Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: VINOVATII !

Mesajde proapi » 04 Oct 2012, 20:11

E suficient, sa traiesti!
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: VINOVATII !

Mesajde mircea » 04 Oct 2012, 23:30

Subiectul topicului nu viza perioada de dupa anul `89 , insa voi ati canalizat discutia spre alta perioada.
As fi vrut sa discutam despre Romania, despre romani, despre noi.
As mai fi vrut sa discutam despre ce s-a intamplat atunci, despre umilinta si onoare, despre normalitate,
despre delatiune si tradare, depre suferinta si bucurii, despre mandrie, deznadejde si speranta ,
despre represiune si calai, despre cei putini, care s-au sacrificat pentru o idee.

Subiectul se vroia o poveste traita, spusa de fiecare in parte, cu bune si rele.
Spusa cu sinceritate si detasare.
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: VINOVATII !

Mesajde Cristian IONITA » 04 Oct 2012, 23:34

De la nea Giga citire: "esti ceea ce ai fost si vei fii ceea ce esti"

mircea scrie: ...
Spusa cu sinceritate si detasare.


mai e mult pana departe .... putini sunt cei capabili de sinceritate si detasare .... dar nu-i nimic .... mergem inainte

Mircea .... te rog frumos fa un subiect separat cu intrebarea mea .... cea cu "regretul" si "indoiala"
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: VINOVATII !

Mesajde Donbazil » 04 Oct 2012, 23:52

mircea scrie:Am rugamintea, pentru cursivitatea discutiei si pentru reusita unui topic atat de sensibil sa nu mai aduceti in discutie NUME ale colegilor.


Sal'tare!
Mircea!
N-am vrut sa mai intervin, dar dupa ultima ta postare in care ai folosit expresia " poveste traita....cu bune si rele" m-am gandit ce ar fi fost daca-i raspundeam individului (al carui nume imi este si scarba sa-l pronuntz)?.....Pai nu lucra individu' "cu materialul clientului"?....
Acuma doara suntem pe forum de catziva ani buni si ne cam cunoastem " stilul"....
De ani de zile, eu nu m-am ascuns si am postat cu diferite ocazii si chestiuni referitoare la activitatea mea si dinainte dar si de dupa '89.
Sunt multzi colegi care ma cunosc personal.
Am dat adresa paginii de pe Sunphoto, care-i publica,- deci cam asta sunt si-asa ma cheama.....
Am o experientza de viatza destul de bogata, traind in Banat si - mare parte a vietzii in Timisoara.....
As fi avut multe de povestit, dar.... AI CUI?....Cand sunt catziva hoitari care abia asteapta sa te vada descoperit ca sa se infrupte?....Normal, ei sunt sfintzii acestei natzii iar restul.....Paria....
Atitudinea unor colegi vis-a-vis de subiect mi-a placut. Pacat ca prea putzini au intervenit. Poate tocmai din ratziunile ce m-au impiedicat si pe mine.
Mentzionez insa o postare:
Re: VINOVATII !

Mesaj necititde gerulla77 » Ieri, , 18:38
Ma uit,citesc si parca nu-mi vine sa cred ca o asemenea discutie poate fi asa "inflamata" si "inflamanta".De fapt mi se pare ca discutia se poarta din 2 unghiuri diferite,unii au trait acele vremuri si incearca sa explice si sa se explice,iar altii care n-au trait ci doar au citit sau li s-a povestit despre acele vremuri.Eu sunt nascut in 1960,am trait si perioada mai "dulce"intre anii 1975 si 1985 si cea mai dura intre 1985 si 1989.Am fost pioner si m-am bucurat,am luptat sa fiu comandant de detasament,am fost in tabere de pregatire(unii vor spune ca erau tabere de spalare de creer,eu spun ca erau GRATUITE,unde ne jucam si ne amuzam).Am fost UTC-ist si in liceu am avut functii in organizatia UTC.Apoi am devenit membru PCR-chiar era un gest de apreciere in institutul in care lucram si apoi am avut diferite functii in organizatie.Am facut 2 ani de Stefan Gheorghiu si am fost curtat de "baietii cu ochi albastri".In tot acest timp am muncit si m-am impus profesional,chiar eram privit ca un tanar stahanovist(termenul se refera la o grupare sovietica care puneau munca si indatoririle de partid pe primul loc,inaintea intereselor personale).Nu am facut concesii dureroase sau rusinoase si am luat de bune idealurile comuniste,fara a fi un fanatic comunist.Am trait atunci dupa aceleasi principii corecte-spun eu-ca si acum si nu-mi vine sa-mi tai niciodata gatul atunci cand ma uit in oglinda si ma barbieresc.Nu-mi este rusine pt. ceea ce am facut si incerc sa nu-mi fie rusine nici pt. ceea ce fac in prezent (desi uneori acum mi se pare mai greu decat inainte).Jigodii au fost,sunt si vor mai fi.

Cu toate ca nu-mi place sa discut cu anonimi, de data asta -i spun omului:
Jos cu palaria!....
Sa fitzi cu totzii sanatosi!
Donbazil - Faget :idea:

P.S. Celor care nu stiu, le comunic faptul ca eu am albine de 28 de ani, deci si cand eram militzian si cand eram politzist si cand nu mai sunt nici una, nici alta, - stupar am fost si cat m-o ajuta Bunul Dumnezeu am sa mai fiu....
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: VINOVATII !

Mesajde gerulla77 » 05 Oct 2012, 00:04

Dragi colegi,incepusem sa cred ca sunt invizibil si nimeni nu ma vede, nu vorbeste cu mine sau despre mine :lol: M-am linistit-EXIST !!!!!!.Colegul DONBAZIL,ma considera "anonim".Cu ce este mai cunoscut Donbazil decat Gerulla (vezi Columna)?Dar acesta este un fleac,nu "m-a ciuruit"Am fost prins cu niste probleme personale si nu mi-am facut C.V.ul Promit sambata sa imi fac publica identitatea.Acum pot sa dorm linistit. :lol:
gerulla77
 
Mesaje: 103
Membru din: 26 Sep 2012, 21:45

Re: VINOVATII !

Mesajde Mircea_63 » 05 Oct 2012, 00:17

cornelioandanciu scrie:Acei vinovati dinainte de 1989 lucrau cu aceleasi concepte cu care lucreaza si "astia", pai nu ni se spunea ca traim intr-o societate perfecta? De ce pe astia i-am crede si pe aia nu?

Si in completarea ta adaug: cu ce se deosebeau extremistii de atunci fata de cei de acum?

Cine propovaduieste "inchizitia" pe forum si vrea sange si apoi o da cotita cum ca de fapt vroia doar sa vorbim discutii, doar asa ca intre oameni europeni?
Semeni vant si rasare furtuna! Cristi, desi n-ai crede, am avut mereu un mare respect pentru tine si principiile tale. Foarte tare m-a deranjat interventia lui (zicea Mircea sa nu pomenim nume? :? ) proapi, dar exact precum erau aia cu comunismul - pe el il consider un idiot- dar pe tine te socot autorul moral. Asta ai semanat!
Una e sa discutam principii sau despre ... si alta sa ne luam de oameni despre care nu stim nimic sau mai nimic!

Poate iti da de gandit ce inseamna autor moral; de exemplu una este comunistul care credea in ceea ce face, credea in comunism si in principiile lui si alta inseamna fiara, delatorul si coada de topor.
Tu esti un tip prea destept ca sa intelegi ca nu fac prin asta apologia comunismului, dar sunt sanse sa se gasesca ****** care sa inteleaga asta!

Sunt curios daca intelegi ce spun si iti asumi, iti faci mea culpa sau arunci in continuare cu pietre. Foarte curios! Este piatra unghiulara pentru parerea mea despre tine, dar si a multor altora care vor citi.
Indiferent de raspuns si de parerea formata, imi pastrez acelasi respect pentru tine!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: VINOVATII !

Mesajde Donbazil » 05 Oct 2012, 00:18

Sal'tare!
:lol: :lol: :lol:
Respect!
Donbazil -Faget
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: VINOVATII !

Mesajde proapi » 05 Oct 2012, 08:27

Eu ma refeream la o minima gestica de regret, ceva care sa arate ca faci un pas inapoi, o dezaprobare chiar si tacita
Ceva f. important, cand te pui in slujba unui regim politic comunisto/fascisto totalitar, ilegal si criminal, risti f. tare sa te asemeni lui, asta daca nu te consideri om si vrei sa traiesti intr-o societate umana dreapta si egala pentru toti semenii sai.
Nu exista justificari si rastalmaciri.
Scuze pentru Mircea_63, sper ca e si reciproc.
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: VINOVATII !

Mesajde Cristian IONITA » 05 Oct 2012, 08:45

oau .... cata profunzime si demagogie in acceleasi fraze .... doar asa ca sa evitam sa raspundem la intrebarile "incomode"

Mircea_63 - sunt autorul moral la ce? .... la faptul ca discutam?
Vorbesti de extremism .... nu am inteles daca si pe mine ma bagi in aceasta categorie .... dar eu recitint ... am vazut ca sunt cu adevarat cateva pareri spuse mai apasat dar mai e cale lunga pana la extremism.
Spui ca ma apreciezi .... iti multumesc de parere dar tin sa-ti precizez ca nu am si nu am avut niciodata nevoie sa fiu apreciat de alti ... am fost si sunt in continuare multumit sa stiu ca nu am eu insusi nimic sa-mi reprosez si poate de accea nu am impresia (paranoica chiar) cand vorbesc despre trecutul meu ca arunca altii cu pietre in mine.
Printre noi avem oameni care inteleg mai greu sau sunt mai inversunati pe idee (****** cum le spui tu) dar asta nu e o justificare sa eviti dialogul.

@Donbazil - ce ar fi sa-ti calci o data pe inima si sa faci un lucru si fara sa te gandesti .... sa-mi raspunzi la intrebare .... nu de alta dar nu de putine ori omul cand gandesate nu o face si musai in vederea sinceritatii .... se mai intampla sa se gandeasca cum sa ascunda .... cum sa insele .... deastea .... stim cu totii ca omul la betie (adica gandeste mai greu) e cel mai sincer ..... sau sinceritatea e asa o chestie mai pentru "restu' lumii"?
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: VINOVATII !

Mesajde Mircea_63 » 05 Oct 2012, 11:18

Cristian IONITA scrie:oau .... cata profunzime si demagogie in acceleasi fraze .... doar asa ca sa evitam sa raspundem la intrebarile "incomode"

Mircea_63 - sunt autorul moral la ce? .... la faptul ca discutam?
Vorbesti de extremism .... nu am inteles daca si pe mine ma bagi in aceasta categorie .... dar eu recitint ... am vazut ca sunt cu adevarat cateva pareri spuse mai apasat dar mai e cale lunga pana la extremism.
............................................................................................................................
Printre noi avem oameni care inteleg mai greu sau sunt mai inversunati pe idee (****** cum le spui tu) dar asta nu e o justificare sa eviti dialogul.


Eu nu am evitat niciodata dialogul, ba chiar l-am cautat. Cred ca nu poti contesta asta!
In ce consta extremismul (de fapt atitudinea extremista)? In impunerea -fortata prin repetare aproape obsesiva- a dialogului catre cei care nu vor sa dialogheze. Prin insinuarea ca a fi fost membru de partid te culpabilizeaza cumva.

Eu am fost membru de partid doar doua luni. Tu n-aveai varsta necesara, dar asa cum tu
Cristian IONITA scrie:Am fost UTC-ist ca TOTI colegi mei de scoala ....

asa si eu am fost membru de partid ca aproape TOTI oamenii din fabrica. Crezi ca ceilalti erau oarece disidenti? :lol: Faptul ca ai injurat regimul nu te face disident. Toata lumea il injura!

Autor moral? Da, prin conceptul insinuat. Marx-Engels, filosofi care si-au scris parerea sunt sau nu autori morali ai comunismului?
Ce are comunismul atat de rau? Conceptia!

Oamenii sunt vinovati ca au crezut intr-o utopie? Ma refer la OAMENI nu la omul-fiara. Si in numele altor concepte oarecum utopice s-au dezlantuit fiarele. Crestinismul e utopic prin cererea de a-ti iubi aproapele, unde mai pui sa-ti iubesti dusmanul? Cine face asta??
Chiar aici pe forum vad oameni care solicita in ajutor un sfat si crestini declarati il mistocaresc. Unde-i iubirea, compasiunea?
Pentru masacrele facute in numele credintei acuza cineva crestinii?

Ce e gresit -dupa parerea mea- in conceptia lansata de tine? Faptul ca soliciti insistent si insinuezi ca ar fi vinovati de ceva unii oameni. Le ceri sa vina aici in fata ta si sa recunoasca, sa-si faca mea culpa si sa-si toarne cenusa in cap. De fapt in ce calitate le ceri tu asta cu atata vehementa? Pe ce te bazezi de-i consideri vinovati.

Esti crestin? Eu te consider vinovat de ororile inchizitiei!

Ca autor moral...de la conceptia lansata de tine cu cele mai curate intentii (probabil), se lanseaza oamenii-fiara, gata sa muste si sa improste cu noroi.

Buuun, dizidentii lu` peste! Pai ia uite cum sta treaba.
In ziua de azi esti liber sa-ti manifesti convingerile. Cum naiba de ne conduc ticalosii astia de 20 de ani si nimic nu se schimba in bine? Sunteti liberi sa va spuneti parerea, sa schimbati lumea. Unde sunteti acuma? Ce ati schimbat?
Asta e lumea pe care ati dorit-o? Inseamna ca voi sunteti vinovatii pentru marasmul in care se zbate Romania!
Sau nu sunteti vinovati? Nu puteti schimba?
Pai atunci ce putea sa schimbe un om in regimul comunist? Da, erau vinovati oamenii-fiara care au terorizat si au facut ce au facut, dar e o greseala sa acuzi oamenii care au crezut intr-o utopie -fara sa fi facut vreun rau cuiva- sau oamenii care n-au crezut, dar s-au adaptat vremurilor -tot fara sa fi facut vreun rau cuiva.

Daca acum ca suntem liberi sa o facem, nu putem schimba lucrurile in bine, ce crezi ca se putea face atunci?

Au fost si vor exista vinovati, incontestabil. Curatenia se face punctual! Cand faci curatenie, scoti gunoiul din casa, dar nu-ti golesti casa aruncand lucrurile de-a valma la gunoi.

Demersul tau era cu totul altfel daca nu pomeneai nume. Atunci era o invitatie generala la dialog. Cine vroia se baga si cine nu, nu.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: VINOVATII !

Mesajde mircea » 05 Oct 2012, 12:56

CI , Proapi...schimbati un pic abordarea, pentru ca altfel riscam sa inmormantam topicul, inainte de a se naste . Nu uniforma sau calitatea de membru al unui partid conteaza, ci omul . OMUL !!!!!

-----------------------------------------------
Pe de alta parte vin si spun (si sunt constient de asta), ca nimeni nu poate trai intr-un subsol, fara a imprumuta ceva, ceva, din mentalitatea unui sobolan.
Bineinteles, este o figura de stil si se refera la propria-mi persoana.
Traind in comunism, ma simt "tarat" de acea perioada, de unele mentalitati, trairi, etc. Timpul isi pune amprenta peste generatii, si fiecare generatie este masura timpului pe care il traieste.

Nu ma deranjeaza nici o abordare pe subiect, oricat ar fi ea de corecta, "incisiva" sau nedreapta, dar nu as vrea ca acest topic sa se transforme in ceva monstruos.

Pe masura ce topicul se dezvolta o sa dau si eu din "casa", acolo unde am ceva de spus.
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: VINOVATII !

Mesajde lucky5strike » 05 Oct 2012, 20:26

Termenul "VINOVATII!"... e cam dur pentru marturisiri... dar sa constientizam si putem trece peste asta!

Toti cei care ati trait la maturitate "comunismul" romanesc, indiferent cat de implicat, nu aveti cum sa scrieti istoria acelei perioade, pentru ca asta e principiul, se rescrie scenariul piesei dupa ce ies complet de pe scena actorii. Iar scenariul va fi refacut credibil poate la o suta de ani de la eveniment. Aveti insa prin marturii orale suficienta invatatura de dat, si voua, si lumii in care vor trai copiii vostri.

Eu va indemn: dati! ... si va mai indemn: credeti! Credeti in ceva pozitiv, pozitiv pentru umanitate! Adevarul, de exemplu!

Fara adevar, dispare credinta, dispare si increderea, si... nu mai poate exista nimic.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: VINOVATII !

Mesajde lucky5strike » 05 Oct 2012, 20:40

Poftim comunismul, brut, cu bune, cu rele:

- desfiintarea proprietatii funciare
- impozit progresiv.
- desfiintarea succesiunii proprietatii.
- anihilarea opozitiei.
- monopolul statului in activitatile financiare, comunicatiilor si transportului
- gratuitatea invatamantului, si el etatizat
- eliminarea muncii in randul copiilor
- uniformizarea densitatii populatiei in teritoriu
- munca - activitatea obligatorie.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: VINOVATII !

Mesajde gerulla77 » 05 Oct 2012, 21:31

Nu vrea sa supar pe nimeni dar am sa incerc sa fiu "avocatul diavolului".Discutiile seamana pe undeva cu cele din sfera fotbalului;spectatorii,adica cei tineri judeca cu severitate aspecte despre care doar au auzit sau au citit sau li s-a povestit,in timp ce cei care au participat,jucatorii,incearca sa se dezvinovateasca sau tac.Dragi tineri,comunismul ca doctrina era doctrina celor neajutorati,un fel de crestinism politic dar el a fost modificat dupa cum a vrut fiecare popor.Oare seamana comunismul intelectual francez cu cel grecesc sau cu cel sovietic sau cu cel romanesc sau ceh sau ungar,sau cu cel italian?Fiecare are specificul lui si istoria lui deci sa nu-i tratam pe toti in bloc.La fel comunistii din 1940-1950 nu semanau in nici un caz cu comunistii din 1980-1989.Discutiile globale sunt total daunatoare si nu duc decat la conflicte.Securitatea din 1946 era formata din tovarasi care nu realizasera nimic pana atunci si care se bucurau distrugand lumea care pana atunci ii trata de sus in timp ce securistii de dupa 1980 erau majoritatea intelectuali(vorbesc de cadrele de specialitate nu de politruci) care erau mult apreciati de de CIA sau de MI-5 si chiar de KGB.Totul este in miscare si nu putem judeca acum ceea ce s-a intamplat in urma cu 20-30 de ani in urma.Este bine,parerea mea,ca fiecare sa ne spunem parerea ,sa discutam despre subiect dar nu este corect SA JUDECAM.
gerulla77
 
Mesaje: 103
Membru din: 26 Sep 2012, 21:45

Re: VINOVATII !

Mesajde mircea » 05 Oct 2012, 21:59

gerulla77 scrie:Nu vrea sa supar pe nimeni dar am sa incerc sa fiu "avocatul diavolului".Discutiile seamana pe undeva cu cele din sfera fotbalului;spectatorii,adica cei tineri judeca cu severitate aspecte despre care doar au auzit sau au citit sau li s-a povestit,in timp ce cei care au participat,jucatorii,incearca sa se dezvinovateasca sau tac.Dragi tineri,comunismul ca doctrina era doctrina celor neajutorati,un fel de crestinism politic dar el a fost modificat dupa cum a vrut fiecare popor.Oare seamana comunismul intelectual francez cu cel grecesc sau cu cel sovietic sau cu cel romanesc sau ceh sau ungar,sau cu cel italian?Fiecare are specificul lui si istoria lui deci sa nu-i tratam pe toti in bloc.La fel comunistii din 1940-1950 nu semanau in nici un caz cu comunistii din 1980-1989.Discutiile globale sunt total daunatoare si nu duc decat la conflicte.Securitatea din 1946 era formata din tovarasi care nu realizasera nimic pana atunci si care se bucurau distrugand lumea care pana atunci ii trata de sus in timp ce securistii de dupa 1980 erau majoritatea intelectuali(vorbesc de cadrele de specialitate nu de politruci) care erau mult apreciati de de CIA sau de MI-5 si chiar de KGB.Totul este in miscare si nu putem judeca acum ceea ce s-a intamplat in urma cu 20-30 de ani in urma.Este bine,parerea mea,ca fiecare sa ne spunem parerea ,sa discutam despre subiect dar nu este corect SA JUDECAM.

Dumneata chiar vorbesti serios ? In `90 aveai 30 de ani.....
Nu-mi vine sa cred ce citesc .
Apreciez sinceritatea, dar am ramas perplex .
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: VINOVATII !

Mesajde gerulla77 » 05 Oct 2012, 22:16

De ce te miri? :lol: Sunt nascut in 1960.
gerulla77
 
Mesaje: 103
Membru din: 26 Sep 2012, 21:45

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori