Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Politia in slapi

Mesajde Cristian IONITA » 11 Noi 2012, 11:08

http://www.dailycotcodac.ro/2012/08/sec ... DST2KnN-N5

cat am stat in tara mi-a trecut prin cap sa dau si pe la sectie sa vada daca se mai aude ceva de masina mea furata in februarie 2011 .... bine ca totusi nu m-am dus si asa mi-am prezercat o cantitate deloc neglijabila de neuroni.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Politia in slapi

Mesajde albinutza01 » 12 Noi 2012, 15:34

prefer sa nu mai comentez nimic de politia romana...lasa de dorit..
albinutza01
 
Mesaje: 5
Membru din: 09 Noi 2012, 16:38

Re: Politia in slapi

Mesajde minis » 04 Dec 2012, 19:48

Mi s-a furat scuteru'. Am fost si l-am reclamat. A fost prins hotu' si condamnat iar eu m-am constituit parte civila cu pretentii de despagubire. Bineinteles scuteru' nu a fost gasit drept care hotul trebuia sa ma despagubeasca, dar cu ce???
Nu tu domiciliu nu tu bunuri pe numele lui. Dar s-a gasit solutia: a primit in plus ani de pedeapsa. Si stau asa ca prostu' si ma gandesc ca, dupa ce am fost pagubit acum platesc sa stea mai mult in puscarie doar stau acolo pe banii nostri si implicit ai mei. Concluzie: de doua ori pagubit!!
minis
 
Mesaje: 33
Membru din: 10 Oct 2012, 12:58
Localitate: Focsani

Re: Politia in slapi

Mesajde csaa » 04 Dec 2012, 21:05

minis scrie:Mi s-a furat scuteru'. Am fost si l-am reclamat. A fost prins hotu' si condamnat iar eu m-am constituit parte civila cu pretentii de despagubire. Bineinteles scuteru' nu a fost gasit drept care hotul trebuia sa ma despagubeasca, dar cu ce???
Nu tu domiciliu nu tu bunuri pe numele lui. Dar s-a gasit solutia: a primit in plus ani de pedeapsa. Si stau asa ca prostu' si ma gandesc ca, dupa ce am fost pagubit acum platesc sa stea mai mult in puscarie doar stau acolo pe banii nostri si implicit ai mei. Concluzie: de doua ori pagubit!!

Pai ce vina are politia aici? Poate justitia, sau legiuitorul, ca nu l-a obligat sa munceasca in puscarie si cu banii primiti sa iti plateasca paguba. Politia si-a facut treaba.
Daca s-ar fi permis doua-trei "palmute" ar fi ciripit fara doar si poate.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Politia in slapi

Mesajde Cristian IONITA » 04 Dec 2012, 22:27

minis scrie:Mi s-a furat scuteru'. Am fost si l-am reclamat. A fost prins hotu' si condamnat iar eu m-am constituit parte civila cu pretentii de despagubire. Bineinteles scuteru' nu a fost gasit drept care hotul trebuia sa ma despagubeasca, dar cu ce???
Nu tu domiciliu nu tu bunuri pe numele lui. Dar s-a gasit solutia: a primit in plus ani de pedeapsa. Si stau asa ca prostu' si ma gandesc ca, dupa ce am fost pagubit acum platesc sa stea mai mult in puscarie doar stau acolo pe banii nostri si implicit ai mei. Concluzie: de doua ori pagubit!!



Macar stii cine e hotul

Ce n-as da si eu sa stiu cine e ala de mi-a furat ARO-ul

de fapt daca ma gandesc mai bine .... poate nu e bine sa stiu ...
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Politia in slapi

Mesajde proapis13 » 04 Dec 2012, 22:42

Zilele trecute mi-a venit de la tribunal rezolutia cu neinceperea urmaririi penale impotriva ,,celor'' mi-au ,,vandalizat''
busonul la rezervor si mi-au sustras cei 20L motorina;practic mai mult au varsat pe jos decat in bidonul cu care au furat
Chestia care mi-a scos un zimbet in coltul gurii a fost ca.......nu gasisera autorii,dar cazul s-a judecat :lol:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Politia in slapi

Mesajde minis » 05 Dec 2012, 00:01

![/quote]
Pai ce vina are politia aici? Poate justitia, sau legiuitorul, ca nu l-a obligat sa munceasca in puscarie si cu banii primiti sa iti plateasca paguba. Politia si-a facut treaba.
Daca s-ar fi permis doua-trei "palmute" ar fi ciripit fara doar si poate.[/quote]

Da e adevarat politia si-a facut datoria in cazul meu, dar in mare parte ori din cauza sistemului ori din cauza comoditatii ori din cauza intereselor hotii sunt prinsi cu"dedicatie".Sa nu-mi spuneti ca politistii nu stiu ca "fustaritele" vand tigari netimbrate in piata!
minis
 
Mesaje: 33
Membru din: 10 Oct 2012, 12:58
Localitate: Focsani

Re: Politia in slapi

Mesajde minis » 05 Dec 2012, 00:05

![/quote]


Macar stii cine e hotul

Ce n-as da si eu sa stiu cine e ala de mi-a furat ARO-ul

de fapt daca ma gandesc mai bine .... poate nu e bine sa stiu ...[/quote]

Da ii stiu numele de pe citatie si ce folos?
minis
 
Mesaje: 33
Membru din: 10 Oct 2012, 12:58
Localitate: Focsani

Re: Politia in slapi

Mesajde tomy81 » 26 Feb 2014, 19:29

Si sunt destui politisti care isi fac treaba foarte bine, acm ca am luat fiecare o amenda asta e, dar ce ar fi daca nu ar fi, near omori tigani pentru un stup
tomy81
 
Mesaje: 52
Membru din: 31 Mai 2011, 17:10
Localitate: BISTRITA

Re: Politia in slapi

Mesajde csaa » 26 Feb 2014, 21:37

Sa inteleg ca cei care nu sunt de acord cu tine, care au o alta opinie, nu trebuie sa posteze aici?
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Politia in slapi

Mesajde Cristian IONITA » 27 Feb 2014, 10:39

tomy81 scrie:Si sunt destui politisti care isi fac treaba foarte bine, acm ca am luat fiecare o amenda asta e, dar ce ar fi daca nu ar fi, near omori tigani pentru un stup



Va rog sa nu va suparati pe mine, dar da-ti dovada de naivitate crasa daca considerati ca sunteti in viata datorita politistilor. In ceea ce priveste tiganii stimabili nostri politisti sunt cei mai buni colaboratori .... dar hai ca ne intindem cu vorba pe langa subiect

O zi frumoasa va doresc ....
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Politia in slapi

Mesajde paul » 27 Feb 2014, 10:45

Cristian IONITA scrie:dar da-ti dovada

C.I.-ule, cu cine-ai facut limba ... gramatica ? :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Politia in slapi

Mesajde Cristian IONITA » 27 Feb 2014, 10:48

deh mha Paule .... profit si eu de faptul ca Pictorul are vacanta
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Politia in slapi

Mesajde IGNITE » 27 Feb 2014, 19:20

minis scrie:!

Pai ce vina are politia aici? Poate justitia, sau legiuitorul, ca nu l-a obligat sa munceasca in puscarie si cu banii primiti sa iti plateasca paguba. Politia si-a facut treaba.
Daca s-ar fi permis doua-trei "palmute" ar fi ciripit fara doar si poate.[/quote]

Da e adevarat politia si-a facut datoria in cazul meu, dar in mare parte ori din cauza sistemului ori din cauza comoditatii ori din cauza intereselor hotii sunt prinsi cu"dedicatie".Sa nu-mi spuneti ca politistii nu stiu ca "fustaritele" vand tigari netimbrate in piata![/quote]

la treaba asta cu ţigările este destul de complicat. Ar trebui să existe câte un poliţist la curul fiecărui mic contrabandist de ţigări. ce se poate face dacă ăla din piaţă vinde ţigări cu bucata, spre ex.? tu crezi că se toacă resursele limitate ale poliţiei pentru fiecare ţigaretă? ar fi destul de complicat şi nu ştiu cât de oportun.

ar trebui să ţinem seama că România este ţara cu cea mai mare graniţă cu state NON UE, ar mai fi Finlanda, dar pe la graniţa lor intră urşii polari, iar nu contrabandiştii. România este o poartă a contrabandei în Europa. Firmele producătoare de ţigări au tacticile lor, ştiu pe cine să mituiască ca să poată aduce mii de camioane în România. Este destul de greu să prinzi o reţea întreagă de contrabandişti mari (ăia mici din pieţe nu rentează) în condiţiile în care Serviciile de investigare a fraudelor din cadrul poliţiei numără câţiva inşi în fiecare judeţ, în condiţiile în care, cum am spus, prin România intră contrabanda în UE. Ar trebui alocate resurse mult mai mari....

la fel cu legumele, fructele, lemnul ş.a.m.d. DECI NU ESTE AŞA SIMPLU CUM AR PĂREA LA PRIMA VEDERE. e adevărat că mulţi sunt şi puturoşi dintre cei care nu ar trebui să fie.
IGNITE
 
Mesaje: 222
Membru din: 30 Apr 2013, 20:29
Localitate: Teleorman

Re: Politia in slapi

Mesajde IGNITE » 27 Feb 2014, 19:32

iar la chestia cu scuterul...în ce temei legal ai vrea să ţi se repare prejudiciul? DACĂ NU ARE...VORBA LUI MOROMETE...DE UNDE SĂ ŢI DEA. CE...EL FATĂ BANI? :D
procesul penal are două laturi, penală şi civilă. măcar pe partea penală ăla şi-a furat-o. că acum se cheltuie bani cu întemniţarea lui, ăsta este un cost care se impune.

CU ARO...SE FURĂ DRACULUI CAMIOANE ŞI ABIA LE GĂSESC ĂŞTIA. SE FURĂ MAŞINI DE AFARĂ. EXISTĂ SIRENE, o bază de date, cu toate astea, e foarte greu. problema asta nu este numai la noi. voi credeţi că cine se ocupă cu astfel de furturi e prost? ăia sunt băieţi cu o lungă carieră.

probabil ARO e bucăţi din primele câteva zeci de ore.

e frustrant. ăsta este adevărul, dar nici statul nu oferă mijloace. banii statului se duc pe blonde/brune/roşcate, pe politicienii cu burta plină de rahat... poliţistul este o resursă a statului, de multe ori, de proastă calitate, pentru că nici nu există interes să fie altfel. ce poţi aştepta de la poliţişti fără academia de poliţie şi care nu au benzină pentru maşini? sau care nu au nici măcar coli pentru scris? sau care sunt la mâna primarului? sau care nu au nici motivaţie externă (bănească) sau internă (psihologică; nu oricine ar trebui să ajungă poliţist. sunt atâţia tineri care sunt hotărâţi, inteligenţi şi toate cele şi stau acasă şomeri) ş.a.m.d.?

poliţiştii din ziua de azi, mă refer în special la cei tineri, veniţi din şcolile de poliţie, sunt atât de nici nu ştiu cum să le spun...dacă îi pui să îl alerge pe unul sau să atingă un jegos, strâmbă din nas. comoditatea lor e pe primul plan.

aveam obiceiul să-i critic pe ăia mai bătrâni, cu mentalităţi învechite (măcar ăia ştiu cum să scarpine bine pe cine o caută, dc. se enervează), însă, cum o dai, tot nu e bine. şi ăştia tineri, în mare parte, sunt o dezamăgire.
IGNITE
 
Mesaje: 222
Membru din: 30 Apr 2013, 20:29
Localitate: Teleorman

Re: Politia in slapi

Mesajde IGNITE » 27 Feb 2014, 19:35

ÎN FOND, DE VINĂ SUNT POLITICIENII NOŞTRI, CEI CARE AU FRÂIELE. DE LA CAP SE ÎMPUTE PEŞTELE! EI sunt responsabili cu organizarea sistemului de poliţie, nu oamenii care fac parte din sistem. ăia sunt aşa cum sunt.
IGNITE
 
Mesaje: 222
Membru din: 30 Apr 2013, 20:29
Localitate: Teleorman


Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori