Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde Ioan Guist » 26 Sep 2011, 20:29

Vatra am inteles cum ai construit-o
Dar clopul, oala sau 'coperisul ala cum se face? De mult am vrut asa ceva.Se poate face si pt. o vaca intreaga?
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 26 Sep 2011, 20:39

- Io mă !

Mă întorc de la stupină și dau de găinăriile lui Echo aruncate peste pamflete și m-am întrebat: '- Oare ce o fi fost în țeasta lui ?'( mă rog, țestul lui)...

E clar, băiatul comunică codificat...Adică...fiind plecat în stepa rusească un an întreg, departe de civilizație...când ajunge acasă îi arde buza după bulane de puicuțe. Asezonate, asortate, fragede și nevinovate, numa bune de perpelit pe cărbunii pasiunii mioritice...Și asta undeva...departe de ochii lumii...la reședința de vară...de la țară...

Bravo neică, da cu noi cum rămâne ? Aaaa...să venim noi...Noi suntem sătui mă Echo de bulane. Pen' că muncim tot anu ca să le întreținem...iar atunci când îs numa bune și în așteptare, ne sare muștaru și adormim cu capu pe masă, așezați pe cartofii copți de dedesupt...care sunt deja pireu de la atâta zdroabă... ;) :D :lol:
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3818
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde Bee Happy » 26 Sep 2011, 21:10

Flash News nambar tu. Adica doi, care este.
-----------------------------------------------------------

OMENIREA SALVATA DIN CRIZA ALIMENTARA

Goats1_182904.jpg


Un grup de cercetatori romani, de la institutul Emil Racovita din Bucuresti; impreuna cu o echipa de africani tribali din Ruwanda, au gasit solutia pentru eradicarea inanitiei.
Prin incrucisari repetate si prin interventia asupra genelor unei specii de copac din jungla africana, impreuna cu o specie de capra ( Supracapra Suscodalis), au reusit sa creasca, in cativa ani un pom fructifer, pe care l-au numit Poamacapru.
Locuitorii tribali din Africa, l-au numit N' Gullu- M' Bele- Sese Ngala, ceea ce tradus, inseamna Fructul Bun cu Par pe Care' L Batzi cu Paru'.
Un astfel de copac poate sa produca intr-un sezon 2400- 3000 kg. de fructe. Fructele care pastreaza forma unei capre, cresc hranindu-se cu frunzele copacului. Localnicii controleaza parguirea fructelor, lovindu-le cu parul. Daca capra cade, inseamna ca e coapta. Cand 25% din fructe sunt parguite, se bate copacul cu parii, iar caprele cad ca nucile pe jos, de unde sunt adunate.
In jurul copacului se instaleaza un lant uman, format din copii. Ei au rolul de a oprii caprele care vor sa se rostogoleasca prea departe. Ei privesc la copac, cu aceiasi ochi, cu care Ion Creanga, privea la ciresele matusii.
Un astfel de copac, poate hrani, un trib de africani, sau o familie de romani, sau un american, pe toata durata unui an.
Ministrul agriculturii, Valeriu Tabara, mare sustinator al alimentelor obtinute prin modificare genetica, a declarat:
''Viitor de aur, tara noastra are,
Noi prin Poamacapru, avem de mancare.''

Suntem datori sa avertizam ca, bobitele cafenii care cad din Poamacapru, nu sunt comestibile. Dar nu sunt nici toxice.
Se pot consuma pe propria raspundere a fiecaruia.

5813100988-261a8f632c-b_182858.jpg



Acum, asa cum v-am obisnuit, urmeaza rubrica meteo:

Dar inainte, ne simtim datori sa raspundem d-lui Adi Hodis, care ne pune urmatoarea intrebare:
''Pana mane´ la ora actuala ... ... mai gasesti unu´ sa prezinte prognoza stuparului ... pa´n la salcam ??? ''

Raspuns:
Ne pare rau d-le Hodis, noi ne ocupam cu vremea, cateodata o pierdem, dar asta nu cred ca va intereseaza.
In redactia noastra nu este nimeni zoolog, ca sa fie abilitat sa raspunda la intrebare. Nu stim cand zboara salcamii, sau alte pasari migratoare, pe deasaupra Romaniei. Nu stim nici daca acestea sunt pasari insectivore sau nectarifere. Ne pare sincer rau. Puteti suna insa la National Geografic. Ei se ocupa cu animalele si chestii deastea. Va dorim o zi minunata d-le Hodis si va mai asteptam cu intrebari.

Ultima oară modificat de Bee Happy pe 26 Sep 2011, 23:04, modificat de 3 ori în total.
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde Bee Happy » 26 Sep 2011, 21:15

Imi pare rau, nu pot sa pun clipul meteo, de pe Youtube. :cry: Poate ma ajuta cineva.
------------------------------------------
Update:
Am reusit singur. Uraaa
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: RETETE din BRUXEL (Bruxelu oltenesc)

Mesajde MyBees » 26 Sep 2011, 21:30

echo scrie:me-am sublineat to myself.. multe multumiri si strangeri de laboantze..
sorry Lupe, Pupe, ca nu a fost sa fie.....
...


Maaaamaaaa! Ce pamflet! :shock:
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde Adi Hodis » 26 Sep 2011, 22:52

Bee Happy scrie:...
Dar inainte, ne simtim datori sa raspundem d-lui Adi Hodis, care ne pune urmatoarea intrebare:
''Pana mane´ la ora actuala ... ... mai gasesti unu´ sa prezinte prognoza stuparului ... pa´n la salcam ??? ''

Raspuns:
Ne pare rau d-le Hodis, noi ne ocupam cu vremea, cateodata o pierdem, dar asta nu cred ca va intereseaza.
...

Pai cum adica ... bietul stupar ramane iarasi pe cont propriu ??? ... tot cu proverbul cum iti asterni ... adica nu, ca nu mai e valabila vechea versiune.

Noua versiune:
Vei dormi dupa cum iti asterne ... altii :!: :idea:

PS
Despre vreme vorbesc multi ... chiar si in link-ul de mai sus ... da despre prognoza stuparului ... nime´ nika

PPS
LU´ !!! ... nici matale ??? ... nimikutza ?
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: RETETE din BRUXEL (Bruxelu oltenesc)

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 26 Sep 2011, 23:25

MyBees scrie:
echo scrie:me-am sublineat to myself.. multe multumiri si strangeri de laboantze..
sorry Lupe, Pupe, ca nu a fost sa fie.....
...


Maaaamaaaa! Ce pamflet! :shock:


- Trebuie să recunosc că MyBees are dreptate. Nu este politicos să expui aspecte 'particulare' în văzul tuturor. Cred că pt astfel de comunicări trebuie folosit Mesajul Privat, pt a nu ofensa pe nimeni.
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3818
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 26 Sep 2011, 23:37

Adi Hodis scrie:

PS
Despre vreme vorbesc multi ... chiar si in link-ul de mai sus ... da despre prognoza stuparului ... nime´ nika

PPS
LU´ !!! ... nici matale ??? ... nimikutza ?


- Dă-i umpic de timp lui Bee Happy...Fiindcă nu se poate răbda să nu răspundă la provocări. Va reveni el și cu prognoza stuparului...(dar ține-l în priză) :twisted: :lol:
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3818
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde MyBees » 26 Sep 2011, 23:39

S-a minerit sa fie textul ala... Am vrut doar sa truchiez, sa nu citez tot, ca era cearsaful mare.
Pamfletul la care ma refeream era cel de sub test, iar ochii sunt bulbucati admirativ. Ma rog... daca in loc de pui era altceva se bulbucau si mai tare... Asa, pentru pui atata pot... :)
Ultima oară modificat de MyBees pe 27 Sep 2011, 12:13, modificat 1 dată în total.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 26 Sep 2011, 23:43

- Ok, dar ideea expusă de mine mai sus rămâne valabilă în continuare ;)
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3818
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 28 Sep 2011, 12:04

-Echo !

Eu m-am referit la tipul ăsta de mesaje :

Ioan Guist scrie:Echo,
Trimite adresa pe emaile,Te rog.
Sa primesti pachetul de la mine si CD promis de Lu".

Lu' cer scuze depre indrazneala de a tulbura barlogul lui Talica.


LUPU' ALBINELOR scrie:...

PS. Subliniază-i te rog lui Echo că CD-ul e numai pt el !


echo scrie:me-am sublineat to myself.. multe multumiri si strangeri de laboantze..
sorry Lupe, Pupe, ca nu a fost sa fie.....


care pun pe cititorul neavizat într-o postură discriminatorie și crează confuzie, scăpându-i detaliile cu caracter privat a unor discuții avute în afara contextului de aici.

Dar mutarea subiectului culinar la topicul DE PRIN TARA ADUNATE- RETETE CULINARE , e binevenită nu pt că m-ar fi deranjat pe mine pe Pamflete, ci pt că doritorii de detalii pot dezvolta subiectul pe topicul respectiv. Nici eu nu cunosc 'tehnologia' țestului (am auzit doar de el). Dar aș fi curios să oferi mai multe detalii (cum se confecționează, de unde se poate achiziționa, etc). Thanks ;) :P
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3818
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde echo » 28 Sep 2011, 12:39

LUPU' ALBINELOR scrie:-Echo !
Nici eu nu cunosc 'tehnologia' țestului (am auzit doar de el). Dar aș fi curios să oferi mai multe detalii (cum se confecționează, de unde se poate achiziționa, etc). Thanks


aici, sau deschidem subiect "TZESTE OLTENESTI" ?? :D :lol:

las' ca nu ma supar eu asa usor.. intre prieteni...

eu l-am ... primit de la cineva, dar o sa dau comanda pt anul viitor ca si eu vreau unul mai mare.
despre tehnologie, ii astept pe oltenii adevarati sa dea detalii, ca la mine doar jumatatea mea cea buna este olteneasca (nevasta) ;)



PS - tre' sa o scriu ca ma deranjeaza si pe mine - nu ma dau ciumete cu "TZ.." in loc de ț (luat de sus de la Lup) , dar nu am diacritice romanesti, (sau nu stiu eu unde sunt si nici nu pot instala ca nu imi da dreptul prietenul omului - IT-stul), dar pot sa scriu in kirilice, ca asta are calculatorul meu :lol: че зичи Лупе, е фрумос??? :o
Ultima oară modificat de echo pe 28 Sep 2011, 13:06, modificat 1 dată în total.
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 28 Sep 2011, 13:00

echo scrie:aici, sau deschidem subiect "TZESTE OLTENESTI" ?? :D :lol:


- Eu zic că ai putea deschide un nou topic, gen 'Metode și tehnici tradiționale de gătit' unde "TZESTE OLTENESTI" poate fi dezvoltat și chiar urmat de tipuri de cuptoare, plite...etc, din alte regiuni ale țării...
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3818
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 28 Sep 2011, 13:21

echo scrie:PS - tre' sa o scriu ca ma deranjeaza si pe mine - nu ma dau ciumete cu "TZ.." in loc de ț (luat de sus de la Lup) , dar nu am diacritice romanesti, (sau nu stiu eu unde sunt si nici nu pot instala ca nu imi da dreptul prietenul omului - IT-stul), dar pot sa scriu in kirilice, ca asta are calculatorul meu :lol: че зичи Лупе, е фрумос??? :o


- Eu dacă apăs pe tasta Shift și Alt în același timp, se schimbă în bară din FR(franceză) în RO(română cu diacritice). Astfel tasta '?' devine 'm', 'm'='ș'...etc (trebuie să le descoperi tu). Nu mai știu dacă nu cumva trebuie setat (să alegi tu care să fie cele două limbi în care vrei să scri alternativ).

Dar nu cu kirilice, pleeeez (îmi ies coșuri pe față) 8-) ;) :D
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3818
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde echo » 28 Sep 2011, 13:59

si la mine e la fel Alt + Shift schimba EN/RU... :D de... fiecare pe unde pastorim...
de instalat nu am cum sa instalez, ca aici e concurs intre IT-sti care, ce sa ingradeasca mai mult, nici sa schimb ora nu pot sau sa imi pun un ferrari... dezbracat, pe desktop :D ... tara libera, nu?

ca sa am acces la forumul stuparitul si la anunturi, a trebuit sa platesc in ... litri. Si oricum e limitat, nu vad filmele incarcate si nici toate fotografiile. La asemenea detalii compromitatoare ma uit doar seara de acasa..

mai deunazi mi-au taiat mess-ul, dupa multe certuri, au zis ca imi dau drumul.. dupa ora 18:00.. ca eu oricum stau mult la birou... eeee kakaya tehnica... tavarishci...
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 28 Sep 2011, 14:04

- Pune-i și tu punct odată și hai să mulgem albina pe plaiul mioritic :D
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3818
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori