu nu o poti face.

Nu oricine are sansa, dar exista! Nu stiu daca e structura interioara, mediu sau sansa de a intalni femeia potrivita, dar exista. Habar n-am daca e ceva raspandit sau e o anomalie.
Vorba ceea, nu exista virtute, ci doar tentatii insuficient de mari.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Moralitatea

Mesajde Ioan Guist » 20 Ian 2018, 08:52

Moralitatea nu-i o boala cu care te pricopsesti la scrierea in catastifele bisericii. In 1793 , guvernul francez era "vindecat" de moralitatea crestina.Vaideeni si guvernul si-au impartit pererile cu privire la institutionalitatea cultului practicat.Comuna din Paris , revolutionarii atei adica, le-au explicat cu lux deamanunte ce inseamna sa NU fi , sa NU ai o minima moralia.Majoritatea ateilor s-au nascut in Crestinism.Nu inseamna ca daca nasti in atelier mecanic , ai un mecanic auto ...micut.Credinta e una personala si nu de grup.


Moralitatea se poate stirbii,se poate pierde si se poate recapata.Se poate risca un principiu moral si se poate falsifica o conduita morala.
Lupta in viata nu e sa respingi doua cadane ! De ce sa fie respinse? ce tu esti un om respingator? Lupta e sa nu le vezi cadane, sau sa nu ajungi cu ele in brata.Ca doara nu ploua cu cadane.

-Mi-a sarit efectiv in brata,a tras de mine,de hainele mele si m-a fortat
- Hai ma iubitule chiar asa? Dragul de tine .Probabil esti traumatizat.
-Mda...sunt o victima a puterilor ei .Am fost facut cu capul.Sunt o carpa draga, nu am nici-o putere,nici-o ...
-Dar unde s-a intamplat :
- La coltul rosu linga crucea de piatra...


In Cretsinism, morala este o virtute si un izvor . Deasupra este lupta si efortul.Izbanda.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Moralitatea

Mesajde Mircea_63 » 20 Ian 2018, 14:08

Ne putem compara linistiti cu oamenii de acu' 10.000 de ani. Genetic suntem cam la fel. Cultural suntem diferiti, dar instinctual nu.
Un individ venit din afara comunitatii era un risc major de boli ce ne pot ucide pe toti. Nu ca stiau ei atatea, dar selectia naturala a facut ca cei ce gandeau asa, sa supravietuiasca.
Ce avea comunitatea specific? Aspect, limba, religie...
Cand aparea unul nou, cu aspect diferit, religie diferita, instinctul atavic ii indemna sa il alunge sau ucida. Lupta sau fugi.

Asa ca in mod instinctual oamenii care arata diferit sau au alta religie sunt vazuti ca potentiali dusmani si astazi.

A vedea crimele religioase ca pe ceva legat de religie, in mod paradoxal, este gresit. Ce este religios in crimele facute odata cu valul "civilizator" crestin european asupra Africii, Oceaniei, Americii de Sud? Pretindeau ca ii salveaza aducandu-le crestinismul. In fapt i-a jefuit, exploatat si ucis.

In Europa actuala refugiatii arata altfel si au alta religie. Sunt priviti cu suspiciune si teama.

Romanii... 99 % se declara crestini. O mica parte sunt chiar practicanti.
Ce spune religia crestina? Sa il ajuti pe cel aflat in necaz.
Ca sa vezi! Cei mai inversunati adversari ai primirii de refugiati sunt tocmai persoanele cele mai religioase! Bineinteles ca au dezvoltat ample filosofii si teorii care sa le justifice atitudinea, dar la fel faceau si fariseii pe care crestinii ii detesta exact pentru asta.

Si atunci, din moment ce religia spune una, iar acestia fac taman invers, mai putem da vina pe religie sau pe lipsa ei?

Imoralul vine de la diavol? Pieile Rosii aveau standardele lor de moralitate si habar n-aveau nici de dracu si nici de Tac-su.

De ce a cazut Lucifer? ...
Copii Domnului fac la fel! Cine nu face ca ei este pacatos, imoral, rau.(pacatul mandriei). Doamne, e greu de crescut copii! Vad ca nici Tie nu-ti iasa intotdeauna. :(
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Moralitatea

Mesajde Bezna Zorilor » 20 Ian 2018, 17:01

@ Ioan Guist, e hazliu cum ma acuzi pe mine de lucrurile pe care le faci chiar tu. Eu te'am intrebat frumos, si nu o data, de ce nu ai ce discuta cu interlocutorii de pe forum care nu au citit biblia sau aceleasi carti pe care le'ai citit tu? Si cine esti tu ca om de nu te poti conecta la alti oameni decat daca va intersectati pe aceleasi biblioteci? Nu mi'ai raspuns, ba mai mult, mi'ai spus ca nu intelegi intrebarea.

In legatura cu misandria, feminismul, lipsa simtului umorului si atitudinea de a'mi trimite partenerii de dialog in ghena, am sa iti raspund...dupa ce merg sa mananc o supa. Te anunt si ca vremea rea continua.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Moralitatea

Mesajde Ioan Guist » 20 Ian 2018, 17:48

tremur.
Te anunt si eu ca am canadiana noua.Iara peste , poa'sa ninga poa'sa ploua io am cojoc de oaie pana la ...glezne.

Cat despre discutiile purtate de mine prin toate vagaunile patriei, las pa altii-altele sa-ti iexplice.
Nu discut despre pescuit si vanatoare ca nu-mi plac subiectele si nu am citit nici-o carte in domeniu.
Asa si cu tine.Ce sa discutam afara de retete culinare? Ca se pare sunt singurele carti la care cadem pe subiect.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Moralitatea

Mesajde Bezna Zorilor » 20 Ian 2018, 18:04

Nu ma intereseaza discutiile purtate de tine cu altii, ci cele purtate cu mine in care mi'ai sugerat ca nu avem ce sa discutam daca nu am citit biblia si aceleasi carti. Asa este, lasi pe altii sa vorbeasca despre tine, tu fiind o somitate ce sufera de complex de ...superioritate. Tu faci exact ceea ce condamni la altii, dar nu te poti raporta obiectiv, adica sa te asezi in afara ca sa vezi ridicolul situatiei. Ma gandesc ca si Sanda Marin e prea mult pentru tine.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Moralitatea

Mesajde Ioan Guist » 20 Ian 2018, 18:14

Sunt suparat ! Sunt efectiv daramat .Sa inteleg ca nu-mi mai face nimeni statuie? Sa inteleg ca ...gata ...sunt terminat?Ca-mi vine sa si plang.
Scuza-ma putin.Numai un minut sa-mi sterg o lacrima.
Gata.
Asa, de acum io ce fac? Oare o sa raman fara viitor? O sa merg iarasi la scoala? Iarasi?? O sa trebuiasca s-o iau de la capat? Trebuie sa-mi dau demisia de la mine? Sa ma dau afara?

Cred ca fac altceva.Ma iau cu sotia mea si ma duc ... la ...efectiv unde vreu eu.

Hai ...o Duminica frumoasa si tie.!
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Moralitatea

Mesajde Bezna Zorilor » 20 Ian 2018, 21:23

Domnule Ioan Guist,

As incepe cu o licenta personala in raport cu termenul de misogin. Consider ca exista misogini inversunati, dar eu, pentru faptul ca in general nu am o parere prea buna despre femei, s'ar putea sa'i depasesc chiar si pe acei misogini paroxistici. Ma autocitez din memorie: "este bine ca in aceasta viata sa interactionezi cat mai putin cu femeile".

Hai ceva despre morala... Eu cred ca viata asa cum este ea construita, in termeni sociali, pana la o anumita varsta constituie o structura de ancoraj suficienta ca sa genereze un model uman dincolo de rezonabil. Grija fata de semeni (a se citi tot grija pentru sine) genereaza altruismul, politetea, cumpatarea, rezerva de a violenta pentru a nu fi violentat, bunatatea ca promovare a distinctiei, tot atatea manifestari care sa contureze un profil, desigur in acceptiunea majoritatii, moral. Asta pana la o anumita varsta. N'as vrea sa o precizez, ca ar putea sa constituie o clasificare aleatorie. Dar, de obicei, daca ai plonjat in mici extravagante sau mai mari, in incalcari mai mari sau mai mici, pana la varsta la care faceam referire, vei considera ca toata aceasta schema sociala de convietuire nu mai este suficienta, si, in raport cu pacatele, simti nevoia sa te clatesti mai spre final, cu morala crestina. De aceea, am putut sa observ destule persoane in varsta (tantici cu sprancenele smulse si conturate cu rimel gros, cu buzele rosii ca de scrofita, cu pudra intinsa cu spaclu si evident cu caciula de vulpe) care se pozitioneaza spasit in fata altarului, sarutand picioarele insangerate ale mantuitorului dar care, in realitate, sunt spalatoare ale propriilor pacate si placeri, mai din tinerete... Daca discuti cu ele, iti vor preda morala, sigur aceea biblica, ca pe componenta personala nu e greu de observat ca au mari rezerve... Mai clar, cred ca am mai spus asta, recita doar morala.

Intrebare - de ce nu a fost suficienta morala care decurge din social si simti nevoia, ce e drept mai tarziu, sa reciti din epistolele lui Pavel...?!

Cu Simonica, eu as sugera multora, sa o lase mai usor cu exaltarea. Ma traverseaza si pe mine un sentiment patriotic, chiar si pe taram sportiv. Dar nu pot sa nu constat ca aceste superlative adresate jucatoarei de tenis, contin riscul sa se confunde si cu un model uman. Chestiune pe care, personal o pun in paranteza. Aceasta observatie, radiaza umpic spre cultura si apropo de cultura, eu asta as importa de la rusi, si mai putin politica. Dar asta e un subiect mai greu.

Cat despre ghene, ma straduiesc sa linistesc barbatii, pentru ca ghenele mele sunt pline cu femei. E adevarat, printr'o pubela ratacita de cartier, mai poate aparea si un barbat, dar asta se intampla mai rar.

Am putea sa fim in general de acord ca umorul este generat pe doua componente, imoral si ilogic. Eu nu sunt foarte sigura pe care componenta umorul poate fi mai savuros...pentru ca nu stiu din ce motiv sufera natura umana...din ilogic sau din imoral? De aceea, este posibil sa nu pun accentul acolo unde trebuie pentru ca in cealalta parte, indiferent care ar fi ea, consider ca bascalia este insuficienta.

NO OFFENCE! , stimati masculini :))

P.S. Tutea face afirmatia: "un filosof este un hoit, iar o baba credincioasa este o fiinta vie", cu tot respectul pentru filosoful mistic, parca nu as fi de acord cu aceasta formulare. Am aceasta indoiala, pentru ca daca ar fi asa, raiul ar fi plin de reciclati in amurg.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Moralitatea

Mesajde mircea » 20 Ian 2018, 23:04

Bezna Zorilor scrie:....... "este bine ca in aceasta viata sa interactionezi cat mai putin cu femeile".
........................................................................................
Grija fata de semeni (a se citi tot grija pentru sine) genereaza altruismul, politetea, cumpatarea, rezerva de a violenta.......................................

..............................................................
NO OFFENCE! , stimati masculini :))

In general si nu numai acum, putine au fost ocaziile cand mi-ai dat motive sa te contrazic.
Referitor la mesajul asta.
- as spune ca din contra, femeile din preajma mea nu mi-au creat nici un disconfort relational .
- eu nu stiu ce genereaza grija fata de semeni, stiu insa ca ma doare la basca (a se citi bascheti) de semenii mei....si daca vreodata am avut astfel de griji....s-a intamplat arareori .
- niciodata nu m-am simtit ofensat de spusele tale sau de atitudinea ta.

Hai sa fii sanatoasa.
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori