Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde Mircea_63 » 12 Mar 2013, 10:15

Delorin I, intrebarea mea despre Miorita, este retorica!

Descrierea are mai degraba caracter de pamflet. Daca folosesti aceasta cheie, adica privesti astfel lucrurile, constati ca spunem amandoi acelasi lucru.

Incercam sa-i raspund lui So-ri-pan, care vede in acest topic o "disputa" si o dihonie impartita pe regiuni si nu o dorinta de cunoastere. In acelasi sens cu cel al retoricei prezentari a Mioritei, intreb si eu: are rost disciplina "Istorie"? :lol:
Pai Istoria prezinta niste fapte si nefiind omnipotenta, are si lacune. Deobicei e scrisa de invingatori.
Faptele pot fi bune, neutre sau rele. De exemplu intr-un fel prezinta maghiarii istoria Ardealului si in altfel romanii. Stefan Cel Mare, este cu totul altfel prezentat de istoria turcilor, fata de cea a romanilor.
Ce ar fi sa vina cineva si sa spuna ca Istoria este de fapt o disputa si nu isi are rostul?

Topicul chiar se desfasura foarte frumos, pana cand au aparut useri care -fara sa citeasca de la inceput, ci au tras concluziile din titlu- si-au manifesta intr-un fel sau altul nationalismul local sau pozitia lor fata de astfel de nationalisme, deturnand sensul initial al topicului.

Despre Batlefield, daca te referi la cel de pe forum... nu ar fi subiectul acestui topic, dar vine ca o manusa comparatia.
Acolo, daca te iei dupa titlu, e un teren de lupta. Insa depinde la ce topic de acolo te referi. Unele sunt simple harjoneli umoristice, iar daca le-ai cunoaste istoria, le-ai vedea cu totul altfel. Se intampla sa se bage cate cineva si ajunge in aceeasi situatie ca aceea in care te bagi pe strada intre niste oameni care se cearta, dar fara sa stii de ce se cearta.

Vezi pe unul care ia suturi, te bagi sa-l salvezi, dar dupa ce aflii ce a facut...poate ii mai dai si tu una. Asta e doar o comparatie fara legatura cu persoanele cunoscute. ;)

"Provinciile istorice si UNIREA" este un topic dedicat cunoasterii reciproce. Sa ne ascundem dupa degete si sa nu recunoastem si felul critic in care ne privim reciproc, ci sa ne ridicam doar osanale unii altora? L-am apreciat si votat pe Ion Ratiu, sunt deacord cu ce spune, insa subliniez ca dansul vorbea de diaspora.
Sper sa nu ajungem in diaspora chiar in propria tara! :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde delorin I » 12 Mar 2013, 11:16

Nu exista o istorie MIrcea! Fiecare isi are propria istorie cu nimic mai putin subiectiva/obiectiva sau mai lipsita de importanta decat a altora! Exista 1001 istorii despre un singur fapt! Din aceasta perspectiva- istoria nu are sens! Chiar daca suntem in diasopra sau nu, sau vom fi:) o diaspora a Europei:) cred ca avem nevoie de un set de valori fie ele si nescrise pe care sa le respectam si sa le avem acolo intiparite in minte! NU vreau ca atunci cand ma duc la Roma sa -mi fie rusine de nesimtitul ce vorbeste romaneste si in tot autobuzul doar manelele de pe telefonul lui se aud! Indiferent daca e moldovean, ardelean sau muntean! Vreau si oricum ma simt roman indiferent unde merg! Si nu imi va fi rusine sa spun asta! Dar- nu pot sa nu imi fie rusine ...dar probabil ca fiecare tara isi are non valorile sale! Nu neg ca asa o fi acel Battefild, dar mie unul si altora cu care am discutat acel topic mi se pare ca depaseste cu mult motivul care intram pe net! O fi si tipul acela de gluma o forma de socializare...dar eu unul nu imi propun sa citesc sau sa imi pierd vremea cautand oameni cu care sa ma injur! Nu de asta sunt aici si am lucruri mai importante de facut!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
delorin I

Mesajde Mircea_63 » 12 Mar 2013, 11:49

Delorin, tocmai acest lucru ma straduiesc sa-l fac aici! Nu intotdeauna eforturile se vad dinafara, dar chiar m-am straduit ca acest topic sa nu cada in derizoriu si sa devina un camp de lupta ci unul de discutii.

Partea grea vine din faptul ca -probabil fara voia lor- unii deturneaza sensul discutiilor. In nici un caz acesta nu este un camp de lupta intre apartinatorii diferitelor provincii. Insa fiecare afirmatie trage dupa ea cate un raspuns si se ajunge la altceva.

In ce priveste Istoria, merita trase concluzii din filmul Lincoln...Era tip top sa facem si noi macar o geana de lumina in istoria noastra, chiar daca lumina este cruda.

Ce se intampla pe alte topicuri, indiferent de cat ar fi de discutabil ce e acolo, nu isi are rostul aici.

LE De retinut acest aspect viewtopic.php?f=39&t=2365&start=432#p122638 ;) fiecare topic cu participantii lui, care consimt liberi sa participe sau sa nu participe. Unitate in diversitate. :roll:
Mircea_63

Mesajde Cristian IONITA » 12 Mar 2013, 12:40

nu-s fun ..... dar uite cum se le aseaza timpu':

http://www.facebook.com/photo.php?v=10151158651142973
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Cristian IONITA

Mesajde cornelioandanciu » 12 Mar 2013, 21:36

Sa ne uitam in gura lui Vadim si maghiarii in gura lui Tokes, asa vom ajunge sigur la razboi civil.Cu asemenea mentalitati de rahat...
cornelioandanciu

Mesajde apis_argesis2 » 13 Mar 2013, 00:19

cornelioandanciu scrie:Sa ne uitam in gura lui Vadim si maghiarii in gura lui Tokes, asa vom ajunge sigur la razboi civil.Cu asemenea mentalitati de rahat...

parca nu'i frumos sa spui interlocutorului tau ca are mentalitate de rahat... :?
idea cu CVadim vs Tokes ... este gri... ambii isi iubesc neamul, dar totusi exista o diferenta!
cel putin(asa stiu eu) CV nu s-a dus in Ungaria sa ceara autonomie administrativa pt miile de romani de acolo.

tonul discursului lui CV nici mie nu imi place, dar uneori (a se citi " uneori") ii dau dreptate!
apis_argesis2

Mesajde apis_argesis2 » 13 Mar 2013, 00:23

Mircea_63 scrie:
In ce priveste Istoria, merita trase concluzii din filmul Lincoln...Era tip top sa facem si noi macar o geana de lumina in istoria noastra, chiar daca lumina este cruda.

dc am avea noi un presedinte ca Lincoln... hm, l-am spanzura! e tipu de presedinte jucator, in america merge, dar noi traim in eu

scuze de offtopic
apis_argesis2

Mesajde cornelioandanciu » 13 Mar 2013, 22:32

apis_argesis2 scrie:
cornelioandanciu scrie:Sa ne uitam in gura lui Vadim si maghiarii in gura lui Tokes, asa vom ajunge sigur la razboi civil.Cu asemenea mentalitati de rahat...

parca nu'i frumos sa spui interlocutorului tau ca are mentalitate de rahat... :?

Asa-i ca nu-i frumos? Pai eu nu la interlocutorul meu ma refeream, ci la cei doi extremisti, Vadim si Tokes.
Imi pare rau daca s-a inteles ca remarca ii era adresata domnului Ionita, nu as avea absolut nici un motiv sa fac asta.
cornelioandanciu

Mesajde Mircea_63 » 12 Apr 2013, 18:18

pab scrie:http://vimeo.com/16275866

Nu pot sa va spun ce ura crancena am simtit pe moment in inima mea de roman, la vederea filmului, desi ...l-am mai vazut si stiam despre toate cele prezentate.

Dar...
...mai fratilor, daca aveti rabdare si il intrebati pe gogu, veti afla ca pe vremea lui Avram Iancu, Axente Sever, 1948, atatea chestii nasoale le-au facut romanii ungurilor si ungurii romanilor, incat vor trece secole si natiile astea doua se vor "iubi" nespus la amintirea evenimentelor.

V-ati mira daca ati afla ca si ungurii discuta la fel, dar despre atrocitatile romanilor. :o
Ei ne vad pe noi cam cum ii vedem noi pe ei.

La 1848, Ungurii au luptat pentru independenta fata de Viena. Initial vroiau sa se alieze cu Avram Iancu, dar acesta sesizand ca nici vorba de drepturi egale intre romani si maghiari, a preferat sa se alieze cu stapanirea Habsburgica, in speranta obtinerii unor drepturi egale -pentru romani- cu ale celorlalti cetateni ai Imperiului.
Spre disperarea ungurilor, Iancu era un strateg desavarsit si a sters pe jos cu ei. Apoi a inceput razbunarea reciproca impotriva populatiei civile. E groaznic ce si-au facut unii altora. Mii de civili nevinovati unguri sau romani, ucisi cu cruzime, indiferent ca era vorba de copii, batrani sau femei. Iadul pe pamant!
In final, doi se bat si al treilea castiga: revolutia maghiara a fost infranta de Avram Iancu, dar nici romanii n-au obtinut nimic din asta, decat dusmania intre noi si unguri. Pentru noi, Iancu e un erou si Koshut e demon. Pentru unguri este exact invers.

Si noi si ei am luptat pentru libertate. Fiecare considera ca el avea dreptate! Cine-i vinovat? Naiba stie. Istoria!
Pentru fiecare, celalalt e vinovat.

In razboiul din fosta Yugoslavie, televiziunea sarba prezenta atrocitatile facute de Croati, trecandu-le sub tacere pe cele ale sarbilor si invers. Televiziunea Croata facea la fel. Ba mai mult, se vorbea ca unele dintre acestea erau informatii false, in schimb populatiile tarilor beligerante se urau cumplit unii pe altii.

Se urau si se urasc inca, sincer si cinstit, fiecare fiind ferm convins ca ei sunt buni si ceilalti rai, ei au dreptate si ceilalti nu. Fiecare era convins ca si bunul D-zeu e de partea lor.

Oameni care erau vecini si prieteni, din senin se urau in mod infiorator. Cel mai nasol era de cei din familiile mixte. Pe astia ii ura toata lumea. Croatii ii socoteau sarbi, iar sarbii ii socoteau croati.

Istoria nu trebuie uitata, dar nici nu trebuie sa se mai repete vreodata. Doamne fereste!
Mircea_63

Mesajde davcosti » 12 Apr 2013, 18:51

:arrow: Sau chinuit înaintașii noștri-adevărați români să ne unească de-a lungul secolelor amintind pe Mihai Viteazu la 1600 și alți patrioți în 1859
și 1918
să avem o țară și-o mândrie că suntem Români toți cei ce vorbim aceiași limbă și-n 24 de ani, din 1989-anul acesta "ăștia" au lucrat ca
picătura chinezească să ne dezbine: (Dezbină și stăpânește!) -Au reușit și nu încurajați Vă Rog Regionalizarea indiferent cu ce motive ne-o servește
vânduții noștri...Conducători,oportuniștii care nu mai sunt români și ne vând pe Nimic.Vrem să rămânem împreună,prea mulți au murit pentru asta
și dacă le reușește această trâmbițată regionalizare nu se întâmplă nimic bun pentru Noi!-Ei Oportuniștii mai vor niște Baroni locali,Aserviți politic
să poată să le colecteze Taxe și biruri pentru Bunăstarea Lor! Nu mai avem oameni pentru țară și apar forme mai rele ca comunismul:
"Șutul în fund și pumnul în gură cu demnitate că suntem în Democrație!"
davcosti

Mesajde Mircea_63 » 12 Apr 2013, 18:59

Nu stiu daca bine inteleg, dar daca e vorba de forum, sa stii ca n-am sesizat ca cineva de pe forum sa fi pronuntat vre-un cuvant macar in favoarea regionalizarii.
Mircea_63

Mesajde cantemir » 12 Apr 2013, 19:01

Cine a zis " Somnul ratiunii naste monstri"?
Am un lapsus si nici pe googu nu vreu sa-l intreb!

Un hatru, o transormase in: " Somnul natiunii naste monstri" !
cantemir

Mesajde Mircea_63 » 12 Apr 2013, 19:05

Somnul in general naste monstrii, noaptea vine "boogie man" pe sub pat, da` io n-am treaba ca-s insomniac. :roll:
Mircea_63

Mesajde csaa » 12 Apr 2013, 21:10

Nu vrei sa face schimb de meserii?
csaa

Mesajde Mircea_63 » 12 Apr 2013, 21:11

Ce oferi la schimb?
Mircea_63

Mesajde cantemir » 12 Apr 2013, 22:11

cantemir scrie:Cine a zis " Somnul ratiunii naste monstri"?

Goya! Mi-am reamintit!
Doar ca asta-si picta fantasmele. N-a apucat sa puna popoare la lupta, sa i le implineasca.
cantemir

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE