Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Cristian IONITA » 06 Dec 2018, 13:08

ops .... atat de repede ai ajuns la .... "lipsa de argumente" .... este ca e mai simplu cand discuti cu bulanu?

cum adica am "fost dat in vileag"? ... :oops:

PS: atentie te rog la gramatica .... ca doar nu vrei sa credem ca si scoala ta e degeaba

https://www.youtube.com/watch?v=ALFH3OWCvcc
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Cristian IONITA

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde csaa » 06 Dec 2018, 13:16

De ce dovlecel cu bulanu'? Daca iti arat cat de imbecil esti inseamna ca sunt violent?
Pentru tine definitia din DEX inseamna lipsa de argumente? Adica ....cine e dom'le DEX -ul asta? Nu l-am vazut la proteste si isi permite sa dea cu definitii....asa.....sa iti strice tie cheful.

Ai si uitat cand ti-am aratat de unde iti iei salariul? Maaaaa! Am uitat o calitate de-a ta: uiti repede, ai o memorie selectiva, mult prea selectiva!
csaa

Mesajde Cristian IONITA » 06 Dec 2018, 13:21

offf .... norocul meu ca mi-ai aratat tu de unde iau salariu ... ca altfel nu as fi stiut.

Garciulica ... eu nu am facut niciodata un secret din asta ... deci nu vad cum ai putea sa "dai in vileag" ... "sa-mi arati" ...

Te asigur ca aspectul acesta te pasioneaza pe tine (si pe Shrek, si pe altii incapabili de un dialog argumentat) mai mult decat pe tine ...
Cristian IONITA

Mesajde csaa » 06 Dec 2018, 13:25

EEE! De aia te aratai tu asa deranjat? Ca stia toata lumea?
Nu cred!!!! Ipocrit mic si mincinos (mare) ce esti!
csaa

Mesajde csaa » 06 Dec 2018, 13:33

Concluzia, Dovlecel, ca pierd concediul explicandu-ti definitii, este ca datorita unor nemernici spiritul national s-a diminuat. Nu s-a pierdut, s-a diminuat. Daca la acei nemernici au pus botul niste trompete care se ghideaza strict dupa dictonul ubi bene ibi patria....asta e rezultatul.
Pacat!
csaa

Mesajde Cristian IONITA » 06 Dec 2018, 13:41

De deranjat m-a deranjat, si ma derajeaza in continuare faptul ca acest aspect este pus pe tapet (la nivel de "ba pe-a ma-tii") in discutii care au cu totul alt subiect.

Ai dreptate cu pierdutul concediului .... mai bine ai revizuii gramatica limbii romane :), mai ales capitolul folosirii cratimei

Daca totusi binevoiesti in a continua pe aici ... sunt curios ce gasesti a fi condamnabil in abordarea "ubi bene ibi patria" .... chiar si in cazul tau imi vine greu sa accept ca-i consideri lipsiti de patriotism pe toti cei care au ales (aleg in continuare) sa traiasca pe alte meleaguri.
Cristian IONITA

Mesajde Cristian IONITA » 06 Dec 2018, 13:48

De deranjat m-a deranjat, si ma derajeaza in continuare faptul ca acest aspect este pus pe tapet (la nivel de "ba pe-a ma-tii") in discutii care au cu totul alt subiect.

Ai dreptate cu pierdutul concediului .... mai bine ai revizuii gramatica limbii romane :), mai ales capitolul folosirii cratimei

Daca totusi binevoiesti in a continua pe aici ... sunt curios ce gasesti a fi condamnabil in abordarea "ubi bene ibi patria" .... chiar si in cazul tau imi vine greu sa accept ca-i consideri demni de tavaleala pe toti cei care au ales (aleg in continuare) sa traiasca pe alte meleaguri.
Cristian IONITA

Mesajde cornelioandanciu » 06 Dec 2018, 14:08

csaa scrie:De ce dovlecel cu bulanu'? Daca iti arat cat de imbecil esti inseamna ca sunt violent?
Pentru tine definitia din DEX inseamna lipsa de argumente? Adica ....cine e dom'le DEX -ul asta? Nu l-am vazut la proteste si isi permite sa dea cu definitii....asa.....sa iti strice tie cheful.

Ai si uitat cand ti-am aratat de unde iti iei salariul? Maaaaa! Am uitat o calitate de-a ta: uiti repede, ai o memorie selectiva, mult prea selectiva!

Aoleuuuuu !!! Sariiiiti !! Pai despre DEX vorbiti ? Stati un pic sa-l scot din biblioteca. 8-) Ia uitati ce scrie in DEX de care s-au ocupat ACADEMIA ROMANA si Institutul de lingvistica Iorgu Iordan-Al.Rosetti.Si cautam la litera ""P"", cuvantul PULIE, care ar insemna roata speciala cu sant pe circumferinta exterioara,pe care se monteaza o franghie sau curea pentru a transmite o miscare circulara. In cazul in care nu stiati, este substantiv feminin, si i se da si pluralul, care este de forma ""pulii "". Deci nu mai are rost sa cautati cuvantul ""fulie "" in DEX, ca nu exista. Asa o sa-i spunem de acum inainte, ca academicienii, ce PLM, vorba poetului. :lol:
cornelioandanciu

Mesajde Shrek » 06 Dec 2018, 15:58

Cristian IONITA scrie:Te asigur ca aspectul acesta te pasioneaza pe tine (si pe Shrek, si pe altii incapabili de un dialog argumentat) mai mult decat pe tine ...

Cu mine ce ai? Te mănâncă.......?!
Shrek

Mesajde feederman » 06 Dec 2018, 17:00

csaa scrie:Uau! Cate balarii ai putut sa bagi intr-o postare!!! Pentru tine patriotismul trece prin stomac!!!???? Bine de stiut. Inseamna ca patria ta e acolo unde te saturi!
Si o spui asa...cum ca ar trebui sa ma simt vinovat ca primesc salariu pentru munca mea, iar nea Vasile sa se simta vinovat pentru pensie. Poate ca ar trebui sa mai aducem de acasa!
Tu chiar nu gandesti inainte sa scrii sau vrei doar sa inciti?
Faci tot felul de presupuneri fara a avea nici o baza. De unde draq ai dedus tu ca sora mea ar avea epoleti? Sau ca eu as merge frecvent la Bruxelles? Sau ....ce PLM ai mai dedus tu?

Mi-era dor de cuvantul instigare si de o infierare militieneasca; nu l-am mai auzit de la ultima cuvantare a toa’sului tutulor. Asa te vreau. Mai cauta si vei gasi. Lipsesc de aici si alte epitete: imperialism, legionary, iredentistii, mosierii si patronii si desigur sorosistii. Ar fi un crez cu adevarat democratic, o profesiune de credinta. Regret sincer ca transpiri incercand cu disperare sa descifrezi sensul unor asertiuni, in scopul transferului intr-un domeniu accesibil perceptiei tale. Dupa acest schimb de informatii sunt convins ca cine nu merge macar o data pe an la Bruxeles sau barem la Paris, ca sa faca piata, face umbra pamantului degeaba. Cu multa jena recunosc, ca umbra mea acopera cu nesimtire o mare parte din suprafata patriei. De aceea voi expune in clar , ca sa nu incaruntesti prea tare. Am si eu o nelamurire. Cum a stiut surioara ca bastonul nu era un pulan. A facut pe Sherloc Holmes si si-a luat cu d-ei lupa Made in PRC? A pus mana pe el si a vazut fibrele de textolit? S-a varat cu curaj intre jandarmi, a prins unul - baston, nu jandarm- l-a strans cu putere, ca pe volanul de dacia 1300 si a constatat ca nu are duritatea PLM? Un ochi de soim, o intuitie de otel Solingen, un process de cunoastere instantaneu, suprapus peste o oarecare experienta anterioara , cu siguranta ca a ajutat-o.
feederman

Mesajde Cristian IONITA » 06 Dec 2018, 17:14

Shrek scrie:
Cristian IONITA scrie:Te asigur ca aspectul acesta te pasioneaza pe tine (si pe Shrek, si pe altii incapabili de un dialog argumentat) mai mult decat pe tine ...

Cu mine ce ai? Te mănâncă.......?!

Te inteleg Shrekule ca nu-ti place alaturarea de colegul csaa ... dar ... eu nu am facut decat sa observ ... tu esti cel care te-ai manifestat in maniera similara.
Cristian IONITA

Mesajde Cristian IONITA » 06 Dec 2018, 17:33

Maramures .... plai cu ... fripturisti

https://stirileprotv.ro/stiri/actualita ... carne.html
Cristian IONITA

Mesajde Shrek » 06 Dec 2018, 18:18

Cristian IONITA scrie:Te inteleg Shrekule ca nu-ti place alaturarea de colegul csaa ... dar ... eu nu am facut decat sa observ ... tu esti cel care te-ai manifestat in maniera similara.

Ori ai tras ceva....sirop din rame ori ai exagerat cu....fitilele de varachet! Nu pricep unde bati dar te rog io, ai răbdare până dimineață! Azi este o zi prea frumoasă pentru a mă certa cineva!
Shrek

Mesajde csaa » 06 Dec 2018, 19:42

feederman scrie:..... Am si eu o nelamurire. Cum a stiut surioara ca bastonul nu era un pulan. A facut pe Sherloc Holmes si si-a luat cu d-ei lupa Made in PRC? A pus mana pe el si a vazut fibrele de textolit? S-a varat cu curaj intre jandarmi, a prins unul - baston, nu jandarm- l-a strans cu putere, ca pe volanul de dacia 1300 si a constatat ca nu are duritatea PLM? Un ochi de soim, o intuitie de otel Solingen, un process de cunoastere instantaneu, suprapus peste o oarecare experienta anterioara , cu siguranta ca a ajutat-o.

Nici eu nu am ajuns la Bruxelles, asa ca suntem doi cu umbra.
In ce priveste constatarea sora-mii, mi-a spus ca au trecut pe langa un pluton de ....jandarmi (sau cum se numesc la ei) si i-a intrebat daca se pot plimba prin parc in siguranta. Mare intuitie (de otel....??? Cum PLM vine asta? Poate spirit de observatie, eventual mai ascutit) nu cred ca iti trebuie ca sa faci diferenta intre cauciuc si textolit. Ma rog, daca esti mai tampit nici daca au eticheta nu le diferentiezi.
EEE! Dar te pierzi in detalii sperand ca ceilalti sa nu vada esentialul, si anume ca acolo presa nu a ”infierat cu manie proletara” actiunea jandarmilor desi mijloacele si modul de actiune au fost mult mai brutale.

Cristian IONITA scrie:De deranjat m-a deranjat, si ma derajeaza in continuare faptul ca acest aspect este pus pe tapet (la nivel de "ba pe-a ma-tii") in discutii care au cu totul alt subiect.

Daca totusi binevoiesti in a continua pe aici ... sunt curios ce gasesti a fi condamnabil in abordarea "ubi bene ibi patria" .... chiar si in cazul tau imi vine greu sa accept ca-i consideri lipsiti de patriotism pe toti cei care au ales (aleg in continuare) sa traiasca pe alte meleaguri.

Tare curios mai esti tu mai dovlecel. Mai bine ai incerca sa citesti. NU am condamnat pe nimeni pentru ca traeste in alta parte, nici macar pe cei care au ales sa se mute definitiv in alt tara. Tu, in imensa ta tampenie ai dedus asta. Pe mine ma deranjeaza cei care se simt jenati ca sunt romani, dar nici pe astia nu ii condamn
In ce priveste gramatica, punctuatia, ortoepia.....esti un bou. Vezi ca in fraza ”...mai bine ai revizuii gramatica limbii romane ...” cuvantul ”revizuii” are un singur ”I”, tampitule.....cu un singur e.
Faza cu salariul te deranjeaza pentru ca am aratat cat de ipocrit esti, cat de fals in declamatii.
csaa

Mesajde Cristian IONITA » 07 Dec 2018, 11:16

Shrek scrie:
Cristian IONITA scrie:Te inteleg Shrekule ca nu-ti place alaturarea de colegul csaa ... dar ... eu nu am facut decat sa observ ... tu esti cel care te-ai manifestat in maniera similara.

Ori ai tras ceva....sirop din rame ori ai exagerat cu....fitilele de varachet! Nu pricep unde bati dar te rog io, ai răbdare până dimineață! Azi este o zi prea frumoasă pentru a mă certa cineva!

Buna dimineata Strekule .... pai daca nu pricepi ... te ajut ca doar nu o sa te las la greu ... si tu si colegul csaa sunte-ti oameni lipsiti de caracter ... care in loc sa discutati (chiar si in contradictoriu) cu argumente apelati la jigniri si mai ales la "dezvaluiri" ... de parca unde lucrez eu ar conta ptr fiecare subiect in dezbatere.

Daca in continuare vrei cearta ... sunt la dispozitia ta ... singura rugaminte sa continuam pe alta arie - viewforum.php?f=39
Cristian IONITA

Mesajde Cristian IONITA » 07 Dec 2018, 11:36

csaa scrie: ...
Nici eu nu am ajuns la Bruxelles, asa ca suntem doi cu umbra.
In ce priveste constatarea sora-mii, mi-a spus ca au trecut pe langa un pluton de ....jandarmi (sau cum se numesc la ei) si i-a intrebat daca se pot plimba prin parc in siguranta. Mare intuitie (de otel....??? Cum PLM vine asta? Poate spirit de observatie, eventual mai ascutit) nu cred ca iti trebuie ca sa faci diferenta intre cauciuc si textolit. Ma rog, daca esti mai tampit nici daca au eticheta nu le diferentiezi.
EEE! Dar te pierzi in detalii sperand ca ceilalti sa nu vada esentialul, si anume ca acolo presa nu a ”infierat cu manie proletara” actiunea jandarmilor desi mijloacele si modul de actiune au fost mult mai brutale.

...
Tare curios mai esti tu mai dovlecel. Mai bine ai incerca sa citesti. NU am condamnat pe nimeni pentru ca traeste in alta parte, nici macar pe cei care au ales sa se mute definitiv in alt tara. Tu, in imensa ta tampenie ai dedus asta. Pe mine ma deranjeaza cei care se simt jenati ca sunt romani, dar nici pe astia nu ii condamn
In ce priveste gramatica, punctuatia, ortoepia.....esti un bou. Vezi ca in fraza ”...mai bine ai revizuii gramatica limbii romane ...” cuvantul ”revizuii” are un singur ”I”, tampitule.....cu un singur e.
Faza cu salariul te deranjeaza pentru ca am aratat cat de ipocrit esti, cat de fals in declamatii.

Te rog fi amabil si explicane .... cand anume mai precis a "parlit" sorela cu jandarmii? ... inainte, dupa sau poate chiar in timp ce jandamii faceam proba bocancilor si a bulanelor pe carca (atentie nu pe cap) protestatatilor?
Si daca tot asa a fost de aproape de dumnealor ... ne poate sau nu conforma daca aveau sau nu "eticheta" la vedere? ... si sa intelegem ca dumneaei era in uniforma sau aceva de genu' daca jandamii belji au fost la fel de "brutali" ca cei neaos patrioti mioritici si au lovit PE TOTI cei care le-au nimerit in raza de actiune (chiar si pe cei din taxi :) )
Te rog nu te supara dar interpretarea expresiei "ubi bene ibi patria" asa cum o faci tu este (jena de apartenenta la o natie) denota ... elegant spus ... carente grave ... nici cu foartea multa bunavointa sensul expresiei nu este in aceasta directie.
Multumesc frumos ptr corectura erorii facute de mine, am mai precizat ... din pacate nu sunt exceptii erorile facute de mine si apreciez pe cei care au rabdare si bunavointa sa ma corecteze.
Daca in continuare tii musai sa discutam in maniera neconstructiva (frustrari, jigniri, dezvaluiri OTV-istice, etc) as aprecia foarte mult daca ai binevoi sa o faci pe o alta arie - viewtopic.php?f=39&t=7463

Stima,
Cristian IONITA

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE