Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Va salut!Intrebare freza electrica!!!

Mesajde katu_catalin » 23 Iul 2012, 22:54

Credeti ca se merita sa achizitionez o freza electrica skill de 1100w pentru fabricarea cutiilor de stupi si a hranitoarelor si pentru alte lucruri folositoare stupilor.....
Pot face hranitoare cu ea?:-?
katu_catalin
 
Mesaje: 36
Membru din: 15 Oct 2011, 11:25
Localitate: Craiova

Re: Va salut!Intrebare freza electrica!!!

Mesajde augustin » 23 Iul 2012, 23:01

Da, e buna.
Poti face canturile la corpuri, poti freza umarul la leatul superior, poti face frezarea pentru distanta Hoffmann.
Poti face hranitoare uluc, daca gasesti o scula cu adancime suficient de mare. Oricum, la 1100 w ai putere suficienta....
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Re: Va salut!Intrebare freza electrica!!!

Mesajde cypryx » 18 Aug 2012, 13:50

[quote="katu_catalin"]Credeti ca se merita sa achizitionez o freza electrica skill de 1100w pentru fabricarea cutiilor de stupi si a hranitoarelor si pentru alte lucruri folositoare stupilor.....
Pot face hranitoare cu ea?:-?[/quote

poti face multe cu ea ,daca e oberfreza cum cred ,e buna dar nu o folosi intensiv ca moare cand tie lumea mai draga.
ia si un set de freze bunicel .cunosc un vecin tamplar care a terminat un bosch pt ca la fortat intr o zi la frezat usi.adevarat la folosit vreo 3 ore in continu,deci atentie la scula daca e pt hoby sau profy.
si iti mai trebuie dragoste de munca si pricepere.
spor in toate.
cypryx
festina lente,pământul e rotund si ajungi sigur in același punct.
cypryx
 
Mesaje: 180
Membru din: 23 Mar 2011, 23:03
Localitate: HUNEDOARA

Re: Va salut!Intrebare freza electrica!!!

Mesajde katu_catalin » 18 Aug 2012, 15:10

Salut!!! obefreza este da,pai as vrea sa o folosesc pentru stupi in principiu la constructie si as vrea sa fac mai multi stupi cam 100 200 si am vazut un black &decker in dedeman la 470 de ron cu tot cu set de 6 freze si ma gandesc sa il cumpar deasta intrebam daca se merita(mentionez ca am si abric dar nu vreau sa il mai folosesc deloc din alte motive).
Si app de vecinul tau ma gandesc ca a folosit oberfreza in lemn de esenta tare si poate si din cauza asta sa se fi ars oricum are garantie 2 ani din cate stiu o folosesc 2 ani la maxim si dupaia asta e se arde si gata...
katu_catalin
 
Mesaje: 36
Membru din: 15 Oct 2011, 11:25
Localitate: Craiova

Re: Va salut!Intrebare freza electrica!!!

Mesajde ovidiu_78 » 18 Aug 2012, 17:07

O freza se 1100w nu e chiar puternica,daca vrei sa o folosesti intensiv,ar fi bine sa iei una de la 1400 in sus,una profesională,chiar si second hand,pe okazii sau pe la piete de vechituri gasesti la prețuri super bune,iar cu garantia de 2 ani la ce îți oferă astia din magazine pe scule ieftine,nu se merita,te tine prin service cu ea mai mult timp încât nu îți mai vine sa o duci a doua oară
Numai bine
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea


Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 45 vizitatori


cron