Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: VINOVATII !

Mesajde proapi » 07 Oct 2012, 07:20

Pe scara istoriei, comunistii apar precum un bucatar prost care arunca mancarea preparata la cosul de gunoi.
Asa a fost si la noi, un regim infiintat si desfiintat de aceeasi ideologie si de aceeasi oameni. Ingredientele au fost un popor intreg cu toate resursele sale.
Ati invatat ceva de aici?
E clar ca acesti oameni comunisti se omoara intre ei si cand au ocazia participa la "revolutii".
Intr-un cuvant oameni incurca -lume, ca expresie.

A aparut si un peste mare, cu scoala de cadre ale partidului, un om de nadejde, cheltuiala in plus pe banii poporului, tradator de a 2 a zi. Ce fel de partid recruteaza astfel de cadre? Spune ca asa a gandit pe moment si tulburata fiindu-i personalitatea a muscat mana stapanului. Strategia partidului era formata din oameni cu gandirea de moment!
E bine sa cunoastem mai multe.
Bineinteles ca nu am nimic cu comunistii din convingere, nu e cazul vostru, la voi a fost prostitutie.
proapi

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde gerulla77 » 07 Oct 2012, 09:31

Se pare ca atunci cand esti cinstit si incerci sa explici ceea ce ai facut sau ce ai gandit se gasesc imediat oameni cu conceptii osificate care folosesc "patul lui procust"in judecarea oricarei situatii.Poate era mai bine daca imi tineam gura si imi vedeam de treaba.Aceata situatie imi aduce aminte de o alta din armata.Dupa liceu,inainte de armata, am fost profesor-suplinitor vreo 7-8 luni la o scoala care avea o sucursala la penitenciarul Jilava unde am functionat si eu.In armata am povestit diferite chestii din perioada de profesorat si mi-am atras antipatia mai multor "colegi"din ciclul 2 care mi-ai frecat ridichea pt. ca au considerat ca ma purtam infumurat si agresiv cu bietii oameni din penitenciar (adica nu-i lasam sa copieze si incercam sa-i conving sa invete la materiile mele,biologie,chimie).Dupa plecarea lor am aflat ca unul dintre ei avusese un frate care fusese inchis.Se pare ca nu ma potolesc nici la batranete.Imi pare rau ca ai sters parte din mesaj,mircea, dar nu mai am cum sa-l completez.Nu cunosc chiar in amanunt modul cum se faceau recrutari dat eu nu am semnat nimic si nu am dat nici o nota informativa la Secu.insa am purtat discutii vreun an de zile cu un ofiter care venea la mine acasa cam o data la 2-3 saptamani si cu care discutam cam vreo ora despre subiecte diferite(pe vremea aceea locuiam singur intr-un apartament personal).Dupa revolutie am avut si dovezi ca mi se asculta telefonul si ca aveam cel putin un microfon in casa.Tipul era de calitate si am discutat cu el de mai multe ori in contradictoriu despre cum se realiza comunismul in tara nostru. :lol:
gerulla77

Mesajde gerulla77 » 07 Oct 2012, 09:59

Revin pt. ca mi-am amintit de un caz care m-a lasat perplex dar care poate explica cumva cazul meu.In liceu la Lazar aveam un profesor de fizica,extrem de popular in randul elevilor,mai ales elevelor,ii dau numele pt ca este un caz public de care poate unii isi pot aminti.A ramas profesor ani de zile,ma mai intalneam cu el de-a lungul anilor.Pe timpul presedintelui Constantinescu l-am revazut la tv ca loctiitorul sefului de la SRI.Il cheama Mircea Ghiordunescu.Bineinteles ca vor aparea colegi care vor spune :uite un tradator care scotea informatii de la elevii de liceu si ii turna.Este o explicatie simplista si care denota necunoasterea modului de lucru in seviciile de informatii.In toata lumea exista agenti sub acoperire care traiesc in anonimat si care colecteaza informatii care sunt prelucrate de cei din agentie.ASTA ESTE ESENTA ACTIVITATII DE COLECTARE DE INFORMATII NECESARE ORICAREI AGENTII CARE APARA INTEGRITATEA ORICARUI STAT.Si inca ceva,un coleg facea o delimitare intre cei care aparau STATUL (cei buni) si cei care erau delatorii care bagau oamenii nevinovati la puscarie si care se vindeau SISTEMULUI (cei rai).Se uita un amanunt in acele vremuri STATUL functiona dupa un SISTEM (bun sau rau) si cele doua categorii functionau in acelasi SISTEM dar erau SEPARATI in diferite DIRECTII sau BIROURI.
gerulla77

Mesajde Crisan Dorel » 07 Oct 2012, 12:46

Nu am postat nimic aici convins fiind ca sunt destui cu trairi si experiente de viata mai relevante, insa a condamna comunismul doar prin prisma "mizeriilor" din acea perioada e incomplet !
Nu am fost utc-ist, am avut nota scazuta la purtare fiindca am refuzat sa le ingros randurile
Influentat de lecturile mele, ajutat si de lenea mea metafizica, am fost profund atasat de societatea civila si am respins orice apropiere, asociere sau apartenenta la structuri politice, militare, militienesti dar si la cele care erau pe criteriul de uniformizare si subordonare a individualitatii.

Comunismul e nociv incepand de la nivel de idee ! Ucide individualitatea, competitia !

Discutam cu un bun prieten despre dizidenta, despre revolutia care urma sa se infaptuiasca, iminenta si necesare, in vara lui '89
Revolutia insa m-a prins in Sinaia, la cel mai bun hotel, cu iubita mea de atunci !
Am iesit in strada ... dar n-am gasit mare lucru.
Am trait bine-nteles, atmosfera aceea ca oricare dintre noi ! O emotie placuta, datatoare de sperante ! In anii aceia credeam ca totul e posibil !
Totul era la alte dimensiuni, nu realizam atunci ... nuantele viitorului ! (la nivel de costuri)
Cred ca nu a realizat nimeni adevarata dimensiune a lucrurilor, nici cei care au facut privatizarile si au vandut resursele pe nimic !

Nu am fost un dizident si nici revolutionar ! Singura mea lupta a constat in faptul ca mancam conserve de peste, 'juma de paine si ce mai gaseam pe rafturile golite ale regimului !
TRANCE-FORMATION
Crisan Dorel

Mesajde paul » 07 Oct 2012, 12:54

gerulla77 scrie:Nu cunosc chiar in amanunt modul cum se faceau recrutari dat eu nu am semnat nimic si nu am dat nici o nota informativa la Secu.insa am purtat discutii vreun an de zile cu un ofiter care venea la mine acasa cam o data la 2-3 saptamani si cu care discutam cam vreo ora despre subiecte diferite(pe vremea aceea locuiam singur intr-un apartament personal).Dupa revolutie am avut si dovezi ca mi se asculta telefonul si ca aveam cel putin un microfon in casa.Tipul era de calitate si am discutat cu el de mai multe ori in contradictoriu despre cum se realiza comunismul in tara nostru. :lol: [/i]

Tu ce faci ? Vinzi castraveti la gradinar ? Sau miere lui ... Adi Hodis ?
Vrei sa spui ca nenea ofiteru' o pierdut un an de munca informativa pe de-ai moca ??? Sa inteleg ca aluia ii placeau lentilele tale si venea odata la 2-3 saptamani sa ti le admire ?
Si ma rog , ce pile asa mari aveai tu in servicii ca dupa'89 ti-au confirmat microfonu' si telefonu' ?
Uite ce cred eu ... Toata viata ai fost un frustrat ! Treapta n-ai luat-o , ai facut liceul la seral , ai cochetat cu "mediile academice" , si pe acolo "esece" ,ai reusit sa faci o party in deceniul 4 al existentei ... Asta daca nu-i "legenda" !
Cred , totusi ca ti-a placut sa fii cantaret ... bisericesc ! La Secu ... :oops:
Semneaza ... scheletul din sifonier !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
paul

Mesajde paul » 07 Oct 2012, 13:13

gerulla77 scrie:In toata lumea exista agenti sub acoperire care traiesc in anonimat si care colecteaza informatii care sunt prelucrate de cei din agentie.ASTA ESTE ESENTA ACTIVITATII DE COLECTARE DE INFORMATII NECESARE ORICAREI AGENTII CARE APARA INTEGRITATEA ORICARUI STAT.Si inca ceva,un coleg facea o delimitare intre cei care aparau STATUL (cei buni) si cei care erau delatorii care bagau oamenii nevinovati la puscarie si care se vindeau SISTEMULUI (cei rai).Se uita un amanunt in acele vremuri STATUL functiona dupa un SISTEM (bun sau rau) si cele doua categorii functionau in acelasi SISTEM dar erau SEPARATI in diferite DIRECTII sau BIROURI.[/i]

O bag si pe asta in sprijinul teoriei ... "cantaretului bisericesc" ! :idea:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
paul

Mesajde gerulla77 » 07 Oct 2012, 13:45

Paule, tata, eu sunt om batran :lol: si nu intentionez sa ma enervez cu tine ,deci numai bine,iar daca atata te duce mintea si judecata eu cu ce te pot ajuta? :roll:
gerulla77

Mesajde paul » 07 Oct 2012, 14:02

gerulla77 scrie:Paule, tata, eu sunt om batran :lol: si nu intentionez sa ma enervez cu tine ,deci numai bine,iar daca atata te duce mintea si judecata eu cu ce te pot ajuta? :roll:

Hai "batrane" , nu te supara ! Tu nu stii ... copiii spun lucruri trasnite ! Nu mi-ai vazut avatarul ???
Uite cum ma poti ajuta ... Lamureste-ma si pe mine , asa ca pe ala micu' din avataru' meu , cu ce-au gresit oamenii aia care au infundat ani grei de puscarie pentru ca ... erau intelectuali , pentru ca aveau oaresce suprafete de teren , pentru ca aveau fabrici , mori , hanuri si mai stiu eu ce , pentru ca erau membri mai mult sau mai putin marcanti ai partidelor istorice ...
Ma mai poti lamuri explicandu-mi ce inima au putut avea delatorii care stiau ca prin actiunea lor raman copii mici fara parinti ,familii distruse ...
Spuneai intr-o nota asa mai intelectualista citand un destept , treaba cu intinderea libertatii ! Pai asta care s-o bagat cu bocancii in viata oamenilor , viata care decurgea oarecum liniar , in virtutea carei libertati a actionat ???
paul

Mesajde gerulla77 » 07 Oct 2012, 14:39

Bunicul meu din partea mamei a facut 3 ani la Canal,fratele lui a facut 6 ani la Jilava pt. ca a batut un prizonier rus (scapandu-l astfel de plutonul de executie).Bunicul din partea tatei a mancat batai non stop un an de zile pt ca era chiabur si nu voia sa intre in CAP.Familia bunicului din partea mamei a pierdut o avere care mi-ar fi permis si mie sa traiesc in indestulare acum.Tot ceea ce imi spui cunosc si pe undeva am platit si eu dar asta nu are legatura cu ceea am facut eu.Eu nu am nici un amestec si nici o vinovatie nu imi intuneca sufletul. Acum te recunosc,esti colegul din scoala generala care chinuia toti grasii de-o seama cu noi,aruncandu-le mascari si facandu-i sa planga tot timpul.L-am revazut dupa multi ani,era gras si trist :!: Dar eu nu sunt gras si nici nu ma fac sa plang parerile tale :lol:
gerulla77

Mesajde paul » 07 Oct 2012, 15:26

gerulla77 scrie: Acum te recunosc,esti colegul din scoala generala care chinuia toti grasii de-o seama cu noi,aruncandu-le mascari si facandu-i sa planga tot timpul.L-am revazut dupa multi ani,era gras si trist :!: Dar eu nu sunt gras si nici nu ma fac sa plang parerile tale :lol: [/i]

Auzi "batrane" ... putintel gras sunt si oarecum vesel :lol: Departe de mine gandul de a te face sa plangi ! Da' eu , mai greu de cap ... tot nu pricep ! Cum ai putut "cocheta" cu organele represive ale unui stat care ti-a afectat familia intr-o anumita masura ? Sa nu-mi vorbesti de patriotism sau mai stiu eu ce bazaconii ca rad pana vomit ! Este ca undeva acolo in sufletelul tau ai vrut cu tot dinadinsul sa fii ... "cineva" ??? Si ai fost dispus si la compromisuri chiar daca sangele stramosilor striga ... dreptate ! Sau ... n-a fost asa ??? Eu , in locul tau , avand istoricul familiei tale , l-as fi dat pe scari pe ofiterul care venea sa "ma pipaie" ! Asta ... nu pricep !!!
paul

Mesajde gerulla77 » 07 Oct 2012, 15:53

Sper sa nu vomiti,ca pe urma trebuie sa cureti dar familia mea chiar m-a crescut in respectul TRINITATII; DUMNEZEU (a se citi credinta si nu religie),TARA si FAMILIE.Le respect si acum.Eu imi invat acum familia SA NU JUDECE iar daca nu sunt de acord cu ceva sau cineva sa respecte acesta entitate si daca nu pot s-o suporte sa se indeparteze de ea. ATAT!!!!!
gerulla77

Mesajde paul » 07 Oct 2012, 18:15

gerulla77 scrie:familia mea chiar m-a crescut in respectul TRINITATII; DUMNEZEU (a se citi credinta si nu religie),TARA si FAMILIE.

Nu te supara pe mine , dar , eu sunt mic si nu stiu nimic ... :oops:
Din putinul pe care-l stiu ,am retinut ca TRINITATEA se comporta ca ... 3 in 1 !!! Adica , exemplul cel mai uzual , Tatal ,Fiul si Duhul Sfant ... UNA SUNT !!!
In cazul tau , reprezentantii Tarii ti-au afectat Familia si tu ai continuat sa fii "cadru de nadejde" al statului represiv ... :shock: ...
Hotarat lucru ... nu ma ajuta deloc neuronu ' !
Sau poate te-o convins ofiteru' ca bunicii tai au fost "dusmani ai poporului"si atunci ... se leaga !!! 8-)
paul

Mesajde gerulla77 » 07 Oct 2012, 20:34

Prietene, am impresia ca duelul nostru a cam monopolizat rubrica asa ca eu fac o pauza sa las si altora dreptul de a vorbi.
gerulla77

Mesajde gerulla77 » 07 Oct 2012, 20:40

Totusi, ma mananca,nu ma pot abtine.Faci o confuzie groaznica intre TARA si reprezentantii vremelnici ai Puterii.Poate ar fi o rubrica nemaipomenita sa discutam despre TARA.Saptamana viitoare daca voi avea timp voi deschide rubrica -TARA_,Deci sa nu prind pe nimeni ca-mi ia dreptul de a deschide aceasta rubrica.Am zis! :twisted:
gerulla77

Mesajde Mircea_63 » 08 Oct 2012, 18:13

Ma tenteaza sa va spun o poveste, absolut adevarata, partial am o retinere pentru ca e o farama din viata mea sentimentala si pentru ca nu pare verosimila.
Aveam o relatie apropiata cu o colega de facultate si ne faceam planuri de casatorie. De-a lungul timpului auzeam de la ea lucruri pe care le puneam la indoiala. Indoiala mea ne umbrea relatia. Era cu putin mai in varsta ca mine, dar nu era ceva vizibil. Facuse vreo doi ani de scoala medicala militara, lucrase ca locotenent in armata...n-o credeam pana cand un coleg din alta grupa...surpriza: doamna locotenent, d-voastra aicea? Si ne povestise apoi ca atunci cand a fost el militar in termen, ea era locotenent in acea unitate.
Visa ca dupa absolvire sa intram cumva impreuna in cadrul Armatei. Habar n-am cum se putea, mai ales ca motivul retragerii ei era unul de sanatate.
Partea proasta era ca eu aveam cu totul alte apucaturi. O combinatie de hipi-rocker-liber cugetator. Am detestat armata si mi s-au parut 9 luni irosite din viata mea in mod stupid. Aveam prieteni artisti plastici, un amic arhitect, altul poet si filosof etc si sub aspectul studentului serios statea un om care nu iubea deloc inregimentarea. Oarecum nu ne potriveam deloc, dar cararile inimii...

La un moment dat imi povestise ceva din care rezulta ca lucra ca informatoare. Nici asta n-o credeam! Vazusem pana atunci oameni -in varsta fata de varsta mea de atunci- care facusera armata la Securitate, la fel cum am facut eu armata la infanterie. Simpli soldati in termen, dar atat de mandrii de acest lucru, de parca ei ar fi pus coada la pruna. Pe altii, daca ii banuia cineva ca ar fi securisti sub acoperire, banuiala asta ii umplea de mandrie si incercau chiar sa dea de inteles ca asa si este. Pentru unii ideea asta era asa un miraj al puterii, incat fie si doar daca cunosteau un securist sau le era cumva vecin, pareau sa-l cunoasca pe Superman si oarecum, prin simpla cunostinta sau vecinatate se umpleau si ei de o aura magica si radianta a unei forte nemaivazute, iar acest lucru era povestit cu mandrie de cate ori aparea ocazia sau ...la o bere. Eventual era argument suprem daca ne povestea ceva nu prea credibil. "Stiu eu multe, bai, vecinul meu lucreaza la Securitate si mi-a spus multe chestii".Termenul de informator era jignitor si atunci, asemeni cu cel de turnator, dar cu totul altceva e cel de colaborator!

Am avut cate ceva de carait in legatura destainuirea ei si in afara de faptul ca ma indoiam, ceea ce era extrem de jignitor -adica o fac mincinoasa?- mai era si felul jenant in care era privita delatiunea.
- Stai sa-ti explic, ca tu nu intelegi!
Abordata in felul urmator. D-ta ai servit patria. Ai iesit din randurile militare, dar e de datoria ta de onoare si de patriot sa-ti servesti patria in continuare. Nuuu, nu e vorba de turnatorie, ci e vorba de a faptul ca dusmanul nu doarme si exista elemente declasate, ostile Romaniei care
distrug ceea ce poporul roman a creeat, care instiga etc Este datoria d-tale patriotica si de fapt asta ar face orice cetatean onest, de a ne aduce la cunostinta orice informatie de natura sa...dar noi dorim si va oferim sansa unei colaborari mai apropiate. Fiind un cetatean de valoare, la nevoie, orice problema aveti, veniti cu incredere la noi si veti gasi sprijin etc. Va vad cam obosita...
- Am examene...
N-a fost mare lucru sa se ofere sa o ajute...ba i-a mai oferit si un ajutor banesc, lunar, caci cadrele noastre de nadejde trebuiesc sprijinite.

Eu n-am crezut o iota! Nici acum nu sunt convins ca nu era doar imaginatia ei foarte bogata, auzeam aproape zilnic povesti securistice despre nemaipomenite misiuni si credeam tot mai mult ca...are fluturi.

Ne ducem in Arad si iesim la o plimbare pe faleza cu doi prieteni apropiati, un cuplu. E greu de explicat sobrietatea cu care ma purtam cu ea si nebunia si larghetea ce o simteam cu ei.
Cu ea mi-ar fi fost rusine sa merg cu nasul pe tren, cu ei mi-ar fi fost rusine sa-mi iau bilet. Ultimul vagon din personalul de Timisoara, duminica seara era plin de studenti si nimeni n-avea bilet
Se innopteaza si ne asezam pe o banca pe malul Muresului, iar luna plina plutea in fata noastra. Stam la povesti cu o oarecare stinghereala caci ea nu era din gasca noastra si nici nu dadea vre-un semn ca se simte in largul ei.
Printre multe alte tampenii, gasca noastra avea diverse slagare. E jenant sa va spun, dar stateam pe banca si printre bancuri si povesti, cantam "Partidul, Ceausescu, Romania". De fapt parodiam prostia asta ce era la TV toata ziua.

Amicul meu vine cu ideea 'Hai sa cantam". Prietena lui, entuziasta, "Hai gata, ce pana mea, hai sa cantam, hai si voi"
Pentru sobra mea prietena era ceva jenant sa stai pe banca in parc si sa canti. Ba ca nu stie, ba ca n-are voce.... si incep astia doi: Partiiidul, Ceauseeescu, Romaniiiaa...
Intradevar cantam oarecum in surdina si din gat, imitand in mod caraghios...
Ea, jenata, da sa plece, noi insistam...bun, hai "Am cravata mea..." Pana la urma a ingaimat si ea ceva acolo ce semana a cantat, dar mereu se uita in jur daca nu ne aude careva, caci ar fi intrat in pamant de rusine.

Bineinteles ca acasa mi-a sugerat ca prietenii mei sunt cam dusi de-acasa, ca nu e obisnuita cu astfel de companie etc

Ma gandesc numai, daca intradevar era informatoare sau ce naiba era, oare cum era sa mearga sa raporteze ca am stat pe banca, la lumina lunii, fumand Carpati si cantand :
Partidul, Ceausescu, Romania ?

Povestea este absolut reala, iar sotia mea o cunoste cu mult inainte de a posta eu aici. Spun asta doar in ideea de a confirma cumva veridicitatea ei.

Daca Big Boss socoteste ca povestea mea nu-si are locul aici, il rog sa o mute, sau sa o stearga!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63

Mesajde Donbazil » 09 Oct 2012, 00:58

gerulla77 scrie:Colega proapi termenul "oglinda"ma face sa cred ca te referi la mine .... si pot spune ca emit o parere despre care am studiat(sper sa n-o iei personal ci ca o abordare general psihologica)toti cei care au o atitudine extrema intr-o anumita directie ascund de fapt o dezamagire sau o neinplinire personala,un moment pe care vor sa-l ascunda,cand nu s-au ridicat la nivelul pretentiilor sale intelectuale,profesionale sau morale. :P

Sal'tare!
Stasi ghinisor domnule GERULA si nu-tzi face inima rea, ca daca ai avea ceva relatzii pe la ACA sau ICDA si te-ai interesa putzin despre unele persoane, ai putea afla ca sunt " victimele" propriei imaginatzii...
Pur si simplu ai nimerit-o exact cand ai afirmat chestia cu "dezamagirea sau neimplinirea personala"....Ca doar sunt destui care STIU ca marele merit al unor "dizidentzi" este doar acela ca sunt sotzii sotziilor lor....
Nu intru in detalii dar daca tot sunt luat in vizor, iaca mai dau si eu din casa, ca doar de 15 ani de cand sunt in relatzii cu cei de la Bucuresti am mai povestit si noi, de una, de alta, de unu' , de altu'....Asa ca se cam cunosc niste chestii si nu prea ne mai ciupim la fitilele si gloantzele oarbe trase de "dizidentzi"....
Cat despre "pretentzii profesionale"....
Hai sa fim seriosi, cand mergi la lucru pe bani in strainatate esti practic " sluga" - iar cand ai afacerea ta, fie ea si una mica (200 de stupi) in tzara ta, parca-i altceva....Parerea mea.....
Sal'tare!
Donbazil - Faget.

P.S. Mircea, un vechi dicton spune: Iubesc tradarea dar il urasc pe tradator!
Prin natura muncii mele in anumite perioade am "lucrat" cu informatori. Nu-i dracu' chear asa de negru cum cred unii. Informatziile fara valoare nu le baga nimeni in seama, iar cele valoroase, cum ar fi cele despre fapte grave,- sunt convins ca orice cetatean cu mintea la el, le-ar aduce la cunostintza AUTORITATZII....
Nu a comunistilor, pesedistilor sau pedelistilor.....
Politica-i una, iar sigurantza natzionala, viatza persoanelor si bunul mers al societatzii cu totul altceva....
Pe informatorii adevaratzi nu-i stie dacat omul lor de legatura si discretzia este absoluta, iar palavragii, zic si ei ce cred c-ar vrea sa fie......
Cat despre neadaptatzii social....Cine dracu-i baga-n seama?....Astia reprezinta TARA?....
Donbazil

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE