Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 05 Oct 2019, 23:24

Bambucha scrie:
Nu stiu de ce, dar am vaga impresie ca acorzi discretionar "prezumtia de vinovatie"

E doar o impresie, te asigur. ;)
Uite, inca o parere despre Sora ...https://www.stiripesurse.ro/fosta-de-in ... 89505.html
Nu ti se pare caraghios ca cineva sa se dea victima a regimului beneficiind de privilegiile acelui regim ?
Nu inteleg cum poti acorda credit unui asemenea oportunist care a venit special din Franta pentru a pune umarul la faurirea noii societati, un om care a savarsit abuzuri alaturi de sefa Anna Pauker si care acum pozeaza in disident ?
Caline, cu oameni ca el si de teapa lui s-a construit comunismul criminal din anii 50 !!! :oops:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
paul

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde Bambucha » 06 Oct 2019, 08:40

Nu poti intelege Paul, nu poti sau nu vrei deoarece avem viziuni diferite!

Faptul ca presa covarsitor majoritara a aparatului de partid din tara asta incarca teava cu laturi si spurcaciuni, oridecate ori apare cate un cap de opozitie(fie ea si doar morala) in poza, si incepe executia lui dupa modelul sovietic putinist, face o persoana cat de cat rationala sa ramana pe ganduri si sa-si puna intrebari. Adica sa astepte ca fumul fumigenii sa se ridice si sa vada clar. ;)

Faptul ca mi se imbraca sub forma unor stiri, opinii toxice, adevaruri trunchiate, pareri tendentioase/malitioase, cu mult venin si tehnica de manipulare, ca sa nu ma duc mai incolo si sa ma gandesc ca e presa la comanda platita… ma face cu atat mai mult sa stau pe ganduri. Dincolo ca nu se vine cu nici o proba, nimic probat, insa stampilat cu sigla de ucigas, calau, bla bla (cunoastem naratiunea... daca ar fi sa-i cred inseamna ca si eu insumi sunt fascist-stalinist deoarece mi-am exprimat opinia liber in strada), adica o mare perdea de fum, in timp ce alde "mele" continua bine merci sa umileasca natiunea romana… din a 2a pozitie a statului! Dincolo de aceasta perversiune, pot sa-ti spun doar atat: Coposu si-a iertat calaii (da, cei cu acte-n regula de tortionari). Si aici e probabil diferenta noastra de viziune, esti in stare sa ierti dupa pilda biblica? Mai ales ca acel om s-a indreptat si constiutie el insusi un model pentru societatea din jur, la general vorbind?

In schimb nu am puterea sa iert si sa consimt aparatul format din tot felul de grupuri mafiote organizate, baroneturi de partid, clientela politica, ce capuseaza si violeaza sistematic acest popor furand-I trecutul, prezentul si viitorul. Aici am toleranta zero :!:
"Medicii care au primit de 4 ori salariul să îl dea înapoi sau să plece din țară, profesorii să meargă să muncească la fructe, pensionarii la fel să voteze USR și pe cei care au votat, fermierii să dea înapoi subvenția..."C.RadulescuPSD
Bambucha

Mesajde Shrek » 06 Oct 2019, 11:17

Despre cazul " Sora", ar fi multe de vorbit. Ca si o teorie a conspirației, as putea spune ca , prin decredibilizarea acestui simbol al mișcării #rezist, ne-am putea duce cu gândul la similitudinea cu fenomenul " piata universitatii", al cărui lider s-a dovedit până la urmă, un informator ordinar. Cu alte cuvinte, atunci, ca si acum, aceasta miscare ar fi fost pusă la punct de " statul paralel", cu scopul de a arăta in anumite cercuri politice, necesitatea intaririi clinicii orl, de lângă Piata Constitutiei.
Realitatea este însă dezarmant de simplă. Asocierea numelui Sora( sub orice slogan) cu numele emag, este o extraordinară strategie de marketing a firmei care a făcut acest spot publicitar. Fiind de așteptat ca promovarea unor controverse istorice legate de acest batranel simpatic, cu charisma, va face legatura in subconștientul participanților la discuții cu firma promovată. Nu numai în subconstientul participanților dar si a celor ce urmăresc discuțiile si se pozitioneaza intr-un fel sa altul ( pro sau contra)! Nici nu vreau sa ma gandesc ce sume au pretins in contract ori ce sume au fost incluse ca bonusuri pentru anumite ținte de " vizualizare". Trebuie recunoscut faptul că, cel care a imaginat si creat efectiv spotul, a avut o inspirație fenomenală sau poate un dram de noroc. Asadar, dragii mei combatanți ai meciului Sora versus comunism, înainte de a va da palme pentru un punct de vedere sau altul, încercați să realizați că de fapt, va transformați în mod involuntar, în agenți publicitari ai emag.
Despre Sora, numai de bine!
Shrek

Mesajde Bambucha » 07 Oct 2019, 07:24

Tot ma intrebam cand o sa va aratati soparla prin gard :lol: pai nu e pacat sa irositi cu mine si Paul acest monumental talent, cand in presa pamfletara e atata loc?
Totusi multumesc ca mi-ati atras atentia asupra spotului emag (personal n-am cumparat nimic de acolo, deoarece scump..) cu Sora, nu stiam de unde vine avalansa asta.
"Medicii care au primit de 4 ori salariul să îl dea înapoi sau să plece din țară, profesorii să meargă să muncească la fructe, pensionarii la fel să voteze USR și pe cei care au votat, fermierii să dea înapoi subvenția..."C.RadulescuPSD
Bambucha

Mesajde feederman » 09 Oct 2019, 18:26

Admirabila grija pentru sanatatea morala a societatii romanesti. Ultimul participant direct la represiunea comunista din Romania, este deconspirat si supus oprobriului public. Caz unic in istorie, agentul stalinist Mihai Sora, aflat sub acoperire timp de 73 de ani, a fost in sfarsit demascat de ochiul vigilent al sputnikului si dat pe mana poporului, cu ajutorul trolilor sai (trompete- agenti de influenta ). Acelasi popor, curios nevoie mare, asteapta ca acesti troli impartiali si apolitici- dupa cum zic ei- sa continue mareata misiune de demascare a comunistilor si a detasamentelor lor din echipa de tineret sperante. Pe linia asta poate aflam cum ginerele ministrului communist Angelo Miculescu, trandavit in Primaverii, pregateste primenirea psd-ului, sub comanda beizadelelor sale insurubate in numitul partid si in slujbe de stat, in timp ce alti tineri isi iau lumea in cap pentru a-si gasi locul la care au dreptul. Caci cine sunt mai indreptatiti sa conduca o tara spre democratie, decat o dinastie comunista cu drepturi perpetue asupra prostimii. Si poate aflam si de alte dinastii mai vechi sau mai noi, ce-si transmit scaunele din fel de fel de ministere, din militia –politie, regii de stat si alte cotloane bine platite. Si de ce nu, copiii sefilor nostri vor fi sefii copiilor nostri , caci competentele se mostenesc odata cu pedigree-ul, cu vilele, iahturile si conturile din afara tarii . Asa … ca pentru o Romanie curata..
feederman

Mesajde Shrek » 10 Oct 2019, 11:45

Ce a fost aseară p-aci? Am văzut că s-o bătut recordu' de accesări! O fost fo nunta, ceva? S-o măritat ...Bezna și io n-am fo? O fo reducere la tigai? S-o dat miere cu aroma de moca? Cred că sunt semnele unei ierni lungi și grele!?
Da' întrebarea fundamentală este...doua? Pica guvernul? Cine va fi premier? Va trece noul guvern?
Shrek

Mesajde feederman » 10 Oct 2019, 13:02

In urma cu 25 minute s-au incheiat dezbaterile din parlament , asupra motiunii de cenzura. Dupa discursurile patimase ale alesilor, a urmat un moment horror oferit de madam Viorica, care cu mare voluptate a chinuit iarasi, in public, limba romana. Desi l-a plagiat in buna masura pe Shr – de fapt nu se stie cu siguranta care pe care- numita limba, facuta harcea- parcea, a reusit sa supravietuiasca si de data asta. Ce nu te omoara, te intareste.
feederman

Mesajde feederman » 10 Oct 2019, 17:13

Capturarea statului a incetat astazi 10 oct 2019. Insemnatatea ei pentru istoria Romaniei va fi inteleasa abia peste ani si ani. Ea marcheaza victoria luptei declansate de romani in 16 dec 1989. Dupa 30 de ani de furt al sperantelor, romanii si-au ales calea fireasca spre normalitate. Urmeaza o perioda dificila de asanare a statului si vindecare a natiunii cazute in plasa viciilor si a minciunii. Reconstructia va fi foarte dificila si va dura cel putin o generatie. Grajdurile lui Augias din TVR, radio Romania, televiziunile de oligarhi, CNA, Avocatul poporului, CSM, CCR, organismele de control financiar si economic, ministerul de militie, Toate organisme cu misiune nobila, dar deturnate spre interesul unor gasti de ciurucuri cinice, trebuie rânite cu peria de sarma si cu maturoiul si dezinfectate cu soda caustica. Merita respect toti romanii care si-au reprimat frica si au spus unde se afla raul, atunci cand nu stiau ce va aduce ziua de maine. Toti romanii , Ioan si Karcsi, Gheorghe si Horst, Miroslav si Olexandr, Andrei si Geza, ... escu si ...ov, si toti cei ce manca pita muncita cinstit de ei din acest pamant.
Ultima oară modificat de feederman pe 10 Oct 2019, 17:21, modificat 1 dată în total.
feederman

Mesajde jonny_it » 10 Oct 2019, 17:16

feederman scrie:Capturarea statului a incetat astazi 10 oct 2019. Insemnatatea ei pentru istoria Romaniei va fi inteleasa abia peste ani si ani. Ea marcheaza victoria luptei declansate de romani in 16 dec 1989. Dupa 30 de ani de furt al sperantelor, romanii si-au ales calea fireasca spre normalitate. Urmeaza o perioda dificila de asanare a statului si vindecare a natiunii cazute in plasa viciilor si a minciunii. Reconstructia va fi foarte dificila si va dura cel putin o generatie. Grajdurile lui Augias din TVR, radio Romania, televiziunile de oligarhi, CNA, Avocatul poporului, CSM, CCR, organismele de control financiar si economic, ministerul de militie, Toate organisme cu misiune nobila, dar deturnate spre interesul unor gasti de ciurucuri cinice, trebuie rânite cu peria de sarma si cu maturoiul si dezinfectate cu soda caustica. Merita respect toti romanii care si-au reprimat frica si au spus unde se afla raul, atunci cand nu stiau ce va aduce ziua de maine. Toti romanii , Ioan si Karcsi, Gheorghe si Horst, Andrei si Geza, escu si ov, si toti cei ce manca pita din acest pamant.

Vin ai nostri pleaca ai nostri :?
Vine PNL (PDL cu alti burtosi si incompetenti) :?
jonny_it

Mesajde Closcutz » 10 Oct 2019, 19:37

Jonny n-am buton de like ca imediat ti-as da unul pt comentariu! Ce atata fericire ca pleaca ai nostri, vin ai nostri nu imi dau seama! Va aduceti aminte de stimabilul Achim Irimescu care si-a batut joc de noi mintindu-ne la greu ca ne acorda ajutor de minimis si nu ne-a dat absolut nimic!
Closcutz

Mesajde jonny_it » 10 Oct 2019, 19:49

Closcutz scrie:Jonny n-am buton de like ca imediat ti-as da unul pt comentariu! Ce atata fericire ca pleaca ai nostri, vin ai nostri nu imi dau seama! Va aduceti aminte de stimabilul Achim Irimescu care si-a batut joc de noi mintindu-ne la greu ca ne acorda ajutor de minimis si nu ne-a dat absolut nimic!

Multumesc :)
Legat de minimis, a primit cineva banii pana acum sau dupa ce se termina perioada de depunere a dosarelor se dau banii? Sa stiu, ma urc in masina sa depun si eu actele sau imi vad de treaba. :)
jonny_it

Mesajde Shrek » 10 Oct 2019, 19:51

Regina ( prostiei, zac unii) a murit! Trăiască regele ( plagiatului)!
După ce maestru' nost , da dincolo da ....paralela 45, mi-o atras atenția dan nou, ca am " abuzat limba romana", am pus moțiunea de cenzură pa text, dar n-a picat nimic.
Asadar, regina (ne)conflictuală vvv ( viorica, Vasilica de videle), a fost dată cu. P....oalele in sus la palat! Bucurie mare după cum ar zace unii, ca o picat. Ce mai, acum o sa cură lapte ( de buhai) si miere (cu apilarnil ) in tara! Dar ia sa vedem oleaca, oastea de stransura ca a batut regina vvv: un pnl, condus de fatada de o mandolina, care întreba asistenta...cine-i generalul ( sri); un pmp condus de un fost turnător si sportiv de performanță la categoria...dat pe ( ori in ) gat; usr, un partid nou aparut condus cu stîngăcie de un ungurel romanizat, dar in care regula de bază la intrarea în partid este sa ai ochii ...albastri; pro romanica, un partid de " rspopiti" alungați din psd, condus de nimeni altul decât regele plagiatului, puie monta. Au mai servit prânzul si minoritățile, de toate culorile. Asadar trădare sa fie, daca interesele partidului o cere dar sa stim si noi! Ai puțintică rabdare , neicusorule! Nenea Iancu este mai prezent ca oricând in viata noastra.
Ce va urma? O lupta pentru ciolan care, probabil, il va scoate învingător pe monta. Este greu de crezut că se va putea forma o majoritate parlamentară fără el. Mai mult, va încerca să " reinventeze psd", sub sigla pro ro ( zic io). Deocamdată, mingea o are mutu si, în scenariul unui blat cu psd, va trage de timp cu nominalizările până după alegeri. Apoi, forțarea unor alegeri anticipate, daca scorul la alegeri va fi suficient de bun, care sa asigure ieșirea unei majorități de dreapta, coagulate pe pnl. Pana atunci, avem campania ...de toamna! Daca vvv își anunță retragerea din cursa electorală ( in caz contrar este sigur blat ), calculelele se complică pentru turul 2. 'Om, trai si 'om vedea!
Shrek

Mesajde paul » 10 Oct 2019, 20:50

Shrek scrie:Dar ia sa vedem oleaca, oastea de stransura ca a batut regina vvv: un pnl, condus de fatada de o mandolina, care întreba asistenta...cine-i generalul ( sri); un pmp condus de un fost turnător si sportiv de performanță la categoria...dat pe ( ori in ) gat; usr, un partid nou aparut condus cu stîngăcie de un ungurel romanizat, dar in care regula de bază la intrarea în partid este sa ai ochii ...albastri; pro romanica, un partid de " rspopiti" alungați din psd, condus de nimeni altul decât regele plagiatului, puie monta. Au mai servit prânzul si minoritățile, de toate culorile. Asadar trădare sa fie, daca interesele partidului o cere dar sa stim si noi! Ai puțintică rabdare , neicusorule! Nenea Iancu este mai prezent ca oricând in viata noastra.
Ce va urma? O lupta pentru ciolan care, probabil, il va scoate învingător pe monta. Este greu de crezut că se va putea forma o majoritate parlamentară fără el. Mai mult, va încerca să " reinventeze psd", sub sigla pro ro ( zic io).

Foarte corecta analiza !
O mica adaugire ... i-ai uitat pe TRADATORII din ALDE condusi de Tariceanu !
Cine a tradat odata sigur o va mai face de ... n ori !
LE ... o coalitie pesede, alde, pro romania nu-i niciun S.F. Fara Viorica, bineinteles ... ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
paul

Mesajde Cristian IONITA » 10 Oct 2019, 21:33

Psd este pe drumul spre locul meritat ... respectiv galeata de gunoi a politicii romanesti ... eu zic ca cel putin 10 ani nu vor mai depasi locul 3 in preferintele romanilor ... iar curvele politici gen Tariceanu si Ponta nu se vor apropia nici pe acest loc
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Cristian IONITA

Mesajde Bambucha » 11 Oct 2019, 06:23

Closcutz scrie:Jonny n-am buton de like ca imediat ti-as da unul pt comentariu! Ce atata fericire ca pleaca ai nostri, vin ai nostri nu imi dau seama! Va aduceti aminte de stimabilul Achim Irimescu care si-a batut joc de noi mintindu-ne la greu ca ne acorda ajutor de minimis si nu ne-a dat absolut nimic!

Sa zicem ca sunt apicultor cu undeva la 150 de stupi! Rup osul pe plaiurile patriei, nopti nedormite, coloana in pioneze, sanatatea pilaf, stupii plini de insecticide si pesticide... totul pentru a scoate circa 2-3 tone la rapita si 2-3 tone la fs, salcamul si teiul iesind din joc, urmeaza sa marit mierea ulterior la prietenii nostri procesatori cu 7-8 lei.
Nu-i asa ca e usor sa devin dependent de un ajutor de minimis, de un sistem care face ce vrea cu mine? Ma vand uman pentru un pumn de galbeni, in timp ce soferul primariei de partid cu program de 9-12 pleaca acasa lunar cu 50 de meleoane. :oops: Intrebarea este cum ies din aceasta bula daca nici macar nu am reusit sa identific cele 2 mari probleme ale apiculturii romanesti, pe care le-am subliniat mai sus?
Bambucha

Mesajde Bambucha » 11 Oct 2019, 06:33

paul scrie:
Shrek scrie:Dar ia sa vedem oleaca, oastea de stransura ca a batut regina vvv: un pnl, condus de fatada de o mandolina, care întreba asistenta...cine-i generalul ( sri); un pmp condus de un fost turnător si sportiv de performanță la categoria...dat pe ( ori in ) gat; usr, un partid nou aparut condus cu stîngăcie de un ungurel romanizat, dar in care regula de bază la intrarea în partid este sa ai ochii ...albastri; pro romanica, un partid de " rspopiti" alungați din psd, condus de nimeni altul decât regele plagiatului, puie monta. Au mai servit prânzul si minoritățile, de toate culorile. Asadar trădare sa fie, daca interesele partidului o cere dar sa stim si noi! Ai puțintică rabdare , neicusorule! Nenea Iancu este mai prezent ca oricând in viata noastra.
Ce va urma? O lupta pentru ciolan care, probabil, il va scoate învingător pe monta. Este greu de crezut că se va putea forma o majoritate parlamentară fără el. Mai mult, va încerca să " reinventeze psd", sub sigla pro ro ( zic io).

Foarte corecta analiza !
O mica adaugire ... i-ai uitat pe TRADATORII din ALDE condusi de Tariceanu !
Cine a tradat odata sigur o va mai face de ... n ori !
LE ... o coalitie pesede, alde, pro romania nu-i niciun S.F. Fara Viorica, bineinteles ... ;)

Am mai vazut astfel de analize "corecte", bine-nteles sub forma pamfletara pentru a avea varianta de reinterpretat in caz ca nu iese, vezi prognoza domnului, firea-LCK la prezidentiale. :lol:
Bambucha

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE