Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde Ruben » 21 Dec 2012, 23:53

In urma Tratatului de la Trianon o mare parte din populatia maghiara a ramas in afara granitelor Ungariei.
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde Ruben » 22 Dec 2012, 00:04

"Unirea" nu a fost unire intre doua state egale. A fost alipire a unor provincii obtinute in urma unui razboi, la care nu s-a tinut cont de compozitia etnica a acestora. Daca s-ar fi tinut cont, o mare parte din Crisana nu ar fi revenit Romaniei.

Crisana nu a facut parte din Transilvania istorica. Orice harta a Austro-Ungariei confirma acest lucru. "Unirea" a separat judete, si a scurtcircuitat legaturi economice si sociale din zona de frontiera.

Din punctul meu de vedere, in conditiile prezentei militare romanesti in Ardeal, nu putem vorbi de unire.

Cand a fost facut referendumul care a intrebat ardelenii/banatenii/locuitorii Crisanei daca vor unirea cu Regatul?
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde Ruben » 22 Dec 2012, 00:11

http://en.wikipedia.org/wiki/Banat:

According to the 1910 census, the population of the Banat region (counties of Torontál, Temes and Krassó-Szörény) numbered 1,582,133 people, including:[10][11][12] (*)
592,049 (37.42%) Romanians
387,545 (24.50%) Germans
284,329 (17.97%) Serbs
242,152 (15.31%) Hungarians
a smaller numbers of other ethnic groups such as the Czechs, Slovaks, Croats, Rusyns, Ukrainians, Bulgarians, etc.

Observati diversitatea etnica a Banatului istoric. :D De aceea, noi cei de aici din din vestul tarii suntem mai putin nationalisti. 8-)
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde Cristian IONITA » 22 Dec 2012, 00:13

@Ruben - pe vremea aia nu prea erau la moda referendumurile .... in schimb se practica "adunarile", ca de exemplu http://ro.wikipedia.org/wiki/Marea_Adun ... Alba_Iulia

iar la 1 decembrie 1918 Armata Romana nu prea era prezenta in Ardeal .... deabia dupa 1 an a luat startul sa le scoata ungurilor bolsevismul din ideei

Referitor la procente .... in afara de maghiari toate celelalte natii din Ardeal au fost de acord cu Unirea .... sau cel putin asa se precizeaza prin documente.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde proapis13 » 22 Dec 2012, 00:20

Ruben scrie:http://en.wikipedia.org/wiki/Banat:

According to the 1910 census, the population of the Banat region (counties of Torontál, Temes and Krassó-Szörény) numbered 1,582,133 people, including:[10][11][12] (*)
592,049 (37.42%) Romanians
387,545 (24.50%) Germans
284,329 (17.97%) Serbs
242,152 (15.31%) Hungarians
a smaller numbers of other ethnic groups such as the Czechs, Slovaks, Croats, Rusyns, Ukrainians, Bulgarians, etc.

Observati diversitatea etnica a Banatului istoric. :D De aceea, noi cei de aici din din vestul tarii suntem mai putin nationalisti. 8-)


Rubene sunt de acord cu tine si tu cu ce ai copiat pina la un punct;15,31% cetateni unguri
vezi ca trebuie sa mai scrie undeva ca in cei 242152 unguri au fost inclusi si sasii si secuii
ambele nationalitati aveau fiecare cate un procent de pina in 2% :!:
Cele de mai sus au fost scrise de catre un...ungur prin anii 70'
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde Ruben » 22 Dec 2012, 00:28

Cristian IONITA scrie:Referitor la procente .... in afara de maghiari toate celelalte natii din Ardeal au fost de acord cu Unirea .... sau cel putin asa se precizeaza prin documente.


Apai si in documentul de unire al Basarabiei se precizeaza ca basarabenii vreau cu toata inima unirea, dar contextul era totusi unul de razboi.

Ma indoiesc ca sasii din Ardeal au primit cu bucurie noul statut. :)

In ce priveste Banatul, cea mai corecta formula ar fi fost pastrarea provinciei istorice cu diversitatea ei, nu ruperea in doua. Uite, satul meu a fost jumatate svab, jumatate sarbesc.

Daca ar fi fost dupa cuvintele lui Iuliu Maniu, "Nu vrem sa devenim din asupriti, asupritori", regiunile maghiare din Transilvania ar fi revenit Ungariei(cel putin cele de la granita Crisanei), s-ar fi pastrat autonomia sasilor si i s-ar fi dat Ardealului un statut special.

Asa...am ramas cu un gust de provincie alipita...
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde Ruben » 22 Dec 2012, 00:29

@proapis: Ma refer la Banat acolo. Nu sunt sasi/secui. ;)
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde delorin I » 22 Dec 2012, 00:34

Tare asta...cu gust de provincie alipita...:))
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde Mircea_63 » 22 Dec 2012, 00:35

Cristian IONITA scrie:Mircea .... fara suparare dar exagerezi .... imi pui vorbe si fapte in carca pe degeaba

Nu vreau sa pozez in sfantul sfintilor .... dar am pretentia de la mine ca sunt un om capabil de a gandi obiectiv, si nu cred ca ai gasit pe undeva prin postarile mele sa reiasa ca buzoienii ar fi mai dihai doar asa .... pentru ca eu sunt buzoian.
Si te inseli la mai multe .... eu nu sunt "emigrant", locuiesc acum pentru o perioada in Belgia .... dar asta nu are nimic de-a facu cu statutul de emigrant.

De la fata locului iti confirm ca majoritate a emigrantilor sunt in aceasta situatie pentru ca din diverse motive (nu musai imputabile lor) nu au fost in stare sa-si creeze sau sa-si mentina un rost in tara lor de origine .... si da .... marea majoritate sunt (au fost) codasi in locurile de origine .... dar asta nu inseamna ca musai au si ramas in aceasta stare .... faptul ca traiesc in alt mediu ii ajuta (cel putin pe unii) sa-si depaseasca conditia. Ba mai mult .... au motivatia si determinarea sa-i depaseasca pe localnici in multe domenii.


Cristi, nu pun la indoiala obiectivitatea ta! In limitele umane bineinteles! Dar tot mi-ar place daca as putea fi un fel de Mefisto si te-as putea transforma in ardelean. :lol: Macar pentru o zi!
Intamplator sunt la curent cu statutul tau de "emigrant"...dar pentru emigrantii adevarati chiar am respect.(Nu ca pentru tine n-as avea). Imi sustin parerea ca trebuie sa ai sange in instalatie ca sa o iei de la zero printre straini. Acuma...drept e ca eu sunt cam sucit si apreciez si curajul sinucigasilor. Curajul fiind singura paralela intre ei si emigranti!
Poate ca aici n-au reusit, dar multi dintre cei care n-au reusit aici au ramas pe loc. Cei curajosi au luat-o din loc. La ACEL curaj ma referam!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde delorin I » 22 Dec 2012, 00:37

Sa intelegem ca vrei sa emigrezi dar nu ai curaj? :?:
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde Mircea_63 » 22 Dec 2012, 00:38

Pe firul asta logic poti intelege si ca vreau sa ma sinucid, dar nu am curaj ;)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde Cristian IONITA » 22 Dec 2012, 00:39

Ruben scrie:
Cristian IONITA scrie:....

Asa...am ramas cu un gust de provincie alipita...


si totusi .... ce-a fost atat de amar in acest gust?

vorbesc de romani .... nu de alte natii

va-ti simtit marginalizati sau mai rau .... asupriti de romani?

crede-ti ca starea actuala (banuiesc ca cea mai importanta e cea economica) se datoreaza faptului ca acum 100 de ani au murit "mitici" cu arma in mana ca sa fiti si voi cetateni cu drepturi egale?

ca pana la urma aceea parte din Transilvania asa a fost "alipita" .... cu japca .... armata romana a luptat contra armatei ungare .... iar diplomatia a reusit sa obtina legalizarea starii de fapt ..... cea obtinuta prin jerfe si sacrificii

a .... ca celor de etnie maghiara le-ar fo convenit altfel .... cred si eu .... din pacate se pare ca mitici lor au fost mai putin combativi decat mitici nostrii .... iar cei de alte etncii (germani, sarbi, etc) .... cred si eu ca au ales sa fie de partea invingatorului si nu a invinsilor.
Ultima oară modificat de Cristian IONITA pe 22 Dec 2012, 00:46, modificat 1 dată în total.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde delorin I » 22 Dec 2012, 00:43

Cu siguranta ca lucrurile au stat altfel intineretea bunicilor nostri! Poate printre unguri si sasi ....nu a fost deloc placut sa devii parte a Romaniei dupa ce atata vreme ai fost natie privilegiata. Dar cred ca judecata noastra a celor de astazi....din persectiva mirajului vestului si a superioritatii sasilor calora le am cam dat la cap in ultima vreme- din 45 incoace, este deja putin cam tardiva!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde Cristian IONITA » 22 Dec 2012, 00:44

Mircea_63 scrie: ....

Cristi, nu pun la indoiala obiectivitatea ta! In limitele umane bineinteles! Dar tot mi-ar place daca as putea fi un fel de Mefisto si te-as putea transforma in ardelean. :lol: Macar pentru o zi!
...


nu cred ca trebuie sa te obosesti prea tare .... din partea parintilor tatalui ma trag din "venetici" ardeleni .... asta apropo de emigrare si .... modul cum sunt vazuti emigrantii

Nu putine sunt comunitatile din vechiul regat care au fost formate de "bejenari" de peste muntii .... din cei care au preferat sa se stabileasca in tara unde nu erau considerati cetateni de mana a 2-a ... si unde nimeni nu i-a luat la rost ca vezi doamne le manaca carnea din fasole asa cum cu regret inca vad ca fac ardelenii cu privire la moldovenii si oltenii mai plimbareti.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde Mircea_63 » 22 Dec 2012, 00:49

Cristi, poate nu e vorba neaparat ca ne-am simtit noi romanii (de fapt stramosii nostrii) intr-un fel sau altul, ci e vorba doar de niste realitati istorice.

Intradevar, in momente economice dificile este exact ca intr-o familie in care fiecare da vina pe celalalt, dar hai sa incercam sa vedem un fapt istoric cat mai obiectiv cu putinta.
Sunt sigur ca daca maine s-ar face un referendum, un procent infim ar vota pentru divizare. Nu cred ca romanii de aici si-ar dori asa ceva. Suntem un neam si o tara!

LE :lol: Bunicii din partea mamei erau refugiati Basarabeni! Suntem chit!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 22 Dec 2012, 00:50

- Domnilor, emigrantul LU' cu sange in instalatie, va felicita !
Pentru ca pana acum ati demonstrat ca se poate purta un dialog pe o tema sensibila, in mod civilizat. Sa nu dea mama lui proces verbal sa va luati la harta de acum incolo ca va musc de fudulii ! Sa fie clar ! :lol:
Mircea_63 scrie: LU` are ironia in sange. Si sa aibe aceeasi parere cu mine tot va face putin misto...

- Mircea_63, pana acum te ti bine. Imi plac postarile tale.
Vizavi de 'mistocareala', poate sa o faca aproape oricine. Pamfletul insa, e o specie literar-jurnalistica. Adica ceva mai...adanc. Mama ce imi place cand ma laud singur... :lol:

Topicul asta il tratez cu seriozitate. Te asigur. Pentru ca am nevoie de voi pentru a intelege eu mai bine, cine sunt si dece ! Ma bucur ca s-au dezghetat colegii pe subiectul asta.

Iata cateva articole ce vin sa imbogateasca topicul (din moment ce imi 'irosesc' parte din surse, e cat se poate de clar ca s-a dus dracu pamfletul meu "TransilVANEA"). Nu-i nimic, noi sa fim sanatosi.

Deci:
1) Nu vă bateţi joc de Ardeal şi de Marea Unire!
http://www.romanialibera.ro/opinii/edit ... 85547.html

2) De ce este Romania altfel?
Un excelent eseu cu final neinspirat

http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-1371 ... spirat.htm

3) Vasile Dâncu: Cine sunt DUŞMANII României? Doamne, apără-ne de noi înşine! Nu ne lăsa în grija noastră
http://www.romanialibera.ro/actualitate ... 85837.html

4) Cum arata economia romaneasca acum un secol: era mai tare ca Suedia, iar leul era cat francul elvetian
http://www.zf.ro/eveniment/update-astaz ... n-10359014


Vizavi de diferenta de opinii dintre mine si vecinul CI, pe ideea competentei sau incompetentei romanesti de autoguvernare cu succes, iata un articol care sustine punctul meu de vedere:

5) Ce bine că suntem o COLONIE a UE!
http://www.romanialibera.ro/opinii/edit ... 87713.html

Lectura obligatorie ! ;)
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3851
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


cron