Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Adrian Severin da lectii despre coruptie

Mesajde Cristian IONITA » 22 Noi 2011, 00:13

http://www.romanialibera.ro/actualitate ... 45187.html

Adrian Severin dă lecţii despre corupţie şi Adrian Năstase le promovează
...

Europarlamentarul Adrian Severin, investigat de Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA) într-un caz în care este acuzat de lucrare de mită şi trafic de influenţă, va susţine o conferinţă pe tema "excepţionalismului corupţiei în România". Culmea, evenimentul este promovat pe blogul personal de Adrian Năstase, care la rândul său se luptă cu astfel de acuzaţii.

Adrian Severin şi-a intitulat conferinţa "Istoria şi mitologia excepţionalismului corupţiei româneşti", ce va avea loc vinerea viitoare, pe 25 octombrie, la Fundaţia Europeană Titulescu, începând cu ora 11.00.

Social-democratul este urmărit penal de DNA pentru luare de mită şi trafic de influenţă, potrivit unui comunicat al instituţiei din luna iulie a acestui an. Decizia a venit după un demers jurnalistic al reporterilor de la Sunday Time. Jurnaliştii ziarului britanic le-au propus mai multor deputaţi, printre care şi Severin, să le plătească 100.000 de euro în schimbul unor amendamente a căror adoptare ar putea-o obţine. Adrian Severin a propus amendamentul şi le-a dat de veste printr-un e-mail falşilor lobby-işti. "Doar ca să ştiţi că amendamentul pe care îl vreţi a fost depus la timp", le scria el, după care a trimis o factură de 12.000 de euro pentru "servicii de consiliere".

Cotidianul a prezentat o discuţie înregistrată cu Adrian Severin, în biroul acestuia de la Strasbourg, în care eurodeputatul vorbeşte despre demersurile făcute pentru introducerea unui amendament la o directivă europeană.

După scandalul declanşat de articolul jurnaliştilot britanici, ceilalţi doi europarlamentari demascaţi de anchetă, un austriac şi un sloven, au demisionat din Parlamentul European. Adrian Severin, în ciuda insistenţei chiar a colegilor din PSD şi PNL, nu a făcut-o.


ce desteprti sunt astia de la UE .... primesc lectii si informatii de prima mana direct de la sursa
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Adrian Severin da lectii despre coruptie

Mesajde Liviu Began » 22 Noi 2011, 00:28

Cea mai buna aparare a hotului este aceea de a striga el cel mai tare : "HOTUUUUUUUUUUU" :lol:
TRAIM IN ROMANIA SI ASTA . . . O STIM DOAR NOI !!!
Munceste ca si cum n-ai muri niciodata dar ingrijeste-te de suflet ca si cum ai muri maine .
Liviu Began
 
Mesaje: 67
Membru din: 09 Apr 2011, 20:52
Localitate: Brasov

Re: Adrian Severin da lectii despre coruptie

Mesajde Cristian IONITA » 26 Noi 2011, 10:28

Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Adrian Severin da lectii despre coruptie

Mesajde Ioan Guist » 26 Noi 2011, 14:47

Un nesimntit de asta strica imaginea cat 100 de tigani la un loc in centru la bruxel.
Personal am avut o parere extrem de proasta fata de acest om, din totdeauna.Un sarpe poate sa-i inlocuiasca imaginea cel mai bine.
Asta si mai e o lepra.Avocatul lui Voiculescu.Sergiu Andon sau asa ceva.Asta se afla jos jos pe scara nesimntirii.

Lips ade caracter, lipsa de umanitate,morala,minima constiinta.Oameni slabi.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Adrian Severin da lectii despre coruptie

Mesajde gabi bee » 26 Noi 2011, 15:50

sunt de acord cu badea vizavi de severin ! a rezistat pana acum si mai rezista doar pt ca a fost si este o piesa importanta in SRI ! ar cam trebui sa ne lase , sa nu-i mai vedem , si el si multi altii ca el , ca mai sunt destui in prim planul politicii si afacerilor din romania . de aia nu am votat stanga niciodata si nici nu am de gand , chiar daca o ducem mai greu ! dar sa las politica fiindca nu-i locul ei aici ! multa sanatate ! ;)
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Adrian Severin da lectii despre coruptie

Mesajde jimm » 26 Noi 2011, 19:25

Un gunoi! in goapa cu gunoie.
Unii se hranesc cu loboda sa poata platii taxele si impozitele din care sa platim astfel de gunoie si sunt cu gramada si gunoaie su prosti cu taxele la zi.
Boah!Chiar suntem impotenti!
Ultima oară modificat de jimm pe 26 Noi 2011, 19:36, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: Adrian Severin da lectii despre coruptie

Mesajde ves.lucian.zabrani » 26 Noi 2011, 19:30

dupa ce ca este acuzat de coruptie , mai vine sa ne dea si lectii !!!
am mai vazut un nene de varsta destul de inaintata care comenta la adresa protestatarilor !!!
cine se aseamana se aduna !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Adrian Severin da lectii despre coruptie

Mesajde mibu » 26 Noi 2011, 19:38

parerile intotdeauna pot fi subiective ! nu ca pot,ci chiar sunt ! as vrea sa vad o parare obiectiva ,si nu asa oricum, CI OBIECTIVA !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: Adrian Severin da lectii despre coruptie

Mesajde ves.lucian.zabrani » 26 Noi 2011, 19:51

OBIECTIV !!! cand ceilalti si-au dat demisia , trebuia sa-si dea si el !!! asa era normal !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Adrian Severin da lectii despre coruptie

Mesajde Cristian IONITA » 10 Apr 2012, 14:27

Tupeu de Parlamentar European

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-11 ... fara-m.htm

Adrian Severin invinovateste Parlamentul European ca a permis accesul jurnalistilor britanici sub acoperire, nu l-a aparat impotriva acuzatiilor acestora, nu i-a acordat asistenta juridica si i-a sigilat biroul fara un mandat judiciar
de Anne-Marie Blajan HotNews.ro
Marţi, 10 aprilie 2012, 13:35 Actualitate | Esenţial

Adrian Severin
Adrian Severin
Foto: Hotnews
Eurodeputatul Adrian Severin a depus o plangere la Ombudsmanul European (organism independent si impartial care poate trage la raspundere administratia UE) impotriva Parlamentului European, informeaza Agerpres. Severin acuza administratia PE ca regulile de securitate nu i-au impiedicat pe jurnalistii britanici sa intre sub acoperire, nu l-a aparat in fata alegatiilor de coruptie, nu i-a acordat asistenta juridica si i-a sigilat biroul fara o baza legala, un mandat judiciar. Ofiterul de presa al institutiei europene, Gundi Gadesmann a explicat, pentru HotNews.ro, procedura in astfel de cazuri. Parlamentul European trebuie sa dea un raspuns acuzatiilor pana pe 30 aprilie.

Plangerea a fost depusa de Adrian Severin cu cateva luni in urma, iar Ombudsmanul, in urma unei analize, a considerat-o admisibila si a deschis un caz in 31 ianuarie 2012.

Eurodeputatul roman acuza Parlamentul European ca, prin nerespectarea regulilor de securitate, li s-a permis jurnalistilor britanici de la Sunday Times sa intre in cladire sub acoperire, ca nu i-a luat apararea in scandalul "Amendamente contra bani" si nu i-a oferit asistenta juridica si ca, atunci cand i-a sigilat biroul, nu a facut-o in baza unui mandat judiciar.

Iata acuzele exacte aduse de Severin, potrivit documentului citat:

1. Reclamantul acuza Parlamentul ca a esuat in:

(i) a respecta regulile de securitate, ajutand astfel doi jurnalisti de la Sunday Times sa actioneze sub acoperire in cladirea Parlamentului, sa faca inregistrari neautorizate cu aparate audio si video
(ii) a aduce acuzatii impotriva Sunday Times sau sa informeze procurorii publici cimpetenti de intrarea ilegala in cladirea sa
(iii) sa impuna sanctiuni prevazute in regulamentul care se aplica fotografilor si echipelor de televiziune in interiorul cladirilor Parlamentului din Bruxelles si Strassbourg

2. Parlamentul a esuat in a apara reclamantul de acuzatiile aduse lui si sa ii ofere asistenta juridica. Mai mult, Parlamentului ii lipseste un corp specializat sau o procedura care sa ii apere pe eurodeputati impotriva acuzatiilor defaimatoare.

3. Cand i-a sigilat biroul, Parlamentul a actionat fara o baza legala, precum un mandat judiciar, si a incalcat imunitatea parlamentara a reclamantului si dreptul sau la aparare.

In urma acestor acuzatii, Severin are si cateva cereri, asa cum cere formularul de reclamatii:

Parlamentul trebuie sa investigheze incalcarea regulilor de securitate si sa ia masurile necesare.

Parlamentul trebuie sa adopte reguli clare si obligatorii de a asista eurodeputatii care au fost acuzati de faradelegi de catre parti terte sau al caror comportament este investigat de catre alte institutii ale UE. Parlamentul trebuie sa stabileasca o procedura de investigare interna a unor astfel de cazuri, pentru a se asigura ca drepturile eurodeputatilor anchetati sunt respectate.
Parlamentul trebuie sa ii ofere reclamantului accesul imediat si neingradit la propriul birou.

Care este procedura - ce traseu urmeaza plangerea lui Severin si ce urmari va avea ea?

Potrivit explicatiilor oferite Hotnews.ro de ofiterul de presa al Ombudsmanului European, Gundi Gadesmann, institutia a acceptat plangerea lui Adrian Severin si a deschis un caz pentru a investiga situatia in luna ianuarie.

Procedura prevede ca ombudsmanul sa ceara explicatii Parlamentului European, ceea ce s-a si intamplat, pentru a avea ambele parti ale situatiei. PE are termen pana in 30 aprilie sa dea un raspuns. Uneori se intampla ca Parlamentul sa ceara o prelungire a termenului alocat trimiterii raspunsului, insa nu este cazul acum.

Dupa ce Ombudsmanul are ambele variante ale situatiei, va cere de la Severin comentarii asupra pozitiei Paralmentului. In urma acestora, va face o analiza - daca nu are informatiile necesare analizei, mai cere informatii suplimentare Parlamentului. Daca le are, atunci va ajunge la o concluzie in cateva saptamani. Daca insa Ombudsmanul considera argumentele Parlamentului valide, atunci situatia ramane ca atare. Daca nu, va cere o solutie amiabila celor doua parti, pentru ca deciziile Ombudsmanului nu sunt decizii legale obligatorii.

Intrebata daca au mai existat cazuri similare rapoartate Ombudsmanului European, Gundi Gadesmann a spus ca au mai fost cazuri privind incalcarea regulilor de securitate ale Parlamentului European. "Dar ele s-au referit mai degraba la asistenti ai eurodeputatilor carora li s-a refuzat accesul in PE dupa ce au fost concediati. deci nimic comparabil cu acest caz", a spus purtatorul de cuvant.

Ce este Ombudsmanul European?

Ombudsmanul European este un organism independent si impartial care poate trage la raspundere administratia UE. Ombudsmanul investigheaza plangerile privind cazuri de administrare defectuoasa in activitatea institutiilor, organelor, oficiilor si agentiilor UE. Numai Curtea de Justie a Uniunii Europene, in exercitarea functiilor sale jurisdictionale, nu se incadreaza in competenta Ombudsmanului. Ombudsmanul poate constata un caz de administrare defectuoasa daca o institutie nu respecta drepturile fundamentale, normele sau principiile de drept sau principiile bunei administrari.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Adrian Severin da lectii despre coruptie

Mesajde liviu1965 » 10 Apr 2012, 15:24

Ma Cristi, nu mai pune la suflet toate mizeriile astora, europarlamentarii Romaniei
Ii las deoparte pe cei care sunt si nu-i stiu.Se pare ca presa nu e interesata de ei.
Dar..... , Becali.....scapa de parnaie ptr. ca a devenit intre timp EP.
Mititica lui Base, cea cu buze tuguiate si care doarme cu DEX-ul sub cap, tot EP
Marele tribun, care facea oda lui Lenuta Ceausescu, tot EP

Stim cu totii cine-i voteaza.

Uite ca-ti spuneam tie sa nu pui la suflet.... si m-am "aprins" eu.

Gata, nu mai scriu nimic
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Adrian Severin da lectii despre coruptie

Mesajde namzeb » 10 Apr 2012, 20:34

PESTELE DE LA CAP SE IMPUTE.TAIATII CAPUL SI PUTETI SA-L MINCATI SANATOSI TOTI CEI CARE MAI TINETI CU PESTELE SI FETELE LUI.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: Adrian Severin da lectii despre coruptie

Mesajde namzeb » 10 Apr 2012, 20:46

Toti cei de linga peste acoperiti de plasa sint veninul acestei natii.Intodeauna unii de ai nostri au fost foarte buni pentru altii nu pentru noi.Recte azi cind sintem in stare sa dam totul sa fim pe placul celor puternici.Ginditi-va ca va mai fi si miine cind noi vom avea nevoie de aur,cupru,argint,petrol ,gaze etc.Stop exploatarii acestora si folosirii,energiilor fara termen,vint,soare,ape din riurile tarii.Si frumos si sanatos.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: Adrian Severin da lectii despre coruptie

Mesajde bostina constantin » 10 Apr 2012, 21:42

liviu1965 scrie:Ma Cristi, nu mai pune la suflet toate mizeriile astora, europarlamentarii Romaniei
Ii las deoparte pe cei care sunt si nu-i stiu.Se pare ca presa nu e interesata de ei.
Dar..... , Becali.....scapa de parnaie ptr. ca a devenit intre timp EP.
Mititica lui Base, cea cu buze tuguiate si care doarme cu DEX-ul sub cap, tot EP
Marele tribun, care facea oda lui Lenuta Ceausescu, tot EP

Stim cu totii cine-i voteaza.

Uite ca-ti spuneam tie sa nu pui la suflet.... si m-am "aprins" eu.

Gata, nu mai scriu nimic
]
Ba o sa mai scri, barem basexu le zice ma, ca el [saracul] de vro x ani nu are nicio putere dar macar le zice, ia zi tu Ion Ratiu, Corneliu Coposiu [ fi-le tarana usoarasi gradina plina de flori ca tare ne-au ibit, ca natie si nu toti am putut sa-i intelegem], le-a zis vrodata, ca ei aveau tiparnita de bani, prafuri[eba nu are, ei le luasera de la Gherla din statiune] si le putea zice, le poate zice si acum tot in zadar daca nu aplicam ce zice Namzeb. Eu iti pun niste poze cu un reprezentant al nost la Brucsel cu care poze le pun sub perna cand dorm, da-ia dorm si ,,somnul ratiunii naste monstri''. Ia imagineaza-ti tu sa dorm cu poza celor doi sub perna, HORROR; ne-a vandut tara [a ramas flota pazita de basexu], ne-a adus mosierii [ au vrut dar l-a oprit iliescu]. Ia zii Liviule mai scri??? Nu am fost inscris nicodata intr-un partid si am 56 de ani.Tatal meu, fie-i tarana usoara,[el astepta americanii] ne-a zis,, ma nu va inscrieti in partide [spera] si nu beti in carciuma. Sa fiti sanatosi!!
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Adrian Severin da lectii despre coruptie

Mesajde liviu1965 » 11 Apr 2012, 19:38

Tui mama masiii....
Nea Costica,
Eram ... adolescent cand bunelu m-a luat si mi-a povestit despre politica dinainte de comunisti
A murit dupa o saptamana dupa ce a comentat despre faptul ca avem atatea vaci ( la propriu ) si noi ( adica el ) sta la rand de la 5 diminiata ptr.2 l.Era prin 1980.
Au venit niste persoane la poarta lui, la 5 dimineata si l-au invitat la sectie.Dupa o saptamana a venit acasa si dupa inca una...l-am condus pe ultimul drum.Avea cam 1,90m si cam suta de kile, inainte de a fi invitat.Dupa,tac.
A venit raspopitul asta de Iliescu, vesnic dornic de putere, atat pe timpul lui Ceausescu cat si dupa.A avut 3 mandate.Scuze , 1 interimar. Nu mai scriu nimic despre el ca mi-e sila.
Constantinescu, speranta tuturor celor care am crezut ca am scapat de neocomunism.
Ultimele cuvinte ale domniei-sale: " m-a invins sistemul de fosti securisti "
A aparut stimatul domn actual presedinte, din acea structura care l-a invins pe Constantinescu.
Restul e .... ceea ce stim cu totii.
Noi, romanii avem o vorba: mai rau de-atata nu se poate
Bunicii mei au fost sacrificati in numele comunismului
Parintii mei au fost sacrificati ca buneii mei aveau..., sa zicem 2 porci mai multi decat ala care taia frunza la caini
Generatia mea ... aIci nu ma pronunt in genere , cei care au tras au reusit.Vorbesc de cei pe care-i cunosc.Multa munca, sunt mult mai imbatraniti decat e normal,familie..... facem sau nu copil?...cand ? ca nu avem timp de ei.....vesnic on-line,vesnic "e tarziu, nu am proiectul la zi, peste doua zile e termenul.."

Am vrut capitalism
Il avem
Stim sa-l fructificam?

PS Nea Costica, esti multumit?
Am postat in memoria dragului meu bunic

Sa fiti iubiti,
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Adrian Severin da lectii despre coruptie

Mesajde Cristian IONITA » 11 Apr 2012, 21:04

liviu1965 scrie: ...
Am postat in memoria dragului meu bunic

Sa fiti iubiti,


ai postat tu .... dar poate ar trebui sa faci ceva mai mult

pe cei care au facut invitatia bunicului tau ii cunosti? foarte probabil sunt inca in viata .... bine merci .... eventual iesiti la pensie ... si nu pensie de muritor de rand ... ci dintraceea "speciala".
Si de ce s-a ajuns aici? .... in afara de faptul ca majoritatea dintre noi suntem lasi .... si comozi eu nu vad alta explicatie
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori