Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Ceausescu - dincolo de mituri

Mesajde Cristian IONITA » 22 Iul 2012, 14:09



Foarte interesant si instructiv acest documentar, mai ales ca e facut relativ imediat dupa "evenimente", bineinteles insa ca trebuie urmarit cu un pic de detasare asupra interventiilor mai "proletare".
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Ceausescu - dincolo de mituri

Mesajde alt stupar » 22 Iul 2012, 22:51

" Dar oare de ce eram mai fericit atunci? "

pentru ca erai copil si pentru ca habar nu aveai/ nu aveam ce e in lume :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Ceausescu - dincolo de mituri

Mesajde Cristian IONITA » 22 Iul 2012, 23:05

cornelioandanciu scrie:Eram copil, cam prin anul 1978, intr-o zi stateam si asteptam sa se deschida Alimentara, care era inchisa dupa masa.La un moment dat apare un turist strain, care scotandu-si dictionarul a inceput sa ma intrebe cu un accent ciudat ce ar putea gasi in Alimentara."Alune?"Nu, am zis eu.Prune?Nu Portocale?Nu! Banane?Nu! Stafide?Nu! ... Iar eu asteptam nerabdator ca sa vina urmatoarea intrebare pentru ca sa aud ce bunatati ar trebui sa se gaseasca in Alimentara.Acum acestea sunt banalitati in orice magazin alimentar.Dar oare de ce eram mai fericit atunci?


pentru ca fericirea nu sta (numai) in alune, prune, banane si stafide .... oricum din ce spui tu ceva nu se leaga ... ca asa ceva nu gaseai la Alimentara ci eventual la Aprozar asa ca turistul ala strain (de care ma mir tare ca umbla asa hai hui pe strazi si se baga in seama cu clasa muncitoare) nu stia unde sa intrebe.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Ceausescu - dincolo de mituri

Mesajde augustin » 22 Iul 2012, 23:07

Adica nenea corlneliondanciu minte?
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Re: Ceausescu - dincolo de mituri

Mesajde Cristian IONITA » 22 Iul 2012, 23:33

pai .... dle Danciu ne induceti in eroare prin omisiune .... ati spus Alimentara fara sa precizati ca de fapt e un magazin satesc ... imi cer scuze ca nu am avut suficienta perspicacitate ca sa inteleg.

in ceea ce ma priveste sunte-ti intr-o mica eroare .... eu am locuit in Bucuresti doar de la 1988 .... in fine .... nu asta e important.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Ceausescu - dincolo de mituri

Mesajde cristi_1993 » 23 Iul 2012, 11:42

acuma nu stiu, eu va zic ce mi-a spus mama, faptul ca traia bine cat timp EL conducea Romania, dar cand a intervenit EA s-a schimbat totul...
Imi place sa joc jocuri cu animale
cristi_1993
 
Mesaje: 17
Membru din: 20 Sep 2011, 19:21

Re: Ceausescu - dincolo de mituri

Mesajde Cristian IONITA » 23 Iul 2012, 11:56

Cristi .... urmareste documentarul .... este facut inainte de 1993 (banuiesc anul tau de nastere) si o sa vezi ca spune inclusiv de ce stii tu de la mama ta, dar nu te limita doar la acest raspuns, cauzele care au dus la nemultumirea generalizata sunt mult mai complexe.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Ceausescu - dincolo de mituri

Mesajde Dragos2006 » 23 Iul 2012, 18:01

" Dar oare de ce eram mai fericit atunci?

aste este vorba bancului cu cei doi batrani ... erai fericit pt. ca erai tanar ! dupa o varsta poti avea toti banii din lume dar degeaba ca tinerete si sanatate nu poti cumpara !
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Ceausescu - dincolo de mituri

Mesajde pescaru » 23 Iul 2012, 18:21

tata-l meu a fost brutar pe timpul PCR-eului ,mama a lucrat la o crescatorie de pui de gaina , nu am avut lipsuri majore , dar in tara era o foamete ascunsa ,o lipsa de multe ,dar sa tai o paine si sa ii dai unui om un sfert de paine ca atat era ratia pe o zi de lucru era ceva cumplit sau lipsa acuta de ulei ,nici nu vreau sa-mi aduc aminte ,ceausescu sa nascut sarac dintrun tata betiv si a murit ca un dobitoc ca mai toti dictatorii .
pescaru
 
Mesaje: 160
Membru din: 28 Feb 2011, 19:19
Localitate: Berbesti.Valcea


Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori