Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cei 7 ani de acasa si apicultura...

Mesajde proapis13 » 01 Dec 2012, 22:18

Ruben scrie:Proapis, sa traiesti! Ne lipseai pe aici. :D

Pai daca exista sau nu o legatura intre cei 7 ani de acasa si apicultura se poate deduce din postarile de pina acum
Ca cei 7 ani de acasa pot influenta sau nu comportamentul nostru in preajma fintelor iubite,si aici ma refer strict la albine,se poate observa atunci cind se instaureaza acea chimie subtila intre stupar si fiinta asta mica albina si aici dau citeva exemple
Cartile scriu ca un om cind a consumat alcool nu are ce cauta in preajma albinelor,ei bine am un prieten care nu poate merge la ele decat atunci cind consuma licorile lui Bachus deoarece atunci e mai,,curajos'' iar fetele totusi il suporta si nu il inteapa decat accidental
Tot cartile scriu ca atunci cind esti parfumat nu ai ce cauta in stupina;am avut placerea sa urmaresc la lucru o doamna si sincer sa fiu mai mult m-a atras parfumul ei pe mine decit pe albine,mai mult albinele fiind ,,interesate'' de mine decat de ea,norocul meu cu masca.. :lol:
Insa tot cartile scriu ca NU ai voie sa intri la albine cind esti nervos deoarece prin aceasta transmiti starea ta de neliniste si nervozitate albinelor.
Asta o stiau bunii si strabunii nostri si au transmis-o si noua prin educatie fara sa ne explice ce si cum
Astazi banuiesc ca tot romanul stie ca atunci cind esti nervos se secreta in exces noradrenalina cea responsabila cu starea de rau si care se raspineste prin pori si la cei din jur creind acea stare de disconfort ce o ai atunci cind stai linga 2 persoane ce se cearta sau care sufera
Albina simte starea asta nefireasca si reactioneaza ca atare

In concluzie cred ca toti apicultorii au cei 7 ani de acasa chiar daca unii par ca i-au facut la,,fara frecventa'' :lol:
Aceia s-au cernut singuri si se vor cerne prin sita forumului si v-or ramane decat un nick name in baza de date
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
proapis13

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde cantemir » 01 Dec 2012, 22:45

proapis13 scrie:am avut placerea sa urmaresc la lucru o doamna si sincer sa fiu mai mult m-a atras parfumul ei pe mine ...

Rugaciune:

Doamne, iti promit ca de azi in colo:
-nu mai postez of topic (in afara de asta),
-nu mai scriu cu 'tz'
-ma autobanez in fiecare a 13-a luna a anului,
Dar da-mi si mie norocul lui proapis13
Amin
cantemir

Mesajde proapis13 » 01 Dec 2012, 23:02

S-ar putea sa ti se indeplineasca ;) dorinta mai ales ca faci dovada celor 7 ani de acasa
prin postarea de mai sus si ai si avantajul ca te apropii ca virsta de doamna in cauza :lol:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
proapis13

Mesajde cantemir » 01 Dec 2012, 23:33

Te salut proapis13!
Am vrut sa arat ca si un of topic poate avea rostul lui: acela de a descreti fruntile si de a devia o discutie atunci cand ea devine prea incrancenata! Chiar de stiu ca forumul nu-i chat!
Oameni suntem si a gresi e omeneste!
cantemir

Mesajde iunicu » 02 Dec 2012, 00:26

Cantemir, pe mine m-ai facut sa zambesc. Multumesc!
Abia acum imi dau seama ca am stat incruntat cat am citit ultimile 3 pagini.
De vina pentru toata vapaia asta, este hemolimfa de Apicultorus balcanicus
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
iunicu

Mesajde modigliani » 02 Dec 2012, 04:51

Ioani scrie:..... prefer sa renunt la acest forum unde vad ca tolerati mult prea mult astfel de ,,oameni".

Mai omule , te rog frumos , ..... inceteaza cu asemenea insinuari !
Ti se pare ca avem un limbaj deplasat , dar vad ca raspunzi la acesta cu o atitudine ..... cel putin deranjanta .
Dincolo de limbajul nostru ... fii atat de intelept si intelege ca nu suntem tampiti . A vorbi despre noi ca oameni fiind dar folosind ghilimelele ( ostentativ ) ma irita peste masura . In mod firesc as reactiona cum nu ti-ar place . Ca totusi sa nu crezi ca suntem "animale" , la o asemenea atitudine iti raspund inca civilizat . Inca odata te rog mult sa nu ne mai subapreciezi si sa nu ne mai persiflezi .

Ioani scrie: ... Astept scuze publice pana la orele 24 dupa care ma voi dezbraca de caracter si mi voi permite sa va raspund cum cred de cuviinta chiar cu riscul de a fi banat permanent. Se pare ca daca nu ai nimic sfant si esti nesimtit esti ,,cool" pe forumul acesta.

La 24 00 dormeam . ( este perfect adevarat sa vorbesti cu Paul , dar sunt direct implicat in actiunea ce-a dus la asta , ca atare imi permit sa intervin ) . Poate ca-i mai bine , sunt calm si odihnit .
N-ai cum sa te "p*si in sus" dupa care sa astepti scuze ca "ai fost stropit" . Nu are niciun sens . Repet : genul de raspunsuri pe care le-ai primit de la "trupa vesela" nu sunt decat reactii la atitudinea cu care ai tratat-o .

Bun : ai incercat sa "inventezi coada la pruna" ( laudabila initiativa ! ) , ai vazut ca nu merge , ..... dupa care te-ai enervat ca nu pica asa cum ti-ai dorit . De ce insisti ? Esti atat de egocentrist si incapatanat incat suferi ca nu suntem de "plastelina" ? Te simti jignit ca nu "ne-am aplecat" inspre maritele tale sfaturi ? Amice , lasa-ne cum suntem , ca nu suntem baieti rai . Glumim si noi oleaca , mai cu vorbe d-astea .... de cafenea ( ca .... dracului , d-aia-i spune cafenea si nu-i spune "universitate" )

Ioani scrie: Domnule Mircea, multumesc de avertisment, dar daca asa se pune problema, Este forumul dvs dar nu este corect sa permiteti astfel de comportamente si de jigniri cumplite.

Hai sa-ti mai spun un lucru , sa te mai lamuresc c-o treaba :

Este perfect adevarat ca Mircea este CTITORUL acestui forum . Lucru pentru care se cuvine sa-i fim cu totii recunoscatori . N-ar fi putut nici unul altul sa faca ce-a facut domnia sa .
Insa ..... FORUMUL NE APARTINE ! Cat , in ce masura fiecaruia ? .... Greu de stabilit . Putem alege criterii in functie de :

-numarul de interventii ,
-numarul de ore petrecute la calculator cu forumul in fata ,
-implicare in subiecte tematice ( eu nu uit nicio clipa ca-i un forum apicol )
-si , .... cel mai greu de stabilit , .... care si cat tine mai mult la acest forum . Si asa mai departe .......

Nu in ultimul rand , treaba aia cu jignirile .....iarasi este discutabila . In situatia "tu vs. trupa vesela" am asistat impreuna la "fenomenul bulgarele de zapada" . Hai sa facem "filmul" impreuna :

- De la o initiativa ( repet , laudabila ) din partea ta ,
- la usoara noastra retinere si la un "refuz" civilizat ,
- la incapatanarea ta ,
- la iritarea noastra in fata caposeniei tale ,
- la .... ( ATENTIE ! ) "diafanele" si "superioarele" tale calificative ( care s-au constituit printre primele jigniri aduse in acest topic - indiferent ca nu te asteptai poate sa fim capabili sa le percepem ),
- la exasperarea noastra si automat la reactiile ce-au derivat din aceasta ,
- la persistenta ta ,
- ..... la scoaterea noastra din sarite ,
- ..... si tot asa .

...............................................

Facem altfel : hai sa consideram cu totii ca toate aceste discutii n-au existat si in numele tuturor participantilor la acest topic te invit in trupa vesela . Este sansa ta sa descoperi ca nu suntem baieti rai , ca nu avea sens sa ne asociezi cu boschetarii , ca limbajul nostru libertin nu are nicio legatura cu caracterele noastre . Asta , fireste , daca nu-ti doresti o atitudine si-un anturaj "de pension" . Personal iti spun dinainte BINE AI VENIT !

.................................................

Imi doresc sa nu consideri si despre aceasta atitudine , acest raspuns , ca-i "boschetaresc" . ...... ai trei variante :

- ori aderi si te aliniezi , si stim sa fim buni amici , OAMENI ( fara ghilimele alea ostentative )
- ori adopti o atitudine neutra , iti vezi de apicultura si "e pace" ,
- ori VEI GENERA tot ce-i mai boschetaresc in mine ( cel putin )

Sa ai o zi buna , plina de discernamant si clarviziune .
modigliani

Mesajde kamy » 07 Dec 2012, 08:59

ioani prietene ti-am cam recitit postarile si crede-ma nu-nteleg cei cu cei 7 ani si apicultura,pare mai degraba doctoru cu tigarea in gura care interzice pacientului sa mai fumeze!
kamy

Mesajde mibu » 06 Mai 2017, 22:44

Paul , mai ești ?
BLÎND DAR SIGUR !
mibu

Mesajde mibu » 06 Mai 2017, 22:45

Dacă mai ești , te salut !
BLÎND DAR SIGUR !
mibu

Mesajde teinegru64 » 06 Mai 2017, 23:22

Am avut o zi plina de ...melancolie .Ai umplut butoiul dupa postarea lui kamy.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64

Anterior

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE