Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Dacii - Adevaruri tulburatoare

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 22 Apr 2015, 14:53

- Te saLU' proapule !

Sunt de acord ca istoria extra-antica a meleagurilor noastre este una insuficient pusa in valoare.
Am mai afirmat, daca dacii nu ar fi fost cuceriti de romani si apoi mixati cu toate scursurile imperiului
de care romanii erau bucurosi sa scape, oferindu-le cetatenie romana daca acceptau sa se mute la extemitatile
imperiului ca si colonisti, astazi am fi fost mai breji decat nemtii.

Te urmez in ceea ce priveste lupta afirmarii valorii si importantei dacilor in antichitate, desi nu merg la extrem, considerandu-i pe daci sau traci, sursa fundamentala a civilizatiei europene. Daca a fost asa sau nu, descoperirile ulterioare ne vor convinge. Eu raman deschis provocarilor viitorului, fiind gata sa imi reevaluez opiniile, daca sunt convins cu argumente solide.

Insa, tu esti victima unei confuzii nostalgice. Noi mai suntem daci in masura in care francezii mai sunt gali.

In prezent, profilul nostru ca natie e de toata pleasna. Dacii au fost zei comparativ cu ce am ajuns noi ca natie, corciti peste o mie de ani cu toti cei care au trecut peste noi.

Iti inteleg disperarea si nostalgia. Dar nu pot fi de acord cu ele. Chiar daca mi-ar place. Vreau mai degraba adevarul istoric crunt, ca sa inteleg cine sunt. Indiferent cat de jenant poate fi. Pentru a intelege ce am de facut pentru a-mi depasi conditia si a deveni mai bun.

Pentru tine, de la LU', Salve ! de tun !
Salve, de la un opozant care te simpatizeaza pentru patima cu care lupti in ceea ce crezi !
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3845
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: Dacii - Adevaruri tulburatoare

Mesajde nicus » 22 Apr 2015, 15:48

LUPU' ALBINELOR scrie:Am mai afirmat, daca dacii nu ar fi fost cuceriti de romani si apoi mixati cu toate scursurile imperiului
de care romanii erau bucurosi sa scape, oferindu-le cetatenie romana daca acceptau sa se mute la extemitatile
imperiului ca si colonisti, astazi am fi fost mai breji decat nemtii.


Lupule, o pararere a lui Djuvara culeasa de la profesorul sau de istorie romana Carcopino:
- Dacia fost romanizatata in atat de scurt timp datorita numerosilor colonisti care au venit in "goana dupa aur" din toate partile imperiului, astfel
- Moneda romana de aur si a schimbat dimensiunea dupa cucerirea Daciei

- din Italia de azi au venit (si) taranii ce au saracit din cauza sclavilor/robilor adusi in urma razboaielor.

Iart daca ar fi asa (adica scurgerile imperiului), avem si contra exemplu- Australia.
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Dacii - Adevaruri tulburatoare

Mesajde proapis13 » 22 Apr 2015, 16:21

DACA ar fi fonduri de la Cultura,app,e de verificat pe mainile cui a fost cultura in ultimii ani,si prin absurd s-ar finanta deschiderea tuturor santierelor arheologice CONSERVATE..de pe teritoriul tarii rezultatele ar da peste cap multe dintre teoriile despre formarea poporului roman...
Vad ca VOIT se ingora faptul ca de fiecare data cuceritorul dupa ce jefuieste si trece prin sabie teritoriile anexate purcede la demolarea simbolurilor acelei natii...din pacate EXISTA doar o singura constructie pe care asazisii romani nu au putut sa o demoleze...mai rau i-a facut Ceausescu decat invadatorii...a se vedea si in zilele noastre cum se distrug asazisele simboluri pagane...sa va aduc aminte ca mercenarii din trupele romane sunt de pe aceleasi teritorii si cu aceeleasi apucaturi ca cei ce au distrus in urma cu o luna statui din Patrimoniul Umanitatii..????
...un singur Domnitor ROMAN a dispus prin porunca domneasca sa nu se mai strice vechile ruine si nici sa se mai care piatra de acolo pentru fundatia caselor boieresti....stiti care este numele lui...?????...ar trebui...!!!!
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Dacii - Adevaruri tulburatoare

Mesajde proapis13 » 15 Oct 2015, 16:27

Vlahii din Grecia și Macedonia încă folosesc draconul dacic?
http://adevaruldespredaci.ro/vlahii-din ... 00-de-ani/
Fişiere ataşate
cioban-vlah-din-Grecia.png
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Dacii - Adevaruri tulburatoare

Mesajde proapis13 » 17 Oct 2015, 10:38

,,Dacii Nemuritori” din Anatolia...Nemrut Dagi
Tradus din limba turcă, Nemrut Dagi înseamnă ”Dacii Nemuritori” sau ”Nemurirea Dacilor”
http://epochtimes-romania.com/news/cele ... o---213766
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Dacii - Adevaruri tulburatoare

Mesajde proapis13 » 08 Noi 2015, 15:36

S-a descoperit scriere dacica la Chitila?
http://cultural.bzi.ro/s-a-descoperit-s ... itila-5286
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Dacii - Adevaruri tulburatoare

Mesajde proapis13 » 20 Noi 2015, 23:03

DESCOPERIRE arheologică EXCEPȚIONALĂ în Ungaria.
Arheologii maghiari admit:
Dacii au locuit actualul teritoriu al Ungariei

http://www.dantanasa.ro/descoperire-arh ... -ungariei/
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Dacii - Adevaruri tulburatoare

Mesajde Florin Dobre » 21 Noi 2015, 02:07

Cand am vazut titlul articolului exact la asta m-am gandit...ca maghiarii vor aduce argumentul fugii dacilor de pe acele meleaguri de teama invaziei barbare. :D
Oricum, pe oriunde s-au asezat maghiarii, nu exista nici tipenie de om...ce vorbesti, nici animale nu erau prezente; tot ei le-au adus. :)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Dacii - Adevaruri tulburatoare

Mesajde proapis13 » 10 Dec 2015, 19:28

Sarmizegetusa a fost cetate EVREIASCĂ (greco-ebraică)!!! – ne spune BEN AHARON COHEN
http://www.cunoastelumea.ro/sarmizegetu ... ron-cohen/

....,,Cetatile greco-ebraice de pe Dunare se numeau Svarim (Severin), Torah (Tereea), Dibreta (Drobeta), Yahwiata (Yahovita), si chiar Sarmisegetuza.”....

Cetatene roman cu nume de iudeu,cat de penibil poti fi sa scrii asemenea prostii :?: :oops:
Nici o cetate cu numele de mai sus NU EXISTA pe malul dunarii...
Posibil ca pe timpuri Dunarea sa fi izvorat de sub Cetatea Sfanta Sarmizegetuza Regia ... :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Dacii - Adevaruri tulburatoare

Mesajde proapis13 » 07 Ian 2016, 13:59

De ce a învățat LIMBA DACĂ Richard I al Normandiei, în secolul X?

http://www.cunoastelumea.ro/istorie-inc ... secolul-x/
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Dacii - Adevaruri tulburatoare

Mesajde clncatalin » 11 Ian 2016, 21:25

Citate ale unor cercetatori straini. Interesant!

http://www.cunoastelumea.ro/istoria-ofi ... n-acestia/
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa." - Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/catalin.calin.353
Avatar utilizator
clncatalin
 
Mesaje: 302
Membru din: 09 Apr 2011, 22:38
Localitate: Bailesti-Dolj

Re: Dacii - Adevaruri tulburatoare

Mesajde patrascu » 11 Ian 2016, 22:56

Învaţă din greşelile altora, viaţa este prea scurtă pentru a le face tu însuţi pe toate.
Avatar utilizator
patrascu
 
Mesaje: 515
Membru din: 12 Dec 2011, 16:08
Localitate: urziceni

Anterior

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 45 vizitatori