Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Filme ..... d-alea "grele" , nene !

Mesajde Ruben » 25 Sep 2012, 22:25

modigliani scrie:Evident , aici putem extrapola si filozofa la infinit ! Mergand pana la a ne ridica problema ..... scurgerii timpului asa cum il percepem noi ( psihicul nostru ) , putem - de exemplu - sa facem o "escala" la noua vibratie cosmica a Pamantului , acea vibratie ce tinde ca timpul sa se apropie de ZERO ( se vehiculeaza ideea ca datorita noii vibratii acele 24 h ale unei zile de dinainte de '80 sunt de fapt acum doar ..... 16 h !!! Si-ar explica multe daca ar fi adevarat )

Sau putem pur si simplu sa ne imaginam ca de fapt timpul ..... NU CURGE !!! Ci este doar un factor , un vector , un fenomen - sau cum vreti - de care depinde SENZATIA noastra de trecere , de imbatranire , de ..... IERI , AZI , MAINE ......


Apai la timp, frate, mi-o facut capul calendar si Hawking. Bat fizicienii moneda pe "spatiu timp" de nu-i adevarat. Bucle temporale. Forma timpului :o ...

Ca te uiti/citesti SF e una, dar cand iti explica un mare astrofizician ca ar fi posibil ca o nava plecata azi sa se intoarca ieri....
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Filme ..... d-alea "grele" , nene !

Mesajde Mircea_63 » 25 Sep 2012, 22:26

modigliani scrie:
Mircea_63 scrie: Ce anume ar explica teoria aia fara nici o noima (pentru mine)? Intradevar, timpul nu curge...picura!


Mircea , eu am ferma convingere ca suntem "prizonierii" psihicului nostru .
Un psihic nascut si dezvoltat intr-un 3D , pe o planeta anume , intr-un mediu anume ...... Un psihic de care-avem nevoie intocmai pentru a ne putea descurca in lumea asta .

Uite , de exemplu , afirmatia cercetatorilor cu privire la gaurile negre ..... Se spune ca-n preajma lor timpul NU EXISTA !!!


Afirmatia aceea tine de fizica. Cum PLM te-ai uitat tu la o gaura neagra, ca nimeni n-a vazut vreuna :lol: Teoretic, daca dispare miscarea, dispare timpul.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Filme ..... d-alea "grele" , nene !

Mesajde modigliani » 25 Sep 2012, 22:28

Ruben scrie:
Trebuie sa te atentionez din capul locului ca nu-s bine botezat in filosofie. In sensul ca nu am citit multi filosofi


Frate , ..... filozofia , parerea mea , ..... nu-i o stiinta exacta ! N-am sa citesc un Tutea , un Cioran , un Patapievici , etc , ..... sa iau TOTAL de bun ce zic ei acolo ..... Dar iau de buna "larghetea" si viziunea flexibila dar profunda cu care ei trateaza ceea ce-i inconjoara ! Nu-s de acord ( total ) cu niciun filozof . Spilcuiesc cateceva din ce spune , analizez - PENTRU CA ASTA I-AR PLACE LA MINE , CITITORUL SAU , si-mi creez propriu-mi punct de vedere asupra respectivului subiect .
modigliani
 

Re: Filme ..... d-alea "grele" , nene !

Mesajde modigliani » 25 Sep 2012, 22:31

Ruben scrie: mi-o facut capul calendar si Hawking. Bat fizicienii moneda pe "spatiu timp" de nu-i adevarat. Bucle temporale. Forma timpului :o ...


Hawking e "pistol cu apa" , nene ! :lol: :lol: :lol:

Vezi ca-n prima pagina din topic am doua linkuri catre conferinta "maraton" a lui Nassim Harramein ( cauta postarea cu "video 1" si "video 2" ) . Vezi cele doua filme ( de fapt unul singur - de 8 ore !!! ) , fa-ti o idee , si ne revedem !

FORCE BE WITH YOU ( 'couse you need it ! :lol: )
modigliani
 

Re: Filme ..... d-alea "grele" , nene !

Mesajde Mircea_63 » 25 Sep 2012, 22:40

modigliani scrie:
FORCE BE WITH YOU ( 'couse you need it ! :lol: )


Promit sa sacrific 8 ore din viata si sa-l ascult pana la capat. Am ascultat franturi si nu m-a impresionat. Pareau speculatii.

Timpul si gaura neagra...(stiu eu una la care am belit ochii si-mi parea ca timpul a stat pe loc, dar precis tu nu la aia te referi) :?
Imagineaza-ti ca intreg universu ar "ingheta" si intreaga miscare ar sta pe loc. Ar mai exista timpul?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Filme ..... d-alea "grele" , nene !

Mesajde Ruben » 25 Sep 2012, 22:48

modigliani scrie:Hawking e "pistol cu apa" , nene ! :lol: :lol: :lol:

Vezi ca-n prima pagina din topic am doua linkuri catre conferinta "maraton" a lui Nassim Harramein ( cauta postarea cu "video 1" si "video 2" ) . Vezi cele doua filme ( de fapt unul singur - de 8 ore !!! ) , fa-ti o idee , si ne revedem !

FORCE BE WITH YOU ( 'couse you need it ! :lol: )


D'apoi io am fost la chirurg si dupa pistolul de apa :lol:

Stai, sa-mi chem SMURD-ul la capatai, asa, preventiv....

(Daca i vorba de 8 ore, o sa ma uit mai pe sfarsit de saptamana, sa am neuronul mai linistit)
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Filme ..... d-alea "grele" , nene !

Mesajde modigliani » 25 Sep 2012, 23:13

Ruben scrie:Daca i vorba de 8 ore, o sa ma uit mai pe sfarsit de saptamana, sa am neuronul mai linistit


Faci asa : Iei fo trei extraverale , le pisezi bine-bine , se presari intr-o suta de vodca si te-asezi la film .....
Sa dea dracii de nu , la sfrasit , pleci afara sa exersezi ..... pasu' strengarului ! :lol: :lol: :lol:

Ce SMURD ? Ce chirurg ? Ce alea-alea? ..... Fa cum zic io , .... sa ma pomenesti ! :lol: E reteta verificata-n Delta toamna trecuta ..... Barca si motoru' au ramas la gazda , io fugeam pe apa de numa' , credeam cu tarie ca-s Forest Gump ! Sareau scantei din talpi ca de la flex . Si ziceau aia c-am privire de apucat !

Ma suni sa-mpartasim impresii ! Bine ??? P-orma-l suni pe Mircea sa filozofati despre .... gaura aia neagra de i-a dat lui cu "zecimale" si ..... i-a stat ceasu' ..... cat a belit ochii la ea ! :lol:
modigliani
 

Re: Filme ..... d-alea "grele" , nene !

Mesajde Mircea_63 » 26 Sep 2012, 09:13

Ruben, nu cu extraveral se face treaba buna. Cu ayahuasca! Cauta cu indarjire pe net ce si cum cu ayahuasca. Pe bune! Nu zic sa te tratezi, dar merita citit.

Despre filosofii... ne-am lasat dusi de val. Mea culpa! Ce spune Osho, nu sunt filosofii ci e mai degraba psihologie. Cum sa faci pentru a avea o viata interioara mai buna!
Vroiam sa subliniez ca ceea ce spune el este spus si de altii, ceea ce poate fi un argument in favoarea lui, dar argumentul suprem si filtru, e mintea ta.

Filosofia ca pasiune? Cand citesti sau cugeti, urmezi un fir logic de care te tii. Dai de un cuvant sau notiune care e scoasa din "burta" -cand citesti cate ceva- iar peste asta nu trebuie sa treci cu usurinta caci poate fi de fapt o ruptura logica.
De exemplu, apare notiunea de vibratie cosmica datorita careia ziua s-ar scurta :lol: cum zice Modi.
STOP! Ce vibratie? Cine si cum a pus-o in evidenta? Cui i-sa stricat ceasul :o ?

Filosofia cea mai buna e cea care este simpla, clara si logica. Restul e credinta sau convingeri sau o forma moderna de misticism.
Cauta forma practica a filosofiei, adica a gandirii facuta cu pasiune. Chestiile alea grele, cu vibratii...pot fi ipotetic adevaruri, dar nefiind dovedite si nici deduse logic, sunt simple speculatii.
Daca te ajuta sa intelegi lumea sau iti raspunde la intrebarile tale esentiale, e ok, daca nu...e apa de ploaie. Acel ceva care este un raspuns, iti schimba cu ceva viata din interior?


Unde se intalneste filosofia cu religia? Amandoua incearca sa raspunda intrebarilor esentiale sau existentiale. De unde venim, incotro mergem, care-i rostul nostru,cum functioneaza, cum se va sfarsi totul? Stiinta incearca si ea sa raspunda. AICI se intersecteaza!

Religia este extraordinara, caci raspunde la toate astea! Mai ales daca ai norocul sa poti crede.

Imagineaza-ti prima lectie de religie, intr-o manastire iezuita:
Un cerc mare pe tabla. Acesta este D-zeu! Un punct in interiorul cercului. Acesta este omul! Golul este/sunt intrebarile. Cu fiecare raspuns, punctul creste...
Oare ce se intampla cand omul are raspuns la toate intrebarile? :D

Occidentalii au tendinta de a cauta raspunsurile in exterior. Orientalii le cauta in interior. Desi cultura occidentala are radacini grecesti, Socrate spunea "Cunoaste-te pe tine insuti"...căuta raspunsurile tot in interior.

In ce spune Osho despre visare....se refera la trairea in prezent si aici. Cand visezi -cu ochii deschisi-nu esti prezent.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Filme ..... d-alea "grele" , nene !

Mesajde polen34 » 27 Sep 2012, 14:31

vad ca se incing spiritele p aici:d
service gsm pentru tablete
polen34
 
Mesaje: 18
Membru din: 20 Sep 2012, 15:05

Re: Filme ..... d-alea "grele" , nene !

Mesajde Mircea_63 » 27 Sep 2012, 14:42

polen34
vad ca se incing spiritele p aici:d


Se`ncinge polenu, vezi sa nu fermenteze. Unora le e dor de tine! ;)
Ultima oară modificat de Mircea_63 pe 27 Sep 2012, 14:51, modificat 1 dată în total.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Filme ..... d-alea "grele" , nene !

Mesajde Ruben » 27 Sep 2012, 14:42

Mircea_63 scrie:Ruben, nu cu extraveral se face treaba buna. Cu ayahuasca!

Religia este extraordinara, caci raspunde la toate astea! Mai ales daca ai norocul sa poti crede.



Nu multumesc! Le-ai asociat, totusi corect. ;)
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Filme ..... d-alea "grele" , nene !

Mesajde modigliani » 27 Sep 2012, 18:44

polen34 scrie:vad ca se incing spiritele p aici:d


Nenicule , vad ca esti "new entry" ! ...... Mai sezi oleaca , sa ne cunosti ! ..... Aparent suntem "cu capu' " !

Da' ia fa bine si "dezluseste-ne" ! Suntem buni de pus rana ! ;)
modigliani
 

Re: Filme ..... d-alea "grele" , nene !

Mesajde paul » 27 Sep 2012, 18:48

modigliani scrie:
polen34 scrie:vad ca se incing spiritele p aici:d


Nenicule , vad ca esti "new entry" ! ...... Mai sezi oleaca , sa ne cunosti ! ..... Aparent suntem "cu capu' " !

Da' ia fa bine si "dezluseste-ne" ! Suntem buni de pus rana ! ;)

Pictore ... atentie cu mobila pe scari !!! S-ar putea sa ai o mare surpriza , sau ... mare dezamagire ... :oops:
Polenu' asta ... nu-i chiar natural :oops: E ... contrafacut !
Imi miroase ... mie !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Filme ..... d-alea "grele" , nene !

Mesajde modigliani » 27 Sep 2012, 19:01

paul scrie:Pictore ... Polenu' asta ... nu-i chiar natural :oops: E ... contrafacut !
Imi miroase ... mie !


..... Stiu . ;)
modigliani
 

Re: Filme ..... d-alea "grele" , nene !

Mesajde livas » 27 Sep 2012, 19:40

MIRCEA 63 a scris... De exemplu, apare notiunea de vibratie cosmica datorita careia ziua s-ar scurta :lol: cum zice Modi.
STOP! Ce vibratie? Cine si cum a pus-o in evidenta? Cui i-sa stricat ceasul :o ?

...nene Mircea 63 sa traieshti!!
..eu o iau de ,,buna'' ca nu shtizi, deshi mi-e greu sa cred, despre rezonantza Schumann!!
..daca e doar o gluma ignoratzi mesajul :lol:
da numa cetizi aici!!!!...stima!!!
http://noi-oportunitati.ro/Home/Rezonan ... humann.pdf
Avatar utilizator
livas
 
Mesaje: 140
Membru din: 09 Mai 2011, 21:37
Localitate: Tg-Frumos, Iasi

Re: Filme ..... d-alea "grele" , nene !

Mesajde modigliani » 27 Sep 2012, 20:16

livas scrie:da numa cetizi aici!!!!...stima!!!
http://noi-oportunitati.ro/Home/Rezonan ... humann.pdf


Cu asta se incheie articolul ce-l recomanzi prin link :

"Un lucru e sigur: acesti samani sunt convinsi ca ceva cu adevarat profund este pe cale sa se infaptuiasca si ca urmeaza un pas foarte important pentru umanitate. Ca referinta, merita citite "Amprentele zeilor" de Graham Hancock, "Profetiile Maya" de Maurice Cotterell si Adrian Gilbert si "Dincolo de profetii si predictii" de Moira Timms."

Le-am citit pe toate ..... Din nefericire , un Hancock , pentru care aveam candva un deosebit respect , ca si Von Daniken la randul sau , ca si Sagan , ..... ca si multi altii , au parasit calitatea scrierilor in favoarea notorietatii si comercialului .....

Nu inseamna deloc ca ceea ce scriu acestia este lipsit de valoare . Dar este "voalat" , diminuat , de dominatia motivatiei materiale a publicarii diferitelor scrieri ..... " MULT SI VANDABIL ! " ......

In fine , suntem totusi intr-un topic de filme ( dar nimic obligatoriu sau strict impus ) , sa marsam in continuare pe filme .

Intrucat vad ca se incheaga un "nucleu" de interesati de genul acesta de discutii ..... as cere deschiderea unui topic tematic .

Mersi !
modigliani
 

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori